فواید زایمان طبیعی

فواید زایمان طبیعی

زایمان طبیعی زایمانی است که بدون مصرف مسکن ها و داروی بیهوشی انجام می شود. برخی از بانوان شرایط انجام زایمان به این صورت را دارند و برخی دیگر بنا بر دلایلی از قبیل کوچک بودن استخوان لگن و بارداری پر خطر نمی توانند به صورت طبیعی زایمان کنند. در صورتی که مادر در دوران بارداری میزان درد تحمیل شده را تحمل کرده باشدمی داند میزان درد زایمان به شکل طبیعی چقدر خواهد بود.بنابراین انتخاب شیوه زایمان توسط زن باردار و پزشک متخصصش انجام می شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی فواید زایمان طبیعی بپردازیم.

فواید زایمان طبیعی نسبت به سزارین

اگر این نوع زایمان را انتخاب کنید، احتمال درد و ناراحتی را به عنوان بخشی از زایمان می پذیرید. اما با آمادگی و حمایت مناسب، زنان اغلب از زایمان طبیعی احساس قدرت و رضایت عمیق می‌کنند.فواید زایمان به صورت زیر شامل موارد زیر است:

 • بیشتر تکنیک های زایمان طبیعی تهاجمی نیستند، بنابراین احتمال آسیب یا عوارض جانبی کمی برای شما یا کودکتان وجود دارد.
 • بسیاری از زنان در طول زایمان احساس قدرتمندی و پس از آن احساس موفقیت دارند. علیرغم اینکه مجبورند درد را تحمل کنند، بسیاری گزارش می دهند که دفعه بعد دوباره زایمان بدون دارو را انتخاب می کنند. برای برخی از زنان، حس مادر شدن  به کاهش درک آنها از درد کمک می کند.
 • در این نوع از زایمان هیچ از دست دادن حس یا هوشیاری وجود ندارد. می توانید پس از زایمان آزادانه حرکت کنید و زمانی که زمان بیرون راندن نوزادتان فرا رسد، می‌توانید در فرآیند زایمان  خودتان فعال باشید.
 • کمتر زنانی در زایمان به طور طبیعی برای قوی‌تر کردن انقباضات، کاتتریزاسیون مثانه یا کشیدن وکیوم یا زایمان فورسپس نیاز دارند.
 • می توانید از تمرینات تنفسی، تجسم و خود هیپنوتیزمی که هم در حین زایمان و هم بعداً یاد می گیرید استفاده کنید.
 • هنگامی که زایمان با تزریق یا هر داروی دیگری القا شود، ممکن است منجر به اوتیسم یا سایر اختلالات عصبی در نوزاد شود. با انتخاب زایمان طبیعی می توان از این اختلالات جلوگیری کرد.
 • هورمون هایی مانند اکسی توسین زمانی که در مقادیر بالاتر در بدن آزاد می شوند می توانند خطر ابتلا به ذات الریه و انتقال خون را کاهش دهند. انجام عمل سزارین می تواند این خطرات را افزایش دهد.
همچنین بخوانید: درد واژن در بارداری نشانه چیست و آیا خطرناک است و چه درمانی دارد؟

فواید زایمان طبیعی در طب سنتی

فواید زایمان طبیعی در طب سنتی

زایمان طبیعی در طب سنتی هم ارجعیت دارد به زایمان با سزارین. زیرا فواید زایمان به صورت طبیعی باوجود درد بیشتر فواید و مزایای بیشتری دارد. فواید زایمان طبیعی در طب سنتی شامل:

امکان داشتن یک رژیم غذایی معمولی: تحقیقات نشان می دهد که عدم یک رژیم تغذیه ای مناسب در طول زایمان می تواند باعث کم آبی، کتوز، هیپوناترمی و افزایش استرس مادر شود. زنانی که به طور طبیعی در مرکز زایمان یا بیمارستان زایمان می‌کنند، می‌توانند آزادانه غذا بخورند و بنوشند، که سطح انرژی آنها را در طول زایمان حفظ می‌کند.

هورمون های تسکین دهنده درد: هر هورمون نقش مهمی در حفظ امنیت مادر و کودک دارد. دو هورمون اکسی توسین و اندورفین تسکین دهنده وجود دارد که در هنگام زایمان ترشح می شوند. این هورمون ها بعد از زایمان مادر را پرانرژی و خوشحال می کنند. اکسی توسین اغلب به عنوان هورمون عشق شناخته می شود. همچنین به پیشگیری از افسردگی پس از بارداری کمک می کند.

فواید زایمان طبیعی برای نوزاد

زایمان به شکل طبیعی برای نوزاد نیز فواید بسیاری دارد برای مثال با این زایمان خطر مشکلات تنفسی کاهش می یابد.   نوزادانی که از طریق سزارین به دنیا می آیند تغییرات هورمونی را که در طول زایمان اتفاق می افتد از دست می دهند. این تغییرات هورمونی به رشد مناسب ریه ها کمک می کند و به ریه ها اجازه می دهد تا عملکرد مطلوبی داشته باشند.پس از جراحی سزارین به دلیل جلوگیری از فشار روی بخیه های مادر در شیردهی به نوزاد تاخیر ایجاد می شود. اما در زایمان طبیعی اینگونه نیست و نوزاد می تواند سر وقت از شیر مادر تغذیه کند.

همچنین بخوانید: عفونت رحم در بارداری چیست، چه علائمی دارد و چگونه درمان میشود؟

فواید زایمان طبیعی نسبت به سزارین

فواید زایمان طبیعی برای زنان

زایمان به شکل طبیعی برای زنان نیز فواید بسیاری دارد. فواید زایمان به صورت طبیعی شامل موارد زیر است:

 • سوزاندن 500 کالری در شبانه روز
 • بازگشت سریعتر به فعالیت های روزانه
 • شادابی و نشاط مادر پس از زایمان طبیعی
 • بازگشت سلامتی کامل پس از مدت کوتاه
همچنین بخوانید: برای پایین آوردن قند خون در بارداری چکار کنیم و چه بخوریم؟

عوارض زایمان طبیعی برای واژن

پس از زایمان طبیعی دهان واژن و رحم گشاد خواهد شد. همچنین تورم و کبودی واژن پساز این زایمان اتفاق می افتد. پس از گذشت چند روز از زایمان تورم و کبودی واژن ازبین خواهد رفت. اما  اینکه واژن ماهیچه های خود را جمع می کند،هرگز به شکل قبل خود باز نمیگردد.


نظر خود را بیان کنید