خواص جینسینگ

خواص جینسینگ

خواص جینسینگ به قدری زیاد است که گردآوری آن در یک مطلب نخواهد گنجید. جینسینگ گیاهی با ریشه های گوشتی است که از گذشته های دور مورد استفاده قرار می گرفته است. از آنجا که در گذشته دسترسی به این گباه مغذی و نیروزا مشکل و کاشت آن گسترش نیافته بوده است. بیشتر در انحصار پادشاهان قرار داشته است. آنها جینسینگ را به عنوان اکسیر جوانی و تقویت کننده قوای جنسی استفاده می کردند.

امروزه جینسینگ در نواحی معتدل آسیا و در شمال آمریکا کاشت می شود. دسترسی به آن نیز به مراتب راحت تر از قبل می باشد. جنسینگ دارای ترکیبات مغذی از جمله پلی‌استیلن، پلی‌فنولیک، پلی ساکارید و آرژنین و است. همچنین حاوی مقادیر زیادی جینسنوسید است که گستردگی خواص درمانی جینسینگ را تا حد قابل توجهی افزایش داده است. این گیاه پر ارزش را گیاه شادابی و جوانی می دانند زیرا یکی از قوی ترین نیروزاها در سراسر دنیا به شمار می رود. در این مطلب از آلامتو خواص جینسینگ برای مردان، زنان و تاثیر آن در روابط زناشویی و همچنین کبد، چاقی، مو، پوست، معده، اسپرم، بارداری، کودکان، افزایش قد و بدنسازی تهیه و تنظیم نموده ایم. با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: خواص کره بادام زمینی برای لاغری، پوست و چاقی صورت و کبد چرب

خواص جینسینگ برای چاقی

جینسینگ به تنهایی در صورتی که به طرز صحیح مورد استفاده قرار گیرد؛ نمی تواند عامل چاقی باشد. مگر آنکه جینسینگ برای افزایش وزن، به انواع آبمیوه و مواد خوراکی چاق کننده دیگر افزوده شود. لذا جینسینگ تاثیر مستقیمی بر وزن نخواهد داشت. البته مصرف جینسینگ ممکن است باعث بهبود عملکرد گوارش شود و در افزایش اشتها و در نهایت افزایش وزن موثر باشد.

خواص جینسینگ برای مردان

یکی از مهم ترین خواص جینسینگ برای مردان درمان ناتوانی جنسی است. طبق تحقیقاتی که بر روی مردان مورد آزمایش انجام شده است. محققان دریافتند که با مصرف جینسینگ اختلال نعوظ در این مردان بر طرف شده است. همچنین کیفیت و تعداد اسپرم نیز در این افراد بهبود قابل توجهی داشته است. لذا امروزه مصرف جینسینگ را راهی برای رضایت جنسی بهتر در مردان و زنان عنوان می کنند.

همچنین بخوانید: خواص بامیه برای اسپرم مردان، دیابت، سنگ کلیه، زانو درد و مو

خواص جینسینگ برای مردان

خواص جینسینگ برای زنان

جینسینگ با تنظیم هورمون ها و همچنین عملکرد تخمدان ها موجب می گردد که زنان پریودهای منظمی را تجربه نمایند. خاصیت ضد التهابی و آرامبخشی چینسینگ در کاهش دردهای قاعدگی بسیار موثر واقع می شود. علاوه بر آن چینسینگ علائم یائسگی از جمله نوسانات خلقی و گرگرفتگی را کاهش می دهد. جینسینگ می تواند ترشح هورمون استروژن را نیز افزایش دهد و موجب افزایش میل جنسی در زنان شود.

خواص جینسینگ برای رابطه زناشویی

جینسینگ علاوه بر تاثیراتی که بر عملکرد جنسی مردان و زنان به صورت جداگانه دارد. تاثیراتی نیز برای رابطه زناشویی دارد. یکی از مشکلاتی که امروزه بسیاری از زنان و مردان را درگیر نموده است؛ بی میلی جنسی و یا سرد مزاجی می باشد. برخی گمان می کنند سرد مزاجی مختص زنان است. ولیکن بهتر است بدانید بسیاری از مردان نیز با سرد مزاجی و کاهش میل جنسی روبرو هستند. طب سنتی نگاه ویژه ای به جنسینگ برای حل مشکلات در روابط زناشویی دارد.

خواص جینسینگ برای کبد

جینسینگ دارای خواص آنتی اکسیدانی است و از کبد در برابر رادیکال های آزاد محافظت می نماید. کبد همواره در مواجه با سموم و موادی است که ممکن است به آن آسیب برسانند. جینسینگ می تواند در دفع سموم و پاکسازی کبد بسیار موثر واقع گردد. همچنین مطالعات نشان داده است جینسینگ عملکرد کبد را بهبود می بخشد و التهابات کبدی را در بیماران مبتلا به اختلالات کبدی کاهش می دهد.

خواص جینسینگ برای مو

جینسینگ به عنوان یک ماده موثر برای تقویت فولیکول های مو مطرح است. از تاثیرات جینسینگ بر مو می توان جلوگیری از ریزش مو، شوره سر و سفیدی مو را نام برد. همچنین جینسینگ موجب افزایش سلول های پوست سر می شود و مواد مغذی را به ریشه موها می رساند. علاوه بر آن رشد سریع مو و افزایش استحکام ساقه موها با مصرف جینسینگ مطرح است.

همچنین بخوانید: خواص انبه برای مردان و زنان، کمر، رحم، پوست، اعصاب و زود انزالی

خواص جینسینگ برای مو

خواص جینسینگ برای معده

جینسینگ برای تقویت معده و دستگاه گوارش نیز بسیار مفید و موثر می باشد. طب سنتی برای بهبود زخم معده و از بین رفتن زخم های معده مصرف جینسینگ را توصیه می نمایند.

خواص جینسینگ برای پوست

همواره محیط پیرامون و آلودگی های آن یکی از عوامل صدمات پوستی است. آلودگی ها از طریق منافذ پوست وارد لایه های زیرین پوست می شوند. ملانوسیت های پوست را تحریک می کنند و لکه های قهوه ای بر سطح پوست ظاهر می شود. ولیکن جینسینگ با خاصیت آنتی اکسیدانی از پوست در برابر آلاینده های محیطی محافظت می نماید. خاصیت آنتی اکسیدانی جینسینگ چربی پوست را متعادل می کند و از بروز جوش حلوگیری می نماید.

خواص جینسینگ برای بارداری

محققان مصرف جینسینگ در بارداری به خصوص در ماه های اول را ممنوع اعلام کرده اند. زیرا در آزمایشات مطالعاتی نشان داده است که وجود ماده ای به نام جینسنوزید در جینسینگ موجب بروز ناهنجاری در جنین می گردد. از این رو مصرف جینسینگ در بارداری توصیه نی گردد. ولیکن مصرف آن پیش از بارداری و در زمان اقدام برای فرزند آوری به مراتب بسیار موثر واقع می شود. زیرا طبق مطالعات صورت گرفته مصرف جینسینگ کیفیت و میزان تخمک گذاری در زنان و کیفیت و تعداد اسپرم را در مردان افزایش خواهد داد. لذا می توان گفت جینسینگ برای باروری و فرزند آوری یک ماده موثر و بسیار مفید می باشد.

همچنین بخوانید: خواص پونه برای عفونت رحم، ریه، گلو و معده

خواص جینسینگ برای بارداری

خواص جینسینگ برای کودکان

مصرف جینسینگ برای کودکان 3 الی 13 سال بلامانع می باشد. جینسینگ برای تقویت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا بسیار موثر واقع شده است. همچنین این داروی معجزه آسا در انرژی زایی، افزایش رشد قد و جلوگیری از ابتلا به بیماری های ویروسی نفش بسیار مهمی ایفا می نماید. ولیکن لازم به ذکر است؛ مصرف جینسینگ برای کودکان بهتر است طبق نظر و با تجویز پزشک متخصص اطفال صورت گیرد.

خواص جینسینگ برای اسپرم

جینسینگ و مواد مغذی موجود در آن در افراد مبتلا به بیماری الیگو آستنو اسپرمی یا تعداد اسپرم کم به عنوان یک داروی موثر شناخته می شود. جینسینگ تعداد و تحرکات اسپرم را افزایش می دهد. تحقیقاتی که بر روی مایع منی مردان مورد آزمایش قرار گرفته است. نشان می دهد که مردان با مصرف جینسینگ قدرت باروری بیشتری دارند.

خواص جینسینگ برای افزایش قد

تاثیر جینسینگ برای افزایش قد در طی 60 روز به وضوح قابل مشاهده خواهد بود. افزایش قد با جینسینگ به دلیل ویتانولیدها و فلاونوئیدهای موجود در آن است که ترشح هورمون های رشد را افزایش می دهد و موجب افزایش قد حتی در سنین پس از رشد می گردد.

همچنین بخوانید: خواص عرق شاتره برای کبد، دیابت، پوست و مو، جوش صورت و لاغری

خواص جینسینگ برای افزایش قد

خواص جینسینگ برای بدنسازی

یکی دیگر از خواص جینسینگ برای بدنسازان و ورزشکاران است که موجب کاهش خستگی پس از تمرینات ورزشی و ریکاوری سریع می گردد.  همچنین جینسینگ در بهبود عملکرد ورزشی و افزایش قدرت برای ورزشکاران بسیار موثر عمل نموده است. امروزه تعداد زیادی از ورزشکاران و بدنسازان نگاه ویژه ای به این ریشه پر خاصیت دارند.


نظر خود را بیان کنید