هورمون‌ها و مواد شیمیایی آزاد شده ناشی از ورزش

با مهمترین هورمون های که در ورزش نقش مهمی دارند آشنا شوید

Hormones-Involved-in-Exercise

برای یک ورزشکار حرفه ای تعادل بین هورمون های مهم بسیار سرنوشت ساز خواهد بود در این مقاله میخواهیم مهمترین هورمون ها برای ورزشکاران را معرفی کنیم.

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که وقتی در حین ورزش عرق می کنید، از لحاظ شیمیایی چه اتفاقی برای بدن تان می افتد؟ بدن شما از میلیون ها واکنش شیمیایی تشکیل شده است، که منجر به احساسات جسمی و روحی متفاوتی می شوند.

در این مطلب می خواهیم به برخی از هورمون ها و مواد شیمیایی که هنگام تمرین آزاد می شوند، نگاهی بیندازیم. با ما همراه باشید.


اندورفین

این مواد شیمیایی توسط غده هیپوفیز که در مرکز مغز شما قرار دارد، آزاد می شوند. اندورفین ها باعث می شوند احساس هیجان و خوشحالی داشته باشید و هرگونه احساس درد را سرکوب کنید، بنابراین می توانید از هر ناراحتی ناشی از ورزش قدرت بگیرید. به همین دلیل است که افراد به انواع شدید ورزش معتاد می شوند.


استروژن

استروژن است که مشخص می ‌کند که در طول یک جلسه ورزش شدید بدن از کربوهیدرات سوخت گیری کند یا چربی بدن!

اغلب زنان تمایل دارند چربی بدن شان را به عنوان سوخت بسوزانند، این در حالی است که مردان تمایل دارند کربوهیدرات بدن شان را در طی تمرین بسوزانند. میزان استروژن در بدن زنان به مراتب بیشتر از مردان است، به همین خاطر است که هنگامی که زنان در معرض یائسگی قرار می گیرند، به دلیل کاهش سطح استروژن، معمولاً افزایش وزن را تجربه می کنند.


دوپامین

دوپامین یک ماده شیمیایی مسئول احساس لذت است. مطالعات نشان داده‌اند که مغزی که با کمبود گیرنده دوپامین همراه باشد، بیشتر مستعد افزایش وزن است چون خوردن به سرعت سطح دوپامین را بالا می ‌برد. کسانی که گیرنده های کمتری دارند، به دوپامین بیشتری در جریان خون نیاز دارند تا به همان میزان رضایت به عنوان فردی با مقدار نرمال دسترسی پیدا کنند.

تمرین کردن به تحریک تولید دوپامین کمک می کند و افزایش میزان دوپامین به همراه تمرینات عضلانی مرکزی، ران و لگن ممکن است منجر به کرگاسم (Coregasm) یک نوع ارگاسم ورزش‌ محور شود.


فاکتورهای رشد

فاکتورهای رشد ترکیبات هورمون مانندی هستند که برای کمک به تحریک و تنظیم تولید ماهیچه های بیشتر با سلول های ماهواره ای کار می کنند. فاکتورهای رشد مانند هپاتوسیت (سلول های اصلی بافت کبد)، فیبروبلاست و انسولین سیگنال هایی را به سلول های ماهواره ای ارسال می کنند تا به ناحیه عضله آسیب دیده منتقل شوند، آسیب های ناشی از ورزش را ترمیم کرده و رشد توده عضلانی را تنظیم کنند.


سروتونین

سروتونین یک ماده شیمیایی مسئول شادی، خواب آرام و یک اشتها آور سالم است، اگر به طور منظم تمرین کنید میزان سروتونین افزایش می یابد. سروتونین با اندورفین کار می کند تا فعالیتی لذت بخش را رقم بزند. علاوه بر این، سروتونین بیشتر به معنای انرژی بیشتر و تفکر شفاف تر است.


نظر خود را بیان کنید