خواص گل میخک برای کبد

به دلیل تاثیر گذاری بالای خواص گل میخک دانشمندان در چهار دهه ی اخیر به بررسی علمی خواص آن پرداخته اند. جوانه میخک که معمولا به عنوان ادویه استفاده می شود، نسبتا گران و دارای فواید بسیار است. توصیه شده برای حداکثر بهره مندی از خواص گل میخک از شکل آسیاب شده و یا روغن آن استفاده کنید. به دلیل بررسی دانشمندان روی میخک سعی کردیم تا هر آنچه که در اینجا با شما در میان می گذاریم پایه ی علمی داشته باشند.

میخک جوانه های گل خشک شده درخت میخک است. گیاهی همیشه سبز که با نام Syzygium aromaticum نیز شناخته می شود. این ادویه همه کاره که به دو صورت کامل و آسیاب شده یافت می شود. میخک بیشتر به عنوان یک ادویه شیرین و معطر شناخته می شود، اما در طب سنتی نیز از آن استفاده می شود.

در واقع، مطالعات جانبی نشان داده است که ترکیبات موجود در میخک موجب خواص پر سود آن برای سلامتی است. از مهم ترین خواص گل میخک حمایت از سلامت کبد و کمک به تثبیت سطح قند خون است.

خواص گل میخک برای کبد

از دیگر خواص گل میخک کمک به بهبود عملکرد کبد و درمان مشکلات آن است. گل میخک می تواند عملکرد کبد را تقویت کند. برخی آزمایشات نشان داده اند که اوژنول موجود در میخک می تواند به کاهش علائم سیروز کبدی و بیماری کبد چرب کمک کند. همچنین  عملکرد کلی کبد را بهبود می بخشد.

خواص گل میخک برای معده

معده عضو فعالی از بدن است که به دلایل مختلفی در طول زندگی افراد می تواند دچار عارضه شود. یکی از این مشکلات زخم معده است. زخم معده موجب بروز عوارضی ناخوشایند مانند تهوع، درد مزمن، کاهش اشتها و… می شود.

همچنبن بخوانید: خواص عرق بیدمشک برای رحم، معده، کلیه، کم خونی و در بارداری

خواص گل میخک برای معده

گل میخک به محافظت از معده شما در برابر زخم کمک می کند. بیشتر زخم های این ناحیه به دلیل نازک شدن لایه های مخاطی ایجاد می شوند که از پوشش معده محافظت می کنند. مطالعات اولیه نشان می دهد که میخک می تواند این مخاط را غلیظ کند و خطر ابتلا به زخم را کاهش دهد. همچنین به بهبود زخم های موجود کمک کند.

خواص گل میخک برای دیابت

یکی از اصلی ترین و کلیدی ترین خواص گل میخک کمک به درمان دیابت است. گل میخک سرشار از منگز است. تحقیقات نشان داده است که مکمل منگنز می تواند ترشح انسولین را افزایش دهد، عملکرد سیستم آنزیمی ((که برای متابولیسم غذا ضروری است)) و متابولیسم گلوکز را بهبود بخشد. علاوه بر این، فیبر بالا و محتوای کم کربوهیدرات به مدیریت دیابت به روش‌های خاصی کمک می‌کند.

میخک حاوی چندین ماده مغذی است که برای کاهش خطرات سلامت دیابت ضروری است، این گیاه سرشار از آنتی اکسیدان است. مصرف کافی آنتی اکسیدان ها نقش اساسی در محافظت در برابر دیابت دارد. مشکلات دیابت می تواند سیستم ایمنی بدن را مختل کند. بنابراین، یک آنتی اکسیدان قوی مانند پلی فنل ((موجود در میخک)) می تواند به افراد دیابتی در مقابله بهتر با بیماری های خود کمک کند.

همچنبن بخوانید: خواص قارچ گانودرما برای دیابت، کبد چرب، لاغری، ریه و زگیل تناسلی

خواص گل میخک برای لاغری

همچنین میخک همچنین حاوی یک ماده ی شیمیایی به نام اوژنول است، این ماده شیمیایی پنج برابر موثرتر از ویتامین E در جلوگیری از آسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد است. افزون بر این ها خواص گل میخک عملکرد انسولین را تقویت می کند و گلوکز خون تنظیم خواهد شد. اینها تنها تعدادی از روش های تاثثیر گذاری گل میخک در درمان دیابت می باشد.

خواص گل میخک برای لاغری

میخک متابولیسم را تحریک می کند و در نتیجه به کاهش وزن کمک می کند. این ادویه همچنین دارای خواص ضد کلسترمی و ضد چربی است. وقتی این ادویه قوی با فلفل، دارچین و دانه های زیره ترکیب شود، به افزایش متابولیسم کمک می کند که در نهایت موجب کاهش وزن می شود.

خواص گل میخک برای ریه

وجود مقدار زیادی آنتی اکسیدان از خواص گل میخک است که برای درمان بیماری ها فوق العاده عمل می کند. زیرا این ترکیبات به بدن شما کمک می کند تا با رادیکال های آزاد که به سلول های شما آسیب می زند و منجر به بیماری می شود، مبارزه کند. با از بین بردن رادیکال های آزاد موجود در بدن شما خطر ابتلا به بیماریهای عفونی به خصوص بیماری های ریه کاهش می یابد.

با وجود خواص بی شمار گل میخک باید بگوییم که جمله ای که گفتیم در مورد ریه به معنای درما نیست بلکه تنها از بروز بیماری های ریه جلوگیری می کند ولی در درمان آن موثر نیست. و فراموش نکنید اگر درگیر کوچکترین مشکلی در ریه هایتان هستید حتما به پزشک مراجعه کنید و تحت نظر او باشید.برای مصرف هر دارویی هر چند طبیعی و گیاهی نیز باید با دکتر خود مشورت کنید.


نظر خود را بیان کنید