قرص مفنامیک اسید در دوران قاعدگی

عوارض قرص مفنامیک اسید در دوران قاعدگی

مفنامیک اسید به شکل کپسول در داروخانه ها عرضه می گردد. این کپسول یک داروی غیر استروئیدی و فاقد کورتوناست که هورمون های نواحی موضع التهاب و درد را کاهش می دهد. به این ترتنیب بسیاری از افراد استفاده از آن را برای کاهش و از بین رفتن درد استفاده می نمایند. برخی از زنان نیز مصرف مفنامیک را اسید برای کاهش دردهای قاعدگی در دستور کار خود قرار داده اند. در این مطلب از آلامتو به بررسی عوارض قرص مفنامیک اسید در دوران قاعدگی و خطرات احتمالی آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: طریقه مصرف قرص دوفاستون برای تنظیم قاعدگی و پریود

عوارض قرص مفنامیک اسید در دوران قاعدگی چیست؟

مصرف مفنامیک اسید در دوران قاعدگی به عنوان یک داروی تسکین دهنده مورد توجه بسیاری از زنان است. این کپسول گرفتگی عضلات ناشی از پریود و دردهای خفیف تا متوسط قاعدگی را کاهش می دهد. لذا مصرف 2 تا 3 روز در دوران پریود از کپسول مفنامیک اسید بلامانع است. لذا در صورت استفاده طولانی مدت و یا مصرف آن در دوزهای بالا و نزدیک به هم می تواند مشکلاتی را برای مصرف کننده فراهم آورد. همچنین مصرف این دارو برای افراد زیر 14 سال به هیچ عنوان توصیه نمی گردد.

هر دارویی به موازات اثرات مثبتی که برای کاهش دردهای بیمار دارد؛ دارای عوارض مخربی نیز می باشد. مفنامیک اسید نیز از این ماجرا مستثنی نیست و دارای عوارضی می باشد که اشاره مختصری به عوارض قرص مفنامیک اسید در دوران قاعدگی خواهیم داشت که از آن جمله سردرد، گیجی، سرگیجه، تشنج، خواب‌آلودگی، تهوع، اسهال، استفراغ، یبوست، ناراحتی شکمی، بی‌اشتهایی، خونریزی گوارشی، هپاتیت، نفخ،کم خونی، نارسایی کلیه، دفع خون در ادرار، اختلالات شنوایی از جمله وزوز گوش و واکنش‌های حساسیتی خواهد بود.

مصرف قرص مفنامیک اسید در دوران قاعدگی چه خطراتی به همراه دارد؟

برخی از زنان معتقدند که قرص مفنامیک اسید علاوه بر تسکین دردهای قاعدگی و گرفتگی عضلات ناشی از آن مدت روزهای قاعدگی را نیز کاهش می دهد. ولیکن این یک باور غلط است. بنابراین در صورتی که دردی را در دوران پریودی متحمل نمی شوید از مصرف هر گونه دارویی خودداری فرمایید. یا اینکه مصرف مفناک اسید در دوزهای بالا و نزدیک به هم باعث از بین رفتن درد پیش از بروز آن خواهد شد. بهتر است بدانید هر کدام از این باورها اشتباه محض هستند. استفاده بیش از اندازه و در صورت عدم لزوم مصرف آن برای فرد عوارض و خطراتی به همراه دارد. یکی از رایج ترین خطراتی که گزارش شده است آسیب رساندن به دستگاه گوارشی است که گفته می شود دومین علت بروز زخم معده در بسیاری از افراد مبتلا به زخم معده، استفاده طولانی مدت و غیر ضروری مفنامیک اسید بوده است.

مفنامیک اسید برای لک بینی

یکی از سوالاتی که برای بسیاری از زنان مطرح است؛ تاثیر مفنامیک اسید برای لک بینی بین پریود می باشد. بهتر است بدانید که قرص مفنامیک اسید به منظور اهداف دیگری طراحی و تولید شده است. لذا نمی توان از آن برای کنترل مشکلات هورمونی و لک بینی استفاده نمود. لک بینی ممکن است دلایل گوناگونی داشته باشد که بایستی توسط پزشک متخصص مورد بررسی قرار گیرد. پس از تشخصی علت لک بینی دارویی مناسب برای رفع این مشکل تجویز خواهد شد. بنابراین از استفاده خودسرانه مفنامیک اسید برای لک بینی خودداری نمایید.

همچنین بخوانید: طریقه مصرف قرص مفنامیک اسید برای پریود جهت قطع خونریزی

مفنامیک اسید برای لک بینی

عوارض قرص مفنامیک اسید در دوران بارداری

مصرف قرص مفنامیک اسید در دوران بارداری ممنوع اعلام شده است؛ مگر آنکه به دستور پزشک مصرف گردد. مصرف این قرص در 20 هفته پایانی بارداری موجب مشکلات کلیوی و قلبی در جنین خواهد شد. همچنین احتمال بارداری با عوارض بالا را نیز افزایش خواهد داد. مصرف مفنامیک اسید در دوران شیردهی نیز مجاز نمی باشد. زیرا ممکن است به شیر مادر راه یابد.


نظر خود را بیان کنید