روانشناسی انتقام؛ چگونه یک انتقام سالم بگیریم؟

روانشناسی انتقام: چرا نیاز داریم انتقام بگیریم؟

بهترین روش انتقام چیست

انتقام عملِ آسیب زدن یا ضرر زدن به شخصی است به قصد جبران آسیب یا ضرری که آن فرد به انتقام گیرنده زده است، شوق به گرفتن انتقام.

همانطور که در مطالب پیش از این هم گفته ایم، احساسات منفی هم جزئی از وجود هر انسان هستند و هرگز نباید در صدد انکار آن برآییم. راهکاری که در زمینه احساسات منفی همچون خشم، کینه، انتقام یا هرچیزی از این دست مطرح می شود، پذیرش و به رسمیت شناختن آن ها و سپس انتخاب راهی مناسب و درست برای پرداختن به آن است.

انتقام یکی از احساسات منفی است که می تواند عواقب جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد. زمانی که از کسی ناراحتیم، فکر می کنیم هیچ چیزی جز انتقام نمی تواند خشم برافروخته درون مان را آرام کند، اما واقعا اینطور نیست.

در این مطلب به روانشناسی انتقام و کارهایی که باید در این مورد انجام دهیم می پردازیم، اگر شما نیز افکار مربوط به انتقام را در سر می پرورانید، در این مطلب با آلامتو همراه شوید.

انتقام یا چیزی که رومیان از آن تحت عنوان talionis Lex یاد می کنند، یک واکنش کاملا ذاتی است. چیزی که در موضوع انتقام تاثیرگذار است، این است که همه ما خواستار عدالت هستیم و فکر می کنیم از این طریق می توانیم عدالت را برقرار کنیم. آیا واقعا فکر می کنید بعد از انتقام، به اصطلاح دل تان خنک تر شده و احساسا بهتری خواهید داشت؟ حقیقت این است که به ندرت فرد پس از انتقام گرفتن احساس خوبی را تجربه می کند.


نمونه ای از تلافی یا انتقام را ببینید:

اکنون 7 سال از طلاق ما می گذرد و من مجددا ازدواج کرده ام، به نظر می رسد همسر سابقم هم در رابطه باشد، اما می توانم قسم بخورم که او هر روز صبح اولین فکری که به ذهنش خطور می کند، این است که چطور می تواند کاری کند تا از من انتقام بگیرد و مرا به هر بهانه ای به دادگاه بکشاند. آیا واقعا رنجاندن من او را خوشحال می کند؟ چه چیزی باعث می شود که او از این طریق به من و فرزندانمان آسیب برساند؟

همانطور که Katrina Schumann و Michael Ross خاطرنشان می کنند، برخلاف دیگر اشکال پرخاشگری که نیازی به تحریک ندارند، انتقام اقدامی است که بر اثر یک اشتباه برانگیخته شده است.

به این ترتیب می توانیم بگوییم که انگیزه و هدف، انتقام و مجازات را از یکدیگر متمایز می سازند: انتقام گیرنده به دنبال این است که طرف مقابل رنج بکشد، در حالی که مجازات به دنبال بهبود رفتار فرد گناهکار یا جلوگیری از رفتار بد در آینده است.

در تحقیقاتی که محققان بر روی افراد داوطلب انجام داده اند، نتایج حاکی از آن بود که انتقام نه تنها احساس فرد را بهبود نمی بخشد، بلکه در بیشتر موارد حال او را بدتر می کند.

تاثیری که خشم ناشی از انتقام بر روی فرد می می گذارد فقط و فقط خشم بیشتری را برای او به ارمغان می آورد. زمانی که ما تصمیم می گیریم در مقابل رفتاری که آزارمان داده کمی گذشت به خرج بدهیم عملا از فکر آن بیرون می آییم و ر ابتدا موجبات آرامش را برای خودمان فراهم می کنیم، اما وقتی در پی انتقام هستیم به طور مداوم افکار خشمگینانه و انتقام گرایانه را در ذهن می پرورانیم که همین فکرها باعث خشمگین تر شدن ما می شود.

همه افراد تمایل یکسانی برای انتقام جویی ندارند و این رفتار به شرایط فرد بستگی دارد. اما چیزی که در بین همه یکسان است این است که احساسات خاصی مانند عصبانیت، احتمال انتقام جویی را افزایش می دهند.


خودشیفتگی و انتقام

یک مطالعه توسط رایان پی براون، ارتباط بین بخشش و انتقام را مورد بررسی قرار داد. افراد بخشنده و سخاوتمنمد عملا تمایل کمتری برای انتقام گرفتن داشتند، اما در نقطه مقابل کسانی که صفات مربوط به خودشیفتگی در آن ها برجسته تر بود، میل به انتقام گرفتن داشتند.

به طور مشابه محققان می گویند: “اعتماد به نفس و خودشیفتگی می توانند باعث ایجاد تمایل به انتقام جویی در برابر افراد ناحق شود و می تواند محدودیت های عمل به این خواسته را کاهش دهند.”


ناامنی، نگرانی و انتقام

به گفته محققان افراد مبتلا به نوروتیسیسم (روان رنجوری یا تمایل به اضطراب و افسردگی) بیشتر تمایل به انتقام و افکار انتقام گیرانه دارند.

شاید در وهله اول این دو با هم متناقض به نظر برسند، زیرا انتقام جویی یک اقدام تهاجمی است و این افراد بیشتر اوقات نگران و مضطرب هستند، مستعد انتقاد از خود هستند و در تعیین اهداف و دستیابی به آنها مشکل دارند. اما کینه ورزی آن ها محصولی از ناتوانی آن ها در مدیریت احساسات منفی، به ویژه عصبانیت است.

یک مطالعه انجام شده توسط John Maltby و همکارانش، نشان داد که افرادی که در سطح نوروتیسیسم بالایی هستند و خشم و دشمنی ادامه دار را تجربه کرده ‌اند، مایل به گرفتن انتقام حتی دو سال و نیم پس از اتفاق اصلی هستند! بنابراین، اگر با کسی که در مدیریت احساساتش به خصوص عصبانیت مشکل دارد، برخورد می کنید، مراقب باشید!


در قسمت زیر، 5 سوالی که قبل از اقدام به انتقام لازم است از خودمان بپرسیم، را آورده ایم:

1. منبع واقعی خشم شما چیست؟

بسیاری از اوقات به دلایلی که کاملا از آن آگاه نیستیم، عصبانی می شویم. این یک واکنش غریزی است که ما به تجربه غیر منطقی واکنش نشان می دهیم.

بهترین کاری که بعد از عصبانی شدن باید انجام دهیم این است که بنشینیم و با خودمان فکر کنیم که دقیقا از چه چیزی ناراحت شده ایم؟ البته این اتفاق به ندرت اتفاق می افتد چون در این هنگام آنقدر عصبانی و سرشار از خشم هستیم که اصلا فکر نمی کنیم! اما اگر می خواهید واکنش درستی نشان دهید بهتر است به منبع اصلی خشم تان پی ببرید.


2. انتقام چه فایده ای دارد؟

انتقام وعده هایی به آدم می دهد که اغلب نمی تواند آن ها را برآورده کند. انتقام به شما می گوید که شما با این کار و به واسطه درد کشیدن و ناراحت شدن فردی دیگر، خوشحال خواهید شد. اما واقعا این طور نیست. این ها همه خیالات پوچ قبل از انتقام گرفتن هستند.


3. آیا تاکنون مرتکب کار بد قابل مقایسه ای با این شرایط شده اید؟

شاید اگر در شرایطی که تصمیم به انتقام می گیریم کمی جای خودمان را با طرف مقابل عوض کنیم، بتوانیم راحت تر آتش خشم انتقام مان را خاکستر کنیم. واقعا اگر خودمان هم گناهی مرتکب شویم، باز هم به نظرمان بهترین کاری که فرد مقابل می تواند انجام دهد، انتقام است؟


4. آیا ممکن است شما اشتباه کرده باشید؟

 آیا واقعا درست قضاوت کرده ایم و شرایطی که ایجاد شده صد درصد تقصیر طرف مقابل است؟ آیا او حق هیچ گونه اعتراضی ندارد؟ خودتان هم می دانید که همه ما انسان هستیم و جایزالخطا، پس در مواقع ناراحتی و تصمیم به انتقام، کمی معقولانه تر فکر کنید و شرایط را بسنجید.


5. در این شرایط عاقلانه است که به جای انتقام چه کاری انجام دهید؟

 آیا تا به حال به رفتار افراد فروتن و باگذشت دقت کرده اید؟ تنها فرقی که این افراد با آدم های معمولی دارند این است که در شرایط عصبانیت یا انتقام، کمی مهربانانه تر رفتار می کنند و ترجیح می دهند با گذشت به طرف مقابل درس انسانیت بدهند.

اگر می خواهید شما هم فردی باگذشت باشید، باید بدانید که گذشت و انتقام دو طرف مقابل هستند و باید روی تصمیم به انتقام تجدیدنظر کنید.

ترنس، فیلسوف رومی در این زمینه می گوید: “هیچ انسانی برای من بیگانه نیست، تنها چیزی که خشونت را پایان می دهد، یادآوری این است که ما هم انسان هستیم.”


و اما سخن پایانی…

می دانم که بارها و بارها جملاتی همچون “لذتی که در گذشت هست در انتقام نیست” و امثال این را شنیده اید، اما حتی تحقیقات علمی هم نشان داده اند که در بیشتر موارد انتقام حال شما را بهتر نخواهد کرد و احساس بهتری نسبت به تلافی کردن نخواهید داشت.

اگر اکنون از رفتار فردی ناراحت هستید و مدام افکار انتقام جویانه در ذهن تان می گذرد، می توانید با تمرین گذشت و بخشش اول از همه به خودتان آرامش بدهید. قطعا صفاتی مانند گذشت و بخشش و فداکاری دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل می کنند.


113 دیدگاه

 1. ناشناس باشم بهتره

  درود و سلام مجدد
  دوست عزیز اگر نظرات کاربرها رو میشد لایک کرد و یا فایل پاسخ داشت خیییلی خوب بود.
  بنظر من میشد بسیاری از اونها رو پاسخ دادچون اکثرا در مورد بهم خوردن یک رابطه است.
  اگر باور ذهنی خانمها و آقایون این باشد که وقتی کسی تمایل نداره کنارت باشه ( حالا به هر دلیل منطقی یا غیرمنطقی)شما خودت باید آزادش بگذاری بمونه یا بره ، چون کسی که بخواد بره با هر بهونه میره و کسی که بخواد پیشت بمونه ؛ اگر لگدش هم بزنی نمیره (فکر کنم این پاسخ اکثر کاربران شما بود.)
  نکته بعد
  اگر آلفرد اسکاچ رو تو اینترنت سرچ کنید چیزی نمیاد.چون این نظریات انتقامی روانشناسی غیر عادی است.لطفا فقط (( روانشناسی غیرعادی )) رو سرچ بفرمائید.
  مطالبی که شما در مورد انتقام گفتید قدیمی و جملات کلیشه ای است (که ببخش و وقتی انتقام میگیری بخودت بیشتر ضربه میزنی)و جالب اینجاست که کاربران شما در سال ۲۰۲۳ مطالب شما رو قبول ندارند و علنا مخالفت خودشون رو در نظرات عنوان کردند.
  اگر طبق نظریه آلفرد اسکاچ عمل کنی اسمش انتقام نیست بلکه بازتاب رفتار آدمها به خودشونه الان روانشناسی نوین داره روی این موارد تحقیق و پژوهش جدی می‌کند. دیگه دوران بزن در رو تموم شده

 2. ‍ناشناس باشم بهتره

  درود بر شما‍
  مطالب همه شما دوستان رو خوندم.انتقام اگر در جهت اصلاح باشد خوبه اما باید طبق نظریه آلفرد اسکاچ عمل کنید.او معتقد است
  [اگر با (آدما) مثل خودشون رفتار کنی ناراحت نمی‌شن.]
  در اینجا او معتقده با بازتاب رفتار انسانها به خودشان شما میتوانید هوش هیجانی اونها رو اندازه گیری کنید.در این نظریه منظور از آدمها ، انسان هائی با رفتار طبیعی و با بهره هوش هیجانی ۱۰۰ هستند.
  اگر در بازتاب رفتار شخص به خودش ناراحت شد هوش هیجانی ۸۰ اگر پرخاشگری کرد ۷۰ کودن و اگر تهاجمی و جدی برخورد کرد ۶۰ و اگر در بازتاب رفتارش ، مخاطب خوشحال شد و بشما پاداش داد هوش هیجانی ۱۲۰ باهوش تعیین می شود.
  مثال: شما با خانواده خود به مهمانی می‌روید در بدو ورود میزبان متلکی کلفت در برابر مهمانها بشما می‌گوید.طبق نظریه آلفرد اسکاچ شما نباید بلافاصله پاسخ دهید چون هم مهمان هستید و حرمت میزبان را باید نگه دارید هم بازی پینگ پنگ نیست که یک متلک شما بگوئید یکی میزبان ، باید سکوت ده ثانیه بکنید.و یکبار شخص متلک گو را به منزل دعوت کنید و همان متلکی که در بدو ورود بشما زد به او برگردانید.
  فقط دوستان طبق نظریه آلفرد اسکاچ
  ۱_شما فقط یک گلوله برای شلیک دارید (یعنی یک متلک خوردی یکی پس بده متلک بارونش نکنید) در واقع با متلک گفتنش ، او بشما اجازه داده رفتارش را بخودش برگردانید.(زدی ضربتی ، ضربتی نوش کن)
  ۲_ باید متلک شخص عینا و با همان جمله بندی تکرار شود مثلا بشما جلوی همه مهمانها با خنده گفته [باز بوی کباب بلندشد و تو پیدات شد؟] شما هم باید همین جمله رو بگید نه جملات دیگه تا یادش بیاد این حرف بازتاب حرف خودشه
  ۳- باید شرایط ، موقعیت ، زمان و مکان مشابه باشد ، حالا شما میزبان هستید و او با خانواده محترمش مهمان شما
  آلفرد اسکاچ این روش رو به تک تیرانداز تشبیه کرده چون ممکنه مدتها انتظار بکشی ، استتار بکنی ، زاویه و سرعت باد رو بسنجی یعنی همون شرایط و موقعیت مناسب و بعد شلیک کنی ، میتونی هم بجای وسط پیشونی ؛ کنارش بزنی و بهش بفهمونی اگر تو هم بخوای مثل خودش رفتار کنی میتونی
  دوستان بخشش باید هنگامی باشد که اون شخص طلب بخشش کنه مثلا اگر در بدو ورود در گوشش بگی حالا خوبه منم جلو خانوادت ضایعت کنم؟ اگر دیدی رنگ و روش رو باخت و به اته پته افتاد؛ نمیخواد هوش هیجانیش رو اندازه بگیری همینکه بگه شوخی کردم ببخش ؛ شما هم ببخشش
  دوستان اگر خوشتون اومد لایک کنید که دفعه بعد نظریات گوتنبرگ و یادتون بدم تا با تراکتور از رو طرف رد شید.
  حقیقت من بلد نیسم مثل روانشناسان دیگه به آرامش دعوتتون کنم چون برخی افراد در جامعه هستند که واقعااا رفتار بی نزاکت دارند.

  روانشناسی غیرعادی ۲۰۲۳

 3. بماند

  منم میخوام تلافی کنم هم انتقال بگیرم دو بار شوهرم بهم خیانت کرد سال ۹۹ که توی اوج جون کندن و کارکردن بودم فهمیدم با پولای من به زنی رو صیغه کرده و و من چون خیلی دوستش داشتم تا خودکشی هم پیش رفتم و خیلی اتفاقای بدی افتاد دوباره سال گذشته عاشق یه زن شوهردار شد و میومد لباساش و دور لبش رزایی بود الان یک سال میگذره هیچ کوهی نخورده مثلا آدم شده چون تمام دارایش مال من هست و از طرف دیگه خالم ازش بهم میخوره دویت دارم جرش برم کسی پیشنهادی داره

 4. عسل

  رفیقم بهم خیانت کرده به نظر شما بهش بگم با هم حلش کنیم یا ازش انتقام بگیرم؟؟

 5. Rezvan

  به زودی ماجرای انتقام منو در روزنامه حوادث می نویسند چون قرار انتقام خونینی از دانشگاهی که درش درس خوندم و رئیس اداره بگیرم جون حقم را بدجور ضایع کردن فقط خون آرامم می کنه

 6. امیر

  جناب رضوان‌ ۱۰ ساله من صبر کردم چی شد ؟ کاملا شدم نوکر برادر زن‌ث‌حالا بچه او ، اولین کار هیچ کاری برایش انجام ندادم ، کامل ندیده گرفتم هیچ فرقی نگرد ، شده کثل یک‌سرطان ، که جز مرگ‌برای من آسایشیز ندارد ، ۱۰ سال گذشت ، کجاست آن چوبی که با آن تنبیه شود ؟

 7. ن

  کسایی که میگن انتقام باعث میشه ظالم ادب بشه و چمیدونم دیگه ظلم نکنه خیلی ساده‌ان. مثلا وقتی یکی میره آدم میکشه یا تجاوز میکنه بعد میان و اعدامش میکنن هم مدعی هستن که آدمای دیگه درس میگیرن و آدم کشی و تجاوز نمیکنن ولی بارها ثابت شده که اعدام بازدارنده نیست و جلوی قتل و تجاوز رو نمیگیره. انتقام هم به کسی چیزی یاد نمیده و جز اینکه ظالم فوری خودش رو بذاره توی جای مظلوم و آه و ناله کنه چیزی نداره. بابای ما همیشه ما رو کتک میزد و اذیت میکرد برادرم وقتی بزرگ شد گرفت کتکش زد و به قول خودش انتقام گرفت بابام هم باز 2-3 بار دیگه باهاش کتک کاری راه انداخت و بعد دیگه بیخیال شد. اونم چون دید واقعا زورش بهش نمیرسه. ما هم کلا بهش بی محلی میکنیم و یه جورایی حذفش کردیم (البته به خاطر آسایش خودمون نه انتقام). ولی نه تنها پشیمون نیست و به اشتباهاتش اعتراف نمیکنه بلکه معتقده که کاملا حق داشته و هیچ کار غلطی نکرده و همیشه ناله میکنه که من خیلی مظلومم شماها همیشه منو اذیت کردین و اون داداشتونم منو زده و من فقط به شماها محبت کردم. اینم نتیجه انتقام. کلا من به این نتیجه رسیدم که اصلا نمیشه هیچ کسی رو تغییر داد. نه با انتقام نه با قانون نه با بحث و نه با هیچی. اگر دنبال انتقام برای خنک شدن دلتونید که نمیدونم چی بگم ولی اگر فکر میکنید با انتقام به طرف درس خاصی میدید سخت در اشتباهید. متجاوزا همواره با پررویی تجاوز میکنن حتی وقتی آبروشون رو میبری با پررویی میگن کرم از خود درخت بود و از این مزخرفاتی که لق لقه دهن کثیفشونه، قاتلا همواره آدم میکشن، مواد فروشا همواره مواد میفروشن، آدمای آزارگر و خشونتگر هم همواره خشونت میکنن و… به هیچ روشی هم اصلاح نمیشن. بیخود هم به مردم نگید چون شما هیچی نگفتید طرف پررو شد و با بقیه هم همین کارو کرد. اینجوری فقط دارید بار گناه ظالم رو روی دوش یه بدبخت دیگه میندازید. ولی منظورم این نیست که سکوت کنید. بهش اعتراض کنید یا خودتونو از دستش خلاص کنید یا هر چی اما ما که هر چقدر به ظالم به انواع و اقسام روشها اعتراض کردیم هم هیچ نتیجه‌ای ندیدیم. حداقل پیش خودم میگم باز خوبه ساکت ننشستم. همین.

 8. ن

  واقعا متن رو که خوندم هیچ کمکی نکرد ولی بعدش که نظرات مردم رو خوندم فهمیدم که بر خلاف اونچه تصور میکردم اصلا انتقام جو نیستم و چهره زشت انتقام رو دیدم و فهمیدم که چقدر آدمها موجودات وحشتناکی هستند و آدم باید خیلی مراقب باشه که با کی دوستی میکنه و وارد رابطه میشه. چون گاهی وقتا اصلا قصد آسیب زدن به کسی رو نداری ولی اون آدم آسیب میبینه و حالا بخواد بیاد زندگیت رو آتیش بزنه یا بکشتت. و چیزی که متوجه شدم اینه که این کسایی که نظر دادن مشکلشون این نیست که شخص مورد نظرشون رو نبخشیدن مشکلشون اینه که خودشون رو نمیتونن ببخشن. بعدم اگر اینطوری باشه باید از خودشون هم انتقام بگیرن چون کسی که بهشون آسیب زده مثلا ظرف یه هفته این کارو کرده ولی اینا ده سال با خودشون حملش کردن تا روز موعود انتقام برسه. خب خودتون که بیشتر به خودتون آسیب زدین.

 9. امیر

  اگر با نظر شما موافقت کنم که انتقام درد را کم‌نمیکند‌، شما به پرسش من پاسخ دهید ، در حالی که تنها هستید در برابر ظلم ، بدی و سواستفاده برادر زن چه می‌کنیم؟ آنقدر تنها هستید که حتی قادر به صحبت با فردی نیستید ، من تنها هستم نه پدر ، مادر و برادر و خواهر هیچکسی را ندارم ، برادر زن‌ من بیشتر از ۱۰ سال است مانند زالو به زندگی من چسبیده ، من و زنم باید در اتاق دختر کوچکم بخوابیم و او در اتاق خواب ما ، زنم جرعت و شهامت ندارد که چیزی بگوید و اجازه به من هم نمیدهد‌ ، ازدواج کرد ، جدا شد حالت با بچه هم اضافه شده شما به من جواب دهید

 10. یک رهگذر

  بهترین انتقام در زندگی

  این است که به راه خود ادامه دهید و اتفاقات بد را فراموش کنید
  به هیچکس اجازه ندهید از تماشای رنج شما لذت ببرد
  شاد بودن را سرمشق زندگی خود قرار دهید و مسیر زندگیتان را به زیبایی ترسیم کنید
  در گرفتاری باید اندیشه را به جنب و جوش انداخت و بکار بست نه اعصاب را
  خوشبخت کسی است که با مشکلات مشکلی ندارد و نگاه سطحی و گذرا می اندازد و می گوید این نیز بگذرد همین
  باید حوصله داشته باشیم و تحمل و صبر کنیم تا موفق شویم
  فاصبر ان الله مع الصابرین خدا با صابران است
  فاصبر ان وعدالله الحق ولاکن اکثرالناس لا یعلمون صبر کن وعده خدا حق است ظالمان به سزای اعمال ننگین خود خواهند رسید خدا وعده داده است که از ظالمان به سختی آری به سختی انتقام خواهد گرفت
  اندکی صبر سحر نزدیک است به نماز و دعا پناه ببرید – تشکر و سپاس

 11. یک رهگذر

  خواستند قتل مرا رقم بزنند ولی من هرگز و هرگز انتقام نخواهم گرفت کسی را نخواهم کشت زیرا سوره نسا آیه 93 می فرماید هر کس مومنی را به عمد بکشد جزای او آتش جهنم است که همیشه تا ابد در آن معذب خواهد بود خدا او را لعن کند و عذابی دردناک برای او مهیا سازد .
  مولا علی علیه السلام : هر کس برای کسی چاه بکند خود در آن خواهد افتاد
  بخدا سوگند خدا صاحب انتقام است سوره آل عمران آیه 3 : خدا شکست ناپذیر و صاحب انتقام است
  سعی کنید ظالم را به خدا حواله دهید به خدا واگذار کنید امام حسین علیه السلام در آن حالت که همه عزیزان خود را از دست داده بود امام سجاد علیه السلام را به سینه چسبانید و فرمود البته برای امت خود فرمود فرزندم بترس از ستم بر کسی که یاوری جز خدا ندارد
  بخدا سوگند ظالم 2 بار هم در این دنیا و هم در آن دنیا به جزای خود خواهد رسید همین الان هم ظالم در آتش است و می سوزد و می گدازد ولی نمی فهمد تا ساعت یقین و مرگ او فرا رسد و با سر به ته جهنم سرازیر شود و در ته جهنم فریاد جانکاه سر دهد
  مرگ را فراموش نکنید همه روزی از قبرها برانگیخته خواهند شد و وای و صد واویلا به حال ظالم

 12. بی نام و نشان

  دختر عمم باید بمیره نه برا چیزای کوچیک اون ۵ سال تمام آزارم داد به خواتر شرایطم منو کوچیک کرد میخوام خفش کنم اگه رحم کنم به زانو درش میارم ۲ ماهه نقشه میکشم
  اما خدا به دادش میرسه که نقشهام بهم می ریزن چطوری انتقام بگیرم و دلمو خنک کنم
  البته چند بار رو سرش آب ریختم ولی کافی نبود۰

 13. یه انسان

  کسایی که میسپرن دست خدا و میگن اون جواب کار طرفو پس میده ، سخت در اشتباهین
  خدا هیچ کاری جز خراب کردن همه چی نمیکنه
  فقط برین انتقامتونو به بهترین شکل بگیرین ، نه که همه چیشو بگیرین اما نابودش کنید بزارین همون حسی که به شما دست دادو‌ اونم تجربه کنه
  اگه جایی هم دیدیش به کتفتون باشه و بهش بی محلی کنید
  این کارو خودم امتحان کردم که دارم میگم

 14. عبدالله

  سالهای زیادی از عمرم گذشته بدفعات عاقبت نامردی و ظلم را با چشم خودم دیده ام شاید برای کسی باور کردنی نباشد چنین اشخاصی حتی بعد از مرگ در خواب میبینم با التماس تقاضای بخشش دارند ولی هنوز هم وقتی ظالمی را می‌بینم که راست راست می‌گردد و بریش بقیه می‌خندد فکر میکنم قصاص عملشان را باید پس دهند هر چند که مطمئنم صبوری هم همین نتیجه را دارد

 15. آرمیتا

  بهترین راه حذف کردن اون آدم از زندگیتونه حتی اگه مامان باباتون باشه

 16. ناشناس

  کسی بود که هرطور دلش میخواست احساسات منفی و افکار کثیف و توهماتش رو رو سر من خالی میکرد..فکر میکرد خدا بهش دستور داده خودشو به من نزدیک کنه..اولش نگفت بیماری روانی داره..مدت ها بعد فهمیدم زمانی که دیر شده بود. مدت هاست میگذره از زمانی که تصمیم گرفتم باهاش نباشم هرچند میترسیدم اگه بگم با تهدیدش نزاره اینکارو کنم ولی باز تصمیم گرفتم مطابق میلش پیش نرم. گریه میکرد خودشو میزد وسایل میشکوند.. .هیچ پشیمونی ای ندارم هرکی تو زندگیش اشتباهی میکنه اما بعد این همه مدت همچنان از عاقبت تصمیمم میترسم.. نکنه منو ببینه اسیبی به من یا اطرافیانم وارد کنه.. طوری شدم که اگه میتونستم بکشمش اینکارو میکردم که فقط از شر خطرات احتمالیش خلاص شم.. واقعا حس میکنم زندگیم دچار ناامنی شده بخاطرش.. ای کاش راهی باشه..
  وقتی کسی ارامش زندگیت رو تهدید میکنه طوری که هرشب با به قتل رسیدن یا ازارت از خواب میپری..یا هرلحظه حس میکنی داره میبینتت و قصدش صدمه زدن بهته… فقط ببخشی؟بخشش من چقدر میتونه به انسانیت نزدیکش کنه؟ بخشش من حتی خودم رو نمیتونه اروم کنه چون میدونم یجایی زندست و ممکنه کاری کنه مثل زمانای دگ.. بدتر از همه اینه نمیتونم انتقام بگیرم. ای کاش راهی بود..

 17. حسام

  انتقام اگر وجود نداشت وقتی یک نفر رو میکشی و پلیس متوجه میشه اعدامت نمیکردن یکسری اتفاقات هست که نه دادگاه نه پلیس هیچکس نمیتونه کاری براتون انجام بده به امید انتقام خدا هم نباشید کلا دور کشتن طرف یا هرگونه ادم کشی رو خط بکشید در عوض تمرکز کنید روی اینکه چند ماه طرف رو زیر نظر داشته باشید بعدش یک شب تاریک رو انتخاب کنید ساعت 3 شب با مخلوط کردن 2 لیتر بنزین با 2 لیتر گازوئیل که بشه 4 لیتر برید سر وقت ماشینش و خونه زندگیش همه رو بفرستید هوا ماسک و کلاه هم داشته باشید که اگر دوربینی چیزی بود نتونن تشخیص بدن به همین راحتی فقط طرف رو خوب زیر نظر بگیرید اگر از اون خونه نرفت و یه ماشین دیگه خرید بعد دو یا سه ماه دوباره برید همونم بفرستید هوا خودم انجام دادم خیلی حال داد

 18. ….

  لذتی که توی انتقام هست تو هیچ چیز دیگه ای نیست

 19. Mohadeseh

  نطرات شما خوبه ،اما به نظرم کسی که دلت رو برای چندین بار میشکنه دیگه جای بخشش نیست ،باید انتقام گرفت …باید دلش بشکنه تا بفهمه بقیه هم دل دارن انسان هستن ،احساس دارن …..

 20. منتظر

  وقتی ۵۰ سال زحمت مکشی تا خودت و خانوادت در آرامش باشی .وقتی سلامتی جسمانیت رو در قبال این ۵۰ سال زحمت و تلاش از دست دادی تا به اون موفقیت برسی. وقتی یکی رو مثل بچه خودت بهش محبت میکنی از ۶ سالکی بزرگش میکنی و حتی طرف رو از لحاظ جنسی و عقلی مرد میکنی .وقتی برای طرف میری خواستگاری و زن میگیری . وقتی برای بچه دار شدنش چندین بار تمامی شرایط و هزینه های بچه دار شدنش رو به عهده میگیری وقتی از پدرش به شهادت خودش و همه فامیل بیشتر براش زحمت میکشی .وقتی چندین بار دستبند پلیس رو از دستش باز میکنی و باز کمکش میکنی.وقتی این موجود ازبرادر بهت نزدیکتر باشه ووووو…… بعد در یک لحظه چشمش رو میبنده و با اینحال که میدونه وضعیت جسمیت دیگه مثل ۵۰ سال قبل نیست که دوباره از صفر شروع کنی و با تمام این تفاصیل میلیاردها بدهکارترین میکنه و حتی ارث پدرت رو هم با خود میبره.حالا بگو باز هم این چیزهایی که گفتی در مورد این آدم صدق میکنه باز هم با گذشت کردن درست میشه زندگیت نه جونم لحظه جان دادنش فقط میتونه آرومم کنه حتی اگر فقط چند دقیقه وقت داشته باشم و بدونم کجا هست فقط تکه تکه کردنش راحتم میکنه و مثل آبی میمونه روی آتشی که بر جانم انداخته.فقط ۳ ثانیه کافیه هر وقت که ببینمش☠️☠️☠️

 21. بازنشسته

  من بر خلاف گفته ها ، از بخشش های متعدد در مورد خیلیها از خودم ناراحت و عصبانی ام !!!
  چرا باید این همه بخشش در زندگی داشته باشم که حتی طرف ها ندانند که من بخشیدمشان ؟؟
  الآن بخشیدن ها پس از چند سال داره آزارم میده به روانپزشکهای متعددی مراجعه کرده ام اما هیچکدام فایده ای نداشته ، پس این آرامش و لذت پس از بخشش کجاست ؟؟
  من از ناکرده های خودم پشیمانم
  همین ….

 22. zeinab

  ميشه هم بخشيد هم انتقام گرفت… اول طرفو ببخشيد … هر اتفاقي افتاده بذاريد پاي نادانيش…اين اطمينان قلبي رو به خودتون بدين که انتقام خواهم گرفت…. بعد صبر کنيد صبر از همه چيز مهمتره صبور باشيد تا فرصت مناسب براي انتقام پيدا بشه ميتونه يک هفته بعد يا يک سال بعد باشه…اما بلاخره اون روز مياد و نوبت شما هم ميرسه تا تلافي کنيد…ميتونيد چندتا برنامه هم براي انتقام داشته باشيد يکم رو فرد تمرکز کنيد ببينيد چه نقات ضعفي داره باهاش عادي رفتار کنيد و ازش فاصله نگيريد…شاد باشيد همين که شما رو دايم اطراف خودش شاد ميبينه باعث ناراحتيش ميشه..از قبل چندتا جمله خوب پيدا کنيد که دندان شکن باشه اما مودبانه باشه …بعد در فرصت مناسب سکه يه پولش کنيد
  با يک برنامه ريزي خوب بدون اينکه حس منفي داشته باشيد انتقام ميگيريد و شيرينيش رو با تمام وجود حس ميکنيد…. واقعا حس خوبي داره

 23. .

  یکبار به من ظلم شد بخشیدم و خدا کمک کرد اتفاقات خوبی برایم رقم خورد الان مرده و زنده اون افراد برایم فرقی نمی کنه اما دوباره از شخص دیگری زخم خوردم و حدود پنج سال هست در تلاشم مثل دفعه قبل فراموش کنم به نظرم بزرگترین انتقامی که میشه از کوته فکران و حسودان اطرافمون بگیریم موفقیت هست
  تجربه انتقام گرفتن را هم دارم کسی که نفهم باشد انتقام شما تاثیری بر او ندارد بعضیا گاو تر از اونی هستند که سرشان را ببری باید بگذاریم در مدفوع خود غوطه ور باشند.انتقام شما بار گناهشان را کم می کند باید واگذارشون کنید به خدا .انتقام خدا سخت تر هست.

 24. زهرا

  ۳ سال با یه مرد بودم شرایط همدیگرو قبول کرده بودیم که نمیتونیم ازدواج کنیم ولی با هم زندگی میکردیم عشق و حال میکردیم شب و روز کنار هم بودیم، خیلی کارها براش انجام دادم، مالی، کاری، درمانی، … جاهایی بردمش که تا حالا ندیده بود! تموم هزینه هاش با من بود! ولی منم زیاد گیر میدادم، یه مدت میگفت آرامش ندارم، تا یه رپز گفت خستم کردی دیگه نمیخوام بات باشم، خیلی چیزها ازش دارم کلی مدرک اگه رو کنم باید بمیره چه پیش خانوادش چه محل کار چه دوستان، الان نمیدونم ازش انتقام بگیرم یا نه؟ مدارکو رو کنم برای خانوادش یا نه،

 25. با خوندن نظرات به این نتیجه رسیدم که ما ادما ترسناکیم
  هر چند که خودم هم دارم کل زندگیم رو میزارم رو پول دیه ای بعد کشتنش باید بدم.

 26. A6sad

  دمتگرم داداش با این مقاله کاری کردی بیشتر دلم انتقام گرفتن بخواد

 27. هادی کازرونی

  اظهار عجز پیش ستم پیشه ابلهی ست

  اشک کباب باعث طغیان آتش است .

 28. هادی کازرونی

  گناه مظلوم از ظالم بیشتر است ،

  اظهار عجز پیش ستم پیشه ابلهی ست

  اشک کباب باعث طغیان آتش است .

 29. AMIN

  سلام من الان 21سالمه تو11سالگی عاشق یکی از دخترای فامیل شدم خب ،معلمومه تو این سن بچگی که بقول معروف آدم دهنش هنوز بوی شیر میده ، ببینید وقتی آدم یه دخترو به چشم یه کیس مناسب برای ازدواج تو بزرگسالی ببینیه چقدر می‌تونه این حس قوی بشه طی آینده ، من خودم هم مغرورم و هم خود شیفته یعنی میتونم اعتراف کنم تنها ایرادم همینه وضع مالیم هم خوبه یعنی چند پله از کسی که دوسش داشتم بالاتر بودم ظاهرم هم سبزه و قد بلند هستم ،،، روزها و ماه ها و سالها گذشت و من علاقم بهش بیشترمیشد اگه پسر باشید میتونید درک کنید که وقتی 10 سال روی یه دختر کراش داشته باشید و اونو کنار خودتون و تو رویاهاتون اون طوری که میخواهید تصور کنید چه حسی داره وقتی بفهمید جسم و روحش مال یکی دیگس منظورم و که میفهمید ،17سالم بود که خودمو بهش نزدیک تر کردم و باهاش صمیمی شدم یه روز بهش پیشنهاد دوستی دادم اونم گفت من اهل دوستی نیستم منم خیلی بهم برخورد چونکه طاقت نه شنیدن رو ازش نداشتم و به مدت باهاش قطع رابطه کردم ولی با خودم گفتم بازم چه دختر خوبیه خوبه که با همه همین طوریه احتمالا ،اواخرتابستون سال بعدش یه روز که دیدمش بهم گفت که دوس پسر داشته واینکه آدم تنوع طلبیه من که خودم غیر از این مورد اهل دوستی و این حرفا نبودم و سرم تو کار خودم بود خیلی ناراحت شدم ، بهش گفتم اگه بیام خواستگاریت قبول میکنی که با خنده گفت نه خب منم خیلی ناراحت شدم و بلاکش کردم کلا ، چن سال بعدم شنیدم ازدواج کرده فقط اینجا یه سوال و یه اعتراف میمونه که چرا به من گفت اهل دوستی نیست 10سال عمر و جوونیمو رویاهام به باد رفت یکی دیگه به آرزوی من رسید ،ضربه عشق تنها ضربه ای هست که بهش دیه تعلق نمیگیره انتقام نمیگیرم میرم داد گاه شکایت میکنم میگم کسیو که 10سال از ته وجودم عاشقش بودم متاسفانه یک طرفه بوده الان من جزای عشقمو ،حقمو ،عمرمو ،موهای مشکیمو ، پیشونی خط افتادمو قلب سنگمو از اون میخوام ، خیلی خنده داره ن ؟شایدم گریه داره! ولی متاسفانه قوانینی مبنی بر شکستن قلب و خیانت و دروغ و تحقیر از طرف جنس مخالف وجود ندارد
  اگه داره نظرمو میخونه فقط و فقط یه جمله دارم واسش
  خدا کنه که حسرت خوشی تو قلب بمونه ….

 30. سئودا

  سال 1370ازدواج کردم.زندگی خیلی خوب با همسرم داشتم.جدا از مادرو خواهرش،ولی بعد از یک سال به خاطر داشتن فرزندان دوقلو ،با همدستی شوهرم وخانواده ش به منزل آنها رفتیم.روزهای سیاه زندگی من شروع شد.همیشه دعوا ،توی خونه داشتیم.به خاطر کوچک بودن بچه هایم .می خواستم خودم بسوزم و بسازم.ولی طلاق نگیرم.خانواده ی شوهرم پسر پرست بودند.پسرم را دوست داشتند.ولی دخترم و مرا اذیت می کردند.این اذیت و آزار سی سال طول کشید……وحالا من مانده ام.وسینه ی پر از درد، و فکر انتقام،از خانواده شوهرم،مادرش پارسال به درک واصل شده، ولی هنوز خواهر شوهرم زنده است.می خواهم ظلمهای که به من،و مخصوصا به دخترم،به خاطر دختر بودنش بهش شده.فریاد بزنم.روز و شب ندارم.همه اش گریه و غم وغصه…….از خدا می خواهم انتقام مرا از وی بگیرد.به امید زجر کشیدنش،زندگی می کنم…….

 31. فیروزه

  فقط انتظار می کشم و خیلی دوست دارم خداوند بهم نشون بده ه انتقام چطور گرفته شد که این برام معجزه‌ای از طرف خداوند

 32. محسن

  من نمی دونم بخشیدن زمانی که یکی زندگیت رو داغون کرده یعنی چی! پس این تلاش هایی که تمام تاریخ انجام داده‌اند و دارند میدن یعنی کشک… انتقام در حکم قانون هست. کسی که ظلم میکنه باید متوجه بشه که حداقل دیگری مثل ما رنج نکشه.
  می‌بینی یه آدم دهاتی بی‌شعور عقده‌ای سر هیچ و پوچ با تصمیم چرندش زندگی تو رو نابود می‌کنه چون بهش قدرت دادند و توی این مملکت بی‌در و پیکر صاحب منصب هست. خب چرا نباید از این کثافت‌ها انتقام گرفت!؟ ها!؟ بذار یک صدم رنجی که ماها کشیدیم اون هم بکشه؟! اگه این جوری باشه که نابود کردن ما مثل پشه کشتنه براش. بازم همین کارو می‌کنه.
  به نظر من انتقام بهترین و شفابخش‌ترین حس دنیاست. هر چه قوی‌تر لذت بخش تر

 33. حجت

  لذتی که در انتقام هست در هیچ نیست اگه ببخشش همراه با میلیاردها تومان پول باشه نمیتونه زخم دلت خوب کنه کسی ظلمی در حقت کرده اگه دستش بیاد دوباره همون ظلم را میکنه در واقع میگه یک بار کردم هیچ غلطی نکرد بذار دوباره بکنم هیچگاه ظلمی که در حقتون شده نبخشید چه جسمی چه مالی چه جنسی چه روحی وتلافی کنید تا هم دلتون آرام بشه هم طرف مقابل دیگه تکرار نکنه بخشیدن ظالم علاوه بر اینکه ظلم به خودتونه باعث میشه که طرف یکی دیگه را قربانی کنه

 34. طلوع

  دلم میخواد انتقام بگیرم، هر چند که دهنش صاف شده تا حدی، ولی جاهایی مجبورم تو مهمونیا ببینمش، میگن بهترین انتقام فراموشیه،
  آدم بدذاتو نمیشه بخشید، خوب و بد بودن باهاش فایده ای نداشت، به فکر خودش بود
  گاهی فقط دعاش میکنم که آمرزیده بشه

 35. نرگس

  اونایی که ظلم می کنن خودشون در جهنم زندگی می کنن و نیازی به انتقام گرفتن نیست چون انتقام اونارو راحت می کنه و از جهنم بیرونشون میاره به نظر من بزاریم تو جهنم گناهان خودشون بسوزند و مرگ براشون سالها ناز کنه آرزوی مرگ کنن

 36. Zeynab

  شاید تموم این حرفا در مورد خوب بودن یا بد بودن انتقام درست باشه اما من میگم باید به شرایط نگاه کرد ببینی اون فرد لیاقت ببخشیدن تورو داره یانه یا با بخشیدن تو دست از اشتباهش بر میداره اگه جوابش نه شد باید انتقام گرفت …کسی که بیست بار بخشیدیش باز کارشو داره. پیش می‌بره باید یه درس درست حسابی بهش داد

 37. saiak

  خیلی مدت ها مشتاق بودم که انتقام بگیرم مدام نفرت داشتم و عصبانی بودم؛حالا که مدتی گذشته از اون اتفاق و واضح تر به گذشته نگاه میکنم میبینم درسته ظلم بدی در حقم شده ولی در کنارش خوبی هایی هم شده.باید بگم بعد از اتفاقی که افتاد من رشد کردم و بالغ تر شدم پس‌گله ای ندارم و البته بخوام بگم ظلمی که بهم شده بخاطر نادانی و سادگی و بی عرضگی خودم بوده بی انصافیه چون من یک انسانم و از طرف مقابل انتظار دارم و واقعا نمیشه راحت طرف مقابلت رو بشناسی.
  ولی خب گاها وقتی به کسایی که بهم بدی کردن نگاه میکنم میبینم وضع روحی اونا حتی از من هم بدتره پس کینه داشتن بی فایده است
  و خب واقعا کینه داشتن و برنامه ریزی برای انتقام فقط وقتمون رو تلف میکنه و خودمون رو کوچیک میکنه

 38. نینا

  بابام جوانی ، زیبایی ، شادیم و آرامشم رو ازم گرفت . آینده ام را به آتش کشید و اینقدر گرفت و گرفت تا نابود شدم …
  فکر کردید میگزارم من رو نابود کنه و خودش به یک زندگی عادی ادامه بده ؟امکان نداره
  هر چیز تاوانی داره و نیست و نابود کردن یک انسان هم جرم محسوب میشه
  و میزان انتقام هم باید با جرم تناسب داشته باشه ….

 39. علیرضا

  سلام.واقعآیک راهی به من آسیب دیده ازظلمی که به من شده نشان بدین تا ازدردی که میکشم خلاص بشم.برای شمایی که این دردو نمیکشی خیلی ساده وراحته که بگی انتقام بدوگذشت کنیدو بگذریدازشخصی که به شما ظلم کرده.من روزوشب ندارم دورهای۱۰ساله و۱۲سال افسردگی کشیدم.دراین دوران به خانواده ام آسیب های فراوانی زدم.لذت زندگیمانبردم.چطورگذشته غم بارم رایادم بره وباحال خراب وپردردم کناربیام.فقط نگید انتقام بده وخلاص.راه حل بدید.راه حل عملی.ممنون.

 40. هدایت شده

  من اومدم انتقام بگیرم ولی با خواندن متن و دیدگاه‌ها منصرف شدم.
  خدارو شکر میکنم.

 41. عماد

  مطالب جالبی بود اما متاسفانه نتونست افکار و درون من رو آروم کنه بنابراین من انتقام خودم رو میگیریم و زندگی هر سه نفر رو نابود میکنم همونطوری که بی جهت زندگیم‌رو نابود کردن.
  بلایی سرشون بیارم که از زنده بودنشون عذاب بکشن و درس عبرتی بشن برای بقیه و من بعد سرشون تو کار خودشون باشه

 42. هیچکس

  اگر واقعا مطمئنید که حق با شما بوده انتقام بگیرید ولی حتما از خدای بزرگ کمک بخواید که توی مسیر سایش رو بر سرتون حفظ کنه و صبور بودن دومین نکته حیاتیه انتقام گیریه . انقدر صبر کنید تا طرف یادش بره بهتون بدی کرده و بعد با توکل به خدای بزرگ که پشتیبان ستم دیدگانه ضربه نهایی رو بزنید

 43. یتیم

  سلام
  خب این مطلب به جای راه های انتقام فقط نصیحتمون کرد ، که به درد نخورد
  من بابام معتاد بوده و یه روز سر مواد مامانمو میزنه ، و اینقدر بد میزنتش که مامانم چند روز بعدش میمیره ، بعدش منو میفروشه به یه آدمی به اسم ناصر ، که ما صداش میکردیم آقا ناصر ، این آقا ناصر انواع کثافت کاری ها رو به ما یاد داد ، دزدی ، جیب بری ، جا به جا کردن ، چاقو کشی . تا اینکه یه روز به خودم گفتم که با این وضع نمیشه زندگی کرد ، بعدشم از دستشون فرار کردم و رفتم به یه مرکز بهزیستی ، یه سال اونجا بودم و ناصر همین جوری دنبالم بود ، اما مسئولمون خیلی حواسش به من بود ( خانم حیدری ) بعد از یه سال یه خانواده اومدن و من رو به سرپرستی قبول کردن . خانواده ی نسبتا پولداری بودن و همه چیز خوب بود و من داشتم از زندگیم لذت میبردم و کم کم اون خاطرات داشت از بین میرفت که ناصر همه ی زندگیم رو خراب کرد ، پدرو مادرمو کشت … ( کسایی که منو قبول کردن ) بعدش دوباره برگشتم بهزیستی و ناصرو گرفتن ، بعدشم خانم حیدری خودش منو به سرپرستی قبول کرد و الان زندگیم خوبه ، اما یه عالمه خاطرات بد …
  الان نمیدونم بابای واقعیمو بکشم که منو واسه مواد فروخت یا ناصرو ، یا خودمو …
  انتقام گرفتن شاید کسی رو برنگردونه ، اما حداقل یه خاطره ی خوب به خاطراتم اضافه میشه
  قسم خوردم یا بابامو میکشم یا ناصر رو
  هفته ای سه بار میرم پیش روانپزشک یه عالمه چرت و پرت تحویلم میده و یه عالمه دارو و قرص و آمپول کوفتی ، شما هم که اینجوری

 44. الله

  نعوذ بالله من الشیطان الرجیم

 45. من میخوام از مردی که با ماشین به بابام زده رو نابود کنم. الان ۱۰ سال هست که من زیر دست ناپدریم هستم و با از دست دادن بابای خودم ۱۴سال هست که دارم نقشه انتقام میکشم. دنبال کسی هستم که به بابام زده و بابام رو کشته. الان من اونو پیداش کردم یک پسر همسن خودم داره؛دارم تحقیق میکنم تا انتقامم رو شروع کنم.
  من از همون کوچیکی قسم خوردم تا ریشه‌ی اونها رو خشک نکنم از این دنیا نَرَم. الان منم هم از طریق پسرش با خاک یکسانشون میکنم

  • محسن

   لطفاً با یک روانشناس در خصوص این خشمتون صحبت کنید و خدایی نکرده کاری نکنید که تا آخر عمر پشیمون بشید.

 46. ناشناس

  درست گفته که افراد خودشیفته بیشتر انتقام میگیرن. متاسفانه شمایی که میخاید گناه انتقام گرفتن دیگرون گریبانتونا نگیره حداقل بنویس با اونی که به کوچکترین بدی ای ازت انتقام میگیره چیکار باید کرد؟ آدم مثل یه سیب میمونه که تو محیط گرم زودتر خراب و فاسد میشه مصداق زندگیه همه ی ماهاس تو شرایط بد قرار داریم و افراد فاسد با اذیت و آزارمون همیشه مارو به فکر انتقام میندازن، الان که اینو نوشتم دقیق میدونم یک فاجعه قراره گریبان خانوادمو بگیره چون گذشت ندارن و من که یه دخترم دارم گوشه ای از حیاط برای خودم با بنایی اتاق میسازم که از اینا دور باشم .. ورداشتن مارو زاییدن گذاشتن رو دنیا تا با این جور آدماش عذاب بکشیم خدامصبتو شکر

 47. دانیال محمدی

  سلام، همکلاسی های متعصب کُرد زبانی دارم که بخاطر فارس بودنم دائما به من سرکوفت میزنند. توروخدا بگین چیکار کنم؟

 48. م ص

  سلام من ۱۲سال پیش با یه نفر آشنا شدم مجرد بودم اون متاهل یه بچه داشت هر کاری میتونستم کردم زندگیشو بهم نزنه ترکش کردم نشد پول پیشنهاد دادم هر کاری که فکرشو بکنید ولی اون کار خودش کرد جدا شد با یه دختر ۳ ساله هر دو تا طرف از زندگی خودشون راضی نبودن با رضایت دو طرف این کار انجام شد من بخاطر نمیدونم چی نتونستم ول کنم اونو خانواده من اصلا اون رو قبول نکردن سریع برای من اقدام کردن زن گرفتن ولی من بعد عقد عذاب وجدان نزاشت دختری که برام گرفتن رو طلاق دادم بازم به زور خانواده یه دختر دیگه رو عقد کردم و اینبار بخاطر اینکه مادرم نتونه بگه این زن مطلقه است بازم طلاق دادم پنهانی زندگی رو شروع کردم و به زور همسرم بچه‌دار شدیم و خانوادم رو غافل گیر کردیم مادرم هر کاری میتونست کرد مارو از هم جدا کنه ۴ سال هر جا ما رفتیم دنبال ما بود ولی طرف من جوری با من رفتار میکرد که من این فکر رو میکردم که اگر کسی توی این دنیا باشه که واقعا منو دوست داشته باشه فقط اون هست وضع مالیم خوب بود من از بد روزگار ۵ سال قبل به سرطان مبتلا شدم و برای همین تغیراتی زیادی در زندگیم به وجود آمد از خانواده خودم ترد شدم افسردگی شدید گرفتار شدم معتاد شدم و تازه فهمیدم که همون زن عاشق که فکر میکردم بهترین هست روی زمین و از همه چیز های خودم بخاطر اون دست کشیدم ۱۲ سال بچه اون رو هم مثل بچه خودم دونستم پدر خودش حاضر نشد اون رو قبول کنه من قبول کردم ولی این زن بی معرفت بهم خیانت کرده و همون کارهایی که چندسال قبل برای من انجام میداد رو دباره همون کارها رو برای یه نفر دیگه انجام میده من میخوام این نوشته اول بشه درس برای هرکس که به نحوی تازه در شرایط من قرار گرفته و دوم میخوام کمک فکری بگیرم از خواننده های چون خودم شُک شدم و هیچ فکری و کاری نمیتونم بکنم فقط از درد و غصه شب و روزهام شده گریه این واقعیت خیلی تلخ از زندگی منه ممنونم از اینکه وقتت تون رو گذاشتین

 49. هادی

  آخر نگفتی چطور انتقام بگیریم که جیگرمون حال بیاد

 50. محمد فرج زاده

  بخشش وعفو خیلی انسانی ولذت بخش است از انتقام اما برای کسانی که از بخشش وگذشت سو استفاده نکنن وبد وبد تر بشن اشتباهات ورفتار ناپسند وغیر انسانی را بیشتر تکرار کنن به هوای اینکه باز عفو میکند وطرف مقابل را تا لب مرگ شکنجه وعذاب بده مثل من زنم شش سال پیش بخاطر راضی نبو
  دن من با ازدواج یک بیشرف ترکیه ای که ۷ فرزند دارد ومن مخالفت میکردم تا حالا با دخترانم ۵ نفر دست یکی شدن وچه عذابهایی که متحمل نشدم والان در پارکینک خانه تناا زندگی میکنم وماهها سراغمو نمیگیرند حتی اجازه دوش نمیدن وووو بنظر شما خواننده گرامی مرگ ومردن انها وخودم واجب وشرعی نیست البته چند بار شاید ۵ بار گدشت گردم غرورمو مردانگیم شکستم که اینبار فقط وفقط مرگ ومرگ وانتقام

 51. s

  من میخوام از دختر عمم انتقام بگیرم ولی نمیدونم چجوری

  اون بچگیمو ازم گرفت

 52. نازی

  خدا هست ولی به قول النازشاکرروست میگع معلوم نیست مازیرپونس کدوم نقشه‌ایم که مارونمبینه هرچی سنگه برای پای لنگه منم از ۱۶سالگی ازدواج کردم شوهرم پولداربود همش به من توهین میکرد میگفت مادرپدرت گدابودن توهم یکیشون اینقدربهم توهین کرد من ۴سال باهاش زندگی کردم یه خترم دارم ولی دیگه نتونستم تحمل کنم ازش جداشدم امیدوارم یه روزی خدااینقدر بهم تواناییو پول بده تا بزنمش زمین تابفهمه من چه دردی کشیدم من هنوز۲۰سالمه به زندگی امیددارم جمله‌ی من میتونم رو اینقد تکرارکنید تا واقعا بتونید البته باتلاشو پشتکار ممنون

 53. اقلیما

  خیلی از شما عزیزان میگین که ما ظعیفیم خوب وقتی خودت به خودت میگی ظعیف چطوری میخوای که بقیه بهت بگن قوی باید بع خودتون یاد بدین بقبولین که شما قدر هستین و انتقام زدن یا …. نیست انتقام میتونه رسیدن به موفقیت باشه و اینجوری اون شخص که شما میخواین ازش انتقام بگیرین اونقدر خودشو میخوره که لازم به انتقام نیست

 54. زینب

  اون کسی که گفته بخاطر توهین انتقام نگیریم! مگه قراره برا انتقام اسید بپاشیم رو صورتش؟؟؟؟ ما هم عین خودش توهین میکنیم! توهین در مقابل توهین! اخم میکنیم بهش و خشم نشون میدیم تا خالی بشیم! یعنی آدم دیواره که از توهین ناراحت نشه؟؟؟ آدم احساس نداره؟؟ آدم دیواره که از توهین خشمگین نشه؟؟؟انتقام یعنی دفاع کردن! پس انتظار داری عین ماست بی دفاع بهش نگاه کنیم؟؟؟ تا سوارمون بشه؟ تا احساس خورد شدن و اضطراب بهمون دست بده؟ طرف مقابل چون میدونه حسابشو نمیرسی و ناراحتش نمیکنی میاد توهین میکنه بعد میگی انتقام نگیر!! باید انتقام بگیرم تا بفهمه مظلوم نیستیم و دیگه تکرار نکنه!
  حالا به جز توهین رفتار های پرخاشگری اگه زیاد با آدم بشه و آدم تحمل بکنه و آدم خشمشو خالی نکنه خودِ آدم هم پرخاشگر و عقده ای میشه . من خودم از بس کسی رفتار های پرخاشگری بهم کرده و تحمل کردم منم پرخاشگر شدم و مشکل روانی گرفتم.

 55. زینب

  وقتی از کلمه ی انتقام استفاده میکنم مثال های خیلی بدی به ذهنت میرسه و برداشت های بدی میکنی ولی منظور من اون چیزی نیست که تو فکر میکنی! منظور من از انتقام: داد کشیدن_اخم کردن_توهین کردن_ و حرفای ناراحت کننده زدن هست!و آدم اگه این خشم های ساده و کوچیک رو خالی نکنه تلمبار میشن و تبدیل به خشم های خونین و شدید و در حد قتل و جنایت میشه چون احساس های منفی وقتی تلمبار میشن درونت به مغز ادم آسیب میزنه و مغز بیمار میشه و تو نمیتونی به کسی که مغزش بیمار شده بگی گذشته رو فراموش کن چون مغز بیمار دسته خودش نیست! و مغزی که بیمار شده اونقدر زجر میکشه که برای آرامش خودش میخواد طرف مقابلشو زجر بده، از طرفی این خشمو فقط روی کسی که مقصره خالی نمیکنه روی ادمای بی گناه هم خالی میکنه رو مادر_رفیق_آشنا_دوست.بنظرت این خوبه که آدم بره رو آدمای بی گناه خالی کنه؟؟؟؟؟! ادم اگه این انتقام های کوچیکو نگیره کینه ای میشه و دنبال انتقام های شدید میره، پس انتقام های کوچیک باعث میشه انتقام جو نشی!

 56. زینب

  انتقام تو لحظه های مختلف اسمش فرق میکنه مثلا اگه همون لحظه ای که کسی داره اذیتت میکنه باهاش بدرفتار بکنی میشه دفاع کردن ولی اگه یه مدت بعد باهاش بدرفتار کنی میشه انتقام!انتقام اگه همون لحظه گرفته بشه بخاطر خالی کردنه خشمِ چون از درون احساس سنگینی و پر بودن میکنی!ولی اگه اون لحظه انتقام نگیری اون خشم و زجر تبدیل میشه به عقده ای که مغزتو زجر میده و برای ارامش مغزت باید بهش اسیب بزنی.

 57. ناشناس

  وقتی ۱۰ سال از بهترین سالهای جوونیت میذاری پای یه آدم بی چشم و رو ، همه زندگی تو تقدیمش می‌کنی که صد البته خریت محض بود و بیشتر از همه از خودم بدم میاد که چرا انقدر خر بودم ، تمام موقعیت ها تو بخاطرش پوچ می‌کنی ،زندگی تو از یه کشوره دیگه بخاطرش میکشونی به ایران آخرش هم خووووووب دست مزد این ۱۰ سال جوونیتو بهت میده ،وقتی از ۲۴ سالگی زندگی تو نابود می‌کنی به پاش به خودت میای میبینی جوونیت رفت و هیچی و جوابت شد خب میخاستی نکنی ، چیکار باید کنی ؟؟؟؟وقتی تمام زندگی تمااااااااااام دنیات تمام موقعیت هات رو نابود می‌کنه چیکار باید کنی؟؟؟

 58. ناشناس

  من انتقام خودمو گرفتم بلایی سرش اوردم ک روزی هزار بار ارزوی مرگ کنه

 59. فاطمه

  وقتی ۴سال با یکی باشی بعد ازدواج کنی و به سه ماه نشده سر هیچ و پوچ طلاقت بده چی؟؟؟
  ۴سال دنیای خوبی بهش کردم اخرشم طلاقم داد و بلاکم کرد
  فقط واگذارش کردم به خدا
  خدا خودش بهتر میدونه…

 60. لادن

  من با اینکه با همه خوب بودم از همه جا خوردم از محل کارم از عشقم از خواهرم از همکارم از مدیرم. حالا وجودم پر ازنفرته اما نمیدونم چطور انتقام بگیرم. دوست دارم همه چی رو نابود کنم خودمم بکشم

 61. سارا

  سلام من با دوستم مبینا 7 سال دوست بودیم ولی اون منو به دو تا پسر فروخت چجوری انتقام بگیرم

 62. سعید

  بله گذشت خوبه.اما تا ی اندازه ای خوبه.من از شما سوال میکنم.اگه ی دختر ۶ ماه بازیچتون قرار بده ب وعده ازدواج باهات رابطه برقرار کنه.انقدر حرفهای خوب بزنه ک زندگیت براش بدی بخاطر اون بیمار شی.کلی از زندگیت عقب بیفتی.در حالی ک اون همزمان با چندنفر دیگه باشه‌.الان دوماه فکر نابودیش هستم.خودش عکس فیلم فرستاده..اما بازم تردید دارم .

 63. الناز

  من آنقدر زجر دیدم ،انقدر دلم تا الان توسط یکنفر شکسته شده و آنقدر ناراحت شدم که اصلا متلب شما برام مفید نبود بنابراین من انتقامم را تا آخرش از اون شخص میگیرم و شماهم سعی کنید راهکار برای انتقام گرفتن به آدم بدید به جای اینکه نصیحتش کنید .افتاد

 64. negar

  من میخوام از پدر مادرم انتقام بگیرم ….
  من یه دخترم اما چون یه دخترم نمیتونم هرکاری بکنم نمیتونم رل بزنم نمیتونم خیلی با دوستام حرف بزنم نمیتونم بیرون برم نمیتونم خودم تصمیم بگیرم نمیتونم آزاد باشم .
  من میخوام انتقام بگیرم که چرا بین منو داداشم انقد فرقه ؟؟؟؟؟؟؟؟…….
  میدونین بزرگترین درد من چیه ؟؟؟…
  نمیدونید !درد من اینکه چرا همیشه تو خونه همه حرف ها بحث ها درمورد داداشمه همیشه توخونخ ماداره درباره آینده داداشم صحبت میشه همیشه میترسن بلایی سرش بیاد همیشه به فکر خوشحالیشن همیشه مامانم به فکر اینکه 1 درصد ناراحت نشه اما وقتی که من میگم چرا همیشه بحث ما درمورد متین[داداشم]هست فقط یک کلمه بهم میگه =چقد بچه ای …..
  پس من چی منم توجه میخوام منم میخوام درمورد من صحبت کنن…..ولی دیگه از همه اینا گذشتم فقط و فقط میخوام انتقام تمام شادی هام رو ازشون بگیرم

 65. فرشته

  من یک ادم ضعیف هستم یکی هست که چون من ضعیفم هر دقیقه عزیتم می کنه چند بار هم دستم رو شکست می خام ازش انتقام بگیرم ولی نمی دونم چطور لطفا یکی کمکم کنه و یک راهکار خوب بگه ؟؟؟

 66. *-*

  واقعا لذتی که تو انتقام هست تو گذشت نیست

 67. زهرا

  با خوندن مطلب خیلی آروم شدم، کسی که اذیتم کرده بود و بخشیدم. ولی به خودم قول دادم که دوست خودم باشم و برای خودم ارزش قائل باشم؛ مثل یه دوست که از رفیقش دفاع می کنه باشم.
  می خوام حجابم رو رعایت کنم چون من برای خودم ارزش قائلم.
  می خوام با همه و خودم مهربون باشم چون دیگران هم احساس دارن.
  می خوام خدام رو که هوام رو داره بیشتر بپرستم تا اونم بیشتر و بیشتر هوام رو داشته باشه؛ گرچه بعضی از اتفاق های بد، امتحانی برای ما هستن که بندگیمون رو به خدا ثابت کنیم و انسانیتمون رو به انسان ها.
  ممنون از مطلب خوبتون❤❤
  و در آخر به اونایی که ضربه خوردن و به فکر انتقام هستن میگم:
  بزرگترین لطفی که در حق خودتون می تونین بکنین و زخمتون رو التیام ببخشین؛ اینه که سعی کنین به آدم بزرگی تبدیل بشین و از خودتون دفاع کنین؛ اونایی هم که بهتون زخم زدن رو ببخشین؛ درست مثل :

  کارتون و یا رمان بینوایان یادتونه؟!

  اینکه همون کشیک بزرگ ژان وال ژان رو به خونه اش آورد و بهش غذا داد ولی وقتی فرداش از خواب بیدار شد دید شمعدونی های نقره اش نیست. کمی بعد پلیس ژان وال ژان رو به جرم دزدیدن اون شمعدونی ها دستگیر کرد و پیش کشیک برد، کشیک به جای اینکه دزدی ژان وال ژان رو تایید کنه با مهربانی لبخندی زد و گفت که من این شمعدونی ها رو بهش هدیه دادم! و به ژان وال ژان گفت که: یادت باشه آدم های دنیا هر چقدر هم بهت بدی کنن تو حق نداری بد بشی و به خودت ضرر برسونی و ازش قول گرفت که ژان وال ژان تبدیل به آدم خوبی بشه و واقعا شمعدونی ها رو به ژان وال ژان داد.

  و بعد ژان وال ژان آدم بزرگی شد! و تونست تغییری بده تو شهری که درش ساکن شد.

  ببخشید زیاد حرف زدم ووبا جزئیات گفتم، ولی خواستم بدونید کسایی که بد هستن شاید به ظاهر حالشون خوب باشه ولی قطعا در باطن آرامش ندارن

 68. محمد ر

  من به کسی محبت و خوبی کردم مدت ۵ سال همه چی زندگیم از ماشین گرفته تاپول ……در اختیارش بود حالا دشمن اصلی خودم شده پیام و تلفن ضبط شده ازش دارم که اگر یکی از اونا رو بخونم یا گوش بدید فکر کنم هرکس جای من بود بدترین انتقام رو میگرفت چون اولش خواستم حتی تا حد مرگ ببرمش ولی ۱۲ روز موندم خانه تا دست از جنگ باخودم برداشتم تا آرام شدم حالا اصلا برام مهم نیست کی بود و چی شد؟ واگذارش کردم به خدا

 69. Kave

  عالی بود ممنون از شما من یک مقدار به خاطر شرایط پر استرسی و بدی که در زندگی دارم یک مقدار ادم کینه ای شدم و با کوچکترین بدی که بهم میشه دنبال انتقام و اذیت کردن اون ادم ها هستم و بعضی وقتها واقعا دنبال انتقامهای خشنی هستم . فکر میکنم دنبال بخشیدن ادم ها بودن بهتر باشه کینه و فکر انتقام ادم رو از درون میخوره و با هر بار انتقام گرفتن اتیش انقام گرفتن بیشتر شعله ور میشه.

 70. Sara

  سلام دوستان یه نفر هست خیلی اذیتم میکنه همه دوستامو ازم گرفته خیلی بهم ضربه زده چطوری انتقام بگیرم ازش؟

 71. مریم

  سعی کردم همیشه سرم تو لاک خودم باشه ولی یه نفر برام پاپوش درست کرد منو جلو خانواده م خراب کرد و حالا رفته سراغ صمیمی ترین دوستم و باز از من گفته، فقط دلم میخواد خدا ازش انتقام منو بگیره…. حالم خیلی بده دعا کنید مشکلم حل بشه

 72. سپهر

  سپهر:یکی ازآشناهای من نمیدانم روی چه اصلی به من حسادت میکردجالبه بدانیدهرجا میرفت دزدی هم میکردطوریکه هیچ کس به اوشک نمیکرد رفته بود مهمانی در تهران از خانه طرف پول دزدیده بود وگرفتنش آوردن پیش پدرش اون گفته بود من دزدی یادش دادم اما شخص مقابل که معلم بود و فهمیده ،گفته بودعذربدترازگناه انجام نده اینکارکردی به جای اظهار گناه و ناراحتی یه گناه دیگه بهش اضافه میکنی به گوشم رسید تنها کاری که کردم معلم راپیداکردم بردم خانش و همه چیز را روشن کردم مدتی گذشت اون یه جاگیرکرد داشت میرفت زندان التماس من کردند که کمکش کنم من هم آدمی نیستم چیزی یادم بمانه بدون فکر به کاراش رفتم وثیقه گذاشتم اون آزادشد اما نه به خاطر خودش یه دخترداشت فکرکردم اگر اون بره زندان یه بدبختی به جامعه اضافه میشه دختره رها میشه بعضی وقتابایددیدازانتقام مشکلات دیگه به وجودنیادکه ریشه آن به خود مابرگرده وبعدهابه خاطرش مورد غضب خداواقع بشیم خواستیدکاری کنید اول همه جوانب رادرنظربگیریدبعدکاری انجام بدید

 73. امیر دل شکسته

  سلام من با دختری وارد رابطه شده بودم منو ماه ها بازی داد منو مسخره م میکرد میگفت تو دنیا فقط پسر تو نیستی اخرم گذاشت رفت من دوسش داشتم عاشقش بودم و میخوام ابرو شو تو محله ببرم ازش متنفرم

 74. پسر بد

  انتقام بهترین چیزیه فقط نباید سریع انجامش داد و وقتش باید برسه..یه دختری بود که هفت سال منو بازی داد و دو بار ولم کرد رف بااینکه پیشش گریه کردم،التماسش کردم وای توجه ایی نکرد انگار منو نمیشناخت ولی بعد هرجدایی هردفه نامزد میکرد،ولی به خواست خدا بهم میخورد تا اینکه دوباره برگشت،یه جورایی من گزینه دومش بودم و هرسری برمیگشت سمت من و سری آخر منم مث خودش فیلم بازی کردم تا بفهمه بخشیدمش و چندماه گذشت و هرکاری کردم تا حتی بدون من بودنو نتونه تصور کنه و صددل نسبت به گذشته عاشقم شد..تا اینکه کشوندمش سمت بحث های جنسی و اعتمادشو به دست آوردم و آوردمش خونمون و بعد اتمام کار کم کم باهاش سرد شدم و مث خودش ک بهم توجه نمیکرد و محلم نمیذاشت منم باهاش همونکارو کردم و یه زخمی رو دلش گذاشتم ک اونم رو دلم گذاشته بود..الانم پشیمون نیستم ولی بهش ثابت کردم ک منم میتونستم مث خودش زرنگ و بد باشم ولی سعی میکردم همیشه واسش یه آدم ساده باشم^_°!خلاصه آخرش هم فهمید ک من دیگ اون آدم سابق نیستم فقط و در آخر با احساس هیچکس بازی نکنین شاید آدم ساده باشه بااین زرنگ بازیاتون فقط دید اونو به عشق عوض میکنین و ازش یه گرگ بی رحم میسازین

 75. Nel

  دوست پسرم بهم خیانت کرده چتا شو با چند نفره دیگه دیدم عصابم خیلی خورده توصیه های روان شناسی نزارید فقد بهم بگید چطوری تلافی کنم

 76. محمد

  انتقام بهترین راه نیست ، دفاع بهترین راه هست

 77. محمد

  با من هم سه نفر اومدن بی دلیل اذیتم کردن ، حالا اگه ببینمش با آهن دست و پاشون رو خرد میکنم ، تامام

 78. رضوان

  سلام به نظر من انتقام گاهی واقعا لازم اما نه واسه عشق هر چند که خیلی سوزناک می تونه باشه که عشقتون ولتون کنه اما کسی که تو عشق شما را ول کرده خودش مشکل داره مجرم نیست یا دلیل قانع کننده ای داره یا شما کاری کردید که بهتون مشکوک یا بدبین شده یا رفتارتون خوب نبوده

  یا خودش هیز و تنوع گرا بوده این جرم نیست برخی افراد مریض هستند نمی تونند با یک نفر باشند شما هم می تونید ببخشید و برید با یک نفر دیگه
  اما برخی ظلم ها را نمی شه بخشید و باید قانونی انتقام گرفت و اگرم نشد غیر قانونیش هم هر چند جرم هست گناه نیست شما می تونید به قدری که فرد به شما آسیب زده بهش آسیب بزنیدبه امید اون روز که همه به حق خودشون قانع بشوند و قانون هم از مظلوم حمایت اساسی و اصولی کند

 79. عرشیا

  دوستم بزرگ ترین تهمتو بهم زد انتقامی دارم ازش میگیرم که فکرشم نمیکنید من تا هالا دوست هایی که بهم از پشت خنجر زدنو بیچاره کردم اینشالا روزی بیاد که شماهم از دوستانی که به شما خنجر زدنو بدبخت کنید

 80. النا

  دوست عزیز به نظر من اگه میخواهی انتقام بگیری بایدقبلش فکر کنی و عاقلانه انتقام بگیری طوری انتقام بگیرکه به ضررت تموم نشه باید طوری انتقام بگیری که اون حسی که شما داشتی اون آدم ها هم داشته باشن نه بیشتر ونه کمتر

 81. النا

  به نظرمن انتقام بهترین چیز تودنیاست طرف 20سالشه ازسنش خجالت نکشیده برادرزاده ام راکه10سالشه به خاطرهیچی زده اونم طوری لگد زده بود که دستش شکسته نسبت فامیلی بامانداره آشناست ازش پرسیدیم چرابچه را زدی میگه باهاش شوخی کردم یک روز اومدخونمون زدم استکان راشکستم گذاشتم توکفشاش طرف پاهاش خردشد ازم پرسیدن چراباهاش این کاروکردی منم گفتم باهاش شوخی کردم دلم خنک شد اون روز

 82. ناشناس

  من یه بی ناموسی یک سال بااحساستم بازی کرد حتی با دوستاش منو وارد رابطه کثیف کرد مثل زنایه خراب باهم رفتار میکرد انگار وظیفه ام بود بهش باج بدم بهترین انتقام چیه؟ بنظرتون

 83. جمشید

  سلام.به هر حال انتقام گرفته میشه .چه بدست خدا وچه بدست روزگار و حتی قانون.این تازه این دنیاست.خدا چنان دردی بهشون میده که روزشان مثل شب تار وسیاه میشه .آواره و سرگردان و حیران میشن .یک عمر با ترس و لرز باید زندگی کنن.خدایی که خود ناظر است. حاکم هم هست.صبور باش روزی بوی کباب شدنشون به مشامتان خواهید رسید.یه موقعی عزیزشونه جلوی چشماشون میزاره .چوب خدا صدا نداره وقتی هم بزنه دوا نداره .از نامردی کسی به جایی نرسیده.تاوانشو پس میده .هرکی که باشه.شاهنامه آخرش خوشه.چیزی که عوض داره گلاه نداره.قوی باش ودلتو بسپار به خدا.

 84. Yusof

  Yusof__ 98/8/21/بهترین انتقام گرفتن، واگذار کردن به خداست (خداوند بهترین فریاد رس و انتقام گیرنده است).
  واینکه با دستیابی به موفقیت فردی طرف مقابل را تنبیه کرد.
  وضمن اینکه تا میتوانیم از افرادی که بهمون بدی کرده اند و با دیدنشان روحمان مسموم میشود دوری کرد.
  چون بعضی مواقع انتقام باعث صدمه بدنی زدن به طرف مقابل وگاهی مواقع از بین رفتن طرف میشه که اون موقع یا باید از این مملکت فرار کردو مخفی شد ویا اینکه کارت به دادگاه واگذار میشه که قصاص میشی.
  یاحق

 85. darush

  لذتی که در انتقام هست در عفو نیست

 86. Ghasem

  کسی نمیدونه چجوری میشه یه بمب درست کرد تا یه ساختمون و خراب کنم رو سرشون؟

 87. مادر منو دستی دستی زدن کشتن خیلی راحت اذیتش کردن عذابش دادن. نفس مامانمو گرفتن
  من 1خ سالمه و آبجی کوچیکم 8 سالشه فقط. الان ما به مامانم خیلی نیاز داریم 6 ماهه که از دست دادمش و هر روز حس انتقام درونم بیشتر میشه. نمیتونم ساکن باشم نمیتونم انتقام نگیرم. اونا که من و خواهرام واسشون مهم نبودیم پس موفقیت ماهم براشون مهم نیست. خدایی هم وجود نداره اگه بود این اتفاق نیفتاد واقعا نمیتونم درکت ن کنم و انتقام نگیرم

  • Aida

   من برام هیچی مهم نیست میدونم ک آخرت باید جواب بدم اما انتقاممو میگیرم

  • محمد

   اگه خدا وجود نداشت تو هم وجود نداشتی بیشعوری که میگی خدا وجود نداره

 88. Hellboy

  اینجوری نمیشه هر حرکتی و بی جواب گذاشت تا وقتی اشک طرف در نیاد اروم نمیگیرم.مگه ماها دل نداریم هر کاری خواستن بکنن بعد هم هیچیشون نشه.

 89. Baran

  سلام یکی از اعضای خانوادم روم چند بار تف ریخت بهش گفتم نکن ولی باز دوباره کارشو تکرار کرد حق به جانب هم هست حالا چرا حق به جانبه؟؟به نظرتون کار بدی نکرد؟طرف ۴۰ سالشه من ۱۸ سالمه.

 90. Ftm

  از نظر من توکل به خدا کافیه من بار ها خاستم که انتقام بگیرم شاید باورتون نشه خدا خودش از طریقای متفاوت بهم رسوند که این کارو نکن و من نکردم حالا خودم دارم میبینم اون شخص چه زندگی بدی داره شما خودتونو اروم کنید و طرفو بسپارین دست خدا بدونید خدا صد ها برابر شما عزابش‌میده

  • رادمهر

   باید صبور بود گذر زمان همه چی رو اثبات‌میکنه و اونیکه باید تنبیه بشه حتما تاوان پس میده

 91. T.a-2

  خیلی خوب بود من واقعا موفق شدم و با قوی تر کردن خودم از طرف مقابلم انتقام سختی گرفتم واقعا جواب داد

 92. T.a-2

  این روش ها خیلی حالمو بهتر کردن
  ی نفر بود که من تا کلشو نمیکندم و قطعه قطعش نمیکردم خالی نمیشدم ولی با این راه کار ها تونستم خودمو تشویق کنم که برای در اوردن چشم اون طرف فقط باید سعی کنم که بهترین باشم و جواب هم داد و الان واقعا احساس خالی شدن میکنم مثل اینه که در اصل واقعا انتقام گرفتم اما به روشی که به نفع خودمم شد.
  واقعا ممنون به خاطر مطالب عالیتون

 93. Mohana khanom

  انتقام گرفتن خوب نیست:/

 94. مبینا

  به نظر من انتقام خوب نیست آدم باید فراموش کنه نه به خاطر هیچ کس به خاطر خودش ولی وقتی یک نفر انقدر دربدی کردنش اصرار میکنه که تو هی سعی میکنی ببخشی و رد شی ولی باز یه کار تازه انجام میده که داغ دلت رو تازه کنه باید انتقام بگیری

 95. بدبخت

  سلام من خیلی دلم میخواد از شوهرم انتقام بگیرم بابت همه سالهایی که با بچه بازيهاش زندگيمونو داغون کردن بابت بد اخلاق بودن و بد دل بودنش بایت شک داشتنش
  دلم پر شده از کینه هایی که نسبت بهش روهم تلنبار شده هیچی ارومم نمی کنه جز انتقام

 96. مریم

  گاهی اوقات انتقام بد نیست مگه میشه یکی در حقت ظلم بزرگی کرده باشه اما راحت فراموش کنی.مثلا یکی پارسال کل طلاهای منو دزدید با اینکه مطمعن بودم کیه اما نتونستم ثابت کنم چون مادرم پشت اون شخص بود(به خاطر آبروش) و ازش حمایت میکرد.اما حتی یک لحظه فکر انتقام از سرم در نمیاد.زمانی خشمم بیشتر میشه که سرویس طلایی که من پنج میلیون خریده بودم الان سه برابر شده قیمتش.حالا فکر کنید که کلی طلا داشتم.هیچ وقت نمیبخشمش و تا انتقام نگیرم آروم نمیشم.

  • رضوان

   سلام وای نه واسه گم شدن طلاهات ازش انتقام نگیر اولا معلوم نیست کار او باشه دوما ببخش تا خدا چند برابرش را بهت بده به خدا چند‌برابرش را بدست میاری این چیز زیاد بزرگی نیست که انتقام بگیری من یک اتفاق های بزرگ واسم افتاده می خوام انتقام بگیرم اما مال شما خیلی کوچک ببخش

 97. آمتیس

  بنظر من انتقام اگر بخاطر چیزی مث تجاوز باشه باید گرفتە بشە خداوند میگە قومی کە از حق خودش دفاع نکنە لایق ظلم است و چە ظلمی بالاتراز تجاوز
  و ی ضرب المثل داریم کە میگه چوب خدا صدا نداره پس متجاوزر رو نباید داد دست خدا باید خودت انتقام بگیری و زنده زنده نابودش کنی اعدام هم شیرینترین انتقام است براش باید زندگیشو از هم بپاشی و رسواش کنی باید صدای چوبت گوش فلک رو کر کنه

 98. دومان آذراوغلو

  من خودم نیز مورد ظلم و ستم قرار گرفته ام
  برای آرامش خود فراموش کنید.
  انتقام باعث میشوذ زخم کینه در روح شما تازه تر شود و ممکن است صدمات جبران ناپذیری حتی به خود شما وارد شود.
  همه چیز را به دست روزگار واگذار کنید.
  نداند بجز ذات پروردگار که فردا چه بازی کند روزگار
  از انرژی انتقام استفاده بهینه کرده به فکر رشد و موفقیتهای جدید خود باشید.
  به اهداف والاتر فکر کنید.
  و این بشارت خداوند است که ظالمان را به سزای اعمالی که میکنند بر یکدیگر مسلط میکنیم.

 99. elham.farzan1000

  ولی من معتقدم کسی که به انتقام فک میکنه خودش بیشتر داغون میشه.
  چون کسی که بدی کرده دیگه رفته و نیست واین فقط ما هستیم که وقت و روح و روان خودمونو درگیر پیدا کردن راهی برای انتقام میکنیم.
  البته بازم بستگی به موضوع و نوع بدی که در حقمون شده داره. ولی در کل فراموشی و بی محلی گاهی میتونه بهترین انتقام باشه.
  حتی گاهی دیده شده وقتی در پی انتقام گرفتن هستیم طرف مقابل بیشتر تحریک به اذیت کردن میشه و ما هرچی دست وپا میزنیم بیشترتو باتلاق فرو میریم

 100. علی

  به نظر من انتقام گرفتن خوبه من اگه سرم به دار هم بره انتقامم رو میگیرم

  • amira

   shomarato bedeh baham tu telegram harf bezanim dadash ?

  • سهراب

   جانمی داداش

  • ژاله

   افرین

 101. مظلوم

  این انتقام هایه سالم یا روان شناسی الکیه چرا چون اینکه یه اشغال نا لایغی قدرت داشته باشه و به اندازه ده سال یا بیشتر بخواد ضربه یه روحی و جسمی به افراد بی دفاع وارد کنه و اونقدر این ظلم وارد کنه که مظلوم انگیزه یه زندگیش عوض شه یا حتی هدفی از زندگی نداشته باشه باید انتقام طلخی گرفت و این انتقام رو بایدداونقدر تکرار کرد که مظلوم فرد ظالم رو نابود کنه و این تمها راهه برای بقا و زندگی راحت ممنون که نظر من رو گذاشتید

  • سید

   احساس شما رو درک میکنم اما اگر میخواهید انتقام سالم بگیرید همواره شاد باشید و جایگاه اجتماعی و اقتصادیتون رو بهبود ببخشید مطمئن باشید با اینکار شخص مورد نظرتون رو به بدترین شکل ممکن تنبیه کردید

  • فرهادعبدالهی

   کاملا درست میباشد نطرات شما. ولی من از جانب خودم به نظرم کسی که با احساسات و تمرکز کسی رو بهم بزنه و به بازی بگیره باید جواب پس بدو وانتقام ازش گرفته بشه چون وقتی انتقام بگیری یک درس عبرتی میشه هم برای خودش هم وبرای کسانه دیگری که قصد به بازی گرفتن کسی رو دارند ماانسانیم قلب داریم احساس داریم عروسک نیستیم که به بازی بگیرنمون و آخر باید به صورت ظلم سیلی زد؟

 102. مظلوم

  همین چرندیات به ظاهر روانشناس (در عمل مدافع ظالمان)، شما باعث شده هزاران سال در تاریخ نوشته انسان، ظالمین به ظلمشان ادامه دهند. خب ادم عاقل برای هر یک فحاشی و کتک کاری کینه جویی نباید بکند، اما کسی که زندگی کسی را تباه کرده منظورم واقعا ظلم های حید است مانند: از کلاهبردرای سنگین که منحر مفلاست و فلاکتش شده و سالها عمرش برباد داده یا بهش تجاوز کرده و ضربات جبران ناپذیر جسمی ور حوی زده دیگر غیر قابل جبران و بازگشت است. باید تقاصش بدهد، وقتی دهها سال او رنجانده و نه عذزخواهی کمرده و نه جبران مافت، فرد مظلوم در راهی قرار داده که چراه ز انتقام ندارد وب غعد بازمادنگان ظالم، به خاطر حس علاقه با فرد مورد علاقه ولی ظالمشان دست به اصطلاح انقالم میگرند فکر نیکنند فرد مظلوم از شدت رنح این کر کرده. به نظرم وقتی فردی دچرا ضربات جبران ناپذیر ظلم میوشد حق دارد از ظالم انتقام بگیرد. منتهل قسمت تراژیک ماجرااینجاست اغلی این مظلومین بخاطر ترسوبودن و احمق وبدن مورد ظلم قرا میگرند و قتی هم میخواهند انتقام بگیرند از خدشالن سند و ردپا میگذارند. انتقام بایذ درست و تمیز باشد. هیچ شاهد و سندس از خود باقی نگذاری. اگر انتقاام از جلویش بگیریم دنیا راظالمین تسخیر میکنند یعین از یانی که هست بدتر میوشد. انتقام خودش ابعث میوشد کسانی در موضع قدتر ظلم هستند کمتر دست ظلم بزنزد .

  • رضوان

   سلام منم می خوام انتقام بگیرم وقتی به انتقام خودم فکر می کنم فکر می کنم حق با منه اما مال شما و بقیه را که می خونم می بینم بهتره انتقام نگیرند باید بهت بگم همه پس میدن و جواب ظلم هاشون را خدا بهشون میده اما من و شما صبر ندارید و شک نکن خدا جوابشون را میده دقیق همون بلایی را که قراره خودت سرشون بیاری از خدا بخواه سرشون بیاره البته من خودم که صبر ندارم شاید شما صبر داشتی

نظر خود را بیان کنید