چگونه خودم را دوست داشته باشم؟

برای شاد بودن باید خودتان را دوست داشته باشید.

بیشتر مردم اگر از آنها سوال شود، احتمالا می‌گویند که خودشان را دوست دارند. اما وقتی به رفتاری که با خودشان دارند نگاه می‌کنید، جواب دیگری ظاهر می‌شود.

به گزارش آلامتو به نقل از lifehack.org ؛ حقیقت ساده‌ای است که ما با دیگران مهربانانه‌تر از خودمان رفتار می‌کنیم. من درمورد فشارها یا باورهای جامعه، مذهب، خانواده یا گروه همسالان حرف می‌زنم که می‌خواهند جور خاصی رفتار کنیم، کار خاصی را انجام دهیم، یا به ما می‌قبولانند که “باید” در دنیایی که ممکن است با خود واقعی‌تان جور نباشد، حضور داشته باشید.

خودتان را دوست داشته باشید

هرچقدر زمان بیشتری برای همساز کردن خودتان با انتظارات دیگران صرف کنید، علاقه و توجه به خودتان را بیشتر از دست خواهید داد.

اگر واقعا خودتان را دوست دارید این هفت کار را انجام ندهید:


  1. زیاد خودتان را مقید نکنید.

آنهایی که خودشان را دوست دارند می‌دانند چگونه به خیلی چیزها “نه” بگویند بنابراین می‌توانند به چیزهایی که واقعا برای‌شان مهم است “بله” بگویند.

هرچند دیگران ممکن است سعی کنند مدام شما را برای موافقت کردن تحت فشار بگذارند، اما تعیین حد و حدود برای زمان و انرژی‌تان، علامت خوبی برای دوست داشتن خودتان است.


  1. از کمک خواستن نترسید.

می‌دانید که چه زمانی مسئولیت نپذیرید. و می‌دانید که مجبور نیستید برای همه افراد همه چیز باشید و مجبور نیستید همه کارها را خودتان انجام دهید. آنقدر خودتان را دوست دارید که بدانید چه زمانی به کمک نیاز دارید یا چه زمانی کمک به دیگران باعث افتخارتان خواهد بود.


  1. برای شاد بودن، متکی به دیگران نباشید.

شادی، یک امر درونی است. اگر منتظر شغل ایده آل، دوست ایده آل، و یا یک دیدار رومانتیک که توسط دیگری برنامه ریزی شده، باشید، خودتان را همیشه در حال انتظار برای شادبودن خواهید یافت. اگر واقعا خودتان را دوست دارید، می‌دانید که چه چیزی خوشحال‌تان می‌کند و امور را طبق میل‌تان پیش می‌برید.

من یک “لیست شادمانی” دارم، لیستی از چیزهایی که دوست دارم انجام دهم، مطالعه، پیاده روی، سفر رویایی. هروقت احساس شادیم کم شد، به لیستم نگاه می‌کنم و کاری از آن را انجام می‌دهم.

این به عهده خودم است که تاجایی که ممکن است شادی را به زندگیم بیاورم، نمی‌توانم این‌کار را به عهده کس دیگری بگذارم.


  1. خودتان را با دیگران مقایسه نکنید.

می‌گویند” مقایسه، دزد لذت است”، و من هم موافقم. مقایسه زندگی، شغل وموفقیت‌تان با دیگری، نسخه فاجعه است. زیرا شما واقعا خودتان را دوست دارید، می‌دانید که چیزی که در شبکه‌های اجتماعی می‌بینید، نوع دست‌کاری شده و اغلب فریبنده زندگی دیگران است.

شما اطلاعات کامل و همه‌جانبه ندارید و می‌دانید که بهتر است روی خودتان تمرکز کرده و درست از مقایسه بردارید.


  1. درمورد تصمیم گرفته شده تردید نکنید.

بعضی‌ها می‌توانند سریعا تصمیم بگیرند و بعضی دیگر برای مدت طولانی تفکر و حساب و کتاب می‌کنند، افرادی که خودشان را دوست دارند، تصمیماتی را که گرفته‌اند و نمی‌توانند تغییر دهند بازبینی نمی‌کنند.

اگر انتخاب کرده‌اید که به اسکی بروید و سپس دلتان می‌خواهد در سواحل شنی باشید، باید بدانید که مردد شده و نگاه دوباره به تصمیمی که گرفته شده، فقط باعث می‌شود احساس بدی نسبت به خودتان پیدا کنید.

شما از تصمیمات‌تان درس می‌گیرید و می‌توانید دفعات بعد گزینه‌های متفاوتی را امتحان کنید، اما وقت و انرژی‌تان را صرف بازبینی نکنید.


  1. بابت وقت گذاشتن برای خودتان احساس گناه نکنید.

وقتی سوار هواپیما می‌شوید، همیشه به شما یادآوری می‌کنند که در مواقع اضطراری، پیش از کمک به دیگران، ماسک اکسیژن را برای خودتان استفاده کنید. افرادی که خودشان را دوست دارند، این را می‌فهمند که مفهوم این جمله، در زندگی روزمره هم کاربرد دارد.

کمی به خودتان وقت اختصاص دهید و کارهایی را که دوست دارید و باعث تجدید قوای‌تان می‌شود انجام دهید، این رفتار، خودخواهانه نیست. شما این را می‌دانید که وقتی خودمراقبتی در الویت باشد، شما بهترین عملکرد را در هر زمینه خواهید داشت.


  1. خودتان را بابت اشتباهی که مرتکب می‌شوید، سرزنش نکنید.

شما خودتان را می‌بخشید، همان‌طور که دیگران را بابت اشتباهات‌شان می‌بخشید. خیلی از افراد، فشار زیادی به خودشان می آورند که کامل باشند و بعد اگر نتوانستند کامل و بی عیب باشند خودشان را سرزنش می‌کنند.

اما شما این‌طور نیستید! چون خودتان را دوست دارید، می‌دانید که انسانید و می‌توانید از اشتباهات‌تان درس بگیرید.

روزنه امید را از عبرت‌هایی که می‌گیرید پیدا کرده و حرکت می‌کنید، به‌جای ملامت خودتان بابت چیزی که مربوط به گذشته است، خودتان را می‌بخشید و روی آینده متمرکز می‌شوید.

چون خودتان را دوست دارید، این را هم می‌دانید که گاه و بیگاه این موارد گفته شده را انجام می‌دهید و نکته شماره هفت را به یاد خواهید داشت. بهترین شکل دوست داشتن خود، خودآگاهی است، این‌که متوجه شوید چه زمانی با خودتان نامهربانید و شرایط را تغییر دهید.

دوست داشتن خود، به این معنی نیست که شما کامل هستید، یعنی از خودتان مراقبت می‌کنید، با خودتان مهربانید و هر روز به بهترین شکل ممکن که در توان‌تان است در دنیا حاضر می‌شوید.

مقاله مرتبط: چگونه با خودمان مهربان باشیم؟

1 دیدگاه

  1. فریماه

    بسیار عالی

نظر خود را بیان کنید