ریزش ناگهانی آب از واژن نشانه چیست؟

اگر تجربه ریزش ناگهانی آب از واژن را دارید و به دنبال علت آن هستید، این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

ریزش ناگهانی آب از واژن

ترشحات آبکی شفاف از واژن سالم، طبیعی و چیزی است که اکثر زنان با سیستم تناسلی سالم تجربه می کنند. اما اگر می‌خواهید بدانید ریزش ناگهانی آب از واژن نشانه چیست؟ علت خارج شدن آب از واژن چیست، می توانید توضیحات کامل را در ادامه بخوانید.

همچنین بخوانید: درمان عفونت واژن در خانه با نمک

ترشح آبکی یعنی چی؟

غدد واژن و دهانه رحم شما روزانه حدود نصف قاشق چای خوری ترشح می کنند. ممکن است بعد از رفتن به دستشویی آن را در لباس زیر یا روی دستمال توالت ببینید. ترشحات واژن معمولاً جایی در طیف رنگی بین سفید شفاف و شیری است . و در حالی که ترشحات غلیظ یا خامه ای می تواند سالم باشد، اما اغلب بسیار رقیق یا حتی آبکی است. ترشحات واژن شما چیز بسیار شگفت انگیزی است. این ترشحات سه کار اصلی برای بدن انجام می‌دهند:

  • واژن را چرب و تمیز کنید
  • مبارزه با باکتری هایی که می توانند باعث عفونت شوند
  • از پوست شما محافظت می‌کنند

دلیل اینکه ما گاهی اوقات ممکن است زمان زیادی را صرف فکر کردن در مورد آن کنیم به این دلیل نیست که ترشحات واژن یک مشکل است، بلکه به این دلیل است که می تواند کمی غیرقابل پیش بینی باشد.

ریزش ناگهانی آب واژن نشانه چیست؟

بدن هر کسی از دیگری متفاوت است و ترشحات در زمان‌های مختلف زندگی (یا حتی زمان‌های مختلف ماه) متفاوت به نظر می‌رسند. در طول چرخه قاعدگی شما، در دوران بارداری ، پیش از یائسگی ، و در انواع خاصی از پیشگیری از بارداری تغییر می کند .

ترشحات آبکی به خودی خود طیف گسترده‌ای از انواع ترشحات واژن را در بر می گیرد. واژن به طور طبیعی برای تمیز نگه داشتن خود طراحی شده است و ترشحات کمی اسیدی واژن راهی برای روانکاری، جلوگیری از عفونت های مضر و دفع سلول های مرده است. این نوع ترشحات واژن که در اثر تغییرات هورمونی ایجاد می شود، معمولاً 6 تا 8 ماه قبل از شروع اولین قاعدگی در دختران ایجاد می شود.

با این حال، اگر این مایع آبکی شفاف یا سفید به بافتی شبیه پنیر لپه تبدیل شود یا با خارش یا بوی نامطبوع همراه شود، می تواند نشانه عفونتی مانند واژینوز باکتریایی (BV)، یک بیماری مقاربتی (STD) باشد.

همچنین بخوانید: طریقه مصرف قرص مترونیدازول 500 برای عفونت واژن

علت خارج شدن آب از واژن

علت خارج شدن آب از واژن

اگر متوجه ترشحات آبکی بیش از حد نسبت به قبل شده اید، ممکن است علت خارج شدن آب از واژن به یکی از موارد زیر مربوط باشد:

شما در حال تخمک گذاری هستید

خارج شدن آب از واژن در اواسط سیکل، نشان می دهد تخمدان‌های شما یک تخمک آزاد می‌کنند. در همان زمان، بدن شما معمولا ترشحات بیشتری تولید می کند تا اسپرم راحت تر به تخمک برسد و آن را بارور کند.

این ترشحات معمولاً سفید ، شفاف، نازک و کشدار است (گاهی اوقات با سفیده تخم مرغ مقایسه می شود). بنابراین اگر ترشحات آبکی شما بیشتر از حد معمول است، اما این ترشحات فقط برای یک یا دو روز باقی می ماند، ممکن است بدن شما بگوید که در حال حاضر باروری فوق العاده دارید.

و اگر در مورد احساس قاعدگی خود سردرگم هستید، اما فقط ترشحات آبکی شفاف است، می تواند نشان دهنده اواسط چرخه شما باشد – تخمک گذاری.

زمان پریود شما رسیده است

برخی افراد چند روز قبل از پریود ترشحات آبکی دارند. باز هم، این می تواند یک بخش کاملاً طبیعی از چرخه قاعدگی شما باشد، روشی که واژن شما برای قاعدگی ماهانه (تقریباً) آماده می شود.

حدود یک تا دو روز قبل از قاعدگی، ترشحات باید چسبناک، خشک و یا شاید کاملاً وجود نداشته باشد. این به دلیل افزایش سطح پروژسترون شما برای حمایت از بارداری احتمالی است که ترشح مخاط دهانه رحم را مهار می کند.

همچنین بخوانید: قویترین داروی ضد قارچ واژن

شما از روش‌های کنترل بارداری استفاده می‌کنید

برخی از مارک های قرص حاوی مقدار زیادی استروژن است که یکی از هورمون هایی است که باعث ترشح آبکی می شود. هنگامی که از کنترل بارداری هورمونی استفاده می کنید، به خصوص در چند ماه اول پس از شروع یک نوع جدید، ممکن است متوجه ترشحات رقیق تر از حد معمول شوید.

شما دچار برانگیختگی شده اید

واژن شما علاوه بر خود روانکاری برای تمیز نگه داشتن چیزها، زمانی که برانگیخته می شوید، خود را روان می کند. اگر شما از لحاظ جنسی تحریک شده باشید، خون بیشتری به واژن شما جریان می یابد و مایع بیشتری برای آماده شدن برای رابطه جنسی تولید می کند. این ترشحات معمولاً آبکی است. طبیعی است که واژن شما در دوران بارداری ، در دوران شیردهی و در دوران یائسگی احساس خشکی کند .

زیاد سویا مصرف می‌کنید

شواهدی وجود دارد که غذاهای غنی از سویا – نه فقط شیر سویا، بلکه غذاهایی مانند میسو، توفو و همبرگرهای گیاهی – دارای ترکیباتی هستند که می توانند اثر استروژن را در بدن تقلید کنند. این یک علت خارج شدن آب از واژن است.

اخیرا ورزش و تمرینات بدنی داشته اید

هنگامی که ورزش می کنید، ضربان قلب شما افزایش می یابد و خون با سرعت بیشتری به کل بدن شما (از جمله واژن) جریان می یابد. ممکن است بعد از تمرین متوجه افزایش ترشحات شفاف و آبکی در لباس زیر شوید. این به این معنا نیست که بدن شما ترشحات واژن بیشتری تولید می کند، بلکه بیشتر حالت دفع ترشحات بیشتری دارد.

شما در حال یائسگی هستید

اگرچه سطح بالای استروژن می تواند منجر به ترشحات آبکی شفاف تر از حد معمول شود، اما سطح پایین می تواند (!) همین اثر را داشته باشد. در دوران یائسگی، برخی از زنان آتروفی واژن را تجربه می‌کنند، جایی که دیواره‌های واژن نازک‌تر و شکننده‌تر می‌شوند. ترشح آبکی می تواند از علائم این باشد.

همچنین بخوانید: پماد تریامسینولون برای واژن

بی اختیاری بر اثر فشار

با افزایش سن یا زمانی که نوزادی را حمل می کنید، کف لگن شما ضعیف تر می‌شود. کگل یک روش واقعاً مؤثر برای تقویت عضلات است، اما گاهی اوقات هنگام خنده، دویدن، پریدن، یا حتی سرفه و عطسه، کمی ادرار کردن از بین می‌رود.

پاره شدن کیسه آب

وقتی کیسه آب یک زن باردار در فیلم ها می شکند، همیشه آب زیادی در جریان است. در زندگی واقعی، اغلب محتوای کیسه آب بیشتر یک قطره چکان است. به راحتی می توان آن را با ادرار یا حتی ترشح آبکی بیش از حد اشتباه گرفت، به خصوص اگر هنوز انقباض نداشته اید.

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو گفتیم ریزش ناگهانی آب از واژن نشانه چیست؟ و علت های خارج شدن آب از واژن را شرح دادیم، امیدواریم این مطلب برای شما همراهان مفید بوده باشد.


نظر خود را بیان کنید