همه چیز درباره هورمون اکسی توسین

چرا اکسی توسین را به عنوان هورمون عشق میشناسند؟

10 Reasons Why Oxytocin Is The Most Amazing Molecule In The World

هورمون های زیادی در بدن ما وظیفه خود را انجام میدهند اما همه آنها بدون وجود اکسی توسین نمی توانند حس خوشبختی واقعی را برای ما ایجاد کنند.

ارتباط بین اکسی توسین و عشق چیست؟

اکسی توسین هورمون و انتقال دهنده عصبی است که در زایمان و شیردادن به نوزاد دخالت دارد. این هورمون همچنین به همدردی و همدلی، اعتماد، فعالیت جنسی و ایجاد رابطه نیز مرتبط خواهد بود.

اکسی توسین گاهی از اوقات به عنوان هورمون عشق در نظر گرفته می شود زیرا سطح آن در طول بغل کردن و ارگاسم افزایش پیدا می کند. این هورمون می تواند درمان موثری برای شرایطی همچون افسردگی، اضطراب و مشکلات روده ای باشد.

هورمون اکسی توسین در هیپوتالاموس تولید می شود. همانطور که می دانید هیپوتالاموس بخشی از مغز است. زنان معمولا سطح بالاتری از اکسی توسین را نسبت به مردان دارند.

هورمون اکسی توسین چیست؟

اکسی توسین هورمون و انتقال دهنده عصبی است که در هیپوتالاموس تولید می شود. از آن جا، هورمون به غده هیپوفیز منتقل می شود و توسط آن منتشر می گردد. همانطور که می دانید غده هیپوفیز در پایه مغز قرار دارد.

این هورمون نقش مهمی در سیستم تولید مثلی زنان دارد و بر روی فعالیت جنسی، زایمان، شیر دادن به نوزاد اثر خواهد داشت. تحریک نوک سینه ها، ترشح این هورمون را بیشتر می کند.

در طول درد زایمان، اکسی توسین حرکت رحم را بیشتر می کند و موجب منقبض شدن عضلات آن می گردد. زمانی که دهانه رحم و واژن برای زایمان عریض تر و باز تر می شود، اکسی توسین ازاد می شود.

این عریض شدن با افزایش انقباضات بیشتر می شود. هورمون اکسی توسین کارکردهای اجتماعی نیز دارد. این هورمون بر روی رفتارهای اجتماعی، ایجاد گروه، تشخیص اجتماعی و سایر فعالیت های اجتماعی اثر می گذارد.

حقایقی در مورد اکسی توسین:

در ادامه سعی می کنیم برخی از حقایق کلیدی در مورد اکسی توسین را با هم مرور کنیم. برای کسب جزییات بیشتر باقیِ مقاله را مطالعه کنید.

  • اکسی توسین در هیپوتالاموس تولید می شود و در طول رابطه جنسی، زایمان، شیر دادن به نوزاد و عملکردهای تولید مثلی منتشر می گردد.
  • اکسی توسین خاصیت فیزیکی و روحی دارد و می تواند رفتارهای اجتماعی و احساس افراد را تحت تاثیر خود قرار دهد.
  • اکسی توسین به عنوان دارو به خاطر شرایط زایمانی یا بیماری های مرتبط با زنان تجویز می شود و می تواند به زایمان کمک کند.
  • تحقیقات انجام شده نشان می دهد اکسی توسین می تواند به افرادی که اختلال ASD، اضطراب و سندرم روده تحریک پذیر دارند کمک کند.

اکسی توسین به عنوان دارو:

اکسی توسین به عنوان داروی تجویزی تحت نام پیتوکین تولید می شود. تحت نظر پزشک، تزریق اکسی توسین می تواند باعث انقباض در طول زایمان شود. این ماده به کاهش خونریزی پس از زایمان نیز کمک می کند. عوارض جانبی این دارو در برگیرنده ضربان قلب سریع و خونریزی غیر عادی است.

اگر مقدار زیاد اکسی توسین به سرعت وارد بدن شود می تواند به پارگی رحم منجر شود.

اکسی توسین می تواند انقباضات رحمی را بیشتر کند و خونریزی بعد از زایمان یا سقط جنین را کنترل نماید. این هورمون به طور دارویی برای تحریک سقط یا کامل کردن سقط نیز به کار می رود.

هورمون اکسی توسین

هورمون اکسی توسین

اکسی توسین و احساسات:

زمانی که اکسی توسین وارد جریان خون می شود بر روی رحم و ایجاد شیر اثر می گذارد اما زمانی که به بخش های خاصی از مغز آزاد می شود می تواند رفتارهای احساسی، شناختی و اجتماعی را تحت تاثیر خود قرار دهد. یکی از مطالعات مروری بر روی اکسی توسین نشان می دهد تاثیر این هورمون بر روی رفتارهای اجتماعی و پاسخ های احساسی به آرامش، اعتماد و پایداری روحی و روانی منجر می شود.

اکسی توسین مغز می تواند پاسخ های استرس زا را کاهش دهد که از جمله این پاسخ ها می توان به اضطراب اشاره کرد. این اثر در گونه های مختلفی دیده شده است. هورمون اکسی توسین به عنوان جز مهم سیستم مواد شیمیایی عصبی پیچیده در نظر گرفته می شود که به بدن اجازه می دهد خود را با شرایط احساسی مهم وفق دهد.

آیا هورمون اکسی توسین هورمون عشق است؟

در سال 2012، محققان گزارش کردند افرادی که در مرحله اولیه عاشقی بودند، سطح بالایی از اکسی توسین را در بدن خود داشتند. این سطح از اکسی توسین حداقل برای 6 ماه وجود داشت.

فعالیت جنسی نیز با تحریک انتشار اکسی توسین بیشتر می شود و می تواند نقش مهمی در نعوظ یا ارگاسم داشته باشد.

دلیل این امر هنوز به طور کامل مشخص نیست اما در زنان این موضوع ممکن است به خاطر افزایش حرکت رحم باشد که به رسیدن اسپرم به مقصد کمک می کند. برخی از محققان بر این باورند که ارتباطی بین غلظت اکسی توسین و شدت ارگاسم وجود دارد.

آیا این موضوع به همین سادگی است؟

در سال 2006 محققان گزارش کردند که سطح بالایی از اکسی توسین و کورتیزول را در زنانی که خلا روابط اجتماعی داشتند پیدا کردند. این افراد ارتباط منفی با عشق اولیه خود داشتند. همه شرکت کنندگان در طول یائسگی هورمون درمانی را دریافت کرده بودند.

مطالعات حیوانی نشان داد سطح بالای دو هورمون استرس و اکسی توسین در آن هایی که از هم جدا شده بودند بیشتر است. با اینحال زمانی که به حیوانات دوز خاصی از اکسی توسین داده شد، سطح اضطراب، استرس قلبی، افسردگی کاهش پیدا کرد.

این موضوع نشان می دهد استرس می تواند تولید داخلی هورمون را افزایش دهد اما دوز خارجی می تواند به کاهش استرس کمک کند. واضح است که فعالیت اکسی توسین آنگونه که ما فکر می کنیم ساده نیست.

یکی از مطالعات مروری منتشر شده در سال 2013 هشدار می دهد که اکسی توسین به جای اثر خاص، اثر عمومی دارد و به تنهایی نمی تواند بر روی فرآیندهای پیچیده ای که برای شناخت اجتماعی خاص نیاز است اثر داشته باشد.

نویسندگان این مطالعه بر این باورند که اشتیاق همکاری و مشارکت احتمالا به واسطه اضطراب در وهله اول هدایت می شود.

با این وجود به نظر می رسد اکسی توسین با رفتارهای اجتماعی همچون مراقبت مادرانه، ارتباط بین زن و شوهر، رفتارهای جنسی، خاطرات اجتماعی و اعتماد در ارتباط است:

اثر رفتاری اکسی توسین:

دریافت اکسی توسین از طریق اسپری بینی به محققان اجازه داد اثر آن بر روی رفتار افراد را بسنجند.

در سال 2011 یکی از مطالعات منتشر شده در Psychopharmacology نشان داد که اکسی توسین داخل بینی می تواند درک افراد در خودشان در موقعیت های اجتماعی را بهبود ببخشد و صفات شخصیتی همچون گرم بودن، اعتماد، خوش بین بودن و خوشروبودن را افزایش دهد.

یکی از مطالعات انجام شده در سال 2013 نشان می دهد این هورمون می تواند باعث وفاداری مردان به زنان شود و اینکار با فعالسازی مرکز جایزه دهی در مغز انجام می شود. در مطالعه سال 2014، محققان نشان دادند افرادی که از طریق اسپری بینی اکسی توسین دریافت کرده بودند احساسات خود را بیشتر از سایر افراد در چهره شان نشان می دادند.

اثر روحی و روانی اکسی توسین:

اکسی توسین یکی از درمان های احتمالی برای فوبیای اجتماعی، اوتیسم، افسردگی پس از زایمان است. دانشمندان بر این باورند که هورمون اکسی توسین می تواند سلامت فردی را بهبود ببخشد و همین امر می تواند برای افرادی که مشکلات روحی و روانی دارند مفید باشد.

آن ها معتقدند که استفاده از اکسی توسین می تواند به افرادی که از شرکت در اجتماع خودداری می کنند نیز مفید باشد. افرادی که به طور دائم از ترس و ناتوانی برای اعتماد به دیگران رنج می برند نیز می توانند از اکسی توسن نفع ببرند.

کودکان مبتلا به اوتیسم هم می توانند از اکسی توسین کمک بگیرند. در سال 2013 یکی از مطالعات انجام شده نشان داد سطح اکسی توسین در مغز بر روی 17 کودک و درک آن ها از تصاویر اجتماعی و غیر اجتماعی اثر گذاشته است.

اکسی توسین نقش مهمی در مدیریت خشم دارد. محققان بر این باورند که پلی مورفیسم های خاصی از ژن گیرنده اکسیتوسین (OXTR) با افزایش تمایل برای واکنش به شرایط خشمگین کننده مرتبط است. به طور خاص، تفاوت در ژن OXTR می تواند بر روی تنظیم روابط بین الکل و رفتارهای تهاجمی اثر بگذارد.

کاربردهای اکسی توسین:

به نظر می رسد اکسی توسین باعث افزایش آزاد شدن پروستاگلاندین E2 در دیواره سلولی روده می شود. همین امر به ترمیم اسیب های روده کمک می کند و از بروز چنین اسیب هایی از بدن محافظت می نماید.

اگر چنین چیزی تایید شود می توان از اکسی توسین برای درمان درمان آسیب روده ناشی از کاربرد شیمی درمانی یا رادیوتراپی استفاده کرد و مواردی همچون سندرم روده تحریک پذیر را بهبود بخشید.

خطرات و عوارض اکسی توسین:

همانطور که در ابتدای مقاله نیز ذکر کردیم نقش اکسی توسین پیچیده است و نمی توان به سادگی در مورد آن صحبت کرد. با اینکه اکسی توسین به نظر می تواند پیوند و تشکیل اجتماعات را بهبود ببخشد اما می تواند در تشکیل گروه های داخلی و خارجی هم نقش داشته باشد و باعث تحریک احساساتی همچون حسادت، دشمنی، پیش داوری و تهاجم گردد.

شرکت کنندگان در مطالعه 2014 بعد از دریافت اکسی توسین به نفع خود دروغ می گفتند. این یافته ها می تواند بینش خوبی در مورد زمان و چرایی تبدیل مشارکت به دشمنی ارائه کند. برای درک پیچیدگی اکسی توسین و کارهایی که انجام می دهد تحقیقات بیشتری نیاز خواهد بود.


1 دیدگاه

  1. س

    ببخشید ایا موقع ترشح این هورمون آن را در بدن احساسش میکنیم مثل کمی درد

نظر خود را بیان کنید