با فراگیر شدن مواد مخدر در جوامع امروزی نیاز به آگاهی بیشتر در مورد آن به خصوص در میان جوانان احساس میشود به همین دلیل در این بخش چند مقاله مرتبط با موضوع مواد مخدر را برای شما آماده کرده ایم تا در صورت نیاز بتوانید انشاء یا مقاله خودتان در مورد مواد مخدر را کامل کنید.

همچنین بخوانید: انشا در مورد اعتیاد

انواع مختلف مواد مخدر

اعتیاد Addiction

اعتیاد به مواد مخدر

طبق آخرین نظرسنجی انجام شده توسط معاونت اجتماعی ناجا مهمترین مطالبه مردم از نیروی انتظامی برخورد با مسئله مواد مخدر و معتادین در سطح جامعه است.

مواد مخدر و مصرف آن معضلی اجتماعی است که جامعه را به سوی بزهکاری سوق می‌دهد و خانواده‌های زیادی به‌خاطر همین مشکلات و آسیب‌های اجتماعی متلاشی شده‌اند.

اعتیاد یک غده سرطانی است که اگر به موقع شناسایی شود می‌توان آن را ریشه‌کن کرد به همین سبب سرهنگ علی بیات تجربیات خود در زمینه موادمخدر و مصرف کنندگان آن که در طول 25 سال خدمت در حوزه مواد مخدر برای پیشگیری از این آسیب جدی طی را در مصاحبه‌ای در اختیار ما گذاشت.

ادامه مقاله: انواع مواد مخدر

جایگزین های تریاک و حشیش چیست؟

انواع مخدرهای جدید

انواع مخدرهای جدید

اخیرا ماده مخدر صنعتی جدیدی به نام فلاکا در غرب رواج یافته که عوارض جانبی شدیدی دارد و احتمالا به زودی راهی کشورهای دیگر نیز خواهد شد. به همین بهانه قصد داریم مروری بر مخدرهای صنعتی داشته باشیم:

گزارش ها نشان می دهند مخدر جدید (flakka) در ایالت فلوریدای آمریکا فراگیر شده، طبق برخی اخبار تایید نشده ایالت های اوهایو و تگزاس نیز گرفتار این روانگردان خطرناک شده اند. از این جهت که ظاهر فلاکا شبیه دانه های کوچک و رنگی داخل گلدان های دکوری است، به آن سنگریزه نیز می گویند.

این ماده می تواند از طریق تزریق، بلعیدن و دود کردن استعمال شده و موجب مشکلات رفتاری خطرناک و حتی کشنده گردد.

ادامه مقاله: انواع مواد مخدر جدید

معروف ترین مواد مخدر دنیا

آگاهی داشتن از انواع مختلف ماده مخدر و مضرات مصرف آنها میتواند در عدم گرفتار شدن به دام اعتیاد موثر باشد؛ در این مقاله لیستی از معروف ترین مواد مخدر را معرفی کرده ایم.

انواع مواد مخدرباید گفت که در کمال تأسف و ناباوری هر یک از ما به نحوی با مواد مخدر و تاثیرات مخرب آن در تماس بوده ایم. برخی خود در دام این بلای خانمانسوز گرفتار بوده و برخی دیگر شاهد رنج اعضای خانواده، دوستان یا نزدیکان خود از این موضوع بوده اند.

برخی دیگر نیز خوشبختانه هیچ کدام از این شرایط ناخوشایند را درک نکرده اما در کوچه و خیابان متوجه تاثیرات مخرب این مواد بر روی افراد شده اند.

امروزه در بسیاری از کشورها و به خصوص کشور خودمان مبحث مواد مخدر به یک موضوع پیچیده و تهدید کننده ی سلامت جامعه تبدیل شده است. کشورها در پاسخ به این معضلات همواره قوانین و راهکارهای جدیدی را ارائه داده و امتحان می کنند.

یکی از این راهکارها برای کاهش مصرف مواد مخدر صنعتی ارائه ی مواد مخدر طبیعی مانند تریاک به صورت قانونی و در مقادیر معین به افراد معتاد است که اخیراً در کشورمان به این موضوع پرداخته شده و قانونی درباره ی آن نیز تصویب گردیده که البته تا اجرا و دیدن نتایج آن راه درازی در پیش داریم.

روی هم رفته چنین قانونی با توجه به خطرات جبران ناپذیر مواد مخدر صنعتی که روز به روز مشکلات بیشتری را برای جامعه پدید می آورد می تواند باعث شود که معتادان کمتر به سوی مواد مخدر صنعتی و البته ارزان قیمت سوق پیدا کنند.

ادامه مقاله: معروف ترین مواد مخدر

علائم اعتیاد به مواد مخدر

مواد مخدر سنتی دارای علائم «خماری» یا محرومیت از مواد هستند درحالی که مواد محرک صنعتی معمولا مدت های طولانی و حتی تا یک ماه پس از آخرین مصرف، علائم محرومیت از مواد یا «خماری» بروز می کند.

به گزارش آلامتو به نقل از سلامت نیوز : تفاوت های دو نوع مواد اعتیادآور یعنی مواد مخدر سنتی و محرک صنعتی و دلایل گرایش بیشتر جوانان به مواد مخدر صنعتی و شیمیایی، به ویژه «شیشه» قابل توجه و جالب است.

مواد مخدر سنتی مثل تریاک، هروئین و سایر فرآورده های طبیعی، معمولا دارای آثار و عوارض جسمانی زودرس و مشخصی هستند. به طور مثال فرد مصرف کننده به سرعت تکیده و لاغر می شود. لب های سیاه و رنگ پوست تیره، خمیدگی قامت و چهره پژمرده، از دیگر علائم بارز و ظاهری معتادین به مواد مخدر است.

اما مصرف کنندگان «شیشه»، به جز تغییر در اندازه و ابعاد مردمک چشم، زخم های احتمالی در گوشه های کناری زبان و مقدار کمی لاغری نشانه های جسمی مشخصی ندارند. پرحرفی، پرفعالیتی و پس از آن یاس و افسردگی، جزئی از تغییرات رفتاری مصرف کنندگان است. بروز توهم و اختلالات شناختی و در نتیجه احتمال انجام رفتارهای پرخطر، از عوارض قطعی مصرف شیشه است که در درازمدت نمایان می شود.

ادامه مقاله: علائم اعتیاد به مواد مخدر

 ❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین