غذای شور Junk-food

شما دلیل این‌که چرا باید از غذای ناسالم پرهیز کنید را می‌دانید؛ این غذاها حاوی چربی‌های ترانسند که برای قلب‌تان ضرر دارند، کلسترول خون‌تان را بالا می‌برند، نمک زیادی دارند و می‌توانند منجر به فشارخون شدید شوند. حتی اگر به این حقایق هم آگاه باشید، بازهم حذف کامل این مواد، از رژیم غذایی کار سختی است، و دلیلش هم در ژن‌های شما وجود دارد. اما عادت و اعتیاد به این مواد غذایی ناسالم، نه تنها به سلامت جسمی‌تان آسیب می‌زند بلکه تحقیقات جدید نشان می‌دهد می‌تواند روی مغزتان هم تاثیر بگذارد.

این مطالعه ادعا دارد، بخشی از مغز که مربوط به یادگیری، حافظه و سلامت روانی است، در افرادی که مرتبا از غذای ناسالم مانند نوشیدنی‌های شیرین، اسنک‌های شور و گوشت‌های فرآوری شده تغذیه می‌کنند، مسبت به سایرین کوچک‌تر است. این آزمایش روی افراد بالاتر از 60 سال انجام شد، اما این یافته‌ها درمورد افراد در تمام سنین، صدق می‌کند. سرپرست تحقیقات، فلیک جاکا، استادیار در Deakin University School of Medicine استرالیا، می‌گوید:” ما مدتها بود که می‌دانستیم رژیم غذایی سالم و ناسالم، تاثیری فوری روی بخش‌هایی از مغز که مربوط به اندازه و عملکرد هیپوکامپوس می‌شوند، دارند، اما تا کنون این مطالعات تنها روی موش‌های آزمایشگاهی و صحرایی انجام شده بود”.

به گفته جاکا، این اولین مطالعه‌ای است که نشان می‌دهد، این تاثیرات در مورد انسان‌ها هم صادق است. محققان از ام آر آی برای اندازه‌گیری سایز هیپوکامپوس در بزرگسالان 60 تا 64 سال استفاده کردند. یافته‌ها نشان داد آنهایی که بیشتر غذاهای ناسالم مصرف کرده‌ بودند، مانند نوشیدنی‌های شیرین، اسنک‌های شور، و گوشت‌های فرآوری شده، هیپوکامپوس چپ‌شان کوچک‌تر بود. آنهایی هم که غذاهای مقوی‌تر وسالم‌تر مصرف کرده بودند، مانند سبزیجات، میوه‌جات و ماهی، هیپوکامپوس چپ‌شان بزرگ‌تر بود. این یافته‌ها، به سلامت روانی و حافظه هم مربوط می‌شوند. هیپوکامپوس، نقش اساسی در یادگیری و حافظه در طول عمر انسان دارد، و ضمنا بخش کلیدی مغز در ارتباط با سلامت روانی است. این مطالعه، اهمیت تغذیه خوب و سالم برای کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان در تمام سنین را مورد تاکید قرار داده است.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید