نقاشی خیابانی چیست؟

تاریخچه نقاشی سه بعدی خیابانی؛

streetpaint8

آیا تاکنون در خیابانی راه رفته‌اید که یک نقاشی سه بعدی زیبا بر روی آن باشد؟ دیدن نقاشی خیابانی از زوایای مختلف جذابیت خاص خود را دارد.

به گزارش آلامتو به نقل از mrkhatayedid.com ؛ نقاشی خیابانی معمولا با نام های هنر پیاده رو ‌(Pavement Art) ‌و هنر خیابانی (Street Art) شناخته می‌شود. این هنر معمولا به طرح هایی گفته می‌شود که در فضاهای مختلفی نظیر کف خیابان، پیاده روها وشهرک ها با مواد ناپایدار یا نیمه پایدارنظیرگچ (پاستل) انجام میشود.

خاستگاه یا پیدایش نقاشی خیابانی

منشا نقاشی خیابانی مدرن را می‌توان بریتانیا دانست. هنرمندان خیابانی در سال۱۸۹۰در بریتانیا شروع به فعالیت کردند، که در حال حاضر تعداد هنرمندان خیابانی که ساکن لندن هستند به ۵۰۰ نفر نیز میرسد.

ابداع کنندگان نقاشی خیابانی در بریتانیا که به اسکریورها (Screever) معروف بودند. اغلب آثار و نوشته هایی بر روی لوح های مسی و فلزی ایجاد می کردند. که به سال ۱۷۰۰ میلادی برمی گردد. طبیعتا بطور قطع نوشته های شکسپیر را میتوان مشهورترین سوژه برای اسکریورها در آن زمان دانست. آنها اغلب شعرها، ضرب المثل ها و پندهای اخلاقی و پیام های سیاسی را برای کارهای خود انتخاب می‌کردند. آثار آنها را به نوعی روزنامه‌های مصور وقایع آن روزها میتوان دانست که توسط دو قشر مورد درخواست و استقبال بوده است:

۱-قشری که نمی‌توانستند بخوانند و بنویسند اما درک تصویری داشتند.

۲- قشر فرهیخته مخاطبان که به درس ها و پندهای اخلاقی بها می‌دادند.

جلب توجه نظر ثروتمندان در آن زمان ها اهمیت زیادی داشت تا هنرمندان بتوانند اندوخته مالی کسب کنند.

این هنرمندان چه نامیده میشدند

در آمریکا نیز هنرمندان خیابانی با نام نقاش پاستل (Chalk Painter) شناخته می‌شوند. اما در ایتالیا بخاطر اینکه آثار غالب آنها از شمایل حضرت مریم (س) بود به آنها مدونا (Maddona) گفته میشد. در آلمان نیز آنها Strassenmaler نامیده میشدند که از ادغام کلمات نقاش خیابانی به زبان آلمانی ساخته شده است.

مدونا های ایتالیایی در قرن شانزدهم شهرت داشتند. آنها هنرمندان دورگردی بودند که اغلب زندگی در کلیساها را به دلیل اجرای نقاشی شان در کلیسا ترجیح میداند. آنها از برگزاری فستیوال ها وجشن ها در شهرهای دیگر خبر داشتند. بنابراین هر ساله به آنجا می‌رفتند تا با پولی که از بازدیدکنندگان آن جشنها می‌گرفتند بتوانند معیشتشان را بگذرانند. در بعضی نقاط ایتالیا مردم برای صمیمیتی که با این هنرمندان داشتند به آنها El Grec یا مستخدم هم میگفتند.

این هنر در ایتالیا با برگزاری فستیوالی در شهر Mantua با نام Grazie Di Curttatnne که در سال ۱۹۷۳ برگزار شد، پیشرفت شایانی داشت.

مقدمه ای برای نقاشی سه بعدی

در سال ۱۹۸۰میلادی کورت وینر با خلق آثاری که اکنون با نام های پرسپکتیو یک نقطه یا طراحی دگرگون شناخته میشوند. خلاقیت جدیدی را در این هنر ایجاد کرد و عملا مقدمه ای شد برای متولد شدن نقاشی سه بعدی. در این آثار اگر از یک زاویه خاص به آن نگاه شود به نظر دارای حجم پرسپکتیو می‌باشند.

فستیوال ها(جشنواره) نقاشی خیابانی

 • ۱۹۰۶ اولین جشنواره نقاشی خیابانی در لندن.
 • ۱۹۷۴ اولین فستیوال جهانی در ایالت Grazie Di Curtatone ایتالیا (به همین علت ایتالیا خود را پرچمدار فستیوال های جهانی این هنر میداند).
 • ۱۹۸۷ فستیوال ونر استادر و مانفرد استادر که این هنر را در سانتا باربارای کالیفرنیا به نمایش گذاشتند.
 • ۱۹۹۴ فستیوال دریاچه Worth واقع در فلوریدا آمریکا که هر ساله حدود ۱۰۰ هزار نفر به تماشای ۲۵۰ اثر که توسط ۴۰۰ هنرمند انجام میشود میپردازند.
 • ۱۹۹۳ فستیوالی با نظارت Rosy Loyola در ایالت مونتری مکزیک.
 • ۲۰۰۲ فستیوال نقاشی های پاستل در شهرک لاریمر دنور کانادا که طی دو روز به نمایش اثر ۲۰۰ هنرمند برگزار شد. این فستیوال منجر به تشکیل اتحادیه هنری و غیرانتفاعی لایمر شد.
 • ۲۰۰۸ مارک وگنر به همراهی ۶۰۰۰ انسان که شال ۴۰۰۰ کودک ابتدایی بودند. موفق به ثبت رکورد بزرگترین نقاشی خیابانی به مساحت ۸۳۶۱ متر مربع در آلامدای کالیفرنیا شدند که یک عکس ماهواره ای هم از آن گرفته شد.
 • ۲۰۱۰ فستیوال ۸ روزه ساراسوتا بمناسبت هالووین با نظارت دنیس کوال در امریکا.
 • ۲۰۱۱ فستیوال ویلهمشاون آلمان که هنرمندانی نظیر ملانی سیگل – لیدا هیتزفیلد – گرگوری وویسیک در آن فستیوال حضور داشتند.
 • ۲۰۱۱ در شهر ساراروتای چین لیون کر وتمیش هنرمند هلندی به خلق نقاشی سه بعدی از ارتش گلوتراکوتا (امپراطور فقید چین) پرداخت.که این اثر توسط جین قیشین هوانگ امپراطور وقت چین ارج نهاده شد.
 • ۲۰۱۱ نخستین فستیوال نقاشی سه بعدی دو سطحی در انگلستان توسط دومین ساگنر در انگلستان.
 • ۲۰۱۲ کمپانی We Talk Chalk که صاحب امتیاز آن ملانی استیمل و رمکو ونلاتوم میباشند. به عرضه نقاشی سه بعدی در فستیوال هایی در اسراییل و تایلند پرداختند. که یکی از مشهورترین عکس های این فستیوال ها عکس شیمون پرز نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس با اثرملانی استیمل و روبن پونیکا بود.

نظر خود را بیان کنید