طرز تهیه گردو پلو مجلسی

گردو پلو یکی از انواع غذا های بسیار مجلسی و مقوی ایرانی است که اصل آن متعلق به شهر کرد می باشد و در بین مردم آن شهر نیز بسیار محبوب و شناخته شده است. شما می توانید این غذای خوشمزه را هم با مرغ و هم با گوشت نیز تهیه کنید و از خوردن آن لذت ببرید. گردو که در این غذا به عنوان یکی از اصلی ترین مواد اولیه آن محسوب می شود باعث شده تا این غذا دارای خواصی زیادی همچون تقویت سیستم ایمنی بدن، سلامت قلب و سلامت استخوان ها و بسیاری فواید دیگر باشد که تمامی این موارد از دلایل محبوبیت و پرطرفدار بودن این غذای لذیذ و خوشمزه محسوب می شوند. امروز در آلامتو طرز تهیه گردو پلو لذیذ و مجلسی با مرغ و زرشک به روش سنتی را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد اولیه گردو پلوی مجلسی

 • برنج 3 پیمانه
 • گردو 250 گرم
 • سینه مرغ 300 گرم
 • پیاز 2 عدد بزرگ
 • رب انار 2 ق غذا خوری
 • زرشک 50 گرم
 • شکر 1 ق چای خوری
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • آب جوش به مقدار لازم
 • زعفران دم کرده به مقدار لازم
 • سیب زمینی 1 عدد متوسط
همچنین بخوانید: طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده، کشمش و گردو مجلسی و لذیذ

طرز تهیه گردو پلو لذیذ و مجلسی با مرغ و زرشک

مرحله اول: آماده سازی برنج و گردو ها

ابتدا برنج را طی چندین مرحله با آب سرد بشویید و سپس داخل ظرفی مقداری آب بریزید و برنج شسته شده را به آن اضافه کنید و به برنج 2 ساعتی زمان دهید تا در طول این مدت برنج شما خیس بخورد و آماده شود. گردو ها را هم داخل ظرفی جدا بریزید و به آن ها نیز مقداری آب اضافه کنید و سپس 2 ساعتی زمان دهید تا گردو ها نیز در طول این مدت خیس بخورند و مقداری نرم و آماده شوند.

مرحله دوم: آماده سازی مرغ

یکی از پیاز ها را با آب سرد بشویید و پوست آن را بگیرید و سپس آن را به شکل نگینی شده و ریز خرد کنید. ماهیتابه ای برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت ملایم گاز قرار دهید و زمان دهید تا روغن مقداری گرم و آماده شود و بعد به آن پیاز خرد شده را اضافه کنید و آن را کمی تفت دهید تا مقداری سبک و طلایی شود سپس به آن مقداری زردچوبه و نمک و فلفل سیاه را هم اضافه کرده و آن ها را هم 1 دقیقه ای به همراه پیاز تفت دهید تا عطر ادویه ها بلند شود. بعد از اضافه کردن ادویه ها نوبت اضافه کردن سینه مرغ به مواد است پس ابتدا آن را با آب سرد مقداری بشویید و سپس آن را به شکل مربع های نسبتاً کوچک و یک اندازه برش دهید و خرد کنید و بعد تکه های مرغ خرد شده را به ماهیتابه اضافه کنید و آن ها را هم چند دقیقه ای با پیاز و ادویه ها تفت دهید تا تغییر رنگ دهند سپس در آخرین مرحله به آن ها 3/4 لیوان آب جوشیده شده را هم اضافه کرده و درب ماهیتابه را بگذارید و حرارت آن را کم کنید و زمان دهید تا در طول این مدت تمامی سینه های مرغ شما به طور کامل پخته و آماده شوند.

مرحله سوم: پخت برنج

قابلمه ای برداشته و سپس داخل آن مقداری آب به همراه 1 قاشق غذا خوری نمک بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید و زمان دهید تا آب شروع به جوشیدن و قل زدن کند و بعد به آن برنجی را که از قبل خیس کرده بودید اضافه کرده و چند دقیقه ای به آن زمان دهید تا داخل آب جوش مقداری پخته و نرم شوند به طوری که اگر دانه ای از برنج ها را با نوک انگشتان خود نصف کردید لایه بیرونی آن ها مقداری نرم و داخل آن ها نیز مقداری سفت باشد و سپس برنج را آبکش کنید و آن را با آب سرد مقداری بشویید و کنار بگذارید.

مرحله چهارم: آماده سازی پیاز و گردو به همراه زرشک و شکر

پیاز های دیگری که باقی مانده اند را هم برداشته و با آب سرد بشویید و بعد پوست آن ها را بگیرید و آن ها را به شکل خلالی شده و ریز و یکدست برش دهید و خرد کنید. ماهیتابه ای را برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید و زمان دهید تا روغن گرم و آماده شود و بعد پیاز های خرد شده را به آن اضافه کنید و کمی آن ها را تفت دهید و سرخ کنید تا طلایی و سبک شوند. بعد از آن که پیاز ها را کمی سرخ کردید گردو هایی که از قبل خیس کرده بودید را هم به پیاز ها اضافه کنید و آن ها را هم چند دقیقه ای با پیاز ها تفت دهید و سرخ کنید و بعد از چند دقیقه ماهیتابه را از روی حرارت برداشته و آن را کنار بگذارید. داخل ماهیتابه ای جدا مقداری روغن مایع بریزید و آن را نیز روی حرارت ملایم و کم گاز قرار دهید تا روغن مقداری گرم و آماده شود و سپس به آن شکر را اضافه کنید و زمان دهید تا شکر هم کمی داخل روغن باز و آب شود و بعد زرشک ها را با آب سرد مقداری بشویید و سپس آن را به ماهیتابه اضافه کرده و چند دقیقه ای آن ها را به همراه شکر تفت دهید و سرخ کنید تا مزه دار و آماده شوند و بعد ماهیتابه را از روی حرارت برداشته و آن را کنار بگذارید.

مرحله پنجم: آماده سازی نهایی گردو پلو با مرغ

سیب زمینی را با آب بشویید و پوست آن را بگیرید سپس آن را به شکل حلقه ای شده و با ضخامت متوسط برش دهید و خرد کنید. داخل قابلمه ای مقداری روغن مایع و کمی زعفران دم کرده بریزید و سپس سیب زمینی ها را کف قابلمه بچینید و بعد برنجی را که از قبل مقداری پخته بودید به قابلمه اضافه کنید. در این مرحله روی درب قابلمه دمکنی بکشید و آن را روی قابلمه قرار دهید و ابتدا حرارت زیر آن را بیشتر کنید و زمان دهید تا بخار برنج بلند شود و بعد از بلند شدن بخار برنج حرارت را کم کرده و به آن 40 تا 45 دقیقه ای زمان دهید تا در طول این مدت برنج شما پخته شود و دم بکشد و سپس آن را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید. بعد از آماده شدن برنج آن را داخل ظرف مورد نظر خود بکشید و سپس اطراف آن را با مرغ و ترکیب گردو، پیاز و زرشکی که تفت داده بودید پر کنید و پس از آن گردو پلو خوشمزه شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه زرشک پلو مجلسی و رستورانی با مرغ و هویج مرحله به مرحله

طرز تهیه گردو پلو با مرغ


نکات کلیدی در طرز تهیه گردو پلو با مرغ به روش سنتی

 1. بهتر است برنجی که برای تهیه این گردو پلوی خوشمزه استفاده می کنید از نوع ایرانی باشد.
 2. زمانی که برای پخت این برنج گفته شد تقریبی بوده و ممکن است متناسب با نوع برنجی که استفاده می کنید زمان آن تغییر کند.
 3. در صورت تمایل می توانید به جای سینه مرغ این غذای خوشمزه را با گوشت چرخ کرده نیز تهیه کنید.
 4. در صورت تمایل می توانید به جای سینه مرغ، سینه بوقلمون را نیز جایگزین آن کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه استانبولی پلو ساده، لذیذ و مجلسی با مرغ و سیب زمینی

♨ نکات مهم «طرز تهیه گردو پلو لذیذ و مجلسی با مرغ و زرشک به روش سنتی»

بهتری است برنجی که برای تهیه این گردو پلوی خوشمزه استفاده می کنید از نوع ایرانی آن بوده باشد.


نظر خود را بیان کنید