تزیین سفره هفت سین ساده

ایده تزیین سفره هفت سین

سال نو ایرانی یا به قول ایرانیان نوروز  آغاز نمی شود تا زمانی که هفت سین به استقبال آمدن بهار برپا شود. فرهنگ ایرانی یکی از غنی‌ترین فرهنگ‌های جهان است و بر سایر فرهنگ‌ها نیز تأثیر عمیقی گذاشته است. ایران معمولاً به عنوان مهد تمدن یاد می شود و تأثیر آن بر مناطق و سنت های مختلف هنوز قابل مشاهده است. یکی از زیباترین آداب و رسومی که بیش از 3000 سال از آن می گذرد، عید نوروز است. نوروز در لغت به معنای روز نو است و آغاز سال نو ایرانی است که در اولین روز بهار، حدود 21 مارس جشن گرفته می شود.مردم ایران برای گرامیداشت چنین روز بزرگی از آداب و سنن مختلف پیروی می کنند. هر یک از آنها معنای خاصی دارد و به یک جنبه مهم و اساسی فرهنگ ایرانی اشاره دارد. در این مقاله ایده تزیین سفره هفت سین را مطرح میکنیم.

تزیین سفره هفت سین ساده

هفت سین یا هفت سین در واقع سنت کنار هم قرار دادن 7 شی نمادین است که نام آنها با س شروع می شود. سایر موارد نمادین همراه این 7 شی هستند و با هم یک هفت سین ایجاد می کنند. در گذشته همه این وسایل را روی پارچه ای شبیه سفره می گذاشتند که به آن سفره می گفتند. به همین دلیل است که از هفت سین به عنوان سفره هفت سین یاد می شود.در ادامه چند نمونه ایده تزیین سفره هفت سین ساده را نشان داده ایم :

همچنین بخوانید: طرز تهیه سبزه گندم برای عید نوروز در خاک، گلدان و تنگ ماهی

تزیین سفره هفت سین ساده

تزیین سفره هفت سین ساده

تزیین سفره هفت سین لاکچری

امروزه بیشتر افراد ترجیح می دهند به جای گذاشتن سفره روی زمین و استفاده از پارچه، میز را بچینند. اما بخش‌های دیگر این سنت نسبتاً دست‌نخورده باقی مانده است و مردم همچنان از کاری که والدین و پدربزرگ و مادربزرگشان برای سال‌ها انجام داده‌اند پیروی می‌کنند. مردم ایران قبل از آغاز سال جدید شروع به تهیه اقلام مورد نیاز می کنند و پس از تنظیم هفت سین آنها تا آخرین روز تعطیلات سال نو که 13 روز به طول می انجامد در خانه هایشان می ماند.در زیر چند نمونه از ایده های تزیین سفره هفت سین لاکچری را آورده ایم:

همچنین بخوانید: عکس نوشته عید نوروز 1401 مبارک زیبا، جدید و عاشقانه برای وضعیت واتساپ

تزیین سفره هفت سین لاکچری

تزیین سفره هفت سین لاکچری

تزیین سفره هفت سین با نمد

سفره های هفت سین هر ساله با استفاده از مواد اولیه متفاوتی در هر خانه ای چیده می شود. برخی از سفره های هفت سین سفالی،چوبی و یا سنتی هستند. همچنین چیدمان سفره هفت سین با استفاده از نمد نیز مرسوم است. زیرا نمد در ابتدا کم هزینه و ارزان قیمت است و سپس باید بگوییم که نمد در طرح ها و رنگهای متفاوتی وجو دارد که امکان انعطاف پذیری در خلق ایده ها را افزایش می دهد. با استفاده از نمد های رنگی و طرح دار می توانید ظروف مناسب برای سفره هفت سین خود را بسازید.

همچنین بخوانید: متن تبریک عید نوروز رسمی و ادبی، کوتاه، عاشقانه و انگلیسی

تزیین سفره هفت سین با نمد

تزیین سفره هفت سین با نمد

تزیین سفره هفت سین با جام

موارد مورد نیاز برای سفره هفت سین در مناطق مختلف کشور کمی متفاوت است، اما عناصر خاصی وجود دارد که هفت سین را تعریف می کند. این عناصر عبارتند از: سبزه (سبزه گندم)، سامانو (پودینگ شیرین از جوانه گندم)، سنجد (میوه خشک شیرین درخت نیلوفر آبی)، سرکه (سرکه ایرانی)، سیب (سیب)، سیر (سیر) و سماق. (سماق). علاوه بر این عناصر، ایرانیان تمایل دارند اقلام دیگری مانند آینه، شمع، تخم مرغ های رنگی، کاسه آبی که پرتقال در آن شناور است، ماهی قرمز، سکه، سنبل و شیرینی ها و شیرینی های سنتی مانند نخودچی قرار دهند.برخی افراد علاقه دارند سفره هفت سین خود را با جام های تزیین شده بچینند. چند نمونه از چیدمان های سفره هفت سین با استفاده از جام را آورده ایم:

همچنین بخوانید: چیدن سفره هفت سین نوروز 

تزیین سفره هفت سین با جام

هفت سین با جام

تزیین سفره هفت سین با کنف

راه حل های متفاوتی برای تزیین سفره هفت سین وجود دارد که بنا بر سلیقه شما می تواند موثر واقع شود. برای مثل می توانید ظروفی را که ظاهر از دست رفته دارند و یا زیبایی خود را از دست داده اند با استفاده از کنف می توئانید آن را تزیین کنید و دوباره برای تزیین سفره هفت سین از آن ها استفاده کنید. استفاده از کنف می تواند یک تزیین بی دردسر و ارزان قیمت باشد. کنف را می توانید با استفاده از چسب حرارتی به ظروف خود بچسبانید.

تزیین سفره هفت سین با کنف

تزیین سفره هفت سین با ظروف یکبار مصرف

با استفاده از ظروف یکبار مصرف می توان انواع کاردستی های تزیینی و کاربردی را ایجاد کرد. برای مثال می توان با استفاده از ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف که پس از یکبار استفاده از آن ها باید دور ریخته شوند ،کاردستی ها تزیینی و هنر خلق کرد. یکی دیگر از مزایای ظروف پلاستیکی استفاده از آن ها در تزیین سفره هفت سین است. می توان با استفاده از قیچی و ابزار دیگر این ظروف را در طرح های مختلفی ایجاد کرد و برای استفاده از آن به جای ظروف سفره هفت سین آن ها را آماده کرد.

همچنین بخوانید: طرز تهیه سبزه گندم برای عید نوروز در خاک، گلدان و تنگ ماهی

تزیین سفره هفت سین با ظروف یکبار مصرف

کاردستی با ظروف یکبار مصرف

تزیین سفره هفت سین با وسایل دور ریختنی

پاچه لباس ها و یا ابزار آلات پلاستیکی دیگری که فکر می کنید باید آن ها را دوربریزید به شما در ساخت سفره هفت سین کمک خواهند کرد. در صورتی که می خواهید یک سفره هفت سین با کیفیت و زیبا داشته باشید می توانید از این ابزار آلات استفاده نمایید. استفاده از ابزار دور ریختنی برای تزیین سفره هفت سین می تواند کم هزینه و ارزان باشد. چنانچه از خلاقیت زیادی برای تزیین وسایل دور ریختی استفاده کنید می توانید آن ها را به زیبا ترین حالتشان ایجاد کنید. سپس می توانید نماد های هفت سین خود را درون آن ها بریزید و از آن ها نگه داری کنید.

همچنین بخوانید: زیباترین مدل‌های سبزه هفت سین مخصوص نوروز

تزیین سفره هفت سین با وسایل دور ریختنی

تزیین سفره هفت سین با چوب بستنی

چوببستنی می تواند یکی از ابزار تزیین برای سفره های هفت سین شما باشد. برای استفاده از چوب بستنی برای تزیین سفره هفت سین خود می توانید این چوب های بستنی را به شکل جعبه های مکعبی کنار یکدیگر با استفاده از چسب حرارتی بچسبانید و سبزه عید خود را درون آن قرار دهید. و به زیبایی سفره هفت سین خود بی افزایید.

تزیین سفره هفت سین با بلوط

بلوط میوه ای کوچک است که پوست سختی دارد. می توان از این میوه خوش رنگ برای تزیین سفره هفت سین استفاده کرد. ابتدا بلوط ها را بطوشانید تا بتوانید مواد داخل آن را تخلیه کنید سپس می توانید سمنو،سکه،سرکه و سیر را درون آن بریزید و بر سر سفره هفت سین قرار دهید. همچنین می توانید با استفاده از موم شمع آب شده درون پوست بلوط ها شمع های زیبا برای سفره هفت سین خود بسازید.

تزیین سفره هفت سین با بلوط

تزیین سفره هفت سین با بطری نوشابه

بطری های نوشابه و آب معدنی پس استفاده لزوما دور ریختنی نیستند.می توان از این بطری ها برای تزیین سفره هفت سین نیز استفاده کرد. به این صورت که می توانید بطری های نوشابه را به ابعاد مختلفی برش بزنید و آن ها را شبیه به یک جام درست کنید. سپس می توانید هفت سین خود شامل سرکه،سمنو،سیب،سیر و … را درون بطری های جام شده بریزید و بر سر سفره هفت سین قرار دهید. همچنین می توانید برای ایجاد جلوه بیشتر در هفت سین خود بطری ها را تزیین کنید.

تزیین سفره هفت سین با پوست گردو

با رنگ گردن و استفاده از وسایل دیگر برای تزیین پوست گردو می توانید از آن به عنوان یکی از ابزار تزیین سفره هفت سین استفاده کنید. می توانید اشکال مختلفی از گردو را برای تزیین در سفره هفت سین ایجاد کنید. و یا می توانید حیوان معرفی شده آن سال را با استفاده از پوست گردو برای هفت سین خود بسازید.

همچنین بخوانید: آموزش تزیین تخم مرغ سفره هفت سین نوروز

تزیین سفره هفت سین با پوست گردو

تزیین سفره هفت سین با ساتن و تور

ساتن و تور دو عضو مهم در تهیه سفره های هفت سین خاص هستند. در صورتی که می خواهید سفره های هفت سین خود را تزیین کنید و ایده ای به ذهن شما نمی رسد پیشنهاد می کنیم حتما به کمد هایتان سر بزنید و از تور و یا ساتن های موجود استفاده کنید تا یک هفت سین خاص و زیبا داشته باشید. با چیدمان هفت سین در نوز می توانید اصول سنتی باستانی خود را حفظ کنید.

تزیین سفره هفت سین با ساتن و تور

تزیین سفره هفت سین با ظروف مسی

ظروف مسی یکی از موارد مورد علاقه ایرانیان برای استفاده از آن در چیدمان سفره هفت سین است. زیبایی و جلوه ای که این ظروف به میز هفت سین می دهند باعث می شود بیشتر افراد علاقه داشته باشند که از این ظروف برای چیدمان سفره هفت سین خود استفاده کنند.

تزیین سفره هفت سین با ظروف مسی

تزیین سفره هفت سین ۱۴۰۲

دانستید که چیدن سفره هفت سین برای تمام ایرانیان یک سنت و اصل مهم است که در ابتدای آغاز سال نو انجام می شود. برخی چیدمان این سفره را به ساده ترین شکل انجام می دهند و برخی دیگر علاقه دارند سفره های هفت سین خود را با چیدمان و تزیینات زیادی به نمایش بگذارند. در این مقاله انواع روش های مختلف برای چیدمان سفره هفت سین را معرفی کرده ایم می توانید از این روش ها استفاده کنید و در سال 1401 یک هفت سین خلاقانه و با کیفیت داشته باشید.

همچنین بخوانید: آموزش نحوه کاشت سبزه با خاکشیر روی اسفنج، تنگ ماهی، کوزه سفالی و …

تزیین سفره هفت سین ۱۴۰۱

تزیین سفره هفت سین فرشته

یکی دیگر از ظروفی که می توان از آن ها برای تزیین سفره هفت سین استفاده کرد ظروفی است که نماد فرشته دارند. چیدمان سفره هفت سین با استفاده از مجسمه های فرشته نیز می تواند زیبایی و جلوه خاصی به سفره شما بدهد. بنابراین استفاده از مجسمه های فرشته برای چیدمان سفره هفت سین می تواند نشانگر سلیقه خوب شما باشد.


نظر خود را بیان کنید