طرز تهیه خمیر پیتزا

خمیر پیتزا نانی است که در سرتاسر دنیا بسیار شناخته شده و معروف می باشد و بسیار هم ساده و راحت تهیه می شود و شما با تهیه آن در منزل به عنوان مواد اصلی پیتزا می توانید روی آن را با هر چیزی که دوست داشته باشید مثل انواع سوسیس و کالباس یا مرغ و گوشت و یا حتی برای گیاه خواران با انواع سبزیجات پر کنید و انواع پیتزا ها را در منزل یا هر کجا که هستید به راحتی تهیه کنید. طرز تهیه خمیر پیتزا خیلی مهم است چون این خمیر در طعم و مزه پیتزا نقش بسیار مهمی دارد و در صورتی که به خوبی درست نشود و لطافت کافی را نداشته باشد نمی توانید پیتزای خوبی داشته باشید. بسته به این که شما چه نوع پیتزایی را می خواهید تهیه کنید ضخامت خمیر شما نیز تغییر می کند برای مثال برای تهیه پیتزای ایتالیایی خمیر شما از حالت عادی باید کمی نازک تر و بزرگ تر باشد بنابراین نوع پیتزا در تعیین ضخامت خمیر بسیار مهم است. امروز در آلامتو طرز تهیه خمیر پیتزا خانگی نرم و لطیف و فوری بدون شیر و ماست را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه خمیر پیتزا بدون شیر

 • شکر 1 ق غذا خوری
 • پودر خمیر مایه 1 ق غذا خوری
 • نمک به مقدار لازم
 • روغن 2 ق غذا خوری
 •  آب نصف لیوان
 • آرد نان فانتزی 2 لیوان
همچنین بخوانید: طرز تهیه پیتزا پپرونی در خانه با قارچ با فر و بدون فر

طرز تهیه خمیر پیتزای خانگی فوری و حرفه ای

مرحله اول: آماده سازی خمیر مایه

ابتدا باید درون قابلمه ای آب را گرم کنید دقت داشته باشید که گرمای آب باید طوری باشد که دست را نسوزاند و بعد داخل ظرفی خمیر مایه را به همراه آب گرم بریزید و با هم خوب مخلوط کنید سپس به آن شکر را نیز اضافه کنید و خوب با هم مخلوط کنید و هم بزنید و به مدت 10 تا 15 دقیقه کنار بگذارید تا خمیر مایه عمل کند و کف کند.

مرحله سوم: اضافه کردن آرد

اول باید دو لیوان آرد را به خوبی الک کنید و بعد به خمیر مایه خود که اکنون عمل کرده آرد را نیز اضافه کنید.

مرحله چهارم: ورز دادن خمیر

در این مرحله به خمیر نمک و روغن را نیز اضافه کنید و بعد روی سطح کار را ابتدا کمی آرد بپاشید تا خمیر شما به سطح کار نچسبد سپس خمیری که آماده کرده اید را روی سطح کار قرار دهید کمی آن را با دست ورز دهید. دقت کنید که این خمیر ورز زیادی نیاز ندارد و اگر پس از ورز دادن احساس کردید خمیر خشک شده است کم کم مقداری آب گرم به آن اضافه کنید تا خمیر نرم و لطیفی به دست بیاید، یا اگر حس کردید خمیر زیادی چسبنده است مقداری به آن آرد اضافه کنید فقط توجه داشته باشید که آرد را نباید خیلی اضافه کرد.

مرحله پنجم: استراحت دادن به خمیر

داخل کاسه ای را اول خوب چرب کنید و بعد خمیر را در آن قرار دهید و سپس روی آن را بپوشانید و برای مدت یک ساعت خمیر را در جایی گرم قرار دهید تا استراحت کند و حجم آن دو برابر شود.

مرحله ششم: پخت خمیر پیتزا

پس از آن که حجم خمیر دو برابر شد پف آن را با دست بگیرید و خمیر را به دو قسمت تقسیم کنید سپس خمیر را بر روی یک تخته که روی سطح آن آرد پاشیدیم قرار می دهیم و کمی ورز می دهیم سپس فر را زودتر روشن کرده تا گرم شود. فر را بر روی 200 درجه سانتیگراد قرار داده سپس ظرف های مخصوص پیتزا را با قلمویی چرب می کنیم و خمیر ها را در داخل ظرف ها پهن می کنیم و در این مرحله هر موادی را که دوست دارید می توانید بر روی خمیر قرار دهید. بعد از چند دقیقه آنها را داخل فر قرار می دهیم و بین 15 تا 20 دقیقه زمان می دهیم تا بپزد، خمیر شما آماده است. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه سوسیس بندری آبادانی تند و خوشمزه با قارچ و فلفل دلمه ای

طرز تهیه خمیر پیتزا


نکات کلیدی در تهیه خمیر پیتزا خانگی با خمیر مایه

 1. به جای روغن معمولی از روغن زیتون هم می توانید استفاده کنید فقط توجه داشته باشید که روغن زیتونی که استفاده می کنید باید بدون بو باشد.
 2. در صورت عدم دسترسی به آرد نان فانتزی می توان برای تهیه این خمیر از آرد گندم یا آرد شیرینی هم استفاده کرد فقط توجه داشته باشید میزان آبی که به آن اضافه می کنید به نوع آرد بستگی دارد.
 3. در تهیه این خمیر هم از خمیر مایه فوری می توان استفاده کرد هم معمولی که در صورت استفاده از خمیر مایه فوری دیگر نیاز به عمل آوردن نداشته و مستقیم می توانید به مواد اضافه کنید.
 4. برای پخت این خمیر درون فر، برای آنکه نان شما لطیف و نرم باشد می توانید کاسه آبی را همراه با آن داخل فر بگذارید.
 5. آرد را به یک باره به خمیر اضافه نکنید آرام آرام و کم کم آرد را روی خمیر مایه الک کنید و به آن اضافه کنید.
 6. برای این که خمیر به خوبی جمع شود باید آن را حتما با دست ورز دهید و نباید آن را با قاشق ترکیب و مخلوط کرد.
 7. خمیری که در بالا آموزش داده شد برای دو عدد پیتزای معمولی کافی است که برای تعداد بیشتر تمامی مواد را دو برابر کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه پیراشکی گوشت و قارچ خانگی عالی با خمیر مخصوص در فر

♨ نکات مهم «طرز تهیه خمیر پیتزا خانگی نرم، لطیف و فوری بدون شیر و ماست»

به جای روغن معمولی از روغن زیتون هم می توانید استفاده کنید فقط توجه داشته باشید که روغن زیتونی که استفاده می کنید باید بدون بو باشد.


نظر خود را بیان کنید