خواص شیر الاغ

خواص شیر الاغ

در سال‌های اخیر، شیر الاغ به دلیل شباهت‌هایش به شیر انسان و مزیت بی‌نظیر مکمل بودن شیر انسان، توجه بیشتری را به خود جلب کرده است. به عنوان مثال پروتئین شیر الاغ بالاست. علاوه بر این، شیر الاغ دارای مقدار زیادی اسیدهای چرب غیراشباع به ویژه اسید لینولئیک است و مقدار کمی چربی و کلسترول، سرشار از کلسیم و سلنیوم است. به دلیل اندازه پستان کوچک، مقدار تولید شده بسیار کمتر است، بنابراین تجاری‌سازی آن مشکل است. از زمان های قدیم برای تغذیه نوزادان و همچنین اهداف آرایشی استفاده می شده است. در اواخر قرن بیستم از شیر الاغ برای تغذیه نوزادان یتیم و درمان کودکان ضعیف و بیمار به دلیل شباهت آن به شیر مادر استفاده می شد. در ادامه این مقاله به بررسی خواص شیر الاغ خواهیم پرداخت.

خواص شیر الاغ برای صورت

شیر الاغ که به عنوان یک اکسیر طبیعی جوانی شناخته می شود، سرشار از آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی است. حاوی ویتامین E، اسیدهای آمینه، ویتامین‌های A، B1، B6، C، E، امگا 3 و 6 است. علاوه بر این، ویتامین D یکی دیگر از مواد مهم برای پوست انسان است و منبع اصلی دریافت آن از طریق قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش است. در عین حال، مقدار بیش از حد آن تأثیر نامطلوبی بر روی پوست می گذارد. در اینجا زمانی است که شیر الاغ به عنوان یک جایگزین عالی عمل می کند زیرا به طور طبیعی حاوی ویتامین D است. در مجموع، اگر این شیر به طور مکرر استفاده شود، در عین حال که پوست را روشن تر نشان می دهد، جلوه درخشانی به همراه دارد.شیر الاغ دارای خواص ضد پیری و شفابخش قوی است زیرا حاوی اسیدهای چرب ضروری است. این اسیدهای چرب ظاهر خطوط ریز و چین و چروک را کاهش می دهند و به بازسازی پوست آسیب دیده کمک می کنند. همچنین در بهبود و تسکین خراش های جزئی پوست موثر است.

همچنین بخوانید: خواص روغن نارگیل برای چروک، جوانسازی، جوش و سفیدی پوست صورت

خواص شیر الاغ برای صورت

خواص شیر الاغ برای سرفه

شیر الاغ نیز نسبت به شیر گاو حساسیت زا کمتری دارد. افرادی که به دلیل حساسیت یا عدم تحمل لاکتوز نمی توانند شیر گاو را تحمل کنند، اغلب می توانند بدون مشکل شیر الاغ بنوشند.‌شیر الاغ معمولاً حاوی پاتوژن های موجود در غذا نیست که ممکن است در شیرهای دیگر پیدا کنید. این بدان معناست که قبل از اینکه شروع به خراب شدن کند، ماندگاری بیشتری دارد.در برخی از کشورها به عنوان یک داروی عامیانه برای ویروس هایی مانند سیاه سرفه استفاده می شود. اما هنوز هیچ تحقیق علمی برای اثبات این موضوع وجود ندارد.در برخی از کشورها به عنوان یک داروی عامیانه برای ویروس هایی مانند سیاه سرفه استفاده می شود. اما هنوز هیچ تحقیق علمی برای اثبات این موضوع وجود ندارد.

خواص شیر الاغ برای ریه

شیر الاغ حاوی پروتئین هایی است که می تواند تاثیر مثبتی بر سلامت شما داشته باشد. در آزمایشگاه، می‌تواند آزادسازی سلول‌های پاسخ ایمنی قدرتمند به نام ماکروفاژها، سلول‌های کشنده طبیعی و سلول‌های T سیتوتوکسیک را تحریک کند. این سلول ها می توانند واکنش های التهابی بدن شما را کاهش دهند.شیر الاغ همچنین می تواند باعث آزاد شدن اکسید نیتریک شود. این ماده شیمیایی می تواند رگ های خونی شما را باز کند تا گردش خون را بهبود بخشد و از ایجاد پلاک در شریان ها جلوگیری کند. محققان پیشنهاد کرده اند که شیر الاغ می تواند عملکرد کلی سیستم ایمنی را در میان افراد مسن بهبود بخشد.

خواص شیر الاغ برای معده

طرفداران شیر الاغ اغلب آن را به خاطر مزایای سلامتی آن می نوشند، که فراتر از محتوای غذایی آن است. دانشمندان بر این باورند که محتوای پروتئین شیر الاغ به آن اثرات ضد میکروبی می دهد. برخی از مطالعات نشان داده اند که می تواند به کاهش بیماری های معده ناشی از ویروس ها و باکتری ها کمک کند.شیر الاغ همچنین ممکن است به رشد باکتری های مفید برای روده کمک کند.در مقایسه با پروتئین موجود در شیر گاو که تقریباً پنج برابر بیشتر از آب پنیر کازئین دارد، پروتئین موجود در شیر الاغ تقریباً دارای مقادیر مساوی کازئین و آب پنیر است .

همچنین بخوانید: خواص عرق زنیان برای معده و زخم معده، کبد چرب و کلیه، لاغری و بواسیر

خواص شیر الاغ برای معده

خواص شیر الاغ برای کرونا

ترکیبات موجود در شیر ممکن است از سیستم ایمنی سالم تری حمایت کنند. یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که شیر الاغ توانایی ترویج ترشح سیتوکین‌ها را دارد که پروتئین‌هایی هستند که سیستم ایمنی را تحریک می‌کنند. ویروس کرونا بیشترین تاثیر را بر روی سیستم ایمنی افراد دارد بنابراین لازم است بگوییم که شیر الاغ می تواند خواص مثبتی روی تقویت سیستم ایمنی و مبارزه با کرونا داشته باشد. البته توجه داشته باشید مصرف شیر الاغ در دورانی که مبتلا به ویروس کرونا هستید نیازمند مشورت با پزشکان متخصص است. و البته توجه داشته باشید که درمان های ویروس کرونا به دلیل ناشناخته بودن ویروس را نمی توان به طور خودسرانه انتخاب کرد. ویروس کرونامعمولا در اشکال مختلفی ظاهر می شود و می تواند بسیار خطر ناک و کشنده باشد. بنابراین زمانی که به این ویروس مبتلا شده اید برای استفاده از روش های درمانی سنتی در دوران کرونا حتما با یک پزشک متخصص مراجعه نمایید.

خواص شیر الاغ برای آسم

آسم وضعیتی است که در آن راه های هوایی شما باریک و متورم می شود و ممکن است مخاط اضافی تولید کند. این می تواند تنفس را دشوار کند و باعث سرفه، صدای سوت (خس خس سینه) در هنگام بازدم و تنگی نفس شود.برای برخی افراد، آسم یک دردسر جزئی است. برای دیگران، می تواند یک مشکل عمده باشد که با فعالیت های روزانه تداخل می کند و ممکن است منجر به حمله آسم تهدید کننده زندگی شود.آسم قابل درمان نیست، اما علائم آن قابل کنترل است. از آنجایی که آسم اغلب در طول زمان تغییر می کند، مهم است که با پزشک خود برای ردیابی علائم و نشانه های خود و تنظیم درمان خود در صورت لزوم همکاری کنید.از خواص شیر الاغ می توان به ترمیم ریه و کمک به آسم اشاره کرد. البته در این باره باید بگوییم که لازم است فرد بیمار با پزشکمعالج خود مشورت نماید.

همچنین بخوانید: خواص شلغم برای آسم و مشکلات تنفسی

خواص شیر الاغ برای آسم

خواص شیر الاغ برای کودکان

محتوای بالای لیزوزیم و α-لاکتالبومین موجود در شیر الاغ ممکن است مسئول تعداد کم باکتری های گزارش شده  باشد . لیزوزیم، لاکتوپراکسیداز و لاکتوفرین به عنوان عوامل ضد میکروبی و باکتریواستاتیک شناخته شده‌اند و می‌توانند برای پیشگیری از عفونت‌های روده در نوزادان مفید باشند.محتویات لاکتوز ممکن است در این شیر بیشتر باشد. قیمت شیر الاغ ​​در برخی موارد بیشتر از شیر گاو و مشابه شیر تولید شده توسط مردم است. همچنین به توسعه خوش طعم شیر کمک می کند و اندام های گوارشی را با کلسیم لازم به منظور تسهیل جذب کلسیم که کلید تغذیه نوزاد است، فراهم می کند.

خواص شیر الاغ برای سرطان

بسیاری از تحقیقات گزارش می دهند که اجزای شیر دارای خواص بیولوژیکی فراتر از اهمیت تغذیه ای خود هستند. عملکردهای بیولوژیکی شیر عمدتاً به دلیل پپتیدها و پروتئین های شیر است. پروتئین های شیر شامل تقریباً 20٪ آب پنیر و 80٪ کازئین است. آب پنیر حاوی پنج پروتئین اصلی شامل α-لاکتالبومین، گلیکوماکروپپتید، بتا-لاکتوگلوبولین، ایمونوگلوبولین ها و آلبومین سرم است. کازئین حاوی αs1، αs2، β و κ کازئین است. گزارش های متعددی از فعالیت های ضد باکتری، ضد ویروسی، ضد قارچی و آنتی اکسیدانی پروتئین های کازئین و آب پنیر گزارش شده است. عملکرد تعدیل کننده ایمنی شیر و پپتیدهای کازئین و پروتئین های آب پنیر نیز گزارش شده است. چندین مطالعه نشان داده اند که پروتئین های آب پنیر مانند لیزوزیم، لاکتوفرین و آلبومین سرم گاوی دارای فعالیت های ضد توموری موثری هستند.


نظر خود را بیان کنید