مهارتهای غلبه بر خشم، اضطراب و افسردگی

چگونه روانی آرام داشته باشیم؟

مهارتهای غلبه بر خشم، اضطراب و افسردگی

خشمگین، عصبانی و افسرده بودن برای مدت طولانی، به ضرر سلامتی است. این حالات روانی نه تنها ذهن را ضعیف می‌کنند بلکه به بدن هم لطمه می‌زنند.

استراتژی‌ها و مهارت‌های غلبه برا این شرایط مهم هستند چون به فرد توانایی سازگاری و کنارآمدن با شرایط سخت را می‌دهند. با این وجود، همه استراتژی‌ها عالی نیستند؛ برخی مفیدند درحالی‌که بقیه آسیب‌زننده‌اند.

وقتی شخصی با استرس روبرو می‌شود، معمولا کاری برای رهایی از این استرس انجام می‌دهد. این مهارت به فرد اجازه می‌دهد هنگام رویارویی با هر موقعیت دشواری، صبورتر باشد. اما همه ما این توانایی را نداریم. برای همین بعضی از ما دردرازمدت، عصبانی، مضطرب و افسرده می‌شویم.

برای مدیریت خشم، اضطراب و افسردگی راه‌های زیادی وجود دارند. برای بعضی از افراد این مدیریت، تنها به شرطی کردن ذهن‌شان مربوط است تا بتوانند غلبه کنند اما کسانی هم هستند که به شیوه‌ای متفاوت این کار را انجام می‌دهند.


راه‌های مثبت غلبه برخشم، اضطراب و افسردگی

مبارزه با استرس‌برانگیزها به طریق مثبت یعنی جلب کردن توجه به چیزی مفید. خیلی از افراد را می‌شناسم که با تغییرمسیر حواس‌شان به چیزی خلاقانه، با استرس کنار می‌آیند.

نقاشی، طراحی، گوش دادن به موزیک، تماشای یک فیلم که حسی خوب می‌دهد یا درست وحسابی خندیدن می‌تواند به کاهش استرس کمک کند. بعضی‌ها به خرید می‌روند، بعضی‌ها هم برای رهایی از تنش، خانه را نظافت می‌کنند.

صحبت با دوستان، وقت گذراندن با خانواده و بازی با حیوانات خانگی هم راه‌هایی فوق‌العاده برای کنارآمدن با عوامل استرس برانگیز هستند.

وقتی استرس خیلی زیاد است، دست از کار کشیدن هم راهی است بسیار خوب برای پرت کردن حواس. رفتن به مسافرت می‌تواند به شما در رسیدن به آرامش و استراحت ذهن تا مدتی کمک نماید.

برخی هم برای دورشدن از استرس به ورزش رو می‌آورند. فریاد زدن، جیغ کشیدن یا مشت زدن به بالش یا کیسه بوکس شاید نامتعارف به‌نظربیاید اما ثابت شده که موثر است.

خوابیدن هم به ریلکس کردن بدن کمک می‌کند. شکلات هم خوب است چون باعث ترشح اندروفین در بدن شده که درنتیجه خلق و خوی‌تان را بهتر می‌کند. در بعضی فرهنگ‌ها، مدیتیشن و نیایش راه‌هایی بسیارخوب برای مقابله با استرس هستند.


راه‌های منفی غلبه بر خشم، اضطراب و افسردگی

درحالی‌که راه‌ها مثبت زیادی برای غلبه بر استرس وجود دارند، شیوه‌های منفی هم هستند که بعضی آنها را بکار می‌گیرند. این شیوه‌ها شاید به‌طورکلی موثر نباشند و بیتشر موجب آسیب شوند تا فایده.

وقتی فشار و استرس زیاد می‌شود، بعضی از افراد به الکل رو می‌آورند تا احساس راحتی کنند. بعضی هم دیگران را بابت مشکلات‌شان سرزنش می‌کنند؛ کینه می‌ورزند، شایعه‌پراکنی می‌کنند و هرچیز خوبی را که درموقعیت‌شان وجود دارد منکر می‌شوند.

آنها همچنین تمایل به پرخاشگری دارند و گاهی نه‌تنها به خودشان آسیب می‌زنند بلکه به دیگران هم لطمه وارد می‌کنند. آنها درمعرض خودکشی یا حتی بدتر، حمله فیزیکی به دیگران قرار دارند. درنتیجه مبتلا به مشکلات جدی روانی می‌شوند که درنهایت آنها را به نابودی می‌کشاند.

خشمگین، مضطرب و افسرده بودن بخشی از طبیعت بشری ماست. درست به همان اندازه که می‌خواهیم مثبت بمانیم، همیشه زمان‌هایی هم وجود دارد که چیزها طبق نقشه پیش نمی‌رود اما این بدان معنی نیست که زندگی دراینجا به پایان رسیده است.

شما انتخاب‌های زیادی دارید که می‌توانید هروقت احساس خشم، اضطراب و افسردگی کردید انجام دهید.

می‌توانید انتخاب کنید که غرق مشکل‌تان شوید یا به جلو حرکت کنید و راه‌هایی بیابید تا توج‌تان را به‌طور مثبت به چیزهای دیگری معطوف کنید. بله، ممکن است همه‌چیز همیشه آن‌گونه که می‌خواهیم پیش نرود اما باید بدانیم که این موارد باهم و به نفع ما کار می‌کنند.

تمام چیزی که برای رسیدن به این منظور نیاز دارید پیداکردن روزنه امید است تا حال‌تان خوب شود. یادتان باشد که مشکلات برای همیشه نیستند؛ شاید حس کنید همیشگی‌اند اما بدانید که تا مدتی دیگر وجود ندارند! باید شهامت داشته باشید و با چالش‌ها روبرو شوید. موفق باشید!

نظر خود را بیان کنید