چرا پریود شدم ولی خونریزی ندارم؟

چرا پریود شدم ولی خونریزی ندارم؟ چی بخورم و چه کار کنم؟

آیا تا به حال شده است که یک ماه تمام علائم و نشانه های پریود وجود داشته باشد اما خونریزی نداشته باشد؟ اگر چنین است، شما تنها نیستید. این نسبتاً شایع است و علت آن می‌تواند از بارداری گرفته تا کنترل هورمونی و استرس متغیر باشد. به خواندن ادامه دهید تا پاسخ سوالات چرا پریود شدم ولی خونریزی ندارم؟ چی بخورم و چه کار کنم؟ را به شما بدهیم.

همچنین بخوانید: لکه بینی دارم اما پریود نمیشم چیکار کنم و چی بخورم؟

چرا پریود شدم ولی خونریزی ندارم؟

قاعدگی زمانی است که پوشش رحم در آستانه بارداری ضخیم می شود. اگر حاملگی اتفاق نیفتد، سطح استروژن و پروژسترون شما کاهش می‌یابد و به بدن شما اجازه می‌دهد که این پوشش اضافی رحم را آزاد کند. از داخل رحم خارج شده و به صورت خون و بافت از دهانه رحم و سپس واژن خارج می شود. برای برخی، فقط خون کمی وجود دارد که دو روز دوام می آورد. برای دیگران، این می تواند خون بیشتری باشد که تا یک هفته طول بکشد.

اگر نگران این هستید که چرا پریود شدم ولی خونریزی ندارم؟ باید بدانید گاهی اوقات خون قاعدگی می‌تواند به کندی در سیستم شما حرکت کند و بسیاری از افراد احساس نوعی انسداد در شکم می‌کنند که می‌تواند جریان خونریزی را به تاخیر بیندازد. به نظر می رسد این یک احساس رایج است، اما بعید است که خون پریود شما در نهایت ظاهر نشود، حتی اگر کمی بیشتر طول بکشد.

1. تخمک گذاری از علل پریود بدون خونریزی

هنگامی که تخمدان شما تخمک را آزاد می کند، ممکن است درد شدید یا گرفتگی مبهم را تجربه کنید. به این حالت تخمک گذاری می گویند و گاهی اوقات می تواند با گرفتگی های پریود اشتباه شود. از آنجایی که این در اوایل چرخه قاعدگی است، رحم شما هنوز برای ریختن پوشش خود آماده نیست، بنابراین احساس می‌کنید پریود شدید ولی خونریزی ندارید. تخمک گذاری معمولاً حدود 14 روز پس از پریود رخ می دهد که به آن درد میان دوره هم گفته می‌شود.

2. بیماری التهابی لگن

بیماری التهابی لگن (PID) یک عفونت در لوله های فالوپ، تخمدان ها، رحم یا دهانه رحم است. این به دلیل باکتری هایی است که اغلب از طریق بیماری های مقاربتی مانند سوزاک وارد ناحیه می شوند. علائم بیماری التهابی لگن عبارتند از:

 • درد در قسمت پایین شکم
 • تب
 • ترشحات واژن
 • درد هنگام رابطه جنسی
 • پریودهای نامنظم مانند عدم خون یا پریود نشدن
 • کیست تخمدان پاره شده

کیست تخمدان کیسه ای حاوی مواد مایع یا نیمه جامد است که رو یا درون یکی از تخمدان‌های شما می شود. این کیست ها که ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شوند و در معرض پاره شدن قرار دارند. برخی از زنان در صورت داشتن کیست تخمدان ممکن است علائم خفیفی از جمله درد در ناحیه شکم یا پایین شکم را تجربه کنند و آن را با درد پریودی اشتباه بگیرند .

3. اندومتریوز

اندومتریوز یک اختلال تولید مثلی است که باعث رشد بافت آندومتر در خارج از رحم می شود. هر ماه، این بافت در حالی که برای بارداری منتظر می‌ماند جمع می‌شود و به عنوان بخشی از قاعدگی می‌ریزد. هنگامی که این بافت در خارج از رحم رشد می کند، همچنان به تغییرات هورمونی پاسخ می دهد و می تواند به داخل لگن خونریزی کند.

این باعث التهاب، تورم و زخم در اطراف بافت می شود. ممکن است درد و احساسی مانند گرفتگی قاعدگی را تجربه کنید اما خون نداشته باشید. این به این دلیل است که افرادی که آندومتریوز دارند حتی در زمانی که قاعدگی ندارند ممکن است درد داشته باشند. گاهی اوقات درد ممکن است بدتر از گرفتگی قاعدگی باشد.

4. علائم پیش از قاعدگی

ممکن است یک یا دو روز قبل از شروع قاعدگی دچار گرفتگی های قاعدگی شوید. معمولاً علائم پریود را تجربه می کنید اما هنوز خونی وجود ندارد. این ممکن است نشانه ای از شروع قاعدگی شما در چند روز آینده باشد.

5. بارداری

در برخی موارد، علائم پریود شما ممکن است اصلاً علائم پریود نباشند. ممکنه واقعا باردار باشید بسیاری از علائم اولیه بارداری مشابه علائمی است که هنگام پریود شدن شما تجربه می کنید. به عنوان مثال، حساس شدن سینه، گرفتگی عضلات، خستگی، سردرد و خلق و خوی نوسان. ممکن است بخواهید آزمایش کنترل بارداری انجام دهید، به خصوص اگر در ماه گذشته رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید. اما نترسید، دلایل دیگری نیز وجود دارد که ممکن است جریان ماهانه خود را تجربه نکنید.

همچنین بخوانید: باز کننده قاعدگی قوی

چرا پریود شدم ولی خونریزی ندارم؟

6. عدم تخمک گذاری

اصطلاح عدم تخمک گذاری با توجه به اینکه این وضعیت چقدر شایع است، چندان شناخته شده نیست. زنان معمولاً هر ماه تخمک گذاری می کنند، اما زمانی که تخمک گذاری رخ می دهد، تخمدان ها تخمک آزاد نمی کنند. به این معنی که همچنان احساس می‌کنید که پریود شده‌اید، اما در واقع تخمک‌گذاری نمی‌کنید یا خونریزی را تجربه نمی‌کنید. با این حال، در برخی موارد، زنان همچنان ممکن است در طی عدم تخمک گذاری خونریزی کنند.

7. تداخل روش های کنترل بارداری

اگر آی یو دی دارید یا قرص های ضدبارداری مصرف می کنید، این قرص ها می توانند در پریود ماهانه شما اختلال ایجاد کنند، به گونه ای که با وجود علائم دیگر، پریود شما ناپدید می شود. برای زنانی که از کنترل بارداری هورمونی استفاده می کنند، یک یا دو ماه از قاعدگی عقب افتاده به طور معمول دلیلی برای نگرانی نیست – اغلب این عقب افتادن قاعدگی را می توان به هورمون های موجود در قرص نسبت داد. و گاهی اوقات این دوره هنوز وجود دارد، فقط آنقدر سبک است که واقعاً متوجه آن نمی شوید.

به همین ترتیب،IUD  نیز می تواند در از دست دادن قاعدگی نقش داشته باشد. تجربه شما دقیقاً به نوع IUD شما بستگی دارد، اما IUD های هورمونی اغلب باعث پریود یا از دست رفتن قاعدگی می شوند.

8. استرس زیاد

اگر اخیراً سطوح بالایی از استرس را تجربه کرده اید، این می تواند دلیل عقب افتادن قاعدگی شما باشد. هنگامی که استرس دارید، بدن شما اغلب کورتیزول ترشح می کند که متعاقباً می تواند بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارد. استرس می‌تواند باعث انواع تغییرات شود، از دوره‌ای طولانی‌تر یا کوتاه‌تر از حد معمول تا عدم وجود دوره.

9. انتخاب رژیم‌های غذایی جدید

تغییر در رژیم غذایی می تواند نقش مهمی در تأثیرگذاری بر چرخه قاعدگی شما داشته باشد. همه انواع تغییرات رژیم غذایی می تواند به عقب افتادن پریود کمک کند، از تغییر اخیر به سمت مصرف کالری کمتر تا تغییر در نوع غذایی که می خورید. تغذیه تاثیر زیادی بر سطح هورمون ها در بدن دارد، بنابراین تجربه تغییرات در دوره بعد از تغییر رژیم غذایی غیرعادی نیست.

10. نزدیک شدن به یائسگی

هرچه به یائسگی نزدیکتر می شوید ، قاعدگی شما نامنظم تر می شود و حتی ممکن است از بین برود. در این دوران عدم تعادل هورمونی مسئله‌ای رایج است و می‌تواند موجب گرفتگی و سایر علائم مشابه شود که در پریودی تجربه می کنید.

برای زیاد شدن خونریزی پریود چی بخورم؟

در اینجا برخی از غذاهایی که می توانند با افزایش دمای بدن و جریان خون باعث زیاد شدن خونریزی پریود می شود را آورده‌ایم:

 • چغندر – باعث بهبود گردش خون می شود زیرا سطح هموگلوبین را افزایش می‌دهد.
 • عسل – دمای بدن را افزایش می دهد که جریان خون را افزایش می دهد.
 • شکر قهوه ای طبیعی– یکی دیگر از مواد غذایی القا کننده گرما که به باز شدن قاعدگی کمک می کند.
 • قهوه – کافئین روده و رحم را تحریک می کند و برای زیاد شدن خونریزی پریود موثر است.
 • شکلات – می تواند باعث قاعدگی شود اما می تواند به دردهای قاعدگی نیز کمک کند.
 • پاپایا – تصور می شود در صورت داشتن قاعدگی نامنظم و منقبض شدن ماهیچه های رحم برای کنترل خونریزی، چرخه قاعدگی شما را آغاز می کند.
 • ویتامین C– دوزهای بالای ویتامین C می تواند تولید استروژن را تحریک کرده و به طور بالقوه چرخه قاعدگی شما را تنظیم کند. شما می توانید ویتامین C را از مرکبات و مکمل ها دریافت کنید.
همچنین بخوانید: قرص اورژانسی برای پریود شدن سریع

چه کار کنم خونریزی پریود زیاد بشود؟

چه کار کنم خونریزی پریود زیاد بشود؟

1. در حد اعتدال ورزش کنید

فعالیت بدنی متوسط ​​و منظم را امتحان کنید و از ورزش بیش از حد خودداری کنید زیرا می تواند چرخه قاعدگی شما را مختل کند، بنابراین حفظ تعادل بسیار مهم است.

2. استرس را مدیریت کنید

پیشنهاد می‌شود برای کمک به تعادل هورمون‌ها، تکنیک‌های کاهش استرس مانند یوگا، مدیتیشن، تنفس عمیق یا تمرکز حواس را تمرین کنید.

3. کمپرس گرم استفاده کنید

قرار دادن کمپرس گرم در قسمت پایین شکم ممکن است کاری باشد که برای خلاص شدن از شر گرفتگی‌های پریود انجام می دهید. بله، به تسکین دردهای قاعدگی و همچنین تشویق جریان منظم کمک می کند.

همچنین بخوانید: برای قطع پریودی چی بخوریم؟ روش قطع فوری پریود خانگی

سخن آخر

در این پست از آلامتو به علت پریود شدن بدون خونریزی اشاره کردیم و گفتیم که خوردن چه چیزهایی و انجام چه کارهایی خونریزی را تسهیل می‌کند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که این روش‌های طبیعی ممکن است برای همه کارساز نباشد و اثربخشی آنها متفاوت باشد. اگر احتمال بارداری وجود دارد، بسیار مهم است که پریود خود را تحریک نکنید، زیرا ممکن است به بارداری آسیب برساند. زنان مبتلا به بیماری های زمینه ای مانند آندومتریوز، فیبروم یا اختلالات خونریزی نیز باید قبل از امتحان هر روش طبیعی برای ایجاد قاعدگی با پزشک مشورت کنند.


نظر خود را بیان کنید