طرز تهیه کتلت قارچ بدون گوشت و سیب زمینی

کتلت قارچ که به جرات می توان گفت یک کتلت خوشمزه و لذیذ است و برای کلیه افراد نظیر کودکان، نوجوانان و حتی سالخوردگانی که ممنوعیت استفاده از گوشت دارند نیز بسیار مفید است. در تهیه این کتلت پروتئین قارچ جایگزینی مناسب و گیاهی برای پروتئین گوشت بوده و برای افراد گیاه خوار نیز گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. امروز در آلامتو طرز تهیه کتلت قارچ خوشمزه و پفکی بدون گوشت و سیب زمینی با دستور آسان را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه کتلت قارچ

 • قارچ نیم کیلو
 • سیر 3 حبه
 • تخم مرغ 2 عدد
 • سبزیجات معطر (ریحان، ترخان، شوید، گشنیز) از هر کدام چند ساقه
 • پودر جوانه گندم 2 ق غذا خوری
 • پودر سبوس گندم 2 ق غذا خوری
 • زیره سیاه دلخواه نوک ق چای خوری
 • نمک، فلفل سیاه و قرمز به مقدار لازم
 • زردچوبه به مقدار لازم
 • پودر آویشن و زنجبیل به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه کتلت بادمجان کبابی ساده، لذیذ و مجلسی با گوشت چرخ کرده

طرز تهیه کتلت قارچ و سبزیجات ساده بدون سیب زمینی و گوشت

مرحله اول: آماده سازی قارچ

برای تهیه کتلت قارچ ابتدا قارچ ها را شسته و آبکشی نمایید. سپس آنها را کاملا خشک نموده و با رنده ریز رنده نمایید. در صورت تمایل می توانید در غذاساز ریخته و قارچ ها را کاملا به شکل خمیر درآورید.

مرحله دوم: آماده سازی سبزی معطر

سپس سبزی ها را پاک نموده و کاملا بشویید سبزی ها را آبکشی نموده و اجازه دهید آب اضافه آن کاملا گرفته شود. سپس سبزی ها را ساطوری نموده و به خوبی ریز نمایید. سبزی و قارچ را در ظرف مناسبی ریخته و مخلوط نمایید.

مرحله سوم: مخلوط تخم مرغ و ادویه

اکنون در ظرف جداگانه ای تخم مرغ ها را شکیته و با چنگال یا همزن دستی بزنید تا تخم مرغ ها از حالت لختگی خارج گردند. سپس نمک، فلفل سیاه و قرمز، زردچوبه، آویشن و زنجبیل را به تخم مرغ افزوده و مجددا هم بزنید تا کاملا ترکیب گردند.

مرحله چهارم: افزودن سیر

در این مرحله تخم مرغ را به قارچ افزوده و مواد کتلت را هم بزنید تا کاملا ترکیب شوند. سپس سیر را پوست کنده و با رنده ریز رنده نمایید. سیر رنده شده و زیره سیاه را به مواد کتلت افزوده و مجددا هم بزنید.

مرحله پنجم: افزودن پودر جوانه و سبوس گندم

سپس پودر جوانه گندم و پودر سبوس گندم را به صورت تدریجی و در چند مرحله به مواد بیافزایید. تا زمانی که مایه کتلت نه زیاد روان و نه زیاد سفت باشد به افزودن پودر جوانه و سبوس گندم ادامه دهید. در صورت نیاز مجددا از پودر های گندم به مواد بیفزایید تا مایه کتلت مناسب سرخ شدن باشد.

مرحله ششم: سرخ کردن کتلت قارچ

در این مرحله تابه مناسبی را روی شعله قرار داده و تا داغ شدن روغن، به اندازه یک گردوی درشت از مایه کتلت برداشته و در دستان خود گرد نمایید. سپس سطح آن را صاف نموده و در روغن داغ قرار دهید. پس از سرخ شدن یک طرف کتلت، طرف دیگر آن را نیز سرخ نمایید.

مرحله هفتم: سرو کتلت قارچ بدون گوشت و سیب زمینی

پس از سرخ شدن کتلت ها آنها را روی کاغذ روغن گیر قرار داده و پس از مقداری خنک شدن و گرفتن روغن اضافه آنها، کتلت ها را در ظرف مناسبی قرار داده و با سس و سبزیجات دلخواه خود میل نمایید. نوش جان.

همچنین بخوانید: طرز تهیه کتلت شیرازی اصل ساده و لذیذ بدون گوشت با سیب زمینی

طرز تهیه کتلت قارچ خوشمزه و پفکی


نکات کلیدی در تهیه کتلت قارچ فوری خوشمزه و پفکی

 1. طبع قارچ سرد بوده و پودر زنجبیل، آویشن، زیره سیاه و سیر به عنوان مصلح و متعادل ساز طبع کتلت در نظر گرفته شده است.
 2. سعی نمایید از قارچ تازه، سفید و سفت برای تهیه کتلت قارچ استفاده نمایید.
 3. استفاده از پودر جوانه و سبوس گندم برای مقوی تر نمودن کتلت قارچ استفاده می شود؛ می توانید آرد یا پودر سوخاری را جایگزین آن نمایید.
 4. در صورت تمایل می توانید سیب زمینی رنده شده و پنیر پیتزا در تهیه کتلت قارچ استفاده نمایید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه کتلت سیب زمینی آب پز خوشمزه و ساده بدون گوشت با پیاز

♨ نکات مهم «طرز تهیه کتلت قارچ خوشمزه و پفکی بدون گوشت و سیب زمینی با دستور آسان»

استفاده از پودر جوانه و سبوس گندم برای مقوی تر نمودن کتلت قارچ استفاده می شود؛ می توانید آرد یا پودر سوخاری را جایگزین آن نمایید.


نظر خود را بیان کنید