درد آپاندیس چجوریه؟ کجای شکم و کدام سمت است

برای آگاهی از نحوه درد آپاندیس و اینکه کجای شکم و کدام سمت است، این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

درد آپاندیس

آپاندیسیت یکی از شایع ترین علل دردهای ناگهانی و شدید شکم است. در حالی که بیشتر علائم آپاندیسیت شامل آن درد ناگهانی و شدید است، مهم است که بدانید علائم دیگری نیز وجود دارد. آپاندیسیت گاهی می‌تواند با علائم خفیف یا متوسطی شروع شود که به راحتی با ناراحتی معده اشتباه می‌شود. در این مقاله از آلامتو می گوییم درد آپاندیس چجوریه؟ کجای شکم و کدام سمت است؟ چگونه شروع می شود؟ این به اقدام هر چه سریعتر برای درمان کمک می کند.

همچنین بخوانید: کمردرد و لکه بینی قهوه ای نشانه چیست

درد آپاندیس چجوریه؟

آپاندیس یک قطعه بافت لوله ای شکل کوچک است که در ناحیه پایین سمت راست شکم شما قرار دارد. اگر مشکلی در آپاندیس وجود داشته باشد، ممکن است دردی را احساس کنید که از ناف به سمت راست پایین شکم حرکت می کند.

اگرچه ممکن است در دوران کودکی به سیستم ایمنی بدن کمک کند، اما در بزرگسالی بدن دیگر به آپاندیس متکی نیست. به همین دلیل است که در صورت التهاب می توان آن را با جراحی خارج کرد.

آپاندیسیت معمولاً زمانی رخ می دهد که انسداد وجود داشته باشد. این باعث تورم آپاندیس و عفونی شدن آن می شود. هنگامی که جریان خون آن مسدود می شود، باکتری ها ممکن است رشد کنند و باعث عفونت شوند. این می تواند منجر به ترکیدن آپاندیس شود. هنگامی که دیواره‌های آپاندیس پاره می‌شوند، محل عفونت بدتری ایجاد می‌کند که می‌تواند به شکم نشت کند.

درد آپاندیس چگونه شروع می شود؟

علامت اصلی آپاندیسیت درد است. درد آپاندیس در ابتدا می تواند جزئی باشد اما در نهایت شدیدتر و شدیدتر می شود. علائم گویا که درد ناشی از آپاندیسیت است عبارتند از:

 • درد از ناف به سمت راست پایین شکم حرکت می کند.
 • درد یک شروع ناگهانی دارد و اگر خواب هستید شما را بیدار می کند.
 • درد هنگام حرکت، نفس عمیق، سرفه یا عطسه تشدید می شود.
 • شدت آن با انواع دیگر درد متفاوت است.
 • در صورت فشار دادن روی ناحیه، درد افزایش می یابد.

درد آپاندیس کجای شکم است؟

شما نباید علائم آپاندیسیت را نادیده بگیرید. این یک وضعیت بسیار قابل درمان است، اما اگر آپاندیسیت کنترل نشود، می‌تواند منجر به عوارض جدی سلامتی، مانند پارگی آپاندیس و عفونت شود. هنگام بروز آپاندیسیت درد ناگهانی از ناف به  سمت راست پایین شکم احساس شود.

در افرادی که دارای آپاندیس معمولی هستند، درد آپاندیس در محلی بین ناف و لبه جلویی استخوان لگن راست احساس می شود. همچنین این درد می تواند ددر وضعیت غیر طبیعی و متفاوت نیز تجربه شود که ممکن است با بروز درد در یک نقطه دیگر از شکم، موجب گمراه شدن شخص و حتی پزشک شود به طوریکه تشخیص آپاندیس دشوار شود. اینجاسست که معاینه دقیق توسط پزشک معمولاً می تواند مشخص کند که آیا آپاندیس حاد موجب درد شکم بیمار است یا نه. معاینه با سونوگرافی یا توموگرافی کامپیوتری (CT)  می‌تواند در تشخیص آپاندیس مفید باشد.

همچنین بخوانید: قرص گاباپنتین برای پادرد خوبه

درد آپاندیس کدام سمت است؟

اگر در قسمت پایین سمت راست شکم خود احساس درد یا ناراحتی می کنید، به دنبال کمک پزشکی باشید. همچنین در صورت مشاهده علائم دیگری که ممکن است نشانه آپاندیسیت باشد، باید برای معاینه به یک مرکز بهداشتی مراجعه کنید. از جمله این علائم عبارتند از:

 • از دست دادن اشتها
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • یبوست
 • ناتوانی در عبور گاز
 • تب خفیف
 • تورم شکم
 • این احساس که اجابت مزاج باعث تسکین ناراحتی می شود

علائم درد آپاندیس در زنان و مردان

علائم درد آپاندیس در زنان و مردان

آپاندیسیت ممکن است در هر جنسیت و هر سنی رخ دهد، اما بیشتر در جوانان دیده می شود. آپاندیسیت معمولاً نوجوانان و افراد بین 20 تا 30 سال را درگیر می کند، اما ممکن است در هر سنی رخ دهد. علائم درد آپاندیس در زنان و مردان تفاوت قابل توجهی با هم ندارد. برخی از تفاوت های علائم درد در زنان و مردان به شرح زیر است:

درد آپاندیس در زنان ممکن است با برخی موارد از جمله کیست تخمدان اشتباه شود. این درد اغلب با بی اشتهایی، استفراع شدید و تهوع است. تشخیص این علائم در زنان می تواند کمی دشوارتر باشد ولی با بی اشتهایی، مشاهده خونریزی واژینال، اسهال، احساس درد اطراف ناف با سمت سمت راست پایین شکم همراه است.

سایر علائم آپاندیس در مردان و زنان یکسان است که شامل حالت تهوع و استفراغ، تب خفیف، تورم یا حساس شدن در هنگام لمس در شکم، تورم در شکم که دفع گاز را دشوار می کند. احتمال بروز آپاندیسیت در مردان به علت مصرف سیگار و الکل و عدم حفظ وزن مناسب نسبت به زنان بیشتر است، پس باید در صورت تجربه درد در ناحیه سمت راست شکم که با دیگر علائم ذکر شده همراه است، به پزشک مراجعه کنند.

همچنین بخوانید: آزیترومایسین ۵۰۰ برای گلو درد

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو شرح دادیم که درد آپاندیس چجوریه و کجای شکم و کدام سمت حس می شود و این درد چگونه شروع می شود. به خاطر سپردن علائم ذکر شده اهمیت قابل توجهی در اقدام فوری دارد که می تواند به درمان پیش از تشدید وضعیت کمک کند.


نظر خود را بیان کنید