کرگدن کجاها زندگی میکند؟

بهترین مکان ها برای دیدن کرگدن در طبیعت

راهنمای دیدن کرگدن ها rhino

دیدن کرگدن در خواب برای خیلی ها کافی نیست اگر می خواهید این حیوان باشکوه را از نزدیک ببینید با ما در این مقاله همراه شوید.

کرگدن حیوانی است که دارای گونه های مختلفی است که در برخی از نقاط آسیا و در سرتاسر آفریقا یافت می شوند. در این مقاله از مجله آلامتو بهترین مکان هایی که کرگدن در آن یافت می شود را معرفی می کنیم، لطفا تا انتها با ما همراه باشید.


نامیبیا (Namibie)

نامیبیا به عنوان اولین کشور آفریقایی که حفاظت از محیط زیست را در قانون اساسی خود گنجانده است، شناخته می شود. ناميبيا نه تنها از تنها كشورهايی است كه جمعيت شير در آن در حال افزايش است، بلكه تعداد كرگدن های سياه نیز در چند سال گذشته به بيش از 1700 کرگدن افزايش يافته است، و جالب است بدانید که جمعيت كرگدن در اين منطقه طي سه دهه اخير تقريباً چهار برابر شده است. در کنار گونه کرگدن سیاه، چند صد کرگدن سفید نیز در این مکان زندگی می کنند.

جمعیت اصلی کرگدن این منطقه، را می توان در پارک ملی اتوشا واقع در شمالِ ‌شرقی نامیبیا و منطقه کونین وهمچنین در زمین های شخصی تحت نظارت، پیدا کرد.

به طور منحصر به فرد، کرگدن های سیاه در جنوب غربی منطقه کونین منطقه ای سازگار با کویر یافت می شوند. کرگدن های سفید را نیز می توان در پارک ملی اتوشا و واتربرگ یافت.


کنیا (Kenya)

اگرچه در برخی از پارک های ملی کنیا کرگدن وجود دارد، اما بیش از نیمی از کرگدن های این کشور در مراکز محافظتی زندگی می کنند. مرکز حفاظت شده “اول پژتا” کنیا (Ol Pejeta Conservancy)، با مساحت 90 هزار جریب بیشترین جمعیت کرگدن سیاه را در شرق آفریقا دارد. Ol Pejeta دارای اقامتگاه های مختلفی است و از بازدید کنندگان نیز به خوبی استقبال می کند.

مرکز حفاظتی لوا (Lewa) همانند “اول پژتا” یک مرکز حافظت شده دیگر است که وابسته به یونسکو می باشد. چیزی حدود ۱۲ درصد از کل کرگدن‌های کنیا در این مرکز تحت حفاظت قرار دارند. جالب است بدانید که این مرکز اقدامات مفیدی در زمینه مبارزه با شکار غیرقانونی داشته است.


اِسواتینی

شاید در ابتدا اسواتینی کشوری کوچک به نظر برسد، اما یكی از بهترین نقاط آفریقا برای دیدن كرگدن آزاد است. پارک ملی زیبای Hlane Royal میزبان طیف وسیعی از گیاهان و جانوران از جمله شیر، زرافه، کرکس، کرگدن سفید و کرگدن سیاه است.

دیدن کرگدن های آزاد در این منطقه قطعا لحظات حیرت انگیزی برای شما به ارمغان خواهد آورد. منطقه حفاظت شده “Mkhaya” در جنوب شرقی این سرزمین، یکی از مناطقی است که احتمالاً بهترین شانس شما برای دیدن کرگدن سیاه در طبیعت آفریقا است. در این مکان علاوه بر کرگدن، فیل، اسب آبی، بوفالو و پرندگان مختلف را خواهید دید.

نکته حائز اهمیت اینکه، هر دو این مراکز معرفی شده اسواتینی، گزینه های اقامتی متنوعی دارند.


هند

در سال 1975 فقط 600 کرگدن تک شاخ در آسیا باقی مانده بود، اما اکنون به لطف محافظت شدید مقامات حیات وحش هند و نپال، این تعداد به 3500 تا 3600 کرگدن افزایش یافته است و دود دو سوم آن ها در پارک ملی کازیرانگا، آسام (Assam’s magical Kaziranga National Park) زندگی می کنند.

جالب است بدانید که کازیرانگا از سمت شمال با رودخانه برهمابوترا همسایه است که دارای طبیعتی ترکیب از علفزارهای جنگلی، باتلاق و استخرها است. البته این رودخانه در مواردی مانند باران های موسمی در تابستان می تواند خطرآفرین نیز باشد، به عنوان مثال سال 2012 یک سال سخت برای این منطقه بود، چرا که برخی از کرگدن ها در اثر سیل زیاد و شکار غیرقانونی متاسفانه از دست رفتند.

در ماه های بین نوامبر و فوریه، زمانی که در این منطقه آب و هوا معتدل و خشک است، احتمال دیدن کرگدن در این منطقه بیشتر است. نکته جالب تر در مورد این منطقه، وجود تعداد قابل توجه ببر است. سایر پستاندارانی که در این منطقه زندگی می کنند، شامل فیل، گوزن و خرس تنبل هستند، این در حالی است که 490 گونه پرنده نیز در این مکان وجود دارد.


نپال

نپال مکان دیگری برای زندگی کرگدن تک شاخ است. این کشور در چند سال گذشته به طور موفقیت آمیزی در امر حفاظت از کرگدن عمل کرده و تخمین زده می شود که 600 کرگدن تک شاخ در نپال باقی مانده باشد. بیشتر کرگدن های این منطقه را می توان در پارک ملی چیتوان، پیدا کرد.

این پارک علاوه بر کرگدن، به دلیل حفاظت از ببرهای سلطنتی بنگال و تمساح پوزه باریک شهرت دارد و موضوع جالب تر اینکه، بیش از 60 پستاندار، 500 گونه پرنده و بیش از 120 نوع ماهی در نپال زندگی می کند.

اگر بخواهیم به امکانات اقامتی این کشور اشاره کنیم می توانیم به دهکنده سائوراها (Sauraha) اشاره کنیم. این دهکده در نزدیکی رودخانه «راپتی» (Rapti) که دروازه شرقی پارک ملی چیتوان به حساب می‌آید، قرار دارد. دهکده سائوراها دارای یک مکان اقامتی متناسب با تمام بودجه ها است. با سکونت در این منطقه می توانید کرگدن هایی که در آن مشغول گشت و گذار هستند را نیز تماشا کنید.


اندونزی

کرگدن سوماترایی یکی از گونه های کرگدن است که متاسفانه شمار آن رو به کاهش است. در نوامبر 2019، گزارش شد که آخرین کرگدن سوماترایی مالزی به دلایل طبیعی از دست رفته است.

در حال حاضر، محتمل ترین مکانی که در آن کرگدن سوماترایی مشاهده خواهید کرد، پارک ملی Way Kambas در جنوب سوماترا، اندونزی است.

کرگدن های جوان (Javan) نیز به شدت در معرض خطر هستند و همچنین پنهانی و در جنگل های گرمسیری و انبوه زندگی می کنند، به همین خاطر دیدن آنها بسیار سخت است. کرگدن جوان نادرتر از انواع دیگر آن است.


نظر خود را بیان کنید