علائم جسمی و روحی افسردگی

10 نشانه شگفت انگیز افسردگی

نشانه های افسردگی

هنگامی که یک فرد افسرده را تصور می کنید، احتمالا کسی به نظرتان می آید که همیشه تمام وقت غمگین و نا امید است. اما نکته ای که باید بدان توجه کنید این است که علائم افسردگی می توانند هم از لحاظ عاطفی و هم فیزیکی آنقدر ظریف و نا محسوس باشد، که چندان قابل تشخیص نباشد.

به گزارش آلامتو به نقل از prevention؛ ریچارد کراویتز، استاد روانشناسی بالینی دانشگاه کالیفرنیا و دیویس، یکی از متخصصین تشخیص افسردگی از علائم اولیه در این خصوص می گوید:

علایم افسردگی همیشه به این گونه نیستند که فرد ناراحت به نظر برسد. در چنین شرایطی بیماران به طور قطع نمی دانند که آیا افسردگی علت علائمشان است یا خیر، بنابراین از یک جهت به این دلیل که افسردگی را برابر با ضعف می دانند، و از جهتی دیگر به این دلیل که به هیچ وجه علائم خود را ناشی از افسردگی نمی دانند به آن اعتراف نمی کنند.

او در ادامه سخنانش افزود شناسایی دقیق مشکل از اهمیت فراوانی برخوردار است، زیرا هرچه زودتر درمان را شروع کنید، راحت تر سلامتی خود را به دست خواهید آورد و خوشحال تر و سالم تر خواهید بود.

در این مقاله برخی علائم و نشانه های افسردگی که باید بدان ها توجه نمایید ذکر خواهند شد.


  1. شما به شدت درد می کشید

افسردگی و درد سبب ایجاد اختلال در مسیرهای بیولوژیکی و انتقال دهنده های عصبی می شوند. تحقیقات نشان داده اند که حدود 75٪ افراد مبتلا به افسردگی درد ناگهانی یا مزمنی را در برخی از نواحی بدن خود تجربه می کنند.

یک مطالعه کانادایی که در مجله Pain منتشر شد، نشان داد احتمال این که افراد مبتلا به افسردگی نسبت به افراد دیگر به درد گردن و کمر شدید مبتلا شوند چهار برابر بیشتر است.

کراویتز در این خصوص توضیح می دهد هنگامی که شما دچار حالت روحی منفی می شوید، نسبت به بدن خود توجه بیشتری نشان می دهید و بنابراین هر گونه ناراحتی و دردی را بیشتر حس می کنید. علاوه بر این ممکن است علائم معده و سردرد را حس کنید یا فقط حساسیت بیشتری نسبت به درد داشته باشید.

مطالعه ای که در سال 2008 در مجله ی روانپزشکی منتشر شد نشان داد زمانی که افراد مبتلا به افسردگی درد را پیش بینی می کنند، فعالیت مغز آنها احساسات بیشتری را نشان می دهد و لذا کمتر با درد مقابله می نماید، بنابراین آنها در برابر صدمات ضعیف تر هستند.


  1. وزن شما افزایش خواهد یافت

این وزن اضافی از کجا می آید؟ شاید از تمام بستنی هایی که آخر شب ها با ولع هر چه تمام تر و برای فراموشی مشکلاتتان می خورید یا از شام های آماده ای که با بی حوصلگی در ماکروویو می گذارید تا گرم شوند و بخورید چرا که شما دیگر روحیه ی آشپزی کردن را ندارید.

اگر چه غذای آماده می توانند سطوح سروتونین شیمیایی مغز را افزایش دهند، خوردن هیستریک آنها در طولانی مدت می تواند منجر به افزایش وزن و احساس گناه و شرم شود، و همین امر باعث می شود که افسردگی شما تشدید شود. مطالعه جدیدی که در مجله Journal Obesity منتشر شده نشان می دهد که سطوح بالای استرس و افسردگی باعث افزایش شدید وزن خواهند شد.

در عین حال برخی افراد ممکن است به علت تحمل غم و غصه ی فراوان و بی اشتهایی، وزن خود را از دست بدهند.


  1. شما به سرعت عصبانی می شوید

اگر کوچکترین مشکلی سبب عصبانیت شما می شود، و یا بد خلقی، به یکی از عادت های جدید شما تبدیل شده است، ممکن است افسرده شده باشید.

در یکی از مطالعات انجام شده در سال 2013 که در مجله JAMA Psychiatry منتشر شد، 54 درصد از افراد مبتلا به افسردگی دارای احساسات تهاجمی، خجالت زدگی، بحث و جدل، و یا خشم بودند.

سایمون رگو (PsyD)، پروفسور روان پزشکی بالینی و علوم رفتاری در خصوص این امر گفت: “هنگامی که شما دچار این حالت منفی و ناخوشایند می شوید، به فضای مناسبی جهت رشد احساسات مفی مانند تحرک پذیری، سرخوردگی و خشم تبدیل خواهید شد.

شاید خودتان مستقیما متوجه این موضوع نشوید اما این اتفاقی است که در درون شما رخ خواهد داد.


  1. چیزی احساس نمی کنید.

احساساتی هستید یا بی حس و حال؟ پروفسور ریو می گوید: “بسیاری از ما انگیزه هایی برای بیدار شدن از خواب داریم، مثل کار، ورزش، رفتن در اجتماع و یا صرف صبحانه.

اما افرادی که به افسردگی دچار می شوند، مثل یک گیاه به اتاق خود می چسبند و چیزهایی که زمانی برایشان شادی آور و یا غمناک بود اکنون هیچ حسی را در آن ها به وجود نمی آورد.

این نوع رفتار زامبی وار می تواند مهم ترین نشانه افسردگی باشد و مهم ترین نکته در مورد آن این است که قابل سرایت نیز هست، و می تواند افرادی که شما را دوست دارند را نیز از دور و برتان پراکنده کرده و باعث بی اعتمادی اطرافیانتان به شما شود.


  1. مصرف بیش از حد الکل در شب

اگر هر شب یک بطری الکل می نوشید، مطمئنا مبتلا به افسردگی هستید. تحقیقات نشان می دهند که تقریبا یک سوم افراد دارای افسردگی چنین مشکلی دارند. و هرچند یک شات مشروب می تواند سبب شود که مشکلاتتان را فراموش کنید، اما شات دوم یا سوم می تواند احساسات منفی مانند خشم، حالات تهاجمی، اضطراب و افسردگی را در شما به وجود آورد.

باید توجه داشته باشید که برای فراموشی همه چیز نیازی نیست مشروب بخورید.


  1. شما مدام در فیس بوک سرگردان هستید

فرقی ندارد که چت کنید یا خرید، وقتی که افسرده باشید همیشه در محیط مجازی سرگردان خواهید بود و از اینکه بخواهید هر کاری را به صورت آنلاین انجام دهید لذت خواهید برد.

مطالعات متعدد نشان می دهند افرادی که دائما آنلاین هستند و تعاملات اجتماعی مجازی بیشتری نسبت به تعامل با افراد واقعی دارند، ممکن است به افسردگی مبتلا شده باشند و یا اگر این امر رخ نداده در آینده ای نزدیک بدان مبتلا خواهند شد.

آن ها ممکن است از یافتن یک انسان واقعی محروم بمانند و یا ممکن است از دنیای آنلاین برای فرار از افکار و احساسات خود استفاده کنند. در حالی که اعتیاد به اینترنت و افسردگی دو چیز جداگانه هستند، اما اغلب به هم مرتبط می باشند. بنابراین بهتر است که انسان ها بین مقدار زمان آنلاین بودن و تعامل با انسان های واقعی تعادل داشته باشند.


Overthinking

  1. شما همواره در فکر و خیال به سر می برید.

در طول روز خیلی خیال بافی می کنید؟ مثلا در خیالتان تصور می کنید به ستاره یک فیلم تبدیل شده اید، کسی دیواه وار عاشق شما شده، فرزند باهوشی خواهید داشت و یا رئیستان به زودی سورپرایزی برای شما دارد؟

روانشناسان دانشگاه هاروارد می گویند هنگامی که ما اکثر ساعات روز را غرق در خیالاتمان هستیم، و مدام در خواب و رویا به سر می بریم بازگشت به زندگی عادی می تواند برای ما دلهره آور و ناگوار باشد.

در حالی که رویا بافی می تواند به شما در پیدا کردن راه حل های خلاقانه برای مشکلاتتان کمک کند، اما خیال بافی بیش از حد می تواند شما را در کام افسردگی غرق نماید.


  1. شما نمی توانید افکار خود را جمع و جور کنید

محققان دانشگاه کلمبیا می گویند ما روزانه دست کم 70 تصمیم آگاهانه می گیریم ، و اکثر آن ها بدون دخالت مغز اتخاذ می شوند. به عنوان مثال تصمیم می گیریم بیشتر بخوابیم یا بیدار شویم؟

لباس های خود را بپوشیم یا باز هم با لباس خواب در رخت خواب بمانیم؟ بلغور جو دوسر بخوریم یا تخم مرغ؟

تلویزیون ببینیم یا کتاب بخوانیم؟ وقتی افسرده هستیم، این تصمیمات شناختی به یک عمل دشوار تبدیل می شوند و اتخاذ تصمیم در مورد چیزهای کوچکی که ما معمولا اصلا به آن ها فکر نمی کنیم به یک مقوله ی بغرنج تبدیل می شود.


  1. اصلاح نکردن موها و یا مسواک نزدن دندان ها

حتی اگر اصلاح و نظافت روانه یکی از کارهای مورد علاقه شما باشد، در هنگام افسردگی ممکن است آن ها را کنار بگذارید. در نظرسنجی سالانه انجام شده با شرکت 10، هزار نفر در سال 2014، 61 درصد از افرادی که بهداشت دهان و دندان را کمتر رعایت می نمودند، افسردگی را تجربه کرده بودند. و مسائل دهان و دندانی که برایشان پیش آمده بود، افسردگیشان را شدیدتر کرده بود.

غفلت از سلامتی و اهمیت ندادن به ظاهر فیزیکی خود در هنگام افسردگی می تواند برای شما عواقب جدی را به همراه داشته باشد. در نهایت می توان گفت که اهمیت ندادن به این که از دید دیگران چگونه به نظر می آیید می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی باشد.


  1. شما نمی توانید برنامه ی خواب و بیداریتان را به طور منظم رعایت کتید

افسردگی می تواند به چندین طریق خواب شما را مختل کند. بسیاری از مردم سال هاست که با بی خوابی در کشمکش هستند و یا به خواب رفتن و بیدار نشدن ناگهانی از خواب در طول شب مشکل دارند. اما افسردگی می تواند اثر معکوسی داشته باشد و سب شود نه تنها بخشی از شب، بلکه نیمی از روز را نیز در خواب باشید.


نظر خود را بیان کنید