فعالیت اجتماعی چیست؟

مسئولیت اجتماعی شخصی (PSR)

فعالیت اجتماعی happy-people

هر روزنامه یا هر کانال خبری را که باز کنید، اولین خبرهایی که می‌بینید چه هستند؟ اقدامات خشونت آمیز، جنگ، تروریسم، شورش، مرگ، تجاوز، قتل، فساد، تصادفات و …! آیا این عناوین و خبرها چیزی جز این است که بشر در یک حالت خودتخریبی قرار دارد؟

آیا این دنیایی است که ما می خواهیم فرزندان ما در آن زندگی کنند و آن را به نسل های بعدی بدهند؟ البته که نه!

درست است که اتفاقات خوب و مثبت نیز رخ می‌دهد اما تعداد آن به هیچ وجه کافی نیست. این رفتارها و اتفاقات خوب باید به یک جنبش اجتماعی تبدیل شود تا از آسیب بیشتر به محیط زیست و جامعه جلوگیری کند.

مسئولیت اجتماعی بر عهده کیست؟

از نظر تاریخی این بر عهده دولت بوده است و اخیراً نیز خیرخواهان و سایر افراد همفکر در آن شرکت داشته اند. با این حال، مسئولیت اجتماعی فقط در مورد مجموعه ای از برنامه ها که توسط دولت برای رفاه مردم یا شرکت های بزرگ یا سایر برنامه های غیر دولتی اجرا می شود، نیست.

من معتقدم مسئولیت اجتماعی وظیفه منتخب افراد معدودی نیست، بلکه مسئولیت هر شهروند است و این چیزی است که مسئولیت اجتماعی فردی (PSR) نامیده می‌شود.

مسئولیت اجتماعی فردی (PSR) مسئولیت اصلی هر فرد در قبال خانواده، محل کار، اجتماع و محیط (اعم از زیست محیطی و اجتماعی) است.

برای درک بهتر این مساله، بیایید یک قدم به عقب برگردیم و ببینیم که مسئولیت اجتماعی چیست. مسئولیت اجتماعی یک چارچوب اخلاقی است که حاکی از آن است که یک نهاد، سازمانی یا فردی باشد، تعهد دارد که به نفع جامعه عمل کند.

مسئولیت اجتماعی سه جز دارد که به طور ایده‌آل باید ارتباط تنگاتنگی با هم داشته باشند تا تاثیر خود را به حداکثر برسانند.

  • مسئولیت اجتماعی دولت (GSR): وظیفه اصلی یک دولت شامل برنامه‌های بزرگ اجتماعی است که از طریق آن بهترین محیط برای مردمش را ایجاد می‌کند.
  • مسئولیت اجتماعی شرکت (CSR) : احساس مسئولیت یک شرکت در قبال جامعه و محیط زیستی (اعم از زیست محیطی و اجتماعی) که در آن فعالیت می کند.
  • مسئولیت اجتماعی شخصی (PSR): این جزء مسئولیت اصلی هر فرد در قبال خانواده، محل کار، اجتماع و محیط است.

با این تفاسیر مسئولیت اجتماعی فردی چیست؟

  • این وظیفه اخلاقی هر شهروندی است که کار درست را انجام دهد
  • یک کار داوطلبانه است و در مورد صداقت، اخلاق، تعهد و مالکیت شخصی است
  • مسئولیتی در زمینه تلاش برای پیشرفت مداوم جامعه است

چرا توجه به مسئولیت اجتماعی فردی مهم است؟

مهاتما گاندی می‌گوید: “تغییری باشید که می خواهید در جهان ببینید.”

در این اوضاع آشفته، ساختار جامعه در معرض تهدید قرار گرفته و از هم پاشیده شده است. مهم است که در این شرایط منافع جمعی را در اولویت قرار داده و مسئولیت اجتماعی فردی خود را به نحو احسنت انجام دهیم.


جملات و نقل‌قول‌ها درمورد مسئولیت اجتماعی:

«من اعتقاد دارم که زندگی من متعلق به کل جامعه است و تازمانیکه زندگی می‌کنم، وظیفه من است که هر کاری از دستم برمی‌آید برای آن انجام دهم. دوست دارم وقتی می‌میرم همه تلاشم را در جهت بهبود جامعه کرده باشم چون هر چه سخت‌تر تلاش کرده باشم یعنی زندگی بهتری داشته‌ام.» — جورج برنارد شاو


«انسان عضوی از جامعه، شغل، تمدن یا مذهب است. او فقط یک فرد نیست.» — آنتوان دو سنت اگزوپری


«هرکدام از ما فردی برای خود و فردی برای جامعه هستیم، همه ما باید خودمان و دیگران را درک کنیم و از دیگران و از خودمان مراقبت کنیم.» — هانیل لانگ


« همیشه نمی‌توان آینده را برای جوانان ساخت، می‌توان جوانیمان را برای آیندگان ساخت.» — فرانکلین دلانو روزولت


«هر فرد جایی برای پر کردن در جهان دارد و خیلی مهم است که انتخاب کند آنطور باشد یا نه.» — ناتانیل هاتورن


«ماشبن فقط به این دلیل ارزش دارد که بیشتر از آنچه مصرف می کند، تولید می‌کند–ارزش خودتان را نسبت به جامعه ارزیابی کنید.» — مارتین اچ. فیشر


«آدمها به این دلیل خودخواه نیستند که به دنبال منافع خودشان باشند، بلکه با نادیده گرفتن همسایه‌هایشان خودخواه نام می‌گیرند.» — ریچارد واتلی


«نمی‌توانیم فقط برای خودمان زندگی کنیم. هزاران رشته ما را با انسان‌های دیگر مرتبط می‌کند.» — هرمان ملویل


نظر خود را بیان کنید