قرص گاباپنتین برای چی خوبه؟

اگر می خواهید بدانید قرص گاباپنتین برای چیست و چه تاثیر در درمان پادرد و کمردرد دارد، این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

قرص گاباپنتین

قرص گاباپنتین یک داروی ضد تشنج است که برای کنترل دردهای عصبی نیز تجویز می‌شود. این دارو به صورت کپسول، قرص یا محلول خوراکی در داروخانه‌ها یافت. گاباپنتین ممکن است به شکل کپسول، قرص یا محلول خوراکی باشد. این قرص ها معمولاً سفید، زرد یا نارنجی هستند. در این پست از آلامتو می‌گوییم قرص گاباپنتین برای چی خوبه؟ گاباپنتین برای پادرد و کمردرد خوبه؟

همچنین بخوانید: قرص ایروکاست برای سرماخوردگی

قرص گاباپنتین برای چی خوبه؟

گاباپنتین یک داروی ضد تشنج تجویزی است که برای درمان تشنج‌های صرع، نورالژی پس از تبخال و سندرم پای بی‌قرار استفاده می‌شود. نورالژی پس از هرپس درد ناشی از زونا است که می تواند ماه ها پس از ابتلا به بیماری ادامه یابد. نام های تجاری گاباپنتین عبارتند از: Gralise، Horizant و Neurotin

در حالی که مکانیسم دقیق اثر گاباپنتین به طور کامل شناخته نشده است، ممکن است با کاهش سیگنال های تحریکی مغز کار کند. این می تواند از تشنج جلوگیری کند و نحوه واکنش مغز به سیگنال های درد را تغییر دهد.

گاباپنتین در درجه اول برای افراد مبتلا به صرع به عنوان راهی برای مدیریت تشنج تجویز می شود. با این حال، ممکن است برای کمک به تسکین درد ناشی از نورالژی پس از تبخال نیز تجویز شود. نورالژی پس از هرپس می تواند پس از حمله زونا که شامل سوزش، دردهای کوبنده و درد است، رخ دهد.

قرص گاباپنتین با رهش طولانی مدت نیز در برخی موارد برای درمان سندرم پای بیقرار (RLS) استفاده می شود. با این حال، مشخص نیست که دقیقاً چگونه در این مورد کار می کند.

همچنین ممکن است به دلایل دیگری از جمله تسکین درد برای نوروپاتی دیابتی و درمان گرگرفتگی در بیماران مبتلا به سرطان سینه یا کسانی که در حال تجربه یائسگی هستند استفاده شود.

ایا کپسول گاباپنتین مسکن است؟

گاباپنتین هم یک مسکن و هم ضد تشنج است که متعلق به یک کلاس دارویی منحصر به فرد به نام گاباپنتینوئیدها است. این ساختار شیمیایی شبیه به انتقال دهنده عصبی GABA دارد، یک ماده شیمیایی که سیگنال های مغزی خاصی را که می تواند ارتباط بین مغز و سیستم عصبی شما را مختل کند، مسدود می کند.

گاباپنتین به عنوان تسکین دهنده درد برای کنترل دردهای ناشی از آرتروز و دیسک کمر و … تجویز می‌شود اما در دسته داروهای ضد تشنج قرار دارد، نه مسکن ها. گاباپنتین با تغییر روشی که بدن درد را حس می کند، درد را تسکین می دهد. این دارو ممکن است اثر آرام بخش مشابهی روی افراد دارد.

استفاده مکرر از گاباپنتین می تواند منجر به وابستگی فیزیکی به دارو شود. این زمانی اتفاق می افتد که بدن به این ماده عادت کرده و برای عملکرد طبیعی به آن نیاز دارد. وابستگی فیزیکی یک پاسخ طبیعی بدن هنگام مصرف منظم دارو است. اگر از نظر جسمی به گاباپنتین وابسته شوید، هر زمان که مصرف آن را کاهش دهید یا متوقف کنید، دچار عوارض ترک خواهید شد.

همچنین بخوانید: طریقه مصرف قرص ال دی بعد از رابطه

قرص گاباپنتین برای پادرد و زانو درد خوبه؟

قرص گاباپنتین برای پادرد و زانو درد خوبه؟

گاباپنتین برای کاهش دردهای عصبی بکار میرود. روش عمل گاباپنتین برای پادرد و زانو درد به این ترتیب است که پیامی را جایگزین پیام عصبی می‌کند و به این روش درد را کاهش می دهد. دوز معمول توصیه شده برای بزرگسالان و کودکان بزرگتر (بالاتر از 12 سال) 900 میلی گرم تا 3600 میلی گرم در روز است که باید در سه دوز تقسیم و مصرف ‌شود.

بیمارانی که از درد عصبی، بی حسی و سوزن سوزن شدن پاها ناشی از سیاتیک رنج می‌برند یا نوروپاتی دیابتی دارند بیشترین سود را از مصرف گاباپنتین می‌برند. این تسکین به دلیل توانایی دارو در آرام کردن علائم درد به اعصاب است.

قرص گاباپنتین برای کمردرد خوبه؟

قرص گاباپنتین برای کمردرد و درمان انواع دیگر دردهای عصبی تجویز می‌شود. در واقع گاباپنتین یکی از داروهای نسبتاً رایج برای سندرم‌های کمردرد مزمن در هر دو بخش مراقبت‌های اولیه و کلینیک‌های تخصصی درد می باشد، به‌ویژه زمانی که یک جزء «رادیکولار» یا نوروپاتیک همراه با درد در قسمت‌های بالایی یا تحتانی پا وجود دارد. با این حال بررسی ها نشان داده است که به کمردردی که بیش از سه ماه طول کشیده است کمک نمی کند.

همچنین بخوانید: طریقه مصرف قرص مترونیدازول 500 برای عفونت واژن

گاباپنتین برای گرفتگی عضلات و آرتروز

همانطور که گفتیم گاباپنتین یک داروی ضد تشنج است، با این حال در ابتدا به عنوان شل کننده عضلانی و داروی ضد اسپاسم استفاده می‌شد، اما بعداً مشخص شد که پتانسیل این دارو را به عنوان داروی ضد تشنج و به عنوان مکملی برای ضد تشنج‌های قوی‌تر دارد.

اگرچه گاباپنتین برای گرفتگی عضلات و آرتروز می تواند درد را تسکین دهد، اما شل کننده عضلانی نیست، بنابراین برای اسپاسم عضلانی به آن نیاز نخواهید داشت.

همچنین گاباپانتین در کاهش درد آرتروز زانو موثر است و توسط پزشکان به این منظور تجویز می‌شود. این دارو می تواند سندرم های درد نوروپاتیک را درمان کند و به طور فزاینده ای برای درمان درد نوسی پلاستیک تجویز می شود. برخی از بیماران مبتلا به استئوآرتریت زانو (OA) هم از درد درد و هم از درد دردی رنج می برند.

سخن آخر

در این پست از آلامتو به موضوع پرداختیم که قرص گاباپنتین برای چی خوبه؟ و آیا گاباپنتین برای پادرد و کمردرد خوبه؟ با وجود توضیحات ارائه شده هرگز نباید این دارو با بدون تجویز پزشک مصرف کرد. همچنین باید از مصرف بیش از اندازه آن نیز پرهیز نمود.


نظر خود را بیان کنید