چگونه نگران آینده نباشیم؟

چگونه نگرانی در مورد آینده را متوقف کنیم و شروع به صرفه جویی وقتمان کنیم؟؟

آیا تا به حال در مورد چیزی که هنوز اتفاق نیفتاده است نگران شده‌اید؟ آیا نگرانی در مورد آینده مانع رشد و پیشرفت شما است وجریان زندگی تان را تحت تاثیر قرار داده است؟ اگر جوابتان مثبت است، باید بدانید که تنها نیستید.

به گزارش مجله آلامتو به نقل از lifehack؛ نگرانی برای همه ما اتفاق می‌ افتد، به خصوص زمانی که این موضوع مربوط به رویدادها، افراد و چیزهایی است که مهم هستند. مشکل نگرانی این است که زمان و انرژی ارزشمند ما را به طور کامل هدر می دهد. همه ما می‌ دانیم که در یک سطح منطقی، هنوز هم نگران هستیم.

خبر خوب این است که در حالی که ممکن است هرگز یاد نگیریم که چطور نگران آینده خود باشیم، راه‌ هایی برای کمک به مدیریت بهتر این نگرانی وجود دارد تا بتوانیم مدتی خود را نجات دهیم.

متوقف کردن نگرانی درمورد آینده

در این مقاله، به روش های مدیریت بهتر نگرانی و ترس از آینده می پردازیم. با ما همراه باشید.


نگرانی زمان و انرژی فرد را تلف می کند.

نگرانی هرگز اندوه فردا را از بین نمی برد، بلکه لذت شادی امروز را از شما می گیرد.

Leo F. Buscaglia

بخشی از مدیریت نگرانی، آگاهی از هزینه ها است. وقتی ما از هزینه ها آگاهی کسب می کنیم، بهتر می توانیم راه های پیشگیرانه ای را برای به حداقل رساندن یا رفع آن هزینه ها ایجاد کنیم.

هزینه ۱: نگرانی در مورد چیزی که هنوز اتفاق نیفتاده است دارایی های ارزشمندی مانند نیروی ذهنی و وقت شما را تلف میکند.

نگرانی مثل یک صندلی گهواره ‌ای است: به شما چیزی برای انجام دادن می ‌دهد اما هرگز شما را به جایی نمی ‌رساند.

Erma Bombeck

هزینه ۲: در حالی که نگرانی ممکن است چیزی برای انجام دادن به شما بدهد، به احتمال زیاد بهتر است کارهای بهتری با زمان و انرژی خود انجام دهید.

به عنوان مثال، در عوض می ‌توانید بر روی لیست کار خود تمرکز کنید و یا برای بسیاری از فرصت های موجود برای خودتان برنامه ریزی کنید. تمرکز بر روی نگرانی‌ها نه تنها باعث می ‌شود که کنترل شما در لیست کارهایتان به مشکل بخورد، بلکه شما را از دیدن فرصت ‌ها یا گام ‌هایی که منجر به موفقیت و پیشرفت می شود، باز می دارد.

هزینه ۳: نگران بودن در مورد آینده نیز یک تخلیه انرژی محسوب می شود که شما را در معرض نگرانی بیشتر قرار می ‌دهد. آیا می‌ دانستید که بیشترین نگرانی در زمانی است که انرژی شما کم است؟ این زمانی است که نگرانی در اوج قدرت خود است.

هزینه ۴: نگرانی در مورد آینده علاوه بر اینکه می‌ تواند انرژی شما را کم کند ، روی حالت روحی تان نیز تاثیر می گذارد.

هزینه 5: نگرانی چیزی نیست که شما را به جایی با نتایج خوب برساند، با نگرانی در مورد آینده هیچوقت نمی توانید انگیزه بگیرید و به موفقیت های بالاتر فکر کنید، بلکه بیشتر از آینده می ترسید.

هزینه ۶: نگرانی در مورد آینده یک حلقه معیوب از نگرانی بیشتر در مورد آینده ایجاد می‌ کند که کنترل کردن آن بسیار سخت است.


علت نگرانی تا را پیدا کنید.

علت نگرانی تا را پیدا کنید.

چه چیزی باعث نگرانی شما در مورد آینده می شود؟

تکنیک های از بین بردن نگرانی در مورد آینده:

زمانی که خودم را نگران آینده می ‌یابم، از تکنیک‌ های زیر برای مدیریت نگرانی استفاده می‌ کنم.


تمرین ذهنیت

از آنجا که نگرانی در مورد آینده ما را به سوی آینده می ‌کشاند، هیچ چیز نمی‌ تواند سریع‌ تر از کمی تفکر در مورد زمان حال نگرانی آینده را محو کند.

نگاهی به اطراف خود بیندازید و توجه کنید که چه چیزی اطراف شما را احاطه کرده ‌است. چه می‌ بینید؟ چه احساسی دارید؟ چه می ‌شنوید؟ چه بویی می آید؟

توجه به محیط خود با استفاده از حس‌ های شما یک راه عالی برای کشیدن خودتان به لحظه فعلی است که در آن نگرانی مربوط به آینده نمی ‌تواند شما را ناراحت کند.


نفس عمیق بکشید

آیا تا به حال به نفس کشیدنتان و ریتم تنفس تان در زمان نگرانی ها و تفکر در مورد آینده دقت کرده اید؟ اگر نه، دفعه بعد که نگران رویدادی مرتبط با آینده بودید حتما توجه کنید.

در این مواقع تنفس ما سطحی می شود و تنفس عمیق می تواند به ما کمک کند که کمی از این نگرانی رفع شود و حالمان بهتر شود. تنفس عمیق می تواند به ما برای استراحت و بیرون آمدن از حالت نگران کننده کمک کند.

در اینجا دو تکنیک برای استفاده از این تنفس های عمیق و رسیدن به آرامش وجود دارد:

  1. روش 4،4 و 4 است:

هر دم و بازدم را به 4 قسمت تقسیم کنید ابتدا از طریق بینی یک نفس 4 مرحله ای عمیق بکشید و سپس از طریق بینی یا دهان و البته در 4 مرحله (با مکث کوتاه) آنرا خارج کنید.

اینکار را 4 بار تکرار کنید تا نتیجه شگفت انگیز آن را احساس کنید.

  1. روش تنفس اکسی توسین:

دومین تکنیک تنفس عمیق اکسی توسین نامیده می ‌شود چون در واقع هورمون اکسی‌ توسین را در مغز شما آزاد می ‌کند. این همان هورمونی است که هنگام در آغوش گرفتن یا بوسیدن کسی که دوستش دارید یا پس از عشق ‌بازی، آزاد می‌شود.

احتیاط: ممکن است بخواهید این تکنیک تنفس را در وسط دفتر شلوغ تان و یا یک خیابان شلوغ انجام دهید. بهتر است این کار را خصوصی انجام دهیم.

نحوه انجام تکنیک اکسی توسین:

یک نفس عمیق بکشید تا شکم خود را با هوا پر کنید. زمانی که احساس می‌ کنید شکم تان باد کرده و به نقطه ای رسید که دیگر نمی ‌توانید هوای بیشتری وارد کنید و با رها کردن صدای “aaaHaaaaaaaaaaaahhh”، آن را به آرامی آزاد کنید.

این تکنیک را چند بار تکرار کنید تا احساس آرامش کنید.

نگرانی از تنفس عمیق متنفر است، بنابراین این یکی از سریع ‌ترین و آسان ‌ترین روش‌ها برای استفاده است.


به خاطر همه آن چیزهای خوب قدر دانی کنید.

به خاطر همه آن چیزهای خوب قدردانی کنید.

ابراز قدردانی

همان طور که احتمالا آگاه هستید، نگرانی باعث ایجاد افکار و احساسات منفی می ‌شود. قدردانی کردن دقیقا نکته معکوس این حالت است.

از آنجا که مغز شما نمی‌ تواند افکار مثبت و منفی را به صورت همزمان احساس کند، قدردانی کردن (احساس و افکار مثبت) کاهنده عالی نگرانی است. در واقع وقتی که در نیمه ‌های شب افکار نگران کننده به سراغم می آید، از قدردانی استفاده می ‌کنم.

وقتی این اتفاق می‌افتد ، شروع به لیست کردن تمام چیزهایی می‌ کنم که از آن ها سپاسگزار هستم تا وقتی که به خواب بروم. این کار جادو می کند.

همانند تمرین فکر کردن به زمان حال، نگاهی به اطراف خود بیندازید. به سرعت شروع به لیست کردن حداقل سه چیز (یا بیشتر) کنید که از آن ممنون هستید.

فقط شروع به لیست کردن کنید، خواهید دید که به سرعت احساسات منفی جایشان را به افکار و احساسات مثبت می دهد.


فکر کردن به اینکه “اگر این اتفاق بیفتد چه می شود؟”

عادی است اگر بخواهید به اتفاقات و دغدغه های آینده تان فکر کنید و نگران شوید. بخصوص اگر برهه ای مهم و حساس را در پیش رو داشته باشید.

به جای نادیده گرفتن نگرانی از خودتان بپرسید “اگر چیزی که در موردش نگران هستم اتفاق بیفتد چه می شود؟” بعد از اینکه پاسخ سوالتان را پیدا کردید باید از خود بپرسید “بعد از آن چه اتفاقی می افتد و من باید چه کاری کنم؟”

این کار باعث می شود در مورد چیزهایی که نگران رخ دادنشان هستید برنامه ریزی کنید.


کنترل نگرانی

اگر یک مشکل قابل حل باشد، اگر وضعیتی باشد که بتوانید چیزی در مورد آن انجام دهید، لازم نیست نگران باشید. اگر هم قابل اصلاح نباشد، نگرانی هیچ کمکی به حل آن نمی کند. هیچ مزیتی در نگرانی وجود ندارد.

دالایی لاما

چه چیزی را کنترل می کنید؟ چه چیز را می ‌توانید ثابت کنید؟ چه کاری می ‌توانید برای جلوگیری از آنچه که در حال رخ دادن است انجام دهید؟ بسیاری از ما وقتی نگران می شویم احساس از دست دادن کنترل و امنیت را داریم.

انجام کارهایی که در کنترل ما هستند به ما کمک می‌کند تا آن احساسات کنترل و امنیت را مجددا بدست آوریم.


بدنتان را شل و سفت کنید

هنگامی که شما نگران هستید، اغلب در معده یا گردن خود احساس سنگینی و خشکی می کنید؟ از آن احساس استفاده کنید تا به شما در آرامش کمک کند.

جالب به نظر می ‌رسد، اما جلوتر بروید و تمام ماهیچه ‌ها را در بدن خود محکم کنید. پاهایتان را سفت کنید ، شکم خود را سفت کنید ، پایین بدنه خود را منقبض کنید ، بازوهایتان را سفت کنید و مشت ‌ها را ببندید. ماهیچه ‌های خود را برای لحظه ‌ای محکم نگه دارید و سپس تمام ماهیچه ‌هایتان ا را آزاد کنید.

این روش تمدد اعصاب ماهیچه پیشرونده نامیده می ‌شود. با ایجاد آگاهی در اطراف آنچه که بدن احساس می ‌کند وقتی در حالت استراحت است ، با اضطراب و حتی استرس مقابله می‌ کند.


نگرانی را کنترل کنید.

نگرانی را کنترل کنید.

از نگرانی به عنوان یک معیار سنجش استفاده کنید

نگرانی به عنوان یک سنجنده عالی به ما اطلاع می دهد که چه چیزهایی مهم است و چه چیزهایی مهم نیست. زمانی که در مورد چیزی نگران هستید، به درجه اهمیت آن دقت کنید.

اینکه از 1 تا 10، چه نمره ای به نگرانی خود بدهید چقدر مهم است؟ این اعداد به ما کمک می کنند که درجه اهمیت هرچیزی را بدانیم. مثلا اگر نمره زیر 5 به نگرانی تان داده اید، از خودتان این سوال را بپرسید، “از آنجا که این چیزی که نگرانش هستم مهم نیست، چه چیزی واقعا باعث نگرانی‌ام شده است؟”

اگر به آن ۵ یا بالاتر بدهید، وقت آن است که نگرانی تبدیل به یک محرک برای شروع اقدام باشد. برای کمک، به تکنیک‌های کنترل نگرانی که قبل‌تر گفتیم برگردید و از خودتان این سوالات را بپرسید.


نوشتن یا صحبت کردن در مورد نگرانی:

صحبت در مورد نگرانی کمی از شدت آن می کاهد اما اگر در مورد آن با کسی صحبت نکنید همواره در وجودتان رشد می کند.

اگر با یکی از دوستان، اعضای خانواده، مربی و یا یک متخصص قابل ‌اعتماد دیگر صحبت نکنید، سعی کنید در مورد آن بنویسید. همه را روی کاغذ بیاورید و بعد کاغذ را دور بریزید.

نوشتن در مورد نگرانی مربوط به آینده شما را از آن خارج می‌ کند و شفافیت و آگاهی بیشتری ایجاد می‌کند.


این فقط شما نیستید که نگرانید

دفعه بعد که نگران آینده شدید:

  • در مورد این نگرانی و هزینه های آن آگاهی کسب کنید.
  • از یک یا چند تکنیک رفع نگرانی استفاده کنید.
  • به یاد داشته باشید که فقط شما نیستید که نگران می شوید، هر کسی می تواند در برهه های مختلفی از زندگی اش نگران آینده اش باشد.

با دنبال کردن مراحل بالا شما می ‌توانید یک زندگی عاری از نگرانی داشته باشید تا بتوانید زمان ارزشمند خود را صرف تمرکز بر روی کارهایتان کنید.


نظر خود را بیان کنید