نشانه های هوش هیجانی بالا

7 ویژگی کسانی که هوش هیجانی بالایی دارند

هوش هیجانی بالا

اگر توانایی‌های هیجانی‌تان در کنترل شما نیستند، اگر خودآگاهی ندارید، اگر نمی‌توانید هیجانات فرساینده و آزاردهنده‌تان را مدیریت کنید، اگر نمی‌توانید حس همدردی و روابط موثرداشته باشید، دیگر مهم نیست که تا چه حد باهوشید، قرار نیست خیلی فراتراز این‌ها بروید.

به گزارش آلامتو به نقل از Success؛ دکتر دانیل گُلمن، محقق و نویسنده معروف که کتاب پرفروش Emotional Intelligence: Why It Can Matter More Than IQ را نوشته است، تلاشش را صرف یافتن این کرده که چه چیزی باعث موفقیت افراد می‌شود و می‌گوید، موفقیت به هوش هیجانی مربوط می‌شود. این چیزی است که یک نفر را به سمت عالی بودن سوق می‌دهد.

هوش هیجانی واقعا چیست؟ Psychology Today می‌گوید:

 1. توانایی تشخیص درست هیجانات خودتان درست به اندازه فهمیدن هیجانات دیگران
 2. توانایی استفاده از هیجانات و بکاربردن آنها در اموری مانند تفکر و حل مسئله
 3. توانایی مدیریت هیجانات و احساسات؛ شامل کنترل خود درست مانند توانایی روحیه دادن یا آرام کردن شخص دیگر

مفهوم هوش هیجانی دردهه 1990 مطرح شد، وقتی که جان دی. مایر و پیتر سالوی مفهومش را به دنیای آکادمیک ارائه دادند. اما گلمن، این تحقیق را گسترش داد و دریافت رابطه مستقیمی میان هوش هیجانی کارمندان یک شرکت و موفقیت شرکت وجود داشت:

کارمندانی که هوش هیجانی‌شان بالا است، خودآگاهی خوبی هم دارند که به آنها کمک می‌کند همکاران‌شان را درک کرده و موعدهای مقرر را درک کنند.

 • وقتی کسی هوش هیجانی بالایی دارد، از انتقاد مشتری آزرده نمی‌شود؛ روی نتایج متمرکز می‌ماند به‌جای این‌که احساس ناخشنودی و خشم کند.
 • اگر دو کاندیدا بهره هوشی مشابه داشته باشند، آن کسی که هوش هیجانی بالاتری دارد، برای آن شرکت مناسب‌تر خواهد بود.

همان‌طور که گلمن می‌گوید، هیچ میزانی از هوش و زیرکی نمی‌تواند کمبود توانایی‌های اجتماعی و هیجانی را که همیشه هم مهم هستند، پوشش دهد، مخصوصا به‌عنوان بخشی از دنیای حرفه‌ای.

مطمئن نیستید که چطور می‌توانید این خصوصیت ضروری را شناسایی کنید؟ دراینجا هفت ویژگی افرادی را که از هوش هیجانی خوبی برخوردارند می آوریم:


 1. آنها کارگزاران تغییرند.

اشخاصی که هوش هیجانی بالایی دارند از تغییر نمی‌ترسند. آنها می‌فهمند که تغییر، بخشی ضروری از زندگی است و خودشان را تطبیق می‌دهند.


 1. آنها خودآگاهند.

آنها می‌دانند که درچه چیزی واردند و چه چیزی را هنوز باید یاد بگیرند؛ ضعف‌های‌شان آنها را عقب نگه‌نمی‌دارد و می‌دانند چه محیط‌ها و شرایطی برای شیوه کار آنها، بهترین است.


emotional decision making

ویژگی های شخصیتی افراد با هوش هیجانی بالا

 1. آنها عاطفی و همدلند.

نماد هوش هیجانی، قادربودن برای ارتباط گرفتن با دیگران است، و همین آنها را در محیط کار، عاملی حیاتی می‌کند. آنها با یک توانایی درونی برای درک همکاران و مشتریان، می‌توانند اوقات سخت و دراماتیک را به خوبی خاتمه دهند.


 1. آنها کمال‌گرا نیستند.

افراد دارای هوش هیجانی بالا با این‌که بی‌نهایت باانگیزه‌اند اما می‌دانند که کامل بودن، غیرممکن است. آنها درمقابل ناملایمات نرمش دارند و از اشتباهات درس می‌گیرند.


 1. آنها تعادل دارند.

خودآگاهی آنها به این معناست که به‌طور طبیعی اهمیت تعادل میان زندگی شخصی و حرفه‌ای را دانسته و بلدند چگونه این تعادل را درزندگی برقرار کنند. خوب می‌خورند، به اندازه کافی می‌خوابند و علاقه‌مندی‌های غیرکاری هم دارند.


meditation

آرامش و تعادل رفتاری از نشانه های هوش هیجانی بالاست.

 1. آنها کنجکاوند.

یک حس غریزی از شگفتی و کنجکاوی، باعث می‌شود به پیرامون‌شان جذب شوند. آنها قضاوت نمی‌کنند؛ شدنی‌ها را کشف می‌کنند. سوال می‌پرسند و نسبت به راه‌حل های جدید، فکر بازدارند.


 1. بزرگوار و مهربانند.

افرادی که هوش هیجانی‌شان بالاست، می‌دانند هر روز چیزی برای‌شان هست که بابتش سپاسگزار باشند و دنیا را در نیمه خالی لیوان نمی‌بینند؛ کاری که اکثر مردم می‌کنند. انها احساس خوبی به زندگی‌شان دارند و اجازه نمی‌دهند انتقادها یا افراد سمی، روی‌ این حس خوب‌شان تاثیر بگذارد.

همچنین بخوانید: چگونه هوش هیجانی را بالا ببریم

آدم‌های دارای هوش هیجانی بالا بلدند چطور کار و دنیا را تبدیل به جای بهتری کنند. آیا شما یکی از آنها هستید؟


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین

1 دیدگاه

 1. محمدامین

  خدایا شکر بخاطر هوش و ای کیو الای به من دادی

نظر خود را بیان کنید