نشانه های تفاهم و سازگاری زوجین در زندگی زناشویی

۸ روش برای اینکه بدانید شما و فرد مهم زندگیتان با هم سازگار هستید یا خیر

سازگاری در زندگی مشترک

داشتن تفاهم در رابطه زناشویی یک الزام است و برای رسیدن به تفاهم هر دو طرف رابطه باید تلاش کنند اگر درخصوص تفاهم خودتان دچار تردید شده اید با ما در این مقاله همراه شوید تا ضمن آگاهی از ویژگی های یک رابطه سالم، با راهکارهایی جهت بهبود رابطه با همسرتان نیز آشنا شوید.

به گزارش آلامتو به نقل از livestrong ؛ راشل نیدل، روانشناس مرکز زناشویی و سلامت جنسی فلوریدای جنوبی میگوید: قد بلند، جذاب، بامزه، باهوش، مودب، و داشتن سرگرمی‌های مشترک؛ وقت قرار گذاشتن که می‌رسد همه‌ی ما «لیست آرزوهای» خودمان را داریم. اما چنین خصوصیاتی کمترین تاثیر را در خوشبختی و سازش طولانی مدت دارد.

دکتر جاستین گارسیا، مشاور علمی‌ وب سایت match.com و دستیار، محقق و دانشمند در موسسه کینسی می‌گوید: سازگاری به معنای داشتن همه صفات خوب یا نداشتن آن صفات نیست بلکه سازگاری زنجیره وار است. همچنین پس از اینکه چیزهای جدیدی را تجربه کردید و به عنوان یک انسان تغییر کردید، تعریف ایده آل در ذهنتان عوض میشود.

این یکی دیگر از دلایلی است که نشان می‌دهد نباید به ضوابط سنتها خیلی پایبند بود. پس اگر سازگاری یک هدف متغیر است چگونه می‌توان گفت که یک شخص چه در زمان حال و چه در آینده بهترین شریک شما خواهد بود؟ در ادامه نکات تعجب آوری خواهید خواند.


 1. بوی یکدیگر را دوست دارید

اگر شما در برابر ساک باشگاه خیس از عرق شریکتان، جلوی بینی‌تان را نمی‌گیرید، این در واقع نشانه خوبیست. دکتر پل‌ هاکمیر، درمانگر ازدواج در منهتن می‌گوید: بوی همسر ما می‌تواند یکی از اکسیرهای مست کننده یا تنفر برانگیزترین بوی دنیا باشد. اگر بوی همسرتان را دوست داشته باشید، شانس زیادی برای پایدار ماندن رابطه‌تان وجود دارد.

محقق موسسه کینسی، دکتر جاستین گارسیا می‌گوید، این قضیه شاید به این دلیل باشد که حس بویایی ما با ساختار ژنتیکی سیستم ایمنی گره خورده است و ما می‌خواهیم با افرادی که مکمل زیستی ما هستند و به ما کمک میکنند که فرزندانی سالم داشته باشیم، ارتباط داشته باشیم.

برای مثال، مطالعه‌ای که در مورد ماهیت ژنتیک در سال ۲۰۰۲ انجام شد نشان داد که، زنان بوی مردانی را که ژنشان با بوی پدرانشان مطابقت دارد ترجیح میدهند. محققان این مطالعه بر این باورند که این قضیه به زنان کمک میکند بطور غریزی افرادی را که ژن‌های سالمی‌ دارند، به عنوان شریک انتخاب کنند.


 1. مانند یکدیگر صحبت می‌کنید

فقط چیزی که طرف مقابلتان می‌گوید اهمیت ندارد، بلکه مهم است که چگونه آنرا بیان میکند. تحقیقات نشان میدهند افرادی که دارای سبک‌های ارتباطی مشابه هستند، چه از نظر گفتاری و چه نوشتاری، احتمال بیشتری دارد که باهم سازگار باشند.

برای مثال، طبق مطالعه‌ای که در زمینه‌ی علوم روانی در سال ۲۰۱۰ انجام شد، افرادی که با الگوهای زبانی مشابه با یکدیگر صحبت میکردند، احتمال اینکه دوباره با هم قرار بگذارند و تا سه ماه بعدی هم باهم در ارتباط باشند، زیاد بود.

حتی پیش بینی می‌شود میزان ثبات رابطه در بین افرادی که تشابه زبانی دارند بیشتر از میزان صحبت افراد با یکدیگر است. محققان این مطالعه بر این باورند هنگامی‌ که ما سبک زبانمان را با یکدیگر تطبیق می‌دهیم، بیشتر روی مکالمه‌مان تمرکز می‌کنیم.

ضمنا، هنگامی‌ که سبک مکالمه فردی با ما یکسان است، درک منظور آن فرد برای ما آسان‌تر است. هردوی این موارد موجب تحکیم روابط می‌شود.


 1. بهترین صفات را در یکدیگر ایجاد می‌کنید

درست است که همیشه با خودتان صادق هستید، اما روابط مختلف موجب پدید آمدن ویژگی‌های متفاوت در همه‌ی ما می‌شود که بعضی از آنها خوب هستند و بعضی خیلی خوب نیستند. فرد مهم زندگیتان چه چیزی را در شما پدید می‌آورد؟ و شما چه چیزی را در او ایجاد می‌کنید؟

روان درمانگر کن پیج، نویسنده کتاب «دوستی عمیق‌تر» می‌گوید: اگر هم شما و هم شریکتان دوست داشته باشید که طی رابطه‌ای که با هم دارید شبیه هم شوید، این واقعا نشانه خوبیست.

گرچه ایجاد صفات خوب در یکدیگر به معنای تغییر دادن یکدیگر نیست. پیج می‌گوید: نباید این حس را داشته باشید که برای دوست داشته شدن و پذیرفته شدن باید خود را تغییر دهید، این قضیه کاملا متفاوت است.

یک رابطه می‌تواند زمینه بهتر شدن را در شما فراهم کند. ممکن است که لازم باشد تغییر کنید که این‌ها با هم تفاوت دارند. اما حسی از درستی در یک رابطه وجود دارد که این نشانه سازگاری است.


 1. در زمینه مالی با هم سازگاری دارید

عشق و پول، پر از حیله و نیرنگند. روش خرج کردن پول‌هایی که بدست می‌آورید مهم‌تر از مقدار پول‌هاست. درمانگر ازدواج پل‌ هاکمیر می‌گوید: داشتن اخلاق مشابه در مورد مسائل اقتصادی، موجب افزایش سازگاری‌تان در دراز مدت می‌شود.

بنابراین اگر همسرتان پول زیادی را برای داشتن کیف دستی که طراحی آسیایی دارد، هزینه می‌کند و شما نگران داشتن پول کافی برای روز مبادا هستید، شانستان برای موفقیت در زمینه عشق و زندگی وحشتناک است.

در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۲ در مجله روابط خانوادگی منتشر شد، محققان ۴۵۰۰ زوج متاهل را مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند زوج‌هایی که در اوایل زندگی مشترکشان درباره پول با هم بحث می‌کردند (بدون توجه به درامدشان، بدهی و ارزش خالص) احتمال طلاقشان بیشتر بود. باتوجه به مطالعه انجام شده، مساله دیگر این است که داشتن اختلاف نظر در مورد پول نسبت به هر درگیری دیگر، بیشتر موجب طلاق می‌شود.


 1. هر دویتان تمایل به کار کردن دارید

منظور تنها شغلتان نیست، بلکه کار کردن روی رابطه‌تان مهم است. روان درمانگر کن پیج می‌گوید: هر رابطه‌ای مشکلات خاص خودش را دارد. منظور من مشکلات احمقانه و کوچک نیست. حقیقتا زمانی که رابطه‌مان از هم پاشیده می‌شود بدترین صفات شخصیتی ما آشکار می‌شود.

زوج‌هایی که نسبت به کار کردن روی رابطه‌شان تعصب بیشتری دارند، و سعی در حفظ آن دارند و تسلیم نمی‌شوند، عالی‌ترین شکل سازگاری را دارند و بزرگترین شانس را برای موفقیت طولانی مدت دارند.

طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۲ در مجله شخصیت و روانشناسی اجتماعی منتشر شد، مشاهده شده زوج‌هایی که در رابطه‌شان، تمایل به فداکاری دارند بهتر قادرند مشکلاتشان را حل کنند و بطور عمده ازدواجشان پایدارتر و راضی کننده‌تر است.


نشانه تفاهم زوجین

زوج های سالم و بانشاط

 1. هر دو سعی می‌کنید سالم باشید

کین پیج، نویسنده‌ی کتاب «دوستی عمیق‌تر» می‌گوید: برای رسیدن به سازگاری مجبور نیستید هر روز با هم به باشگاه بروید یا در کلاس‌های آشپزی سالم شرکت کنید، اما اگر یکی از شما سلامت باشد به هر دویتان کمک می‌کند.

آنچه که از میزان ورزش شما و مقدار سبزیجاتی که می‌خورید، مهمتر است، دیدگاه فردی و مشترک شما به زندگی سالم است. پیج می‌گوید: مساله فقط اشتراک در یک فعالیت نیست.

مساله تقسیم یک روش زندگی مثبت و با ارزش است که زندگی‌تان را بهبود می‌بخشد. تقسیم کارهای روزانه موجب رشد و عمیق شدن عشقتان می‌شود. حمایت اجتماعی و ازدواجی می‌تواند شانس موفقیت شما را برای داشتن زندگی سالم افزایش دهد.


 1. هر دو خواهان چیزهای مشترک هستید

حالا زمان آن رسیده که درمورد آینده‌ای سرد، سخت و ترسناک فکر کنید. محققان دانشگاه کالیفرنیا، دکتر کارولین پاپ و دکتر فیل کووان با توجه به مطالعه‌شان روی افرادی که برای اولین بار حس پدر و مادر شدن را تجربه می‌کنند، در کتابشان می‌گویند: زمانی که زوج‌ها، پدر و مادر می‌شوند، زندگی‌شان به شدت تغییر میکند.

آنها دریافتند که ۱۰۰ درصد از زوج‌هایی که بچه دارند اما در این میان شوهر، تمایل به پدر شدن نداشت، هنگامی‌ که کودکشان به سن شش سالگی رسیده از هم جدا شده‌اند. دستیابی به ارزش‌های اصلیتان و آنچه که برایتان مهم است اهمیت زیادی دارد.

در حالی که بخش سالم هر رابطه‌ای سازش است، اگر خواسته‌های بنیادی‌تان در یک راستا نباشد، زندگی‌تان هم سازگار نخواهد بود.


 1. دوست و عاشق هستید

روان درمانگر دکتر تامی‌ نلسون، نویسنده کتاب (تک همسری نوین) می‌گوید: در هر رابطه‌ای دو بخش وجود دارد: مصاحبت و تمایلات جنسی. مصاحبت مانند کسب و کار در یک رابطه است، صلاحیت همخانه بودن، توانایی برای با هم زندگی کردن، زندگی کردن به عنوان زن و شوهر، فضایی مقدس در رابطه شما ایجاد می‌کند.

اگر شما مصاحبت و مشارکت عالی دارید، اگر باهم دوستان خوبی هستید، همخانه‌های خوبی هستید، و با هم سازگاری دارید پس شما با هم سازش دارید.

اگر رابطه جنسی خوبی دارید، هر دویتان بطور منظم با تمرکز بر لذت دیگری به ارگاسم می‌رسید و می‌توانید راه‌های جدید و هیجان انگیزتری را برای یافتن ماجراهای جدید در زندگی شخصی‌تان پیدا کنید. پس شما از لحاظ جنسی با هم سازش دارید.

اگر در هر دو مورد باهم سازش دارید پس همین امروز با آن شخص ازدواج کنید.


آیا با هم سازگارید؟

راشل نیدل می‌گوید: در نهایت، اگر علایق شما، ارزش‌هایتان، روش ارتباطی‌تان و حتی بیولوژی‌تان کمابیش با همسر، شریک یا دوستتان سازگار است، پس شکی در سازگاریتان وجود ندارد. جاستین گارسیا، محقق مؤسسه کینسی می‌گوید: پیداکردن شریک ایده‌آلتان، نوعی آزمون و خطاست.

در هر رابطه‌ای در مورد آنچه که میخواهید و احتیاج دارید و آنچه باعث می‌شود با شخص دیگری ارتباط داشته باشید، چیزهای بیشتری یاد می‌گیرید.


تنش های زندگی زناشویی: مردان عصبی و زنان غمگین

تنش های زندگی زناشویی

پژوهشی جدید دریافته، مردان و زنان واکنش‌های هیجانی متفاوتی نسبت به تنش‌ها و حمایت‌هایی که در زندگی زناشویی تجربه می‌کنند نشان می‌دهند. وقتی ازدواجی به مشکل برمی‌خورد، زن نگران می‌شود، ناراحت می‌شود و احساس ناتوانی و شکست می‌کند.

برای مرد اما ناتوانی محض است و نه چیزی بیشتر. محققان با بررسی اندوه، نگرانی، و ناتوانی در میان رایج‌ترین احساسات منفی گزارش شده توسط بزرگسالان مسن‌تر دریافتند زنان و مردان در ازدواج‌های بلندمدت، با مشکلات زندگی مشترک، متفاوت برخورد می‌کنند. مردها واقعا نمی‌خواهند درموردش حرف بزنند یا وقت زیادی صرف فکرکردن درموردش بکنند.

مردها اغلب مایل نیستند احساسات آسیب‌پذیرانه از خود نشان دهند اما زن‌ها در بروز اندوه و نگرانی راحت‌تر هستند. در این مطالعه، 722 زوج که به‌طور متوسط 39 سال از ازدواجشان می‌گذشت شرکت داشتند و از آنها در مورد تجربیات زندگی زناشویی‌شان، واکنش‌های همسرشان و تاثیرش روی خودشان پرسیده شد.

حرف زدن درمورد مشکل بوجود آمده و ارائه راه‌حل باعث می‌شد زن‌ها که اصولا برای حفظ شرایط احساسی زندگی مشترک احساس مسئولیت می‌کنند، احساس خوبی داشته باشند در حالی‌که این گفتگو مردها را فقط ناتوان و درمانده می‌کرد. برای زنان، به‌دست آوردن حمایت و تائید فراوان از جانب همسرشان، یک تجربه مثبت است.

شوهران حاضر در این تحقیق، که نسبت به زنان، اغلب ازدواجشان را مثبت برآورد کرده و میزان بالایی از حمایت و تائید احساسی و میزان کمی تنش در زندگی مشترک را گزارش کردند، با دریافت و ارائه حمایت احساس ناتوانی و خستگی می‌کردند.

مردان سنین بالاتر هم درصورتی که مورد حمایت فراوان از جانب همسرشان قرار می‌گرفتند احساس ناتوانی می‌کردند، مخصوصا اگر باعث می‌شد احساس ضعف یا ناکارآمدی کنند.


نظرشما چیست؟

در مورد تجربیات دوستیابی‌تان به ما بگویید، بر اساس یافته‌های شما چه چیزهایی بزرگترین نشانه‌های سازگاری هستند؟ در یک شریک به دنبال چه چیزی هستید؟

توصیه و تجربیات خود را درباره دوست‌یابی، رابطه و ازدواجتان را به صورت کامنت در پایین صفحه بگذارید تا دیگران از اطلاعات شما استفاده کنند.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین

3 دیدگاه

 1. افسانه

  با سلام و تشکر از مطلب خوبتون
  باتوجه به توصیه ارزشمند نبی اکرم(ص) مبنی بر “هم کوف بودن”، تمام این موارد گفته شده درست است و دقیقا شرایطی از هم کوف بودن است.
  والبته گذشت و محبت؟، هر رابطه ای رو عمیق تر و طولانی تر میکنه…
  ای کاش ورای زیبایی ظاهری خودمون و دیگران به زیبایی درونمون هم توجه کنیم…. کاش

 2. مهدی

  واقعا مرسی
  مطالب خوبی رو میذارید

 3. نصب سانترال پاناسونیک

  با تشکر از شما خیلی ممنون

نظر خود را بیان کنید