آشنایی با خواص و عوارض دارویی گیاه شکر تیغال

عوارض و خواص گیاه شکر تیغال چیست؟

شکر تیغال چیست

شکر تیغال چیست؟

اکینپس ریترو (شکر تیغال) گیاهی است 4 فوتی و با سرهای گل آبی به اندازه توپ گلف که در بالای ساقه‌های سفت و  با شاخ و برگ‌های سبز تیره خار مانند پوشیده شده است. شکر تیغال گیاهی است که به راحتی در خاک های خشک تا متوسط، با زهکشی خوب در آفتاب کامل رشد می کند. طیف وسیعی از خاک ها از جمله خاک های فقیر، نابارور و خشک را تا زمانی که زهکشی خوبی داشته باشند، تحمل می کند. از خاک های غنی خودداری کنید. این گیاه ریشه دار است که به سختی تقسیم یا پیوند می شود.سر گل‌های کروی، خار مانند، به رنگ آبی عمیق فولادی (قطر 1-2 اینچ) در بالای ساقه در تابستان شکوفا می‌شوند. برگ‌های درشت، خاردار، عمیقاً برش خورده و سبز خاکستری در زیر آن به رنگ سفید است. طول برگ های پایه به 6-8 اینچ می رسد، اما برگ های ساقه کوتاه تر می شوند.در ادامه به سوال شکر تیغال چیست؟ پاسخ می دهیم.

خواص شکر تیغال چیست؟

شکر تیغال گیاهی کروی شکل است که روی آن از طریق خار های آبی و بنفش پوشیده شده است. این گیاه یک حشره نیش زننده خاص دارد. شکر تیغال ماده ای شیرین می باشد و این ماده در اثر نیش حشره ای به برگ وشاخه‌های گیاهی تولید می شود. به این ترتیب که پس از اینکه حشره برگ و شاخه ها را نیش می زند، پیله خود را نیز روی آن تشکیل می‌دهد و پس از رشد لارو در داخل پیله، طی دوره زندگی به صورت حشره درآمده پیله را سوراخ کرده از آن خارج می شود؛ پیله باقیمانده را شکرتیغال می نامند.از شکر تیغال در درمان شمار زیادی از بیماری‌ها بهره گیری می‌شود. زیرا خواص درمانی بسیاری دارد. بررسی هایی در زمینه خواص شکر تیغال انجام شده است. این بررسی نشان داد که این گیاه به طور سنتی برای درمان درد، التهاب، بیماری‌های تنفسی، بیماری‌های ناشی از میکروارگانیسم‌های مختلف، به‌عنوان یک ماده تقویت‌کننده جنسی، برای تسریع دفع جفت و برای برداشتن سنگ‌های کلیوی استفاده می‌شود.

همچنین بخوانید: خواص شکر قهوه ای برای دیابت، لاغری، پوست و در بارداری چیست؟

شکر تیغال برای ریه

شکر تیغال برای ریه

کاربردهای سنتی رایج می توانند به سه گروه کلی تقسیم شوند. کاربرد اغلب توصیف شده شکر تیغال برای درمان علائمی مانند: التهاب، درد و تب است. استفاده سنتی رایج دیگر برای درمان بیماری های مربوط به دستگاه تنفسی از جمله سرفه و گلودرد بوده است.برای تحریک عمومی سیستم ایمنی، در هنگام سرماخوردگی، آنفولانزا، عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی یا عفونت های مثانه، شکر تیغال را 3 بار در روز مصرف کنید تا زمانی که احساس بهتری داشته باشید، اما نه بیشتر از 10 روز. شکر تیغال را با معده خالی مصرف نکنید. در عوض، آن را با غذا یا یک لیوان بزرگ آب مصرف کنید.

شکر تیغال برای گلو درد

اینکه آیا شکر تیغال به پیشگیری یا درمان سرماخوردگی کمک می کند یا نه، بحث برانگیز است. برخی از مطالعات نشان داده اند که این گیاه می تواند احساس بهتری در شما ایجاد کند. برخی دیگر معتقدند که شکر تیغال به هیچ وجه روی سرماخوردگی تأثیری ندارد. چندین کارآزمایی بالینی نشان داده است افرادی که به محض احساس بیماری شکر تیغال مصرف می کنند شدت سرماخوردگی خود را کاهش داده و علائم کمتری نسبت به افرادی که این گیاه را مصرف نمی کنند، دارند. یک مطالعه روی 95 نفر با علائم اولیه سرماخوردگی و آنفولانزا (مانند آبریزش بینی، خارش گلو و تب) نشان داد که کسانی که به مدت 5 روز هر روز چندین فنجان چای شکر تیغال می‌نوشیدند، زودتر از کسانی که چای بدون شکر تیغال می‌نوشیدند، احساس بهتری داشتند.بررسی 14 کارآزمایی بالینی نشان داد که شکر تیغال احتمال ابتلا به سرماخوردگی را تا 58 درصد و طول مدت سرماخوردگی را 1 تا 4 روز کاهش می دهد. با این حال، برخی از کارشناسان این یافته ها را رد می کنند و ادعا می کنند که چندین ضعف در تحلیل ها وجود دارد.

شکر تیغال برای دیابت

همانطور که گفته شد شکر تیغال خواص و مزایای بسیاری دارد. همچنین گفته می شود که این گیاه برای درمان دیابت وکاهش قند خون نیز می تواند موثر واقع شود. در حالی که چنین نظریه ای اثبات نشده است. بنابراین بیماران مبتل به دیابت برای استفاده از این گیاه برای کاهش قند خون خود حتما باید با یک پزشک متخصص مشورت نمایند.

همچنین بخوانید: گیاه دارویی کاسنی چیست و چه خواصی دارد؟

شکر تیغال برای سرفه کودکان

شکر تیغال برای سرفه کودکان

چندین مطالعه آزمایشگاهی و حیوانی نشان می دهد که شکر تیغال حاوی مواد فعالی است که عملکرد ایمنی را تقویت می کند، درد را کاهش می دهد، التهاب را کاهش می دهد و دارای اثرات هورمونی، ضد ویروسی و آنتی اکسیدانی است. به همین دلیل، گیاه‌شناسان حرفه‌ای ممکن است اکیناسه را برای درمان عفونت‌های دستگاه ادراری، عفونت‌های مخمری واژن (کاندیدا)، عفونت‌های گوش (همچنین به عنوان اوتیت میانی شناخته می‌شود)، درد پای ورزشکاران، سینوزیت، تب یونجه (که به آن رینیت آلرژیک نیز می‌گویند) توصیه کنند.بنابراین می توان گفت شکر تیغال برای درمان بسیاری از عفونت های ریوی و سرفه نیز موثر است. و می توان از آن برای درمان سرفه کودکان استفاداه کرد.

شکر تیغال برای زن باردار

تحقیقات و مطالعات نشان داده است که مصرف زیاد از حد شکر تیغال می تواند سبب سقط جنین در حال رشد شود. البته هنوز اطلاعات دقیقی درباره مضرات و فواید استفاده از شک تیغال در زمان بارداری موجود نیست. وبانوان باردار برای مصرف این گیاه باید با پزشک متخصص خود مشورت نمایند و از وی راهنمایی دریافت کنند.

شکر تیغال برای عفونت

مطالعات اولیه در آزمایشگاه نشان می دهد که شکر تیغال ممکن است به مهار تومورهای روده بزرگ در صورت ترکیب با اسید سیکوریک کمک کند. حتی یک مطالعه نشان می دهد که عصاره شکر تیغال یک اثر ضد ویروسی بر ایجاد تبخال های مکرر ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس (HSVI) زمانی که قبل از عفونت مصرف می شود، اعمال می کند.بنابراین می توان گفت شکر تیغال می تواند درمان عفونت ها و قارچ ها موثر باشد.

همچنین بخوانید: خواص درمانی گیاه دارویی آویشن
شکر تیغال برای کرونا

شکر تیغال برای کرونا

همانطور که گفته شد شکر تیغال خاصیت ضد عفونی و آرام سازی ریه را دارد. بنابراین می توان گفت این گیاه می تواند تاثیر مثبتی در بیماران مبتلا به کرونا داشته باشد. البته توجه داشته باشید که به دلیل ناشناخته بودن این ویروس نمی توان هر داروی گیاهی ای را مصرف کرد. بنابراین برای استفاده از این دارو به عنوان درمان ویروس کرونا حتما با یک پزشک متخصص مشورت نمایید.

عوارض شکر تیغال

مصرف شکر تیغل نیز مانند هر گیاه دیگری عوارضی دارد. برای مثال استفاده از شکر تیغال برای بیماران مبتلا به فشار خون و افرادی

که از قرص‌های تنظیم فشار استفاده می‌کنند، بایستی با احتیاط همراه باشد. زیاده‌روی در مصرف این گیاه باعث ایجاد حالت تهوع می‌شود. میزانکافی مصرف این گیاه طبق منابع، ۱۸ گرم است.توجه داشته باشید، اگر پیله شکر تیغال را تهیه کردید، حتما آن را بشکنید و حشره سیاه رنگ درون آن را جدا کرده و سپس استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید