4 راه آرام کردن آدم های مضطرب

دندان‌های‌تان را به‌هم فشار ندهید؛ برای کاهش استرس این راهکارهای را امتحان کنید:

آیا تا به‌حال به شما گفته‌اند که آرام باشید؟ وقتی کسی به من می‌گوید “آرام باش”، فقط خشمگین‌ترم می‌کند. درحقیقت، وقتی برافروخته‌ام و دندان‌هایم را از سر درماندگی به‌هم فشار می‌دهم، همان زمانی است که دیگران به من می‌گویند آرام باشم و شرایطم سخت‌تر می‌شود.

من نیازی ندارم کسی به من بگوید آرام باشم، فقط به ابزارآرامش نیازمندم.

کاهش استرس و اضطراب,آرام کردن فرد مضطرب

به گزارش آلامتو به نقل از lifehack؛ بنابراین، با تحقیق و تجربه، به چهار راهکار زیر برای کاهش استرس و افزایش حالت شگفت‌انگیز آرامش رسیدم. آرامشی که به اندازه سپری کردن در ساحل دریا خوب و لذت‌بخش است.

  1. آرام باشید… یک نفس عمیق بکشید

آیا می‌دانید چه زمانی یک موقعیت استرس برانگیز برای‌تان پیش می آید؟ خودتان را چطور آماده می‌کنید؟

من وقتی می‌دانم که یک شرایط استرس‌زا، اجتناب‌ناپذیر است، مکث می‌کنم و یک نفس عمیق می‌کشم. تنفس عمیق می‌تواند ضربان قلب را کاهش داده و جریان خون به مغز را افزایش دهد، در نتیجه بهتر می‌توانید با موقعیت استرس‌زای پیش آمده برخورد کنید. تنفس عمیق را هرجایی می‌توانید انجام دهید.

وقتی موقع رانندگی مسیرم را گم می‌کنم، تا پنج شماره دم می‌گیرم و تا پنج شماره بازدم دارم و آنقدر این کار را تکرار می‌کنم تا احساس کنم استرس از من دور شده.

  1. آرام باشید…چشمان‌تان را ببندید

وقتی در یک محیط شلوغ و پرجنب و جوش هستید، ممکن است به‌سختی بتوانید چشمان‌تان را ببندید، استرس به چشمان‌تان می‌گوید که باز و هشیار بمانند که این حالت در زمان نیاکان شکارچی ما، برای فرار از درندگان مفید و کارآمد بود. امروزه، برای شتاب بیشتر در کارها یا ساعت‌ها خیره ماندن روی کارمان، اغلب سوزش چشم یا سردرد داریم.

به چشمان‌تان کمی استراحت بدهید. سعی کنید چشمان‌تان را ببندید وتصویری خوشایند را تجسم کنید ( یک گل، یا آن اتومبیل جدیدی را که آرزویش را دارید). روی آن ده ثانیه تمرکز کنید، سپس اجازه دهید چیزهای دیگری هم تصویر ذهنی‌تان را احاطه کنند. این تمرین، فقط چند ثانیه وقت می‌گیرد و می‌تواند از فشار چشم و سردرد که معمولا به استرس مربوط است، بکاهد.

  1. آرام باشید… به بدن‌تان کمی استراحت بدهید

آیا تا به حال هنگام تلاش برای حل یک مشکل، احساس کرده‌اید که تمام بدن‌تان منقبض شده؟ اگر چنین است، سعی کنید دو دقیقه وقت بگذارید تا بفهمید این انقباض و فشردگی در کجای بدن‌تان است.

یک جای آرام پیدا کنید، یا گوش‌تان را ببندید تا بتوانید عضلات‌تان را کمی آزاد و رها نمایید. از نوک انگشتان پا شروع کنید و به نوک انگشتان دست برسید، سپس به سمت سر بروید و تمام عضلات را یک به یک رها و آرام کنید تا احساس کنید روی صندلی‌تان آرام و راحت هستید. هر وقت آماده شدید، به آرامی شروع کنید به بیدارکردن هر عضله از بالا تا پایین.

شما می‌توانید در دو دقیقه، تنش و انقباض را از هر قسمت بدن‌تان دور کنید، جریان خون را بهتر نمایید، به شفافیت ذهنی برسید و استرس را از بین ببرید.

  1. آرام باشید… انتظارات واقعی داشته باشید

به لطف رسانه‌ها، بیشتر افراد باور دارند که باید لاغر، متناسب و سالم بوده و صددرصد از زندگی‌شان راضی باشند، باید حتما همه‌چیز داشته باشند، روابط عالی، خانه‌های بزرگ، بچه‌های کاملو بی‌عیب، و پول فراوان. متاسفانه، واقعیت همیشه هم زیبا نیست.

در دنیای واقعی، فرقی نمی‌کند تا چه حد سختکوش باشید، چالش‌ها همیشه هستند. بچه‌ها به پوشک حساسیت می‌دهند و وضعیت رقت‌انگیزی پیدا می‌کنند، کسی فنجان قهوه‌اش را روی برگه‌های‌تان می‌ریزد، وقتی جلوی آینه می‌روید، وعضلات شش تکه‌تان به‌طرز مرموزی ناپدید می‌شوند.

گاهی واقعیت مارا از رمق می‌اندازد و در درونمان این را می‌دانیم. بنابراین، چرا به انتظارات‌مان براساس چیزی که رسانه‌ها نشان می‌دهند ادامه دهیم؟

در چنین شرایطی باید انتظارات‌تان را متعادل کنید. به جای طلبیدن چیزهایی که دیگران دارند، از خودتان بپرسید:

آیا واقعا به یک خانه بزرگ نیاز دارید درحالی که مجبور خواهید شد باقی زندگی‌تان را بابت همین خانه در محل کار بگذرانید؟ شاید خانه‌ای متوسط‌‌ تر، بهتر نیازهای‌تان را برآورده کند.

آیا داشتن همسر و دوفرزند واقعا تا قبل از سی سالگی‌تان لازم است؟ آیا می‌خواهید با عجله رابطه‌ای را شروع کنید و با طلاق به پایان برسانید؟ آیا ممکن نیست بعد از سی سالگی با فرد مناسبی آشنا شوید؟

واقعا برای شاد بودن چقدر پول نیاز دارید؟ اصلا چه چیزی واقعا شادتان می‌کند؟

انتظارات و توقعات، استرس زیادی را در زندگی ما پدید می آورند. تشخیص دهید که کدامشان غیرواقعی هستند و تغییرشان دهید. ممکن است بفهمید چیزی که فکر می‌کردید طالبش هستید، هرچه که باشد، ارزش فداکاری و جانفشانی را ندارد.

نمونه‌های زیادی در زندگی روزمره ما وجود دارند که باعث می‌شوند درجریانی از خشم و نارضایتی، دندان‌های‌مان را بهم فشار دهیم و موجب افزایش چشمگیر استرس شویم.

اگر خودتان را با استرس فراوان روبرو دیدید، یادتان باشد همیشه راه‌هایی برای کمک وجود دارد. تمام آن‌چه شما نیاز دارید، آرامش است.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید