لکه بینی قهوه ای قبل و بعد از پریود

علت لکه بینی قهوه ای قبل و بعد از پریود یا بین دو قاعدگی چیست؟

لکه بینی قهوه ای پس از پریود، خون ساکن حاصل از قاعدگی است که کاملا طبیعی می باشد. زیرا ترشحات قهوه ای خون باقی مانده از پریود هستند که به کندی حرکت کرده و از بدن خارج می شوند. رنگ قهوه ای این ترشحات ناشی از اکسیداسیون شدن خون و یک فرآیند طبیعی در بدن است. این موضوع اصلا جای نگرانی ندارد مگر آنکه با علائم دیگری همراه باشد. افرادی که ترشحات قهوه ای بعد از پریود را تجربه می کنند؛ اغلب نگران بروز مشکل یا اختلالاتی در بدن خود هستند. ولیکن این موضوع به سرعت خروج خون و میزان تخریب دیواره رحم مرتبط است. بنابراین این فرآیند را طبیعی بدانید.

امروز در آلامتو به علت لکه بینی قهوه ای قبل و بعد از پریود پرداخته ایم. امیدواریم که مورد توجه شما همراهان سایت قرار گرفته و مفید و موثر واقع گردد. با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: علت سیاه بودن خون پریودی چیست؟ آیا خطرناک است؟

علت لکه بینی قهوه ای چیست؟

لکه بینی قهوه ای اگر چه جای نگرانی ندارد و معمولا قبل و بعد از پریود برای اکثر زنان اتفاق می افتد. زیرا ممکن است سرعت تخریب دیواره داخلی رحم کم باشد. خون در رحم برای مدتی مانده و بر اثر اکسیداسیون به رنگ قهوه خارج گردد. زنان معمولا ترشحات رحم را تجربه می کنند. ولیکن این ترشحات به رنگ سفید یا شفاف هستند. لکه بینی قهوه ای زمانی نگران کننده خواهد بود که با علائم بیماری خاصی همراه باشد.

علت لکه بینی قهوه ای قبل از پریود

لکه بینی قهوه ای پیش از پریود نیز علل خاص خودش را دارد. چنانچه این فرآیند با نشانه های دیگری همراه نباشد؛ می توان گفت کاملا طبیعی است. معمولا روزهای قبل از پریود لکه بینی در اکثر زنان دیده می شود. ولی چنانچه این لکه بینی به رنگ قهوه ای باشد. مشخص می شود که سرعت خون خارج شده از رحم کند بوده است. پیش از آنکه به مرحله خروج کامل از رحم برسد اکسید شده و به رنگ قهوه ای دیده می شود.

علت لکه بینی قهوه ای بعد از پریود

ترشحات قهوه ای پس از پریود نیز خون های خشک شده و باقی مانده در رحم هستند که در زمان پریود از رحم خارج نشده اند. وقتی خون با سرعت کمتری از بدن خارج می گردد؛ معمولا تا روزهای پس از پریود زمان می برد تا به طور کامل از رحم خارج شود. بنابراین چون مدت زیادی خون در بدن مانده است به رنگ قهوه ای از بدن خارج می شود که اصطلاحا به آن لکه بینی قهوه ای می گویند.

همچنین بخوانید: علت زود پریود شدن دختر و زنان چیست؟ چند روز زودتر پریود شدن طبیعی است؟

علت لکه بینی قهوه ای

علت لکه بینی قهوه ای بین دو قاعدگی

لکه بینی قهوه ای بین دو قاعدگی و با فاصله از روزهای پریودی می تواند نگران کننده باشد. در اینصورت بهتر است به دنبال علائم و نشانه های دیگر بود. رحم عضوی از بدن زنان است که بسیار حساس می باشد. اغلب با آسیب رسیدن به این عضو حساس، لکه بینی بین دو قاعدگی اتفاق خواهد افتاد. تروما یا آسیب به رحم ممکن است بر اثر تجاوز جنسی، رابطه جنسی خشن، معاینه نادرست واژینال توسط پزشک، ورود اجسام خارجی به واژن به وجود آید. همچنین ممکن است لکه بینی بر اثر ابتلا به بیماری هایی اتفاق افتاده باشد که در ذیل به آنها اشاره خواهیم نمود:

  • دیابت
  • افزایش یا کاهش ناگهانی وزن
  • اختلال در غده تیروئید
  • استرس و اضطراب زیاد

علت لکه بینی قهوه ای بعد از رابطه

ترشحات پس از رابطه جنسی از ارکان اساسی دستگاه تناسلی زنان می باشد. زیرا موجب تمیز شدن واژن و پیشگیری از ابتلا به عفونت های مقاربتی می گردد. این ترشحات چنانچه آلودگی در حین رابطه وارد بدن زن شده باشد را از واژن خارج می کنند. ولیکن نکته مهم اینجاست که ترشحات پس از رابطه دارای رنگ سفید و یا شفاف هستند. اگر ترشحات قهوه ای و یا هر رنگ دیگری مشاهده شود می تواند نشانه بروز بیماری هایی از قبیل التهاب لگن و بیماریهای جنسی، عدم ترشح کافی غدد روان کننده، آتروفی واژن، پولیپ، سرطان و پارگی واژینال حین رابطه باشد.

علت لکه بینی قهوه ای بجای پریود

ترشحات قهوه ای بجای پریود زمانی دیده می شود که التهابات لگن وجود داشته باشد. التهابات لگن بر اثر عدم درمان عفونت ناشی از آمیزش است. زمانی که عفونت های ناشی از رابطه جنسی به موقع درمان نگردد؛ عفونت گسترش می یابد و لوله های فالوپ، رحم، تخمدان و دیگر فضاهای داخلی شکم را درگیر می نماید. عفونت موجود در بدن می تواند تعادل خونریزی و چرخه قاعدگی را به هم بریزد. لکه بینی قهوه ای بجای پریود، خونریزی های نامنظم و کاهش یا افزایش خونریزی در قاعدگی حاصل از اینگونه عفونت ها هستند. البته این علائم معمولا با نشانه های دیگری از جمله درد هنگام دفع ادرار، درد لگن یا شکم، ترشحات بدبود یا حجیم واژینال، خونریزی بین پریودها، خونریزی بعد از مقاربت و تب و لرز همراه می باشد. درمان این نوع عفونت ها معمولا با آنتی بیوتیک ها و همچنین درمان شریک جنسی و پرهیز از برقراری رابطه جنسی تا بهبودی کامل است.

همچنین بخوانید: بعد از گذشت چند روز از پریود احتمال بارداری هست؟

لکه بینی قهوه ای بجای پریود

لکه بینی قهوه ای در بارداری

منظور از لکه بینی قهوه ای در بارداری دو الی سه قطره خون غلیظ و به رنگ قهوه ای است که هیچگاه با خونریزی مقایسه نمی شود. ترشحات قهوه ای معمولا در هفته های اول و آخر بارداری فرآیندی طبیعی است و علت خاصی ندارد. اکثر مادرانی که فرزندان سالم به دنیا آورده اند؛ لکه بینی بارداری را تجربه نموده اند. در ذیل به برخی از علل لکه بینی قهوه ای در بارداری اشاره نموده ایم:

  • لانه‌ گزینی جنین در هفته‌ های اول بارداری موجب لکه بینی قهوه ای مادر می شود.
  • نزدیک شدن زمان زایمان موجب لکه بینی در هفته های آخر بارداری می شود.
  • لکه بینی قهوه ای در مادران دوقلو به وفور دیده می شود.
  • افزایش خون مادر و حرکت خون به طرف رحم نیز یکی دیگر از علل ترشحات قهوه ای در بارداری است.

حکم لکه بینی قهوه ای در موعد پریود

اکثر مراجع لکه بینی قهوه ای حتی در بین دو پریود را به حکم حیض دانسته اند و زن را مسئول تشخیص لکه خونی یا غیر خون معرفی نموده اند. چنانچه زنی تشخیص دهد که لکه خارج شده از رحم خون است بایستی مانند حائض رفتار کند. لکه بینی قهوه ای در موعد پریود نیز جکم حیض را داشته و غسل بر آن واجب است.


نظر خود را بیان کنید