عفونت مخمری واژن چگونه است؟

عفونت مخمری واژن و درمان آن

عفونت های مخمری دومین علت شایع عفونت واژن گزارش شده است. رعایت برخی نکات و دنبال کردن درمان های دارویی یا خانگی به بهبود سریع آن کمک می‌کند. در این مطلب از آلامتو راه درمان خانگی عفونت مخمری واژن را ارائه می کنیم.

همچنین بخوانید: ریزش ناگهانی آب از واژن نشانه چیست؟

عفونت مخمری واژن چگونه است؟

عفونت مخمری واژن ناشی از نوعی قارچ به نام کاندیدا است که معمولاً به مقدار کم در غشاهای مخاطی ناحیه پوشش تناسلی وجود دارد. تا هنگامی که به مقدار کم باشد، باعث عفونت نمی شود، اما زمانی که بیش از حد رشد می کند، می تواند تعادل اکوسیستم بدن شما را مختل کند و در نتیجه عفونت قارچی واژن یا “کاندیدیاز واژن” ایجاد شود.

قارچ بیش از حد رشد کرده کاندیدا می تواند منجر به ترشح غیرطبیعی واژن، درد، داخل و اطراف ناحیه تناسلی زنانه شود و لابیا (ارگان جنسی خارجی) را ملتهب کند. در حالی که این علائم شایع‌ترین علائم هستند، در موارد نادر، عفونت‌های قارچی واژن اصلاً هیچ علامتی ایجاد نمی‌کنند.

عفونت قارچی واژن در دوران بارداری بسیار شایع است، زیرا سطح استروژن شما در دوران بارداری به طور کلی بالا است. به طور مشابه، زنانی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند، احتمالاً عفونت های قارچی واژن را تجربه می کنند.

پزشک ممکن است شیاف واژینال، کرم یا در برخی موارد قرص را با در نظر گرفتن میزان مضر بودن آن پیشنهاد دهد. مراقبت مناسب ضروری است زیرا این عفونت می تواند بر سیستم ایمنی بدن شما تأثیر بگذارد.

در حالی که گاهی اوقات عفونت‌های مخمری واژن به خودی خود تشخیص داده می‌شوند، اما زمانی که ترشحات غلیظ‌تر از پنیر کوتاژ دردناک‌تر می‌شوند، کمک پزشک ضروری است.

راه درمان خانگی عفونت مخمری واژن

در اینجا چند درمان خانگی عفونت مخمری واژن وجود دارد که می تواند برای اکثر مبتلایان به عفونت های مخمر ایمن باشد. با این حال، این مورد در موارد زیر قابل اجرا نیست: باردار در معرض عفونت مقاربتی آلوده به کاندیدیازیس عود کننده ولوواژینال (RVVC)، که در حالی که دیابت از علائمی که عفونت واژن ایجاد می‌کند مطمئن نیستید، شایع‌تر است.

چای سبز برای درمان عفونت مخمری واژن

چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان است که بدن شما را قادر می سازد بهتر با عفونت مبارزه کند. نوشیدن چای سبز ساده ترین راه برای مشاهده نتایج است. می توانید چای سبز کیسه ای را در یخچال بگذارید و مستقیماً روی ناحیه آسیب دیده بمالید. این یک اثر آرام بخش فوق العاده خواهد داشت.

همچنین بخوانید: قرص مترونیدازول 500 برای عفونت واژن

راه درمان خانگی عفونت مخمری واژن

اسانس پونه کوهی برای عفونت قارچی واژن

اعتقاد بر این است که روغن پونه کوهی دور C. Albicans را کاهش می دهد. توصیه می شود 2 تا 5 قطره اسانس را با یک روغن حامل (در هر اونس) مخلوط کنید و آن را به منطقه آلوده بمالید. باید مراقب باشید که این را در داخل ناحیه واژن خود اعمال نکنید.

ماست خانگی برای عفونت واژن

ماست طبیعی و شیرین نشده خانگی با باکتری های پروبیوتیک مبارزه می کند که به تعادل مخمر در بدن کمک می کند. یک بررسی تایید می کند که زنان با مصرف روزانه ماست در رژیم غذایی خود بهبود یافته اند. با این وجود، هنوز تحقیقات بیشتری برای اثبات اینکه ماست می‌تواند عفونت‌های قارچی واژن را درمان یا پیشگیری کند، انجام نشده است.

روغن نارگیل گرم

روغن نارگیل برای سال ها به دلیل خواص ضد قارچی اش شناخته شده است و اغلب از نظر پزشکی ثابت شده است که با مخمرهایی به نام کاندیدا آلبیکنس مبارزه می کند. برای تسکین، یک لایه روغن نارگیل ارگانیک را روی نواحی آلوده بمالید.

حتی می توانید آن را با ترکیبی از روغن های ضروری ضد قارچ مانند پونه کوهی یا روغن درخت چای برای تسکین بهتر، کمی گرم کنید.

همچنین بخوانید: کپسول داکسی سایکلین برای عفونت واژن

اسید بوریک درمان خانگی عفونت مخمری واژن

اسید بوریک درمان خانگی عفونت مخمری واژن

اسید بوریک یک ماده پودری با خواص ضد قارچی و پروبیوتیک هایی مانند لاکتوباسیل ها است، به این معنی که باکتری های واژن را متعادل می کند و در نتیجه عفونت های قارچی را درمان می کند. شواهد اولیه از توانایی اسید بوریک در درمان عفونت های مخمری امیدوارکننده است.

حمام آب نمک برای عفونت مخمری

در حالی که عفونت های قارچی را درمان نمی کند، حمام با مقدار کمی نمک اپسوم می تواند به کاهش علائم آن کمک کند. آب گرم را با نمک اپسوم آماده کنید و 10-15 دقیقه خیس کنید. ماندن برای مدت طولانی تر می تواند فرج را تحریک کند، بنابراین بهتر است بعد از زمان توصیه شده آن را ترک کنید. بلافاصله بعد از آن خشک کنید.

سیر درمان خانگی عفونت مخمری واژن

طبق یک مطالعه آزمایشگاهی، اعتقاد بر این است که سیر یک قاتل کاندیدا است، اما اگر به درمان عفونت‌های مربوط به مخمر کمک کند، همچنان قابل بحث است. سیر بیشتری را وارد رژیم غذایی خود کنید. در برخی موارد، به نظر می رسد زنانی که به نظر می رسد سیر را با نخ زدن به واژن خود وارد کرده اند، درد و سوختگی را گزارش کرده اند. از این رو توصیه ما این است که آن را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

آلوئه ورا

آلوئه ورا دارای چندین خواص مفید است که می تواند به درمان عفونت های قارچی کمک کند. ژل آلوئه ورا خالص دارای خواص ضد قارچی است. مصرف ژل آلوئه ورا باعث افزایش گلبول های سفید خون می شود که به مبارزه با عفونت ها کمک می کند.

همچنین بخوانید: پماد تریامسینولون برای واژن

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو به موضوع عفونت مخمری واژن و درمان خانگی آن پرداختیم. ما می دانیم که بحث در مورد یک مشکل پزشکی در ناحیه تناسلی اغلب خجالت آور است. اما نگه داشتن این موضوع برای خود، بدون اینکه شریک یا پزشک شما بداند، تنها می تواند عفونت را بیشتر کند و خطر ابتلا به دیگران را دو برابر کند. پس در این مورد به پزشک خود اعتماد کنید تا زود درمان شوید.


نظر خود را بیان کنید