مراحل طرز تهیه ماست,طرز تهیه ماست,طرز تهیه ماست

تهیه ماست شیرین خانگی باعث آن می شود ماستی که میل می کنید هم طعم بهتری داشته باشد و هم سالم تر باشد زیرا در آن از مواد نگه دارنده مانند نمونه های شرکتی استفاده نشده است. تهیه ماست در منزل علاوه بر سالم بودن بیشتر آن بسیار هم مقرون به صرفه تر نیز نسبت به نمونه های بازار است. درست کردن ماست شیرین با خامه در منزل کار بسیار راحتی است و مواد اولیه زیادی نیاز ندارد تنها دارای یک سری فوت و فن های مخصوص به خودش است که در صورت رعایت آن ها شما می توانید ماستی شیرین آماده کنید و در صورت عدم رعایت آن ها ممکن است ماست شما ترش مزه شود. امروز در آلامتو طرز تهیه ماست شیرین و سفت خانگی با خامه با مایه ماست را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه ماست شیرین خانگی

  • شیر پرچرب 3 لیتر
  • ماست شیرین 3 ق غذا خوری
  • خامه صبحانه 3 ق غذا خوری

همچنین بخوانید:


طرز تهیه ماست شیرین خانگی با خامه با مایه ماست

مرحله اول: گرم کردن شیر

قابلمه ای انتخاب کنید و شیر را درون قابلمه بریزید و آن را روی حرارت قرار دهید و مدام تا زمانی که شیر به جوش بیاید آن را هم بزنید. دقت داشته باشید هم زدن مدام شیر باعث می شود تا قند و چربی شیر به کف قابلمه نچسبد. بعد از به جوش آمدن شیر حرارت آن را کم کرده و بیست دقیقه ی دیگر به آن زمان دهید تا شیر با حرارت ملایم بجوشد و آب اضافی شیر تبخیر شود بعد از بیست دقیقه زیر شیر را خاموش کنید و آن را درون ظرف مورد نظر بریزید.

مرحله دوم: خنک کردن شیر

شیر را کنار گذاشته و بگذارید تا در دمای آشپزخانه کم کم داغی شیر از بین برود و به دمای 43 تا 45 درجه سانتی گراد برسد. دقت داشته باشید که اگر به دماسنج مایعات دسترسی نداشته باشید می توانید انگشت خود را درون شیر به مدت 6 ثانیه قرار دهید و باید فقط احساس گرما کنید ولی انگشتتان نسوزد.

مرحله سوم: آماده سازی ماست و خامه

ظرف جداگانه ای را برداشته و سه قاشق سر پر ماست را به همراه سه قاشق غذا خوری خامه صبحانه درون ظرفی بریزید و کمی با یکدیگر مخلوط کنید سپس آن ها را با دو ملاقه شیر ولرم مخلوط کنید تا کاملاً مایه ماست یکدست شود و سپس آن را به شیر ولرم اضافه کنید و خوب هم بزنید.

مرحله چهارم: آماده سازی نهایی ماست

ظرف درب داری را انتخاب کنید و و مایه ماستی که آماده کرده اید را درون آن بریزید و درب ظرف را ببندید و دور تا دور ظرف را با پتو بپوشانید و در جای نسبتاً گرمی مانند کابینت آشپزخانه به مدت پنج ساعت قرار دهید تا ماست ببندد و سپس بعد از گذشت پنج ساعت آن را از کابینت خارج کرده و بلافاصله ماست را درون یخچال به مدت بیست و چهار ساعت قرار دهید و بعد ماست را سرو کنید. دقت داشته باشید در این مدت که ماست را با پتو پوشانده اید سعی کنید ظرف را خیلی تکان ندهید. بعد از گذشت یک روز کامل که ماست درون یخچال ماند ماست شیرین و خامه ای شما آماده سرو است. نوش جان

همچنین بخوانید:

طرز تهیه ماست شیرین خانگی


نکات کلیدی در تهیه ماست شیرین و سفت خانگی

  1. بهتر است از ظرف لعابدار و یا سفالی برای نگهداری ماست استفاده کنید در غیر این صورت از ظرف شیشه ای و یا روحی نیز برای نگهداری ماست می توانید استفاده کنید.
  2. قبل از استفاده از مایه ماست دقت داشته باشید که مایه ماست شما حتماً شیرین باشد در غیر این صورت ماستی که بدست می آید شیرین نخواهد بود و ترش مزه تر خواهد شد.
  3. اگر ماست را بیشتر از پنج ساعت درون جای نسبتاً گرم قرار دهید در آخر ماست شما ترش می شود.
  4. اگر شیر داغ باشد ماست ترش مزه می شود.
  5. شیر هر چه بیشتر بجوشد در آخر ماست پر چرب تری دارید.
  6. در مدتی که ماست درون یخچال است اصلاً به آن قاشق نزنید و زمان دهید تا به طور کامل خودش را بگیرد.
  7. اگر ماست به صورت تکه ای شد یعنی یا شیر خیلی داغ بوده و یا مایه ماست کمتر از مقدار لازم بوده است.

همچنین بخوانید:

♨ نکات مهم «طرز تهیه ماست شیرین و سفت خانگی خوشمزه با خامه با مایه ماست»

بهتر است از ظرف لعابدار و یا سفالی برای نگهداری ماست استفاده کنید در غیر این صورت از ظرف شیشه ای و یا روحی نیز برای نگهداری ماست می توانید استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید