انواع تیپ های بدن زنان

رایج ترین شکل های بدن زنان کدامند؟

انواع تیپ های بدن زنان

شاید برای شماهم جالب باشد که بدانید بدن‌تان چه تیپی دارد و البته هر تیپ بدنی چه ویژگی‌هایی دارد؟!

پیش از پرداختن به هر کدام از شکل های بدن، باید بدانیم که هر شکل و تیپی منحصر به فرد است و زیبایی خاص خودش را دارد. همین شکل مختلف بدن باعث تمایز ما انسان ها از یکدیگر می شود.

شکل بدن معمولا به دسته بندی های گسترده و مختلفی تقسیم می شوند. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال ۲۰۰۴ گزارش داد که بدن زنان از نظر تاریخی براساس شکل هایی مانند مثلث، مستطیل، لوزی، بیضی‌ و ساعت شنی توصیف شده‌است.

برخی از متداول ترین دسته بندی های شکل بدن عبارتند از:

 • مستطیل
 • مثلث یا “گلابی”
 • مثلث معکوس یا “سیب”
 • ساعت شنی

این چهار دسته فقط تعدادی از انواع مختلف بدن هستند که احتمالا بیشتر به گوش تان خورده اند.

لازم به یادآوری است که طبقه بندی انواع بدن یک موضوع دقیق نیست. یعنی ممکن است دریابید که شکل بدن شما دارای ویژگی های مختلفی از هر کدام از شکل های مختلف است.

حال بیایید به هر کدام از این دسته بندی ها به طور جداگانه بپردازیم و ویژگی های هر کدام را بیان کنیم:


 1. مستطیل، صاف یا “موز”

اگر اندازه دور کمر شما تقریباً هم اندازه دور باسن یا دور سینه شماست و اندازه عرض شانه ها و باسن شما تقریباً یکسان باشد، شکل بدن شما “موز” یا مستطیل است.

لباس های مناسب با این فرم بدن، اغلب لباس‌هایی بدون شانه، بلوزهای بدون بند و آستین و پیراهن‌ هایی که کمربند می ‌خورند، هستند.


 1. مثلث یا “گلابی”

افرادی که شکل بدن شان در دسته بندی مثلث یا گلابی قرار می گیرد، شانه ها و نیم تنه ای باریک تر از لگن دارند. اگر شکل بدن تان گلابی است، یعنی بازوها و کمری باریک دارید و احتمالا کمرتان از پهلو به سمت باسن شیب دار است.

کارشناسان استایل و مد، اغلب برای افرادی که شکل بدنشان مثلث است، لباس هایی را پیشنهاد می کنند که کمر آن ها را مشخص تر نشان دهند.


 1. قاشقی

شکل بدن قاشقی تقریباً شبیه شکل مثلث یا “گلابی” است. اگر شکل بدن شما قاشقی باشد، باسن های شما بزرگتر از سینه ها یا بقیه بدن شما هستند. همانند شکل مثلثی، در این شکل هم کمر اغلب باریک است، اما ممکن است قسمت بازو و ران وزن بیشتری به خود اختصاص دهند.

اغلب لباس هایی که برای شکل بدن قاشقی پیشنهاد می شوند لباس هایی هستند که برش‌های عروسک کلاسیک یا کمر امپراتوری دارند.


 1. ساعت شنی

اگر اندازه لگن و سینه شما تقریباً یکسان باشد و کمر کاملاً باریکی داشته باشید که باریک تر از هر دو این قسمت ها باشد، یعنی شکل بدن شما، ساعت شنی است.

شانه های افرادی که شکل ساعت شنی هستند معمولا کمی گرد است و به احتمال زیاد این افراد باسنی گرد دارند. لباس های پیشنهاد شده برای افرادی با این شکل بدن، معمولا لباس های جذب هستند.


 1. ساعت شنی بالاتنه بزرگتر

شما به عنوان کسی که در دسته بندی ساعت شنی با دور سینه بزرگتر قرار می گیرد، شکل کلی بدن تان به شکل ساعت شنی است، اما اندازه سینه های شما کمی بزرگتر از باسن تان است.

شلوار بوت کات یا شلوارهایی که دم‌ پا گشاد هستند، احتمالا برای این شکل بدن بسیار مناسب هستند. اگر به پوشیدن دامن علاقه دارید و در این دسته بندی شکل بدن قرار دارید، دامن فون انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود.


 1. ساعت شنی پایین تنه بزرگتر

در این شکل بدن، شکل کلی بدن همان شکل ساعت شنی است، با این تفاوت که اندازه باسن، مقداری بزرگ تر از اندازه بالاتنه است.


 1. مثلث برعکس یا سیب

اگر بدن شما به شکلی است که شانه ها و سینه های شما بزرگ تر از اندازه باسن تان است، یعنی شکل بدن شما، به شکل مثلث برعکس یا همان سیب است.

کارشناسان مد پوشیدن بلوزهایی که در ناحیه‌ کمر طراحی‌هایی دارند و دور گردن آن ها‌ باز است را به افراد دارای این شکل از بدن پیشنهاد کنند.


 1. بیضی یا گرد

اگر قسمت سینه شما بزرگتر از بقیه بدن باشد، باسنی باریک داشته باشید و قسمت میانی شما پرتر باشند، یعنی شما بدنی گرد یا بیضی شکل دارید.

لباس های با طرح های عمودی شکل یا بلوزهایی که در قسمت بالایی کمی باز هستند گزینه های مناسب برای افرادی با شکل بدن بیضی شکل هستند.


 1. الماسی شکل

اگر لگن تان نسبت به شانه ها پهن تر است، نیم تنه باریکی دارید و ناحیه کمرتان پرتر است، فرم بدن شما الماسی نامیده می شود. فردی با این شکل بدن احتمالا در قسمت بالای پاهایش وزن بیشتری دارد، به علاوه ممکن است بازوهای باریکی نیز داشته باشد.

بلوز یقه قایقی لباسی مناسب برای افراد با این فرم بدنی است.


 1. ورزشکاری

اگر بدنی عضلانی اما بدون پیچ و خم دارید، شکل بدن شما ورزشکاری است. اندازه دور شانه و دور ران در این شکل بدن تقریباً یکسان است. اندازه دور کمر از شانه‌ ها و باسن مقداری باریک ‌تر است، اما نه آنقدر که به چشم بیاید.

تاپ ‌های دورگردنی و بدون بند پیشنهاد کارشناسان مد برای افراد با این تیپ بدنی است.


چرا شکل بدن خانم ها را به میوه ها نسبت می دهیم؟

استفاده از میوه ها برای توصیف شکل بدن یک زن، یک روش خلاصه وار است و از آن جهت که این میوه ها به راحتی در تصور ما می گنجند، خیلی راحت تر متوجه ویژگی های آن و تفاوت شان با یکدیگر می شویم.

البته بسیاری از افراد نیز موافق توصیف شکل بدن با میوه ها نیستند و احساس می‌ کنند که استفاده از این اصطلاحات می تواند باعث شی‌انگاری شود. به این ترتیب که وقتی از اندام افراد با این عناوین یاد می‌کنیم، دیگران فرصتی برای ارزیابی کردن آن پیدا می کنند و این روند می تواند باعث تصوری نادرست شود و آن تصور تبدیل یک نوع شکل بدن به نوع “ایده آل” است.

در مطالعه ای که پیرامون شی‌انگاری تحقیق شده بود، محققان می‌نویسند:

“شی انگاری می تواند تاثیرات منفی داشته باشد و روندی است که می تواند به نوبه‌ خود شرم و اضطراب را در زنان افزایش دهد و آگاهی از حالات داخلی بدن را نیز به مراتب کاهش دهد.”

افزایش تجربیات این چنینی می تواند زمینه ساز مجموعه‌ای از مشکلات روانی مانند افسردگی تک‌ قطبی، اختلال عملکرد جنسی و اختلالات خوردن در زنان شوند.

بنابراین اگر دوست ندارید با میوه مقایسه شوید، بدانید که تنها نیستید. نحوه توصیف بدن شما به خودتان بستگی دارد و هیچ کس دیگری نمی تواند آن را برای شما برچسب گذاری کند.


چگونه می توانیم قسمت های مختلف بدن را اندازه گیری کنیم؟

دانستن سایز و اندازه هر قسمت بدن می تواند به شما کمک کند تا ببینید که درکدام یک از دسته بندی های بالا قرار می گیرد، به علاوهدانستن این اندازه ها می تواند برای زمانی که قصد خرید لباس دارید نیز به شما کمک کنند.

در قسمت زیر نحوه دقیق اندازه گیری هر قسمت را توضیح می دهیم:

شانه:

برای اینکه عرض شانه تان را اندازه بگیرید به کمک فرد دیگری نیاز دارید. از دوست تان بخواهید که با استفاده از متر، پشت سرتان بایستد و از لبه یک شانه تا لبه شانه دیگر را اندازه گیری کند.

سینه:

یک سر متر را روی پرترین قسمت سینه قرار بدهید و سپس آن را دور تا دور سینه بپیچید. فقط دقت کنید که متر را از زیر بغل رد کنید.

دور کمر:

متر را دور کمرتان بگیرید و اندازه را یادداست کنید.

دقت کنید که کمر آن قسمت بالای ناف و زیر قفسه‌ سینه است، متر را مانند یک کمربند دور این ناحیه قرار بدهید.

اگر می‌خواهید مطمئن شوید که اندازه کمر را به درستی گرفته اید، کمی به یک طرف متمایل شوید، احتمالا بعد از خم شدن بعد از یک قسمت چروک شده را خواهید دید، این قسمت، کمر شما است.

باسن:

یک سر متر را یک طرف باسن قرار بدهید، سپس آن را دور باسن‌تان بپیچید. فقط دقت کنید که متر را طوری رد کنید که برجسته‌ترین قسمت باسن‌ قرار بگیرد.


چه عواملی بر شکل بدن شما تأثیر می گذارد؟

برخی از عناصر شکل بدن شما توسط ساختار استخوانی تان تعیین می شود. به عنوان مثال، برخی افراد باسن منحنی‌تر و گردتری دارند و ستون فقرات‌ شان نیز انحنا دارد، در حالی که برخی دیگر ممکن است باسن پهن‌تر، پاهای کوتاه‌تر یا بلندتری داشته باشند. بلندی یا کوتاهی قد نیز می‌تواند بر شکل کلی اندام شما تاثیر بگذارد.

ژنتیک یک عامل تعیین کنده مهم دیگر است، ژن های شما نحوه تجمع و ذخیره چربی در بدن را تعیین می کنند و در بسیاری از موارد ، چربی بدن به طور مساوی توزیع نمی شود.

برخی ممکن است به طور معمول چربی را در قسمت میانی بدن شان ذخیره کنند، در حالی که دیگران ممکن است ابتدا در قسمت های ران، پاها یا بازوها چربی ذخیره کنند.

هورمون ها نیز می توانند بر شکل بدن شما تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، استرس می تواند بدن شما را برای ترشح هورمون کورتیزول تحریک کند. یک مطالعه معتبر نشان می دهد که ترشح کورتیزول ناشی از استرس، ممکن است به تجمع چربی در اطراف مهمترین اندام های بدن شما که در قسمت میانی بدن تان قرار دارند، مرتبط باشد.

استروژن و پروژسترون که توسط اندام های جنسی آزاد می شود، نیز می تواند بر ذخیره چربی بدن تاثیر بگذارند. به عنوان مثال استروژن می تواند بدن شما را به سمت ذخیره چربی در قسمت زیر شکم هدایت کند.


آیا با گذشت زمان شکل بدن تغییر می کند؟

افزایش سن یکی از عوامل اصلی تأثیرگذار بر شکل و ابعاد بدن شما در طول زمان است. بزرگسالان مسن تر به طور کلی سطح بالاتری از چربی در بدن شان دارند. کاهش متابولیسم و ​​کاهش تدریجی بافت عضلانی دو عامل موثر در این زمینه هستند.

پیری می تواند بر تحرک نیز تأثیر بگذارد و در نتیجه باعث کم تحرکی فرد شود و همین بی تحرکی کم کم منجر به افزایش وزن می شود.

افزایش سن جتی می تواند قد شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد، بسیاری از افراد می فهمند که بعد از 30 سالگی به تدریج کوتاه تر می شوند و این کوتاه تر شدن قد نیز می تواند بر روی ظاهر بدن شما تأثیر بگذارد.

طبق یک بررسی معتبر که در سال 2016 انجام شد، یائسگی نیز می تواند با توزیع مجدد وزن بیشتر به شکم، شکل بدن و توزیع چربی را تغییر دهد. به عبارت دیگر، این تغییر هورمونی ممکن است باعث شود شکل بدن شما از “گلابی” به “سیب” تبدیل شود.

در صورت افزایش یا کاهش وزن ممکن است شکل بدن شما نیز تغییر کند، اما به این دلیل که نحوه ذخیره چربی در بدن و ساختار کلی استخوان شما ثابت می ماند، این تغییرات اندک خواهد بود.


آیا می توانی شکل بدن را تغییر دهیم؟

در صورتی که می‌خواهید قسمت خاصی از بدن‌تان را تغییر دهید، با ورزش کردن به این هدف خواهید رسید. ورزش منظم می تواند به ایجاد توده عضلانی بدون چربی کمک کند و شکل کلی بدن تان را کمی تغییر دهد.

با ورزش می‌ توانید روی برخی از ویرگی های خاص بدن‌تان بیش‌تر کار کرده و به آن شکل خاصی بدهید یا شکل کلی بدن تان را تغییر دهید.

با این حال به یاد داشته باشید که ساختار استخوانی، ژنتیک و جثه شما مهم‌ترین عوامل برای تعیین شکل اندام تان هستند.

همان‌طور که با ورزش نمی ‌توانید کاری کنید که قدتان بلندتر شود، نمی‌توانید به بدن‌تان بگویید که چربی‌ها را کجا ذخیره کند.

تحقیقات نشان داده است که عوامل ژنتیکی می توانند بر میزان متابولیسم زمان استراحت نیز تأثیر بگذارند. این ممکن است بر سرعت کاهش یا افزایش وزن تأثیر بگذارد، حتی اگر میزان ورزش را تغییر دهید.


و اما سخن پایانی …

فقط به یاد داشته باشید، هر فرم بدنی که داشته باشید، فرقی نمی کند، شما زیبا هستید. بدون توجه به آنچه برخی ممکن است بخواهند در مورد شکل بدن ایده آل به شما القا کنند، چیزی به عنوان شکل بدن “ایده آل” وجود ندارد. مهم ترین چیز این است که شما خوشحال و سالم باشید.


نظر خود را بیان کنید