بهترین روش انتقام چیست

انتقام عملِ آسیب زدن یا ضرر زدن به شخصی است به قصد جبران آسیب یا ضرری که آن فرد به انتقام گیرنده زده است، شوق به گرفتن انتقام.

همانطور که در مطالب پیش از این هم گفته ایم، احساسات منفی هم جزئی از وجود هر انسان هستند و هرگز نباید در صدد انکار آن برآییم. راهکاری که در زمینه احساسات منفی همچون خشم، کینه، انتقام یا هرچیزی از این دست مطرح می شود، پذیرش و به رسمیت شناختن آن ها و سپس انتخاب راهی مناسب و درست برای پرداختن به آن است.

انتقام یکی از احساسات منفی است که می تواند عواقب جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد. زمانی که از کسی ناراحتیم، فکر می کنیم هیچ چیزی جز انتقام نمی تواند خشم برافروخته درون مان را آرام کند، اما واقعا اینطور نیست.

در این مطلب به روانشناسی انتقام و کارهایی که باید در این مورد انجام دهیم می پردازیم، اگر شما نیز افکار مربوط به انتقام را در سر می پرورانید، در این مطلب با آلامتو همراه شوید.

انتقام یا چیزی که رومیان از آن تحت عنوان talionis Lex یاد می کنند، یک واکنش کاملا ذاتی است. چیزی که در موضوع انتقام تاثیرگذار است، این است که همه ما خواستار عدالت هستیم و فکر می کنیم از این طریق می توانیم عدالت را برقرار کنیم. آیا واقعا فکر می کنید بعد از انتقام، به اصطلاح دل تان خنک تر شده و احساسا بهتری خواهید داشت؟ حقیقت این است که به ندرت فرد پس از انتقام گرفتن احساس خوبی را تجربه می کند.


نمونه ای از تلافی یا انتقام را ببینید:

اکنون 7 سال از طلاق ما می گذرد و من مجددا ازدواج کرده ام، به نظر می رسد همسر سابقم هم در رابطه باشد، اما می توانم قسم بخورم که او هر روز صبح اولین فکری که به ذهنش خطور می کند، این است که چطور می تواند کاری کند تا از من انتقام بگیرد و مرا به هر بهانه ای به دادگاه بکشاند. آیا واقعا رنجاندن من او را خوشحال می کند؟ چه چیزی باعث می شود که او از این طریق به من و فرزندانمان آسیب برساند؟

همانطور که Katrina Schumann و Michael Ross خاطرنشان می کنند، برخلاف دیگر اشکال پرخاشگری که نیازی به تحریک ندارند، انتقام اقدامی است که بر اثر یک اشتباه برانگیخته شده است.

به این ترتیب می توانیم بگوییم که انگیزه و هدف، انتقام و مجازات را از یکدیگر متمایز می سازند: انتقام گیرنده به دنبال این است که طرف مقابل رنج بکشد، در حالی که مجازات به دنبال بهبود رفتار فرد گناهکار یا جلوگیری از رفتار بد در آینده است.

در تحقیقاتی که محققان بر روی افراد داوطلب انجام داده اند، نتایج حاکی از آن بود که انتقام نه تنها احساس فرد را بهبود نمی بخشد، بلکه در بیشتر موارد حال او را بدتر می کند.

تاثیری که خشم ناشی از انتقام بر روی فرد می می گذارد فقط و فقط خشم بیشتری را برای او به ارمغان می آورد. زمانی که ما تصمیم می گیریم در مقابل رفتاری که آزارمان داده کمی گذشت به خرج بدهیم عملا از فکر آن بیرون می آییم و ر ابتدا موجبات آرامش را برای خودمان فراهم می کنیم، اما وقتی در پی انتقام هستیم به طور مداوم افکار خشمگینانه و انتقام گرایانه را در ذهن می پرورانیم که همین فکرها باعث خشمگین تر شدن ما می شود.

همه افراد تمایل یکسانی برای انتقام جویی ندارند و این رفتار به شرایط فرد بستگی دارد. اما چیزی که در بین همه یکسان است این است که احساسات خاصی مانند عصبانیت، احتمال انتقام جویی را افزایش می دهند.


خودشیفتگی و انتقام

یک مطالعه توسط رایان پی براون، ارتباط بین بخشش و انتقام را مورد بررسی قرار داد. افراد بخشنده و سخاوتمنمد عملا تمایل کمتری برای انتقام گرفتن داشتند، اما در نقطه مقابل کسانی که صفات مربوط به خودشیفتگی در آن ها برجسته تر بود، میل به انتقام گرفتن داشتند.

به طور مشابه محققان می گویند: “اعتماد به نفس و خودشیفتگی می توانند باعث ایجاد تمایل به انتقام جویی در برابر افراد ناحق شود و می تواند محدودیت های عمل به این خواسته را کاهش دهند.”


ناامنی، نگرانی و انتقام

به گفته محققان افراد مبتلا به نوروتیسیسم (روان رنجوری یا تمایل به اضطراب و افسردگی) بیشتر تمایل به انتقام و افکار انتقام گیرانه دارند.

شاید در وهله اول این دو با هم متناقض به نظر برسند، زیرا انتقام جویی یک اقدام تهاجمی است و این افراد بیشتر اوقات نگران و مضطرب هستند، مستعد انتقاد از خود هستند و در تعیین اهداف و دستیابی به آنها مشکل دارند. اما کینه ورزی آن ها محصولی از ناتوانی آن ها در مدیریت احساسات منفی، به ویژه عصبانیت است.

یک مطالعه انجام شده توسط John Maltby و همکارانش، نشان داد که افرادی که در سطح نوروتیسیسم بالایی هستند و خشم و دشمنی ادامه دار را تجربه کرده ‌اند، مایل به گرفتن انتقام حتی دو سال و نیم پس از اتفاق اصلی هستند! بنابراین، اگر با کسی که در مدیریت احساساتش به خصوص عصبانیت مشکل دارد، برخورد می کنید، مراقب باشید!


در قسمت زیر، 5 سوالی که قبل از اقدام به انتقام لازم است از خودمان بپرسیم، را آورده ایم:

1. منبع واقعی خشم شما چیست؟

بسیاری از اوقات به دلایلی که کاملا از آن آگاه نیستیم، عصبانی می شویم. این یک واکنش غریزی است که ما به تجربه غیر منطقی واکنش نشان می دهیم.

بهترین کاری که بعد از عصبانی شدن باید انجام دهیم این است که بنشینیم و با خودمان فکر کنیم که دقیقا از چه چیزی ناراحت شده ایم؟ البته این اتفاق به ندرت اتفاق می افتد چون در این هنگام آنقدر عصبانی و سرشار از خشم هستیم که اصلا فکر نمی کنیم! اما اگر می خواهید واکنش درستی نشان دهید بهتر است به منبع اصلی خشم تان پی ببرید.


2. انتقام چه فایده ای دارد؟

انتقام وعده هایی به آدم می دهد که اغلب نمی تواند آن ها را برآورده کند. انتقام به شما می گوید که شما با این کار و به واسطه درد کشیدن و ناراحت شدن فردی دیگر، خوشحال خواهید شد. اما واقعا این طور نیست. این ها همه خیالات پوچ قبل از انتقام گرفتن هستند.


3. آیا تاکنون مرتکب کار بد قابل مقایسه ای با این شرایط شده اید؟

شاید اگر در شرایطی که تصمیم به انتقام می گیریم کمی جای خودمان را با طرف مقابل عوض کنیم، بتوانیم راحت تر آتش خشم انتقام مان را خاکستر کنیم. واقعا اگر خودمان هم گناهی مرتکب شویم، باز هم به نظرمان بهترین کاری که فرد مقابل می تواند انجام دهد، انتقام است؟


4. آیا ممکن است شما اشتباه کرده باشید؟

 آیا واقعا درست قضاوت کرده ایم و شرایطی که ایجاد شده صد درصد تقصیر طرف مقابل است؟ آیا او حق هیچ گونه اعتراضی ندارد؟ خودتان هم می دانید که همه ما انسان هستیم و جایزالخطا، پس در مواقع ناراحتی و تصمیم به انتقام، کمی معقولانه تر فکر کنید و شرایط را بسنجید.


5. در این شرایط عاقلانه است که به جای انتقام چه کاری انجام دهید؟

 آیا تا به حال به رفتار افراد فروتن و باگذشت دقت کرده اید؟ تنها فرقی که این افراد با آدم های معمولی دارند این است که در شرایط عصبانیت یا انتقام، کمی مهربانانه تر رفتار می کنند و ترجیح می دهند با گذشت به طرف مقابل درس انسانیت بدهند.

اگر می خواهید شما هم فردی باگذشت باشید، باید بدانید که گذشت و انتقام دو طرف مقابل هستند و باید روی تصمیم به انتقام تجدیدنظر کنید.

ترنس، فیلسوف رومی در این زمینه می گوید: “هیچ انسانی برای من بیگانه نیست، تنها چیزی که خشونت را پایان می دهد، یادآوری این است که ما هم انسان هستیم.”


و اما سخن پایانی…

می دانم که بارها و بارها جملاتی همچون “لذتی که در گذشت هست در انتقام نیست” و امثال این را شنیده اید، اما حتی تحقیقات علمی هم نشان داده اند که در بیشتر موارد انتقام حال شما را بهتر نخواهد کرد و احساس بهتری نسبت به تلافی کردن نخواهید داشت.

اگر اکنون از رفتار فردی ناراحت هستید و مدام افکار انتقام جویانه در ذهن تان می گذرد، می توانید با تمرین گذشت و بخشش اول از همه به خودتان آرامش بدهید. قطعا صفاتی مانند گذشت و بخشش و فداکاری دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل می کنند.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

39 دیدگاه

 1. پسر بد در

  انتقام بهترین چیزیه فقط نباید سریع انجامش داد و وقتش باید برسه..یه دختری بود که هفت سال منو بازی داد و دو بار ولم کرد رف بااینکه پیشش گریه کردم،التماسش کردم وای توجه ایی نکرد انگار منو نمیشناخت ولی بعد هرجدایی هردفه نامزد میکرد،ولی به خواست خدا بهم میخورد تا اینکه دوباره برگشت،یه جورایی من گزینه دومش بودم و هرسری برمیگشت سمت من و سری آخر منم مث خودش فیلم بازی کردم تا بفهمه بخشیدمش و چندماه گذشت و هرکاری کردم تا حتی بدون من بودنو نتونه تصور کنه و صددل نسبت به گذشته عاشقم شد..تا اینکه کشوندمش سمت بحث های جنسی و اعتمادشو به دست آوردم و آوردمش خونمون و بعد اتمام کار کم کم باهاش سرد شدم و مث خودش ک بهم توجه نمیکرد و محلم نمیذاشت منم باهاش همونکارو کردم و یه زخمی رو دلش گذاشتم ک اونم رو دلم گذاشته بود..الانم پشیمون نیستم ولی بهش ثابت کردم ک منم میتونستم مث خودش زرنگ و بد باشم ولی سعی میکردم همیشه واسش یه آدم ساده باشم^_°!خلاصه آخرش هم فهمید ک من دیگ اون آدم سابق نیستم فقط و در آخر با احساس هیچکس بازی نکنین شاید آدم ساده باشه بااین زرنگ بازیاتون فقط دید اونو به عشق عوض میکنین و ازش یه گرگ بی رحم میسازین

 2. دوست پسرم بهم خیانت کرده چتا شو با چند نفره دیگه دیدم عصابم خیلی خورده توصیه های روان شناسی نزارید فقد بهم بگید چطوری تلافی کنم

 3. با من هم سه نفر اومدن بی دلیل اذیتم کردن ، حالا اگه ببینمش با آهن دست و پاشون رو خرد میکنم ، تامام

 4. رضوان در

  سلام به نظر من انتقام گاهی واقعا لازم اما نه واسه عشق هر چند که خیلی سوزناک می تونه باشه که عشقتون ولتون کنه اما کسی که تو عشق شما را ول کرده خودش مشکل داره مجرم نیست یا دلیل قانع کننده ای داره یا شما کاری کردید که بهتون مشکوک یا بدبین شده یا رفتارتون خوب نبوده

  یا خودش هیز و تنوع گرا بوده این جرم نیست برخی افراد مریض هستند نمی تونند با یک نفر باشند شما هم می تونید ببخشید و برید با یک نفر دیگه
  اما برخی ظلم ها را نمی شه بخشید و باید قانونی انتقام گرفت و اگرم نشد غیر قانونیش هم هر چند جرم هست گناه نیست شما می تونید به قدری که فرد به شما آسیب زده بهش آسیب بزنیدبه امید اون روز که همه به حق خودشون قانع بشوند و قانون هم از مظلوم حمایت اساسی و اصولی کند

 5. عرشیا در

  دوستم بزرگ ترین تهمتو بهم زد انتقامی دارم ازش میگیرم که فکرشم نمیکنید من تا هالا دوست هایی که بهم از پشت خنجر زدنو بیچاره کردم اینشالا روزی بیاد که شماهم از دوستانی که به شما خنجر زدنو بدبخت کنید

 6. دوست عزیز به نظر من اگه میخواهی انتقام بگیری بایدقبلش فکر کنی و عاقلانه انتقام بگیری طوری انتقام بگیرکه به ضررت تموم نشه باید طوری انتقام بگیری که اون حسی که شما داشتی اون آدم ها هم داشته باشن نه بیشتر ونه کمتر

 7. به نظرمن انتقام بهترین چیز تودنیاست طرف 20سالشه ازسنش خجالت نکشیده برادرزاده ام راکه10سالشه به خاطرهیچی زده اونم طوری لگد زده بود که دستش شکسته نسبت فامیلی بامانداره آشناست ازش پرسیدیم چرابچه را زدی میگه باهاش شوخی کردم یک روز اومدخونمون زدم استکان راشکستم گذاشتم توکفشاش طرف پاهاش خردشد ازم پرسیدن چراباهاش این کاروکردی منم گفتم باهاش شوخی کردم دلم خنک شد اون روز

 8. ناشناس در

  من یه بی ناموسی یک سال بااحساستم بازی کرد حتی با دوستاش منو وارد رابطه کثیف کرد مثل زنایه خراب باهم رفتار میکرد انگار وظیفه ام بود بهش باج بدم بهترین انتقام چیه؟ بنظرتون

 9. جمشید در

  سلام.به هر حال انتقام گرفته میشه .چه بدست خدا وچه بدست روزگار و حتی قانون.این تازه این دنیاست.خدا چنان دردی بهشون میده که روزشان مثل شب تار وسیاه میشه .آواره و سرگردان و حیران میشن .یک عمر با ترس و لرز باید زندگی کنن.خدایی که خود ناظر است. حاکم هم هست.صبور باش روزی بوی کباب شدنشون به مشامتان خواهید رسید.یه موقعی عزیزشونه جلوی چشماشون میزاره .چوب خدا صدا نداره وقتی هم بزنه دوا نداره .از نامردی کسی به جایی نرسیده.تاوانشو پس میده .هرکی که باشه.شاهنامه آخرش خوشه.چیزی که عوض داره گلاه نداره.قوی باش ودلتو بسپار به خدا.

 10. Yusof__ 98/8/21/بهترین انتقام گرفتن، واگذار کردن به خداست (خداوند بهترین فریاد رس و انتقام گیرنده است).
  واینکه با دستیابی به موفقیت فردی طرف مقابل را تنبیه کرد.
  وضمن اینکه تا میتوانیم از افرادی که بهمون بدی کرده اند و با دیدنشان روحمان مسموم میشود دوری کرد.
  چون بعضی مواقع انتقام باعث صدمه بدنی زدن به طرف مقابل وگاهی مواقع از بین رفتن طرف میشه که اون موقع یا باید از این مملکت فرار کردو مخفی شد ویا اینکه کارت به دادگاه واگذار میشه که قصاص میشی.
  یاحق

 11. کسی نمیدونه چجوری میشه یه بمب درست کرد تا یه ساختمون و خراب کنم رو سرشون؟

 12. مادر منو دستی دستی زدن کشتن خیلی راحت اذیتش کردن عذابش دادن. نفس مامانمو گرفتن
  من 1خ سالمه و آبجی کوچیکم 8 سالشه فقط. الان ما به مامانم خیلی نیاز داریم 6 ماهه که از دست دادمش و هر روز حس انتقام درونم بیشتر میشه. نمیتونم ساکن باشم نمیتونم انتقام نگیرم. اونا که من و خواهرام واسشون مهم نبودیم پس موفقیت ماهم براشون مهم نیست. خدایی هم وجود نداره اگه بود این اتفاق نیفتاد واقعا نمیتونم درکت ن کنم و انتقام نگیرم

  • من برام هیچی مهم نیست میدونم ک آخرت باید جواب بدم اما انتقاممو میگیرم

  • اگه خدا وجود نداشت تو هم وجود نداشتی بیشعوری که میگی خدا وجود نداره

 13. اینجوری نمیشه هر حرکتی و بی جواب گذاشت تا وقتی اشک طرف در نیاد اروم نمیگیرم.مگه ماها دل نداریم هر کاری خواستن بکنن بعد هم هیچیشون نشه.

 14. سلام یکی از اعضای خانوادم روم چند بار تف ریخت بهش گفتم نکن ولی باز دوباره کارشو تکرار کرد حق به جانب هم هست حالا چرا حق به جانبه؟؟به نظرتون کار بدی نکرد؟طرف ۴۰ سالشه من ۱۸ سالمه.

 15. از نظر من توکل به خدا کافیه من بار ها خاستم که انتقام بگیرم شاید باورتون نشه خدا خودش از طریقای متفاوت بهم رسوند که این کارو نکن و من نکردم حالا خودم دارم میبینم اون شخص چه زندگی بدی داره شما خودتونو اروم کنید و طرفو بسپارین دست خدا بدونید خدا صد ها برابر شما عزابش‌میده

  • رادمهر در

   باید صبور بود گذر زمان همه چی رو اثبات‌میکنه و اونیکه باید تنبیه بشه حتما تاوان پس میده

 16. خیلی خوب بود من واقعا موفق شدم و با قوی تر کردن خودم از طرف مقابلم انتقام سختی گرفتم واقعا جواب داد

 17. این روش ها خیلی حالمو بهتر کردن
  ی نفر بود که من تا کلشو نمیکندم و قطعه قطعش نمیکردم خالی نمیشدم ولی با این راه کار ها تونستم خودمو تشویق کنم که برای در اوردن چشم اون طرف فقط باید سعی کنم که بهترین باشم و جواب هم داد و الان واقعا احساس خالی شدن میکنم مثل اینه که در اصل واقعا انتقام گرفتم اما به روشی که به نفع خودمم شد.
  واقعا ممنون به خاطر مطالب عالیتون

 18. مبینا در

  به نظر من انتقام خوب نیست آدم باید فراموش کنه نه به خاطر هیچ کس به خاطر خودش ولی وقتی یک نفر انقدر دربدی کردنش اصرار میکنه که تو هی سعی میکنی ببخشی و رد شی ولی باز یه کار تازه انجام میده که داغ دلت رو تازه کنه باید انتقام بگیری

 19. بدبخت در

  سلام من خیلی دلم میخواد از شوهرم انتقام بگیرم بابت همه سالهایی که با بچه بازيهاش زندگيمونو داغون کردن بابت بد اخلاق بودن و بد دل بودنش بایت شک داشتنش
  دلم پر شده از کینه هایی که نسبت بهش روهم تلنبار شده هیچی ارومم نمی کنه جز انتقام

 20. گاهی اوقات انتقام بد نیست مگه میشه یکی در حقت ظلم بزرگی کرده باشه اما راحت فراموش کنی.مثلا یکی پارسال کل طلاهای منو دزدید با اینکه مطمعن بودم کیه اما نتونستم ثابت کنم چون مادرم پشت اون شخص بود(به خاطر آبروش) و ازش حمایت میکرد.اما حتی یک لحظه فکر انتقام از سرم در نمیاد.زمانی خشمم بیشتر میشه که سرویس طلایی که من پنج میلیون خریده بودم الان سه برابر شده قیمتش.حالا فکر کنید که کلی طلا داشتم.هیچ وقت نمیبخشمش و تا انتقام نگیرم آروم نمیشم.

  • رضوان در

   سلام وای نه واسه گم شدن طلاهات ازش انتقام نگیر اولا معلوم نیست کار او باشه دوما ببخش تا خدا چند برابرش را بهت بده به خدا چند‌برابرش را بدست میاری این چیز زیاد بزرگی نیست که انتقام بگیری من یک اتفاق های بزرگ واسم افتاده می خوام انتقام بگیرم اما مال شما خیلی کوچک ببخش

 21. آمتیس در

  بنظر من انتقام اگر بخاطر چیزی مث تجاوز باشه باید گرفتە بشە خداوند میگە قومی کە از حق خودش دفاع نکنە لایق ظلم است و چە ظلمی بالاتراز تجاوز
  و ی ضرب المثل داریم کە میگه چوب خدا صدا نداره پس متجاوزر رو نباید داد دست خدا باید خودت انتقام بگیری و زنده زنده نابودش کنی اعدام هم شیرینترین انتقام است براش باید زندگیشو از هم بپاشی و رسواش کنی باید صدای چوبت گوش فلک رو کر کنه

 22. دومان آذراوغلو در

  من خودم نیز مورد ظلم و ستم قرار گرفته ام
  برای آرامش خود فراموش کنید.
  انتقام باعث میشوذ زخم کینه در روح شما تازه تر شود و ممکن است صدمات جبران ناپذیری حتی به خود شما وارد شود.
  همه چیز را به دست روزگار واگذار کنید.
  نداند بجز ذات پروردگار که فردا چه بازی کند روزگار
  از انرژی انتقام استفاده بهینه کرده به فکر رشد و موفقیتهای جدید خود باشید.
  به اهداف والاتر فکر کنید.
  و این بشارت خداوند است که ظالمان را به سزای اعمالی که میکنند بر یکدیگر مسلط میکنیم.

 23. elham.farzan1000 در

  ولی من معتقدم کسی که به انتقام فک میکنه خودش بیشتر داغون میشه.
  چون کسی که بدی کرده دیگه رفته و نیست واین فقط ما هستیم که وقت و روح و روان خودمونو درگیر پیدا کردن راهی برای انتقام میکنیم.
  البته بازم بستگی به موضوع و نوع بدی که در حقمون شده داره. ولی در کل فراموشی و بی محلی گاهی میتونه بهترین انتقام باشه.
  حتی گاهی دیده شده وقتی در پی انتقام گرفتن هستیم طرف مقابل بیشتر تحریک به اذیت کردن میشه و ما هرچی دست وپا میزنیم بیشترتو باتلاق فرو میریم

 24. به نظر من انتقام گرفتن خوبه من اگه سرم به دار هم بره انتقامم رو میگیرم

 25. مظلوم در

  این انتقام هایه سالم یا روان شناسی الکیه چرا چون اینکه یه اشغال نا لایغی قدرت داشته باشه و به اندازه ده سال یا بیشتر بخواد ضربه یه روحی و جسمی به افراد بی دفاع وارد کنه و اونقدر این ظلم وارد کنه که مظلوم انگیزه یه زندگیش عوض شه یا حتی هدفی از زندگی نداشته باشه باید انتقام طلخی گرفت و این انتقام رو بایدداونقدر تکرار کرد که مظلوم فرد ظالم رو نابود کنه و این تمها راهه برای بقا و زندگی راحت ممنون که نظر من رو گذاشتید

  • احساس شما رو درک میکنم اما اگر میخواهید انتقام سالم بگیرید همواره شاد باشید و جایگاه اجتماعی و اقتصادیتون رو بهبود ببخشید مطمئن باشید با اینکار شخص مورد نظرتون رو به بدترین شکل ممکن تنبیه کردید

  • فرهادعبدالهی در

   کاملا درست میباشد نطرات شما. ولی من از جانب خودم به نظرم کسی که با احساسات و تمرکز کسی رو بهم بزنه و به بازی بگیره باید جواب پس بدو وانتقام ازش گرفته بشه چون وقتی انتقام بگیری یک درس عبرتی میشه هم برای خودش هم وبرای کسانه دیگری که قصد به بازی گرفتن کسی رو دارند ماانسانیم قلب داریم احساس داریم عروسک نیستیم که به بازی بگیرنمون و آخر باید به صورت ظلم سیلی زد؟

 26. مظلوم در

  همین چرندیات به ظاهر روانشناس (در عمل مدافع ظالمان)، شما باعث شده هزاران سال در تاریخ نوشته انسان، ظالمین به ظلمشان ادامه دهند. خب ادم عاقل برای هر یک فحاشی و کتک کاری کینه جویی نباید بکند، اما کسی که زندگی کسی را تباه کرده منظورم واقعا ظلم های حید است مانند: از کلاهبردرای سنگین که منحر مفلاست و فلاکتش شده و سالها عمرش برباد داده یا بهش تجاوز کرده و ضربات جبران ناپذیر جسمی ور حوی زده دیگر غیر قابل جبران و بازگشت است. باید تقاصش بدهد، وقتی دهها سال او رنجانده و نه عذزخواهی کمرده و نه جبران مافت، فرد مظلوم در راهی قرار داده که چراه ز انتقام ندارد وب غعد بازمادنگان ظالم، به خاطر حس علاقه با فرد مورد علاقه ولی ظالمشان دست به اصطلاح انقالم میگرند فکر نیکنند فرد مظلوم از شدت رنح این کر کرده. به نظرم وقتی فردی دچرا ضربات جبران ناپذیر ظلم میوشد حق دارد از ظالم انتقام بگیرد. منتهل قسمت تراژیک ماجرااینجاست اغلی این مظلومین بخاطر ترسوبودن و احمق وبدن مورد ظلم قرا میگرند و قتی هم میخواهند انتقام بگیرند از خدشالن سند و ردپا میگذارند. انتقام بایذ درست و تمیز باشد. هیچ شاهد و سندس از خود باقی نگذاری. اگر انتقاام از جلویش بگیریم دنیا راظالمین تسخیر میکنند یعین از یانی که هست بدتر میوشد. انتقام خودش ابعث میوشد کسانی در موضع قدتر ظلم هستند کمتر دست ظلم بزنزد .

  • رضوان در

   سلام منم می خوام انتقام بگیرم وقتی به انتقام خودم فکر می کنم فکر می کنم حق با منه اما مال شما و بقیه را که می خونم می بینم بهتره انتقام نگیرند باید بهت بگم همه پس میدن و جواب ظلم هاشون را خدا بهشون میده اما من و شما صبر ندارید و شک نکن خدا جوابشون را میده دقیق همون بلایی را که قراره خودت سرشون بیاری از خدا بخواه سرشون بیاره البته من خودم که صبر ندارم شاید شما صبر داشتی

نظر خود را بیان کنید