دوچرخه‌ها از گذشته یکی از محبوب‌ترین وسایل حمل‌نقل بوده‌اند؛ اما جالب است بدانید با همین دوچرخه معمولی کارهای خارق‌العاده زیادی می‌توان انجام داد.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: دوچرخه سواری از ورزش‌های محبوبی است که علاقه‌مندان زیادی دارد؛ اما شاید جالب باشد بدانید به غیر از ورزش و تفریح استفاده‌های دیگری هم از دوچرخه می‌توان کرد. از شستن لباس‌ها تا تولید انرژی تنها گوشه‌ای از قابلیت‌های شگفت‌انگیز دوچرخه‌هاست.


دوچرخه‌ای که لباس شما را می‌شوید!

جدیدترین ورژن دوچرخه‌های کارآمد، دوچرخه‌ ثابتی است که هم می‌توانید با آن رکاب بزنید و کالری بسوزانید در عین حال دیگر نگران لباس‌های چرک خود هم نباشید. انرژی موردنیاز برای شستشوی لباس از رکاب زدن و پدالی که بر روی دوچرخه قرار دارد تامین می شود. این دوچرخه که ابتکاری از دانشجویان چینی است برای کسانی است که می‌خواهند با یک تیر دو نشان بزنند تا علاوه بر شستن لباس‌های خود، فعالیت ورزشی هم داشته باشند.

دوچرخه های عجیب


دوچرخه‌ای که برق تولید می‌کند

این دوچرخه جالب به شکلی طراحی شده است که با رکاب زدن قادر به تولید برق است و مناسب برای مناطقی است که دسترسی به برق ندارند. این دوچرخه مولد می تواند به طورهمزمان برق مورد نیاز برای ۲۴ لامپ، پنکه، تلفن و شارژر تبلت را تامین کند. نکته قابل توجه در مورد این دوچرخه، توانایی تامین برق مورد نیاز یک خانه برای ۲۴ ساعت است.

دوچرخه های عجیب


دوچرخه‌ای که پرواز می‌کند

یک شرکت آمریکایی قصد دارد یک دوچرخه پرنده فناوری پیشرفته در سال ۲۰۱۷ به بازار عرضه کند. این دوچرخه برای حمل دو نفر طراحی شده و می تواند تا سه متر از زمین فاصله بگیرد و با سرعت ۷۲ کیلومتر بر ساعت حرکت کند. در این دوچرخه، ملخ هایی از جنس فیبر کربن جایگزین چرخ شده است. این دوچرخه می تواند به طور عمودی از زمین بلند شده و بر آن فرود بیاید. سازندگان آن می گویند با یک دوره آموزش کوتاه مدت می توان چگونگی راندن این دوچرخه را آموخت و رانندگی با آن به سادگی رانندگی با موتورسیکلت است.

وزن این دوچرخه پیش از سوخت گیری حدود ۳۵۶ کیلوگرم است و می تواند تا ۱۴۰ کیلوگرم وزن را بلند کند. این دوچرخه می تواند ۷۵ دقیقه با مخزن سوخت پر، پرواز کند.

دوچرخه های عجیب


دوچرخه‌ای که آب تولید می‌کند

دانشمندان دوچرخه های جدیدی را اختراع کرده اند که هوا را تبدیل به آب می کند و هنگامی که راکبش احساس تشنگی کرد می تواند از این آب استفاده کند. این دوچرخه‌ها به بطری مجهز هستند تا فرد سوار در هر لحظه بتواند آب بدن خود را تامین کند. تنها کافی است این دستگاه تبدیل آب را روی بدنه دوچرخه خود نصب کنید و با رکاب زدن پس از مدتی آب تازه خواهید داشت.

دوچرخه های عجیب


این دوچرخه هوا را تمیز می‌کند

این دوچرخه هم که با نام «APB» طراحی شده است که می‌تواند در هنگام حرکت مقداری از هوای اطراف خود را تصفیه کند تا هم هوای سالم به ورزشکار برسد و هم بخشی از هوا تمیز شود. در سیستم این دوچرخه هوا وارد منطقه ای بین دسته و بدن دوچرخه سوار گیر افتاده و پس از چند ثانیه تمام کثیفی های آن گرفته می شود. دستگاه تصفیه کننده هوا با رکاب زدن دوچرخه سوار روشن شده و کار می کند. این دوچرخه برای سال های ۲۰۲۰ آماده عرضه خواهد شد.

دوچرخه های عجیب


در این روستا همه چیز با دوچرخه کار می‌کند

چرخ کارهای همه اهالی روستای مایایی با دوچرخه می‌چرخد. در این روستا از آسیاب گرفته تا مخلوط کن و حتی دستگاه‌های دیگری مثل پمپ آب، پوست کن قهوه، فندق و گردو، ژنراتور و خیلی چیزهای دیگر که متناسب با نیاز این منطقه است ساخته شده است. هرکدام از بایک ماشین ها طراحی خاص خودشان را دارند که در قلب آنها پدال تعبیه شده است.

در این روستا جاده آسفالت، لوله کشی و خطوط برقی وجود ندارد و امکان آوردن آنها به این منطقه بسیار دشوار بود چون این منطقه ساختار لازم برای آمدن تکنولوژی الکتریکی را نداشته و بسیار ضروری بود تا دستگاهی ساخته شود که بتواند در امور روزمره مردم را کمک کند. در ابتدا پذیرفتن این دستگاه توسط مردم یک چالش بود. چون آنها چیزی به مراتب قوی تر از این دوچرخه ها درخواست می کردند اما به مرور آن را پذیرفتند و رکاب زدن بخشی از فرآیند روزانه مردم مایایی شد.

دوچرخه های عجیب

همچنین بخوانید: طرح های مفهومی دوچرخه های آینده

نظر خود را بیان کنید