کمردرد و لکه بینی قهوه ای نشانه چیست؟

اگر می‌خواهید بدانید کمردرد و لکه بینی قهوه‌ای نشانه چیست، این مطلب از آلامتو را تا انتها دنبال کنید.

کمردرد و لکه بینی قهوه ای نشانه چیست؟

ترشحات قهوه‌ای رنگ واژن معمولاً به این دلیل است که خون قاعدگی کمی بیشتر طول می‌کشد تا از رحم خارج شود. وقتی زمان بیشتری برای خروج خون از رحم طول بکشد، اکسید می شود و رنگ قرمز معمولاً قهوه‌ای تر می‌شود. علل دیگر ممکن است به دلیل شرایط زمینه‌ای باشد که ممکن است نیاز به درمان داشته باشد. برای یافتن پاسخ این سوال که کمردرد و لکه بینی قهوه ای نشانه چیست؟ برای زن باردار و غیر باردار، ادامه مطلب را بخوانید.

همچنین بخوانید: باز کننده قاعدگی قوی

آیا ترشحات قهوه ای طبیعی است؟

لکه بینی به صورت ترشحات قهوه ای رنگ واژن اغلب طبیعی در نظر گرفته می‌شود و معمولاً به دلیل طول کشیدن خون قاعدگی برای خروج از رحم ایجاد می‌شود. وقتی خون زمان بیشتری برای خروج از رحم طول می کشد، اکسید می‌شود و رنگ قرمز معمولاً قهوه ای تر می شود. گاهی اوقات می تواند به صورت لخته‌های قهوه‌ای نیز ظاهر شود.

علاوه بر این، ترشحات قهوه ای در زنان در طول سیکل قاعدگی، تخمک گذاری، پس از مقاربت و در دوران بارداری بسیار رایج است.

علل کمردرد و لکه بینی قهوه‌ای برای زن غیر باردار

کمرد درد و لکه بینی نشانه شروع قاعدگی

ترشحات قهوه ای در میان بیشتر زنان شایع است، به خصوص حدود 2 تا 3 روز قبل از پریود. ترشحات قهوه ای رنگ ممکن است نشانه ای از شروع قاعدگی در چنین مواردی باشد. برخی از زنان پس از قاعدگی دچار ترشحات قهوه ای رنگ می شوند. این زمانی اتفاق می افتد که رحم بعد از پریود خود را تمیز می کند و در چنین حالتی ممکن است خونریزی بسیار خفیف یا بدون خونریزی وجود داشته باشد. چند روز پس از پایان قاعدگی، ممکن است ترشح بسیار خفیفی وجود داشته باشد. به ندرت در وضعیت فرد دچار کمر درد می شود.

کمردرد و لکه بینی نشانه تخمک گذاری

در موارد نادر ممکن است یک زن ترشحات قهوه‌ای را به عنوان نشانه ای از تخمک گذاری تجربه کند. هنگامی که تخمک بالغ تخمدان را می شکند، ممکن است خونریزی خفیفی وجود داشته باشد. رنگ ترشحات واژن می تواند قهوه ای تا صورتی متمایل به قرمز باشد. گاهی اوقات، به نظر می رسد که ترشحات قهوه ای با ترشحات شفاف مخلوط شده است. زن همچنین می تواند گرفتگی، کمردرد و درد شکم را در چنین شرایطی تجربه کند.

نوسانات هورمونی علت لکه بینی

هورمون های زنانه در طول چرخه ماهانه در نوسان هستند و سطوح پایین استروژن که پوشش رحم را حفظ می کند، می‌تواند باعث ایجاد لکه های قهوه‌ای در زمان‌های تصادفی در ماه شود.

کیست های تخمدان

هنگامی که تخمک در طول تخمک گذاری نتواند از تخمدان خارج شود، ممکن است کیست تخمدان ایجاد شود. برخی از زنان هرگز نمی‌دانند که کیست تخمدان دارند، برای برخی دیگر، می‌تواند باعث درد لگن و خونریزی نامنظم شود که در صورت ترشح همراه با مایعات معمولی واژن، قهوه‌ای به نظر می‌رسد. اگر درد لگن شدید شد و خونریزی ادامه یافت، در مورد درمان با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین بخوانید: دعای پریود شدن فوری

بیماری های مقاربتی

ترشحات قهوه ای واژن ممکن است نشانه عفونت های مقاربتی مانند سوزاک یا کلامیدیا باشد. اگر علائم اضافی شامل درد لگن و سوزش در حین ادرار است، برای درمان احتمالی STI به پزشک مراجعه کنید.

PID (بیماری التهابی لگن)

PID عفونت رحم و دهانه رحم است که گاهی اوقات می تواند منجر به ترشح قهوه ای رنگ شود. معمولاً در اثر یک بیماری مقاربتی (عفونت مقاربتی) درمان نشده مانند کلامیدیا یا سوزاک ایجاد می شود. سایر علائم PID شامل ترشح شدید با بوی بد، ادرار دردناک، تب، درد هنگام رابطه جنسی و درد در لگن و پایین شکم است. PID یک بیماری پزشکی شدید است که نیاز به تشخیص و مراقبت فوری دارد.

روش‌های کنترل بارداری هورمونی

در چند ماه اول مصرف قرص های ضد بارداری، کاهش استروژن ممکن است باعث ایجاد لکه بینی در بین دوره های قاعدگی شود. اگر لکه بینی بیش از سه ماه پس از شروع پیشگیری از بارداری هورمونی ادامه داشت، با پزشک خود در مورد یک ضد بارداری با استروژن بیشتر صحبت کنید.

علائم قبل از یائسگی

اغلب زنان از اواسط تا اواخر دهه 40 زندگی خود از دوران باروری به بخش غیربارور زندگی می‌شوند. این دوران از زندگی به عنوان پیش یائسگی شناخته می شود و به دلیل کاهش تدریجی سطح استروژن، خونریزی یا لکه بینی نامنظم می‌تواند در سایه های قرمز، صورتی یا قهوه ای رخ دهد.

واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریایی (BV) یک عفونت ناشی از رشد بیش از حد باکتری در واژن است که به نوبه خود تعادل pH طبیعی را بر هم می زند. در این وضعیت فرد ممکن است شخص لکه بینی قهوه ای را تجربه کند.

همچنین بخوانید: قطع فوری پریود خانگی

کمردرد و لکه بینی قهوه ای برای زن باردار

کمردرد و لکه بینی قهوه ای برای زن باردار

کمردرد و لکه بینی قهوه ای به علت بارداری

لکه بینی قهوه‌ای ممکن است در مراحل اولیه بارداری رخ دهد. معمولاً 10 تا 14 روز پس از لقاح، زمانی که تخمک بارور شده به دیواره رحم می‌چسبد و قبل از پریود شدن مادر رخ می‌دهد. خونریزی حین بارداری در اوایل بارداری طبیعی است، اما بر خلاف خون قاعدگی، معمولاً ترشحات صورتی یا قهوه ای رنگ است.

کمردرد و لکه بینی قهوه ای در بارداری خارج از رحم

خونریزی در اوایل بارداری نیز می تواند از علائم حاملگی خارج از رحم باشد. این یک بارداری است که در جایی غیر از رحم، معمولا در لوله فالوپ رشد می کند. خونریزی حاملگی خارج از رحم اغلب با علائم دیگری از جمله درد شکم در یک طرف، درد لگن، درد شانه و/یا سرگیجه همراه است. اگر علائم حاملگی خارج از رحم را تجربه کردید، فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید.

کمردرد و لکه بینی قهوه ای نشانه از دست رفتن بارداری

خونریزی یکی از علائم اولیه سقط جنین است. در مورد ناخوشایند سقط جنین قریب الوقوع، مادر ممکن است گرفتگی شکم، کمردرد، درد زیر شکم و لکه بینی را تجربه کند. سقط جنین بیشتر در 20 هفته اول بارداری اتفاق می افتد. اگرچه لکه بینی می تواند در اوایل بارداری شایع باشد، اما یک جریان ناگهانی ترشحات قهوه ای رنگ واژن همراه با لخته شدن خون، گرفتگی شدید، غش یا سرگیجه ممکن است نشانه سقط جنین باشد.

همچنین بخوانید: مدت زمان تاثیر آمپول پروژسترون برای پریود شدن

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو گفتیم کمردرد و لکه بینی قهوه ای نشانه چیست و شرح دادیم زن باردار و غیر باردار در چه مواردی ممکن است به این وضعیت دچار شود.


نظر خود را بیان کنید