خواص اسفرزه

اسفرزه یکی از گیاهان خودرو است که مزایای فراوانی دارد. در ادامه به خواص اسفرزه برای پوست، یبوست، کبد، ریه، سرماخوردگی و … می‌پردازیم.

خواص اسفرزه

اسفرزه یا اسپرزه یا بارهنگ کتانی گیاهی است با خواص دارویی که از خانواده Plantaginaceae می‌باشد. این گیاه عمدتاً به دلیل خواص دارویی دانه های آن و همچنین برای استفاده در صنایع کشاورزی و مواد غذایی، پرورش داده می‌شود.

خواص اسفرزه با خاطر ارزش غذایی بالای آن است. اسفرزه یا بارهنگ فیبر بالایی دارد. 30 تا 70 درصد فیبرهای نامحلول و محلول دارد. 100 گرم کالری ایساب گل شامل:

  • پروتئین: 5 گرم
  • چربی: 6 گرم
  • چربی های اشباع شده: 2.5 گرم
  • کل کربوهیدرات: 75 گرم
  • شکر: 30 گرم
  • سدیم: 282 میلی گرم
  • پتاسیم: 260 میلی گرم
  • آهن: 50 میلی گرم
  • کلسیم: 2 میلی گرم
همچنین بخوانید: خواص شوید برای تخمدان، معده، کبد چرب، فشار خون و لاغری

خواص اسفرزه برای پوست

خواص اسفرزه برای پوست به درمان قارچ ها و باکتری های مضر در بدن کمک می کند که ممکن است منجر به اختلالات پوستی مختلف مانند آکنه یا جوش شود. عصاره اسفرزه که به صورت موضعی استفاده می شود، یک آسیب پذیر عالی برای زخم است که قدرت توقف خونریزی و بهبود کبودی ها از جمله زخم های سوراخ شده، نیش حشرات، نیش زنبور، زنبور و گزنه، جای جوش و زخم را دارد.

هنگام درمان بریدگی ها و سایر زخم های باز، عصاره اسفرزه نه تنها خونریزی را متوقف می کند، بلکه با از بین بردن کثیفی از عفونت جلوگیری می کند و به عنوان یک ضد عفونی کننده زخم را ضد عفونی می کند.

در نهایت، این عصاره اسفرزه یا بارهنگ کتانی حاوی ترکیبی به نام آلانتوئین است (یک عامل تسکین دهنده قوی پوست) که رشد سلولی را تشویق می کند. عصاره اسفرزه را می توان برای تسکین طبیعی آفتاب سوختگی، درمان آکنه و روزاسه و حفظ سلامت پوست، درخشان و بدون لک استفاده کرد.

قبل از خواب یک لیوان آب ولرم مخلوط با بارهنگ و عسل مصرف کنید. این ترکیب سموم را از بدن شما خارج می کند که به پوست شما درخشندگی می بخشد. عسل همچنین پوست شما را مرطوب و نرم می کند.

خواص اسفرزه برای کبد

خواص اسفرزه برای کبد ناشی از فیبر بالای آن است. فیبر رژیمی باعث افزایش فعالیت آنزیم های آنتی اکسیدانی و سم زدایی در کبد شما می شود. فیبر به چربی و اسیدهای صفراوی موجود در معده و روده کوچک متصل می شود و به حذف آنها از بدن کمک می کند. سپس کبد از کلسترول برای افزایش سطح صفرا استفاده می‌کند، که کلسترول خون را تثبیت می کند.

خواص اسفرزه برای ریه

تحقیقات ثابت کرده است خواص اسفرزه برای ریه فوق العاده است و ختی برای درمان آسم عالی است. 2 قاشق اسفرزه را بردارید و در آب گرم مخلوط کنید. این مخلوط را هر روز صبح زود هنگام بیدار شدن از خواب مصرف کنید. این نوشیدنی به درمان آرام آسم کمک می کند.

همچنین بخوانید: خواص جوز هندی برای پوست و مو، رحم و ناباروری و لاغری

خواص اسفرزه برای سرماخوردگی

خواص اسفرزه برای سرماخوردگی

خواص اسفرزه برای سرماخوردگی به علت وجود مواد شیمیایی است که ممکن است به کاهش درد و تورم، کاهش مخاط و باز شدن راه های هوایی کمک کند.

دمنوش تهیه شده از اسفرزه یا بارهنگ کتانی همچنین ممکن است به کشتن باکتری ها و قارچ ها کمک کند. به این منظور اسفرزه را درون آن جوش ریخته و کمی صبر کنید تا لعاب بدهد و ژله‌ای شود. سپس آن را به آرامی بنوشید. این نوشیدنی گرم عفونت گلو را برطرف کرده و به درمان سرماخوردگی کمک می‌کند.

خواص اسفرزه برای گلو درد

خواص اسفرزه برای گلو درد حتی از شربت‌های دیفن هیدرامین و اکسپکتورانت نیز بیشتر است. دمنوش تهیه شده از آن که حاوی لعاب فراوان است باعث نرم کردن سینه و درمان گلودرد و خارش گلو می‌شود.

خواص اسفرزه عفونت دندان و معده

خواص اسفرزه عفونت دندان و معده را برطرف می‌کند. اگر دندان و لثه درد دارید، خواص اسفرزه می تواند درمان شما باشد. مقدار کمی از اسفرزه را بردارید و در سرکه مخلوط کنید. این خمیر را روی قسمتی از دندان خود که درد دارد بمالید. تقریباً نتایج فوری دریافت خواهید کرد. استفاده از سرکه همراه با اسفرزه روی دندان آسیب دیده می‌تواند به شما کمک کند تا از شر دندان درد و بوی بد دهان خلاص شوید.

خواص اسفرزه برای عفونت معده نیز با مصرف جوشانده آن حاصل می‌شود. جوشانده تهیه شده از تخم اسفرزه و عرق نعنا با یک قاشق عسل درمانی موثر برای عفونت معده است که نوشیدن آن به مدت چهل روز به بیمار کمک می‌کند. بهتر است این جوشانده را بدون صاف کردن میل کنید. این جوشانده میکروب هلیکوباکتر که موجب عفونت معده است را از بین می‌برد.

خواص اسفرزه برای سرفه

در طب سنتی به خواص اسفرزه برای سرفه تاکید زیادی شده است.  از اسفرزه یا بارهنگ به عنوان داروی موسیلاژ برای سرفه های خشک ناشی از فارنژیت استفاده می شود

اگر قفسه سینه شما مسدود شده باشد، نسبت زیادی از سرفه و مخاط در قفسه سینه شما وجود دارد. جوشانده بارهنگ می تواند این عارضه را درمان کند. اسفرزه یا بارهنگ را مخلوط در آب گرم روزی دو بار مصرف کنید. مصرف منظم آن برای درمان مشکلات مربوط به بلغم، سرماخوردگی، برونشیت و مشکلات مختلف دیگر.

خواص اسفرزه برای لاغری

خواص اسفرزه برای لاغری نیز به محتوای فیبر بالای آن مربوط است. در واقع اسفرزه گیاهی فوق العاده است که می تواند به شما در رسیدن به اهداف کاهش وزن کمک کند. هنگامی که با آب مخلوط می شود پوسته اسفرزه 10 تا 20 برابر اندازه اصلی خود متورم می شود. سرشار از فیبر است، بنابراین هنگام مصرف آن میزان گرسنگی شما را کاهش می دهد و در نتیجه به کاهش وزن کمک می کند. اگر قبل از غذا مصرف شود، مدت طولانی تری احساس سیری می کند و اشتها را کاهش می دهد. توصیه می شود پوسته پسیلیوم مصرف شود

برای لاغری با اسفرزه حدود 20 تا 30 دقیقه قبل از غذا، و مقدار زیادی آب بنوشید. 2 قاشق غذاخوری اسفرزه را در آب گرم بریزید و مخلوط کنید. اگر قصد جدی برای کاهش وزن دارید، آب گرم بخورید و 1 قاشق عسل، 1 قاشق عسل و 1 لیموترش را با هم مخلوط کنید و مرتب بخورید. این به شما در مسیر کاهش وزن کمک شایانی خواهد کرد.

خواص اسفرزه برای چشم

خواص اسفرزه برای دفع تراخم چشم مفید است. به این منظور برگ بارهنگ و ریشه شیرین بیان را با هم جوشانده و آن را از صافی گذرانده و به شکل قطره در چشم بچکانید.

همچنین بخوانید: خواص بادرنجبویه برای پوست، تخمدان و عفونت زنان، معده و دیابت

خواص اسفرزه برای یبوست و بواسیر

خواص اسفرزه برای یبوست و بواسیر

خواص اسفرزه برای یبوست و بواسیر یکی دیگر از خواص قابل توجه آن است. به عنوان یک مزیت اضافی اسفرزه از توانایی پاکسازی روده و معده، برخوردار است. همچنین یک داروی موثر برای درمان بواسیر و شقاق مقعدی است. برای درمان بواسیر، این کار را با نرم کردن مدفوع و راحت تر کردن آن از طریق جذب آب از قسمت های اطراف روده انجام می دهد.

این مدفوع نرم شده همچنین از کشش بیش از حد مقعد جلوگیری می کند، بنابراین از پارگی شکاف مقعدی جلوگیری می کند و به آنها اجازه می دهد تا بواسر بهبود یابند.

خواص اسفرزه برای رحم

خواص اسفرزه برای درمان عفونت رحم موثر است. تحقیقات انجام شده نشان داده است که مصرف خوراکی اسفرزه یا بارهنگ به درمان عفونت رحمی کمک می‌کند. مقداری اسفرزه و عناب را خیس کرده و با هم میل کنید. همچنین شستشو واژن با اسفرزه به کاهش خارش واژن که ناشی از عفونت است، کمک می‌کند.

خواص اسفرزه برای تیروئید

خواص اسفرزه برای تیروئید به خاطر فیبر فراوان آن است. هنگامی که شما دچار بیماری تیروئید هستید، رژیم غذایی سرشار از فیبر می تواند با کمک به کاهش وزن و کاهش یبوست مزمن، یک اثر رایج کم کاری تیروئید (کم کاری تیروئید)، یا اسهال، یک پیامد شایع پرکاری تیروئید (پرکاری تیروئید) برای شما مفید باشد.

همچنین بخوانید: خواص گیاه خرگوشک برای پوست و مو، ریش و ابرو، رحم و لاغری

سخن آخر

در این مقاله به خواص اسفرزه اشاره کردیم. مصرف روزانه اسفرزه برای سیستم گوارشی و دفعی شما عالی است. همچنین به حفظ سلامت قلب شما کمک می کند. توجه کنید اگر به اسفرزه حساسیت دارید هرگز از آن استفاده نکنید. اسفرزه را همیشه مخلوط با آب یا شیر مصرف کنید. اسفرزه یا بارهنگ را همیشه باید به صورت مایع مصرف کنید نه به صورت پودر.

در پایان این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که نباید زیاد از اسفرزه مصرف کنید. مصرف زیاد هر چیزی برای سلامتی مضر است.


نظر خود را بیان کنید