7 کلیسای زیبای سن پترزبورگ روسیه

معرفی دیدنی های روسیه؛

سنت پترزبورگ در قرن هجدهم توسط حاکمی به نام Tsar Peter به وجود آمد اما قدمتِ بیشتر ساختمان های مذهبی آن به قرن های پانزدهم و چهاردهم بر می گردد.

در این مقاله قصد داریم برخی از زیباترین کلیساهای موجود در این شهر را مرور کنیم. پس همراه ما باشید.


کلیسای Savior on Blood:

زیباترین کلیساها در سنت پترزبورگ

کلیسای Savior on Blood پشت خیابان اصلی در Nevsky Prospekt واقع شده و یکی از کلیساهایی است که در اوایل قرن بیستم ساخته شد.

این کلیسا در موقعیت و مکان مرگ امپراطور Alexander II در سال 1881 ساخته شده است. علی رغم اینکه معماری شهری به سبک باروک و نئوکلاسیک است، این کلیسا معماری باستانی روسیه را دارد.

تزیینات این کلیسا عمدتا دیوارها و سقف هایی داردکه در برگیرنده مجموعه عظیمی از موزاییک های زیباست.

مردم بر این باورند که این کلیسا بزرگترین مجموعه از موزاییک ها را در جهان دارد. دکوراسیون داخلی آن در برگیرنده کارهای هنری هنرمندان روسی همچون Viktor Vasnetsov و Mikhail Vrubel است.


کلیسای Peter and Paul:

زیباترین کلیساها در سنت پترزبورگ

این کلیسا یکی از نقاط عطف شهر پترزبورگ محسوب می شود. شهرت آن کمتر از سایر کلیساها نیست اما اغلب توسط بازدیدکنندگان نادیده گرفته می شود.

قلعه که در واقع به عنوان پایگاه نظامی مورد استفاده قرار می گرفت نشانه تولد این شهر است. کلیسایی که در این موقعیت ساخته شده است به سبک باروک طراحی شده و دارای زیبایی های خاصی است.

داخل این کلیسا یک سالن بزرگ با یک شبستان و راهرو است که این نوع موارد عمدتا در معماری کلیساهای کلاسیک ارتدکس به چشم می خورد.

خزانه با نقاشی آبرنگ روی گچ در رنگ های مختلف و گچ سفید طلایی تزئین شده است.این کلیسای جامع به خاطر وجود 12 پنجره گسترده هارمونی خوبی را ایجاد کرده است. این کلیسا سمبول و نمادی از امپراطور روسی است.


کلیسای جامع Kazan:

زیباترین کلیساها در سنت پترزبورگ

این کلیسا به Our Lady of Kazan اختصاص یافته و مقدس ترین مکان در روسیه است. این کلیسا بر اساس مدل کلیسای سنت پیتر در رم ساخته شده است. با اینحال، کلیسای ارتدوکس روسی این طرح را به طور کامل تقلید نکرده است زیرا تفاوت های مذهبی بین این دو مورد وجود دارد.

داخل کلیسای جامع کازان موارد فراوانی دارد و با مجسمه ها و آیکون های مختلف تولید شده توسط بهترین هنرمندان روسی دوره های قبل برجسته گشته است. درب های برنزی که توجه افراد را به خود جلب می کند نسخه ای از درب های اصلی Baptistery در فلورانس ایتالیاست.

کلیسای جامع کازان به سبک امپریالیستی (یادآور معابد امپراتوری روم) ساخته شده است. معماری بی نظیر و تزیینات داخلی آن در برگیرنده مجسمه ها و نقاشی های زیبایی است که به کمک هم هارمونی و هماهنگی خوبی به آن می بخشند. این کلیسا کشور روسیه را به عنوان یک کشور متحد به تصویر می کشد.


کلیسای جامع Saint Isaac:

زیباترین کلیساها در سنت پترزبورگ

کلیسای جامع سنت اسحاق یک مثال برجسته از اواسط قرن 19 روسیه بوده و معماری آن به سبک نئو کلاسیک می باشد.این کلیسا بزرگترین کلیسای جامع ارتدوکس در سن پترزبورگ است.

کلیسای جامع سنت اسحاق همچنین بزرگترین کلیسای ارتدوکس و چهارمین کلیسای جامع در جهان است. Tsar Alexander I دستور دارد این کلیسا تحت رهبری معماری به نام Auguste de Montferrand طراحی و ساخته شود.

بنیان و اساس این کلیسا بسیار پایدار است. دیوارهای خارجی این موقعیت باورنکردنی با سنگ های صورتی و خاکستری رنگی پوشیده شده و 112 ستون گرانیتی قرمز رنگ اطراف کلیسا را احاطه کرده است.

گنبد کلیسای جامع با طلای خالص و دوازده مجسمه فرشتگان تزیین شده است. هزینه ساخت این کلیسا بیش از یک میلیون روبل طلا بوده است. بعد از سقوط کمونیسم، کلیسای جامع به عنوان موزه بازگشایی شد.


کلیسای Smolny:

زیباترین کلیساها در سنت پترزبورگ

این کلیسا یکی از فریبنده ترین کلیساها در سنت پترزبورگ است و زیبایی آن زیر نور خورشید دو چندان می شود.

کلیسای Smolny توسط یک طراح و معمار ایتالیایی به نام Bartolomeo Rastrelli در سال 1748 طراحی و ساخته شد. این معمار کاخ Winter و کاخی در Tsarskoe Selo را نیز ساخته است.

هدف از ساخت چنین بنایی تحت تاثیر قرار دادن ملکه الیزابت بزرگ بود که متاسفانه قبل از اتمام کار در گذشت. به همین خاطر کار ساخت کلیسا ناتمام ماند.

قبل از اینکه کلیسا به طور کلی نابود شود در سال 1835 به دست معمار دیگری سپرده شد. دیوار ها و ستون های این کلیسا با سنگ مرمر سفید تزیین شده است. صندوق عهد این کلیسا از 81 کیلوگرم نقره ساخته شده است.


کلیسای Chesme:

زیباترین کلیساها در سنت پترزبورگ

این کلیسا قطعا یکی از غیر معمول ترین کلیساها در این لیست است. این کلیسا در بخش جنوبی شهر واقع شده و در طول سلطنت کاترین کبیر به عنوان کلیسایی برای کاخ Chesme بنا نهاده شد.

طراحی و تزیینات این کلیسا همانند بیشتر کلیساهای روسی به سبک گوتیک است و توسط معمار روسی-آلمانی به نام Yury Felton طراحی شده است.

این بنا در قالب یک کیک صورتی راه راه و با پنج گنبد نئو گوتیک تیز شکل گرفته است. این کلیسای منحصر به فرد در طول دوره های مختلف دست نخورده باقی مانده است.


کلیسای St. Andrew the First-Called:

زیباترین کلیساها در سنت پترزبورگ

این کلیسا در سال 1764 به جای کلیسای چوبی در جزیره Vasilievsky ساخته شد. این مکان به Apostle Andrew اختصاص یافت که پتر کبیر از آن حمایت می کرد. قسمت خارجی آن با رنگ های سفید و صورتی تزیین شده است.

قسمت داخلی این کلیسا غنی تر از قسمت بیرونی آن است. این کلیسا کمتر از سایر کلیساها شناخته شده است و اغلب توسط بازدیدکنندگان نادیده گرفته می شود. با اینحال بازدید از این بنا بسیار ارزشمند خواهد بود.


نظر خود را بیان کنید