خواص هویج

10 خاصیت هویج برای سلامتی

خواص هویج

متخصصان تغذیه به هویج بعنوان یک غذای سالم نگاه می کنند. هویج سرشار از مواد مغذی مانند ویتامینهای A ,C, K و B8 و همچنین اسید پانتوتنیک، آهن، منگنز، مس، پتاسیم و فولیت است.

بیشتر خواص هویج به میزان بالای بتا کارتون و فیبر موجود در آن بر میگردد. هویج را میتوان در تمام فصول سال پیدا کرده و آن را به صورت پخته یا خام مصرف کرد. همچنین می توان برای تهیه سالاد از آن استفاد کرد.

در اینجا 5 خاصیت برتر هویج را به شما خواهیم گفت:


  1. تقویت بینایی با هویج

خواص هویج برای تقویت بینایی

اولین و بهترین خاصیت هویج تقویت بینایی است.هویج دارای مقادیر بالا ویتامین A است که بر بینایی تاثیر می گذارد. بعلاوه بتا کاروتن موجود در هویج از چشمان شما در مقابل آب سیاه و خالهای چشمی محافظت خواهد کرد.

پس خوردن هویج را از همین الان شروع کنید تا شاهد تاثیر آن بر روی بیناییتان باشد.


  1. خاصیت ضد سرطانی هویج

یکی دیگر از ویژگی های هویج خاصیت ضد سرطانی آن می باشد که این ویژگی به قدرت انتی اکسیدانی کاروتنهای موجود در آن بر می گردد که باعث کاهش رادیکالهای آزاد بدن می شود.

هویج همچنین سیستم ایمنی بدن را در مقابل بیماریها تقویت می کند.

مصرف روزانه هویج باعث کاهش سرطان ریه و پروستات می شود.


  1. هویج برای مقابله با بیماریهای قلبی عروقی

خواص هویج

هویج برای بیماران قلبی و افراد دارای فشار خون بسیار مفید است. بتا کاروتن، الفا کاروتن و لوتین موجود در هویج از جمله انتی اکسیدانهای قوی به شمار میروند که با کلسترول جنگیده و خطر حملات قلبی را کاهش می دهند.

بعلاوه پتاسیم موجود در هویج باعث کاهش فشار در رگهای خونی شده و درد آرتروز را کاهش می دهد. که این به نوبه خود باعث افزایش جریان خون شده و استرس سیستم قلبی عروقی را کاهش می دهد.


  1. خواص هویج برای بهبود سلامت عمومی

هویج برای سلامت عمومی بسیار مفید است. وقتی که هویج می خورید پلاکها و مواد ریز غذایی موجود در دهان شما از بین رفته و این خود باعث سلامت دهان و دندان شما می شود.

هویج باعث افزایش بزاق دهان می شود که اسیدیته دهان را تنظیم کرده و باعث جلوگیری از فساد دندان می شود. هویج همچنین دارای ویتامین C، و انتی اکسیدانهای قابل حل در آب است که باعث سلامت بافتهای بدن، لثه و دندان می شود.


  1. حفاظت از کبد با مصرف هویج

هویج از کبد شما در مقابل مواد شیمیایی محافظت می کند. مقدار بالای ویتامین A موجود در هویج نقش بسیار مهمی در خارج کردن سم از بدن شما بازی کرده، صفرا و چربیهای اضافه کبد را نیز کاهش می دهد.

فیبر موجود درهویج همچنین باعث تمیز شدن کبد و روده شده و مواد زاید به راحتی از بدن دفع می شوند.

خوردن منظم و روزانه هویج باعث جلوگیری از التهاب و عفونت کبد شده که می تواند منجر به بیماریهایی مانند هپاتیت و کلستاسیس شود.


  1. خواص هویج برای زخم معده

تحقیقات پزشکی از فواید زیاد هویج در پیشگیری، درمان و مبارزه با تعداد زیادی از بیماری‌ها از جمله زخم معده حکایت دارد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری mena، محققان می‌گویند که هویج در کنار بالا بودن ارزش غذایی خود در مقایسه با سایر سبزیها؛ حاوی مقادیر زیادی ویتامین و مواد معدنی است.

خواص هویج برای زخم معدهاین محققان افزودند: در کنار فواید و تاثیر آن برای محافظت از بینایی، جدیدترین تحقیقات پزشکی نشان می‌دهد که آب هویج بهترین آبمیوه برای تقویت سلامت انسان است و برای معده و دستگاه گوارش مفید است زیرا از آن در برابر بسیاری از مشکلات احتمالی محافظت می‌کند.

هویج در درمان موارد مختلف نظیر ناراحتی معده، زخم معده، عفونت معده، اسهال و سوء هاضمه کودکان و بیماری کرون که یک التهاب مزمن است و بر کانال گوارشی تاثیر منفی می‌گذارد، مفید است.

محققان سنگاپوری نیز بر اساس نتایج تحقیقات علمی جدید خود دریافته‌اند که مصرف هویج می‌تواند از شکستگی استخوان در مردان پیشگیری کند.

این تحقیقات نشان داد: مصرف میوه و سبزیهای حاوی بتاکاروتن نظیر هویج که در مرحله بعدی تبدیل به ویتامین A در بدن می شود، تاثیر زیادی در کاستن از احتمال دچار شدن مردان لاغر به شکستگی استخوانهای ران دارد و این در حالی است که رابطه‌ای بین مصرف این سبزیها و ایجاد همین تاثیرات در زنان وجود ندارد.

هویچ دارای عناصری مانند آهن، فسفر، منیزیم و ویتامینهای D، C، B و پیش ساز ویتامین A، پکتین‌ها، بتاکاروتن، نمک پتاسیم، مواد ازته، گلوسیدها، فسفاتیدها (لیستین)، استرول، دیاستازهای مختلف، پینن، لیمونن، اسانس‌های دوکول، کاروتول و نیز نوعی انسولین گیاهی و پاره‌ای از استروژنهاست.

هویج به دلیل وجود بتا کاروتن که پیش ساز ویتامین A است، در درمان ناراحتی‌های قلبی بسیار مفید است. نوعی انسولین گیاهی شناخته شده در هویج اثر کم کنندگی مقدار قند خون را دارد. آب هویج با دارا بودن عناصری مانند آهن، فسفر و منیزیم که در ساخته شدن خون و بافتها ضرورت دارند.

هویج در رفع ناراحتی‌های جلدی موثر واقع می‌شود. پیش ساز ویتامین A در برطرف نمودن دانه‌ها، کورکها و جوشهای پوستی و زرد زخم است و در رفع بیماری های سینه، آسم و گرفتگی صدا مفید است.


  1. پیشگیری از پوکی استخوان با مصرف هویج

تحقیقات علمی جدید محققان وزارت بهداشت و دانشگاه ملی سنگاپور به اطلاعات جدید و قابل توجهی درباره میوه ها و سبزیهای زرد رنگ و پرتقالی دست یافت که وابسته به خانواده کارتنوئیدها هستند.

کارتنوئیدها یک دسته از رنگدانه های طبیعی محلول در چربی هستند که به طور عمده در گیاهان و جلبک و باکتریهای فتوسنتز کننده یافت می شوند.

کارتنوئیدها مسئول تغییر رنگهای زرد، نارنجی و قرمز در برگ های گیاهان ، میوه ها و گلها هستند.

این تحقیقات نشان داد: مصرف میوه و سبزیهای حاوی بتاکاروتن نظیر هویج که در مرحله بعدی تبدیل به ویتامین A در بدن می شود، تاثیر زیادی در کاستن از احتمال دچار شدن مردان لاغر به شکستگی استخوان های ران دارد و این درحالی است که رابطه ای بین مصرف این سبزیها و ایجاد همین تاثیرات در زنان وجود ندارد.

محققان همچنین دریافتند که مردان لاغر دارای شاخص توده “BMI” کمتر از 20 بیشتر در معرض ابتلا به شکستگی های استخوان قرار دارند.

محققان بر لزوم انجام مطالعات و آزمایش های کلینیکی برای آگاهی یافتن از حقیقت تاثیر کارتنوئیدها و بتاکاروتن در کاستن از احتمال شکستگی استخوان ران بویژه در سالمندان دچار لاغری که اکثرا در قاره آسیا ساکن هستند، تاکید کردند.

بتاکاروتن یکی از پرو ویتامین هایی است که برای پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری ها از جمله بیماری های قلبی و سرطان ها مؤثر می باشد.

اگر روزانه غذاهایی که دارای این پرو ویتامین هستند؛ مصرف نشود، ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و برخی انواع سرطان ها افزایش یابد و سرطان های روده، معده، ریه و گردن رحم از جمله این سرطان ها هستند.

به علاوه، اگر ذخیره بتاکاروتن در بدن کافی نباشد، توان سیستم ایمنی برای مقابله با عوامل بیماری زا کاهش می یابد که به این ترتیب افراد ممکن است در معرض ابتلا به انواع عفونت ها قرار بگیرند.

سبزی هایی که به رنگ سبز تیره، زرد تیره و نارنجی هستند، سرشار از بتاکاروتن می باشند. علاوه بر این چربی و کالری کمی در خود دارند. هر قدر رنگ سبز، زرد یا نارنجی سبزی یا میوه ای تیره تر باشد، بتاکاروتن بیشتری در خود دارد.


  1. هویج و تأثیر آن روی زیبایی

بتاکاروتن موجود در هویج، ویتامینِ زیبایی محسوب می‌شود که برای پوست بسیار موثر است.

این سبزی نارنجی پوش پوست را برای قرار گرفتن در معرض نور خورشید آماده می‌کند و جلوی آلرژی‌های مربوط به نور خورشید را می‌گیرد. در عین حال اگر طرفدار پوست برنزه هستید و می‌خواهید پوستتان را طلایی رنگ کنید نیز می‌توانید به هویج اعتماد کنید.

به خاطر اینکه هویج ترشح ملانین را افزایش می‌دهد و پوست را طلایی می‌کند. پس تا می‌توانید هویج میل کنید.


  1. خواص روغن هویج و طرز تهیه‌ آن

زمانی که می‌خواهید آفتاب بگیرید و نیاز به روغن بدن دارید می‌توانید با هویج، روغن بدن تهیه کنید. برای این کار چند عدد هویج را پوست کنده و حلقه حلقه کنید.

هویج‌ها را داخل یک شیشه ریخته و روی آن‌را با روغن‌های گیاهی مانند روغن زیتون پر کنید. اجازه دهید این روغن به مدت 3 هفته زیر نور خورشید بماند و یا اینکه ظرف حاوی هویج و روغن را به مدت دو ساعت با روش غیر مستقیم روی حرارت قرار دهید.

در این روش باید یک ظرف آب را بجوشانید و روی شعله ملایم قرار دهید و سپس ظرف حاوی روغن و هویج را داخل آن قرار دهید تا به صورت حرارت غیر مستقیم آماده شود. استفاده از این روغن پوست شما را برای آفتاب گرفتن آماده می‌کند.


  1. ماسک زیبایی هویج برای پوست

اگر می‌خواهید پوستتان خوش آب و رنگ شود و طرفدار روش‌های طبیعی برای مراقبت از پوست هستید می‌توانید به هویج اعتماد کنید. یک عدد هویج را پوست کنده و بشویید. آن‌را داخل مخلوط کن بریزید و آن‌را با زرده‌ی یک عدد تخم مرغ مخلوط کنید. این ماسک را روی پوست صورتتان بمالید و بعد از 15 دقیقه شستشو دهید.


نظر خود را بیان کنید