خواص بلدرچین

خواص بلدرچین

بلدرچین ها پرندگان بسیار کوچکی هستند که از گونه های قرقاول و کبک هستند. شکل بدنی متمایز با بدنی کوچک و چاق و بال‌های بلند نوک تیز دارند. حدود 20 گونه مختلف بلدرچین در سراسر جهان یافت می شود و 70 بلدرچین اهلی به عنوان پرنده طیور نگهداری می شود.مواد مغذی بسیاری در گوشت بلدرچین وجود دارد. برای مثال وجود ترکیبات پروتئین، فسفات، چربی، کلسیم، آهن و روی خواص بلدرچین را بیشتر میکنند. البته مانند هر ماده غذایی دیگر مصرف زیاد از حد آن باعث می شود سلامتی بدن به خطر بیفتد. در مقاله درباره خواص بلدرچین توضیح خواهیم داد.

خواص بلدرچین برای ریه

بلدرچین برای بدن مانند یک بمب ویتامین است و خواص بسیاری دارد. بلدرچین یک ماده غذایی با ارزش و سالم است. افراد می توانند از خواص بلدرچین برای درمان برخیاز بیماری ها استفاده کنند. مطالعات و تحقیقات نشان می دهند که مصرف گوشت بلدرچین می تواند بیماری هایی مانند: آسم، توبرکلوزیس و دیستروفی عروقی را درمان کند. بنابراین می توان گفت بلدرچین برای ریه مناسب است.

خواص بلدرچین برای سرطان

مصرف گوشت های قرمز مانند گوشت گوسفند،گاو،خوک و بره خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.علت این مسئله ممکن است پخته شدن این گوشت ها در دمای زیاد باشد. اما گوشت بلدرچین خواص زیادی دارد و می تواند مواد سرطان زا مانند: فلزات و مواد رادیو اکتیو حاصل از آلودگی هوا را از بدن خارج سازد. بیمارانی که شیمی درمانی می شوند نمی توانند از گوشت های قرمز مصرف کنند زیرا معده حساسی دارند. اما گوشت بلدرچین به تقویت معده بیمارانی که شیمی درمانی می شوند کمک می رساند.

همچنین بخوانید: خواص گل ختمی برای پوست و مو، سرماخوردگی، عفونت و کلیه

خواص بلدرچین

خواص بلدرچین برای دیابت

افراد مبتلا به بیماری دیابت نوع دوم معمولا با مشکل ضعف عمومی بدن روبه رو هستند. گوشت بلدرچین سرشار از ویتامین و پروتئین است. بنابراین یکی از خواص گوشت بلدرچین این است که می تواند مشکل ضعف عمومی در افراد دیابتی را درمان کند. به بیماران دیابتی توصیه می شود حتما گوشت بلدرچین را در برنامه رژیم غذایی خود قرار دهند.

خواص بلدرچین برای سالمندان

گوشت بلدرچین دارای مقدار زیادی ویتامین ب است. این گروه ویتامین بسیار برای سلامتی مفید است و می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد. گوشت بلدرچین دارای کلسترول خوب است بنابراین بسیار گوشت مناسبی برای سالمندان است.همچنین بلدرچین می توانداز  آلزایمر و زوال عقل جلوگیری نماید.

خواص بلدرچین برای مو

تخم بلدرچین دارای مقدار زیادی پروتئین و آنتی اکسیدان است به همین دلیل می تواند سبب تقویت ریشه مو و افزایش متابولیسم بدن شود. بلدرچین می تواند با رادیکال های آزاد در بدن ما مبارزه کند و از ایجاد آسیب به پوست و مو جلوگیری نماید. در نتیجه گردش خون درپوست سر افزایش می یابد و سبب رشد سریع مو می شود. داشتن ویتامین های گروه ب و پروتئین ،روی و مس درتخم بلدرچین نقش مهمی در ساخت مو و پوست سر دارد.

همچنین بخوانید: خواص مویز و فواید آن برای مو و ریزش مو، لاغری، کم خونی و اسپرم

خواص بلدرچین

خواص بلدرچین برای کودکان

گوشت بلدرچین علاوه بر خواصی که برای بزرگسالان دارد،برای کودکان هم یک ماده غذایی با ارزش است. بلدرچین دارای مقادیر زیادی از ویتامین ها، پروتئین ها ها، روی و مس است. که تمامی این ترکیبات به رشد بهتر و سریعتر کودک کمک می کنند. همچنین می تواند عملکرد ذهنی کودکان را بهبود بخشد. بنابراین بلدرچین یک ماده غذایی مهم در رژیم غذایی کودکان و همچنین زنان باردار است. توجه داشته باشید که بلدرچین کلسترول و چربی بسیار کمی دارد.

خواص بلدرچین در طب سنتی

گوشت بلدرچین طبیعت گرم و خشکی دارد. بهتر است گوشت بلدرچین با مصلحاتی مانند: روغن کنجد، روغن زیتون، روغن بادام و آب انار مصرف شود. خواص بلدرچین در طب سنتی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا گوشت بلدرچین دارای میزان زیادی از پروتئین، ویتامین، کلسیم، آهن و روی است. از خواص گوشت بلدرچین در طب سنتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رفع مشکلات تنفسی
  • تقویت استخوان ها
  • زیبایی پوست
  • ترمیم بافت های بدن
  • سلامت قلب
  • تقویت سیستم ایمنی
  • درمان کم خونی
  • کمک به درمان مشکلات گوارشی
  • تامین انرژی بدن

نظر خود را بیان کنید