علائم اختلالات هورمونی در زنان

نُه علامت اختلال هورمونی در خانم‌ها که نباید نادیده گرفته شود

علائم اختلال هورمونی زنانه

شاید فکر کنید هورمون‌ها فقط در زمینه بلوغ و فعالیت جنسی مطرح می‌شوند اما واقعیت این است که انواع متفاوتی دارند و تمام بدن‌تان را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

هورمون‌ها به‌دلیل اهمیت عملکردشان در بدن، اگر نامتعادل شوند می‌توانند تاثیرات خطرناکی بگذارند. اگر شما هرکدام از این علائم را مشاهده کردید، یعنی ممکن است هورمون‌های‌تان دخیل باشند.

  1. اضافه وزن زیاد

اگر بی‌دلیل وزن زیاد می‌کنید یا وزن از دست می‌دهید، ممکن است عدم تعادل هورمونی ریشه این مسئله باشد. افزایش وزن به‌دلیل کم‌کاری تیروئید منجر به علائم خفیفی چون خستگی و خشکی پوست می‌شود.

با بالا رفتن سن زنان و مردان، کاهش میزان هورمون جنسی می‌تواند دورماندن از افزایش وزن را دشوار کند. سومین دلیل اصلی عدم تعادل هورمونی، مورتیزول یا هورمون استرس است که می‌تواند برانگیزاننده گرسنگی‌های ناگهانی شده و اشتها را افزایش دهد.

  1. پوست خیس از عرق

پرکاری هورمون تیروئید می‌تواند موجب عرق مفرط شود. پرکاری تیروئید در این حالت موجب کاهش وزن سریع، اضطراب و عدم تحمل گرما می‌شود.

از سوی دیگر، این بیماری می‌تواند منجر به افزایش اشتها شود بنابراین اگر متوجه تناقضی در میزان تغذیه و مقدار وزنگیری‌تان شدید، با پزشک‌تان در مورد چکاپ هورمونی مشورت کنید.

Stomach-pain

مشکلات گوارشی میتواند از نشانه های اختلالات هورمونی در زنان باشد.

  1. مشکلات گوارشی

مخصوصا برای زنان یائسه، مشکلات گوارشی اغلب در نتیجه اختلال هورمونی روی می‌دهد. با بالا رفتن سن زنان، بدن آنها استروژن و پروژسترون کمتری تولید می‌نماید. سایر هورمون‌ها مانند کورتیزول هم می‌تواند به‌تاخیر انداختن فرایند گوارش به‌دلیل استرس زیاد شود.

  1. میل شدید به شیرینی

یک علامت موثق خستگی آدرنال، شایع‌ترین اختلال هورمونی در زنان، میل شدید به خوراکی‌های شیرین است. این حالت همراه با گرسنگی شدید و گرایش به غذاهای شور است.

اگر خستگی آدرنال دلیل این مسئله باشد، احتمالا علائم دیگری هم خواهید داشت مانند حساسیت‌پذیری، اضطراب، و پوست ملتهب. وقتی غدد فوق‌کلیوی عملکرد خوبی نداشته باشند، هورمون‌ها شروع می‌کنند به ایجاد استرس و فشار به ذهن و بدن.

  1. کاهش میل جنسی

یک زن، بعد از زایمان و یائسگی درنعرض کاهش میل جنسی قرار دارد. چون میزان استروژنش کم می‌شود. این حالت می‌تواند نه تنها منجر به تمایل ضعیف جنسی گردد بلکه بافت‌‌های بدنش هم قابلیت ارتجاعی کمتری پیدا کرده و موجب درد و ناراحتی‌اش می‌شوند.

درباره موهای سفید

یکی از دلایل اصلی ریزش مو در زنان، اختلالات هورمنی است.

  1. ریزش مو

بازتاب جسمی دیگر ناشی از استروژن کاهش یافته، ریزش مو می‌باشد که می‌تواند برای یک زن، شوکی ناخوشایند در رویکرد یائسگی یا زایمان محسوب شود. با این وجود استروژن زیادی هم تنها اختلال هورمونی است که می‌تواند موجب نازک شدن مو گردد. تستوسترون در زنان می‌تواند موجب رشد مو در بدن و ریزش مو در سرشود.

ضمنا تحقیقی نشان داد زنانی که علائم خاصی از مقاومت انسولینی دارند مستعد ریسک بالاتری برای طاسی زنانه هستند.

  1. نوسانات خلق و خو

اضطراب و افسردگی که خیلی از زنان پیش از عادت ماهیانه‌شان تجربه می‌کنند- PMS یا سندرم پیش از قاعدگی- علامت دیگری از عدم تعادل استروژن است.

میزان استروژن روی تولید سروتونین تاثیر می‌گذارد، سروتونین هورمونی است که نقش مهمی در کنترل حالات احساسی دارد. وقتی میزان استروژن نوسان داشته باشد، میزان سروتونین هم نوسان دارد که باعث کشمکش هیجانی احساسی پیش‌بینی نشده می‌شود.

horrible-things-that-happen-if-you-dont-get-enough-sleep

اختلال خواب یکی از نشانه های اصلی اختلالات هورمنی در زنان است.

  1. بیخوابی

دو دلیل هورمونی برای بیخوای وجود دارد: خستگی آدرنال و عدم تعادل استروژن. نکته گول زننده درمورد بیخوابی مربوط به هورمون این است که تبدیل به یک چرخه معیوب می‌شود.

خودِ بیخوابی می‌تواند اختلال هورمونی را تشدید کند که در نتیجه مانع خواب کافی شما می‌شود. اگر متوجه شدید الگوهای خواب‌تان نامنظم شده، از پزشک‌تان بخواهید وضعیت هورمونی‌تان را بررسی نماید.

  1. خستگی

احساس ناتوانی و خستگی، تحلیل رفتن یا بی‌حالی و دلمردگی می‌کنید؟ خودتان را سرزنش نکنید، در بدن‌تان دنبال جواب بگردید. در زنان، تغییرات هورمونی ِ مربوط به پیش از یائسگی و یائسگی همراه با احساس خستگی و فرسودگی هستند.

مخصوصا، افت استروژن و پروژسترون می‌تواند انرژی‌تان را تحلیل برده و خسته‌تان کند. بنابراین اگر درآستانه یائسگی هستید و بیشتر از حد معمول احساس ناتوانی می‌کنید، یادتان باشد ممکن است دلیلش دخالت هورمونی باشد.

هورمون‌ها مهم و ضروری‌اند و باید میزان آنها را بررسی کنید. اگر یک زن هستید، باید توجه خاصی به هر علامت احتمالی در زمینه اختلال در دوران یائسگی یا بعد از بارداری داشته باشید.

نظر خود را بیان کنید