رضایت اقتصادی چیست؟

8 عادت افراد دارای رضایت اقتصادی

وقتی که پول و درآمد شما کافی نیست، نمی‌توان به راحتی رضایت اقتصادی کسب کرد. قرض، حساب‌های خالی، و درآمد بسیار کم همه می‌توانند از نظر احساسی شما را تخلیه کنند.

به گزارش آلامتو به نقل از businessinsider؛ این موقعیت‌ها برای همه ما بسیار معمول هستند. اما بعضی از مردم فهمیده‌اند چگونه می‌توان رضایت اقتصادی داشت. راز آنها چیست؟ باید بدانید که این واقعا یک معما نیست و اصولی برای داشتن ثبات و رضایت اقتصادی وجود دارند.

در اکثر مواقع، پیداکردن عادات اقتصادی بهتر و هوشمندانه‌تر است که باعث می‌شود شما به آرامش دست پیدا کنید – چیزی که هر کسی می‌تواند فرا بگیرد.

در ادامه به بررسی 8 عادت افرادی که دارای رضایت اقتصادی هستند می‌پردازیم.

رضایت اقتصادی

  1. آنها قدم برمی‌دارند تا به اهداف خود برسند.

منتظر ماندن برای پیدا کردن رضایت اقتصادی یک بحث است؛ قدم برداشتن برای رسیدن به این شرایط یک بحث دیگر است.

افراد دارای موفقیت اقتصادی صبر نمی‌کنند که پول درون دامن آنها بیافتد. آنها راه خود را پیدا می‌کنند. مساله اینجاست: اگر تنها کاری که بکنید این باشد که بنشینید و در مورد وضعیت اقتصادی خود غر بزنید، شرایط ممکن است هیچوقت تغییر نکنند.

تشخیص بدهید که چه مواردی را باید بهتر کنید، و پس از آن یک برنامۀ اقتصادی واقع‌گرایانه بنویسید که ثمربخش باشد. اگر که کمی‌کمک می‌خواهید، یک برنامه‌ریز اقتصادی بگیرید.

  1. آنها در بودجۀ خود خرج می‌کنند.

این افراد می‌فهمند که در کارهایی که می‌توانند انجام بدهند – از نظر اقتصادی – محدودیت وجود دارد. آنها نیز مثل همۀ آدم‌ها، موقعی که می‌خواهند به خرید می‌روند، هر موقع بخواهند به مسافرت می‌روند و در کل پول خود را آنگونه که دوست دارند خرج می‌کنند.

اما افرادی که رضایت اقتصادی دارند می‌دانند که باید حواسشان به واقعیت و خرج‌های خود باشد. آنها یک بودجه برای خود دارند و برای آن برنامه‌ریزی می‌کنند. اینگونه است که از بدهکاری اضافی دوری می‌کنند و آنقدر پول دارند که تمام قبوض خود را بپردازند.

  1. آنها برای شکست‌های اقتصادی نیز آماده هستند.

شاید به نظر آید که افراد دارای رضایت اقتصادی اصلا نگرانی مالی ندارند. اما آنها می‌دانند که بدبیاری در هر زمانی ممکن است به سراغ آدم بیاید و آماده هستند تا از خود و خانوادۀ خود در برابر وقایع پیش‌بینی نشده محافظت کنند.

هرچند این افراد سخت تلاش می‌کنند تا از خود و خانوادۀ خود مراقبت کنند، می‌دانند که خوشحالی و موفقیت لزوما بر اساس تعداد صفرهای درون حساب بانکی مشخص نمی‌شود و بیشتر مربوط به سبک زندگی و انتخاب‌های انسان است.

آنها خطری که پول را معیار قرار دادن با خود به همراه دارند می‌شناسند: این نوع فکر می‌تواند باعث نارضایتی شود، چرا که همیشه کسی هست که از شما بیشتر پول داشته باشد. رضایت مالی از این می‌آید که بدانید که در مسیر درست هستید و انتخاب‌های مسئولانه‌ای برای خرج کردن پول خود بگیرید.

  1. آنها به آنچه دارند راضی هستند.

افراد موفق اقتصادی با آنچه دارند زندگی می‌کنند و از این هوس که مثل همه باشند خودداری می‌کنند. درآمدها متفاوت است و آنها می‌توانند که رقابت با سایر افراد می‌تواند بجای خوشحالی سبب سر درد آنها شود.

آنها کارهایی را که با پول خود می‌توانند انجام دهند، می‌کنند و از زندگی خود راضی هستند – حتی اگر باید یک ماشین عادی را برانند و در خانه‌ای کوچکتر زندگی کنند. قناعت یکی از اصول بزرگی است که همۀ ما باید در زندگی خود آن را فراگیریم.

  1. حواس آنها به آن هوس همیشگی برای خرج کردن هست.

خرج‌های لحظه‌ای می‌توانند بودجه‌ها را تمام و سرمایه شما را کاملا حرام کنند. فردی که رضایت اقتصادی دارد به خاطر یک میل زودگذر خرج نمی‌کند و می‌داند که این راهی سریع برای نرسیدن به هدف‌های اقتصادی است. آنها معمولا با برنامه و تنها در صورتی که پول لازم را در بودجه خود داشته باشند، خرید می‌کنند.

مقاله مرتبط: مدیریت دخل و خرج خانواده
  1. آنها همیشه با حواس جمع پول قرض می‌گیرند.

افراد موفق چه اگر قرار باشد وام بگیرند، چه قرار باشد که از آشنایان خود پول قرض کنند، همیشه محصولات مختلف را مقایسه کرده و تحقیق می‌کنند تا مطمئن شوند که بهترین پیشنهاد گیرشان می‌آید. اگر که نسبت به یک پیشنهاد احساس خوبی نداشته باشند، از اینکه بیخیال آن شوند نمی‌ترسند و محکم می ایستند.

  1. آنها از برنامه‌های حقوق بازنشستگی دوری نمی‌کنند.

اگر که در 20 یا 30 سالگی خود هستید، احتمالا برنامه‌های بازنشستگی دورترین چیز در ذهن شما است. اما اگر که می‌خواهید در سال‌های آینده رضایت اقتصادی داشته باشید، می‌بایست از الان شروع کنید. برنامه‌بازنشستگی چیزی نیست که تا اواسط 30 سالگی عقب بیندازید. آن سالی که شروع به آماده شدن می‌کنید، مشخص می‌کند که در دوران بازنشستگی کیفیت زندگی شما چگونه خواهد بود.

افرادی که رضایت اقتصادی دارند به طولانی مدت فکر می‌کنند و می‌دانند تصمیماتی که امروز می‌گیرند تاثیر بزرگی بر آیندۀ اقتصادی آنها خواهد داشت.

همچنین بخوانید: مقاله درباره رضایتمندی
  1. آنها تسلیم نمی‌شوند.

حتی با یک برنامۀ خوب اقتصادی نیز ممکن است موانعی در سر راه شما قرار گیرند و به مشکلاتی بر بخورید. با از دست دادن کار خود و زندگی کردن با پس‌اندازها برای یک مدت ممکن است همه چیزی که در چند سال پیش به دست آورده‌اید را از دست بدهید.

قبض‌های نامنتظره و بیماری‌ها نیز می‌توانند رسیدن به اهدافی مثل پرداخت وام و خرید خانه را عقب بیندازند. با این حال، یک فرد با رضایت اقتصادی می‌داند که زندگی همیشه می‌تواند غیرمنتظره عمل کند و نباید امید خود را از دست بدهد. اینگونه افراد به دوباره بلند شدن و هر کاری کردن برای رسیدن به اهداف خود باور دارند.


نظر خود را بیان کنید