خواص کامکوات برای پوست

خواص کامکوات

کامکوات یکی ازمیوه های خوش طعم از خانواده مرکبات است. این میوه شبیه به پرتقال است ولی در ابعاد کوچکتر،دارای پوستی نارنجی است و درون آن مانند دیگر مرکبات پره پره است. کامکوات دارای خواص مشابهی مانند پرتقال است.کامکوات معمولا در فصل های زمستان و بهار موجود و میوه ای اروپایی است.البته باید بگوییم که کامکوات در واقع بومی کشور چین است،اما به منظور بهره برداری از این گیاه در نقاط دیگر از جمله ایالات متحده آمریکا نیز کشت می شود.

کامکوات نسبت به مرکبات دیگر از کالری کمتری برخوردار است. در عین حال این میوه سرشار از آنتی اکسیدان،فیبر ،املاح و ویتامین است. بنابراین کامکوات دارای خواص بسیاری است که در ادامه این مقاله به بررسی خواص کامکوات خواهیم پرداخت.

کامکوات چیست؟

کامکوات از خانواده مرکبات است. این میوه پوست نارنجی رنگی دارد و پس از پوسته بیرونی درون خود بافتی مانند میوه پرتقال دارد و پره پره است. این میوه به دلیل مقدار زیاد آنتی اکسیدان و ویتامین C یکی از میوه های پر خاصیتی است که علاوه بر اینها از کالری کمتری برخوردار است. کامکوات بومی کشور چین است اما از آنجایی که این میوه خواص بسیاری دارد و می توان از آن به عنوان یک گیاه تزئینی استفاده کرد کشت این میوه در اوروپا و ایالات متحده آمریکا نیز رواج یافته است.

کامکوات متعلق به خانواده  Rutaceae زیر شاخه‌ی Fortunella ها است که پس از انتقال این گیاه از چین به اروپا توسط گیاه شناسی با نام رابرت فورچون (Robert Fortune) در اواسط قرن نوزده این گونه نامگذاری شد.کامکوات تقربیا به اندازه یک زیتون درشت است.  درخت کامکوات دارای برگهای ریزی است که معمولا سبزرنگ هستند.

همچنین بخوانید: خواص خرمالو برای مردان، روده و کبد، پوست و مو و بارداری چیست؟

خواص کامکوات برای دیابت

خواص کامکوات برای پوست

کامکوات به دلیل میزان فیبر و آنتی اکسیدان بالایی که داردخواص بسیاری برای پوست و مو دارد. از خواص کامکوات برای پوست و مو می توان به تقویت سلول های پوست برای ساخت کلاژن اشاره کرد. کامکوات می تواند تاثیرات مثبتی روی پوست صورت بگذارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

ازبین بردن آکنه و جوش: کامکوات به دلیل میزان آنتی اکسیدانی که دارد می تواند سبب کاهش التهابات پوستی شود. همچنین می تواند سبب کاهش جوش و آکنه های روی پوست شود.

جوانسازی پوست صورت: آنتی اکسیدان موجود در کامکوات می تواند سبب توانمند سازی سلول های صورت برای ساخت کلاژن و درنهایت جوانسازی پوست شود.

تقویت موی سر: آنتی اکسیدان و مواد معدنی موجود در کامکوات می تواند به تقویت ریشه موی سر کمک کند.

همچنین بخوانید: خواص به؛ 10 خاصیت به برای رحم و تخمدان، پوست، معده و دیابت

خواص کامکوات

خواص کامکوات برای دیابت

طبق تحقیقات و مطالعات انجام شده کامکوات به دلیل ترکیبات فیبر و فلاونوئید ها می تواند سبب پایین آمدن سطح قند خون شود. افرادی که به دیابت نوع دوم مبتلا هستند می توانند در کنار مصرف داروهای تجویز شده از سوی پزشک به صورت ناشتا هر روز یک کامکوات میل کنند تا قند خون آن ها کاهش یابد. بنابراین یکی از خواص کامکوات کمک به افراد دیابتی برای کاهش سطح قند خون است.

خواص کامکوات برای مردان

یکی از خواص کامکوات ضد پیری است. کامکوات می تواند با میزان زیادی از آنتی اکسیدانی که دارد سبب بهبود در عملکرد سلول ها برای کلاژن سازی می شود. در نتیجه کامکوات می تواند مانع از پیری شود.همچنین فیبر موجود در کامکوات می توان مانع از رشد سلول های سرطانی شود. بنابراین می توانیم بگوییم کامکوات نیز برای مردان مناسب است.

خواص کامکوات برای زن باردار

یبوست در زنان باردار یک عامل خطرناک است که می تواند سبب ایجاد حوادث ناگهانی شود. کامکوات به دلیل مقدار زیاد فیبری که دارد می تواند جلوی یبوست در زنان باردار را بگیرد. همچنین یکی از خواص کامکوات کاهش خطر نقص لوله جنینی در دوران بارداری است زیرا این میوه خوش طعم دارای مقدار زیادی فولات است. همچنین وجود مقدار زیادی ویتامینC در کامکوات باعث می شود سیستم ایمنی جنین و بانوان باردار تقویت شود. بنابراین مصرف کامکوات در دوران بارداری تاثیرات بسیار مثبتی دارد که به زنان باردار توصیه می شود.

همچنین بخوانید: خواص سنجد؛ 10 خاصیت سنجد برای اعصاب، کبد، معده، دیابت و …

خواص کامکوات

مضرات کامکوات

کامکوات به دلیل کالری کمی که دارد می تواند یکی از میوه های رژیم غذایی شما باشد. مصرف این میوه مشکلی ایجاد نمیکند و می تواند فواید و مزایای بسیاری برای بدن شما داشته باشند. درباره کامکوات در این مقاله توضیح دادیم پس دانستید که کامکوات دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان و فیبر است و برای سلامتی شما میوه بسیار مفیدی است.


نظر خود را بیان کنید