خواص پروبیوتیک

آنچه باید در مورد «پروبیوتیک ها» بدانید

خواص پروبیوتیک برای بدن

قبلاً مقاله ای درمورد «پروبیوتیک چیست» را منتشر کرده ایم اما اگر هنوز هم پروبیوتیکها برای شما سوال هستند با ما در این مقاله همراه شوید تا همه چیز درباره مزایای پروبیوتیک ها را بفهمید.


پروبیوتیک ها میکروارگانیسم هایی هستند که می توانند سلامت فرد را بهبود بخشند.  پروبیوتیک ها با متعادل کردن میکروفلورای  روده ای نقش بسیار مهمی در تنظیم عملکرد روده و هضم دارند. میکرو فلورا جلبک ها و قارچ های میکروسکوپی هستند که در دستگاه گوارش وجود دارند.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) این باکتری های “خوب” را به عنوان “میکروارگانیسم های زنده ای که در صورت مصرف به مقدار کافی، مزایای سلامتی را برای میزبان ایجاد می کنند” تعریف می کند.

حدود 1500 گرم از وزن بدن انسان را باکتری های پروبیوتیک تشکیل می دهند. این مقدار چیزی بیش از وزن مغز است.

پروبیوتیک در غذاهای تخمیر شده با باکتری های زنده فعال مانند ماست و کیمچی وجود دارند. علاوه بر این، آن ها به شکل مکمل از کپسول، مایعات و یا پودرها نیز به دست می آیند.


مزایای سلامتی پروبیوتیک ها

لازم به ذکر است که بسیاری از مزایای سلامتی احتمالی پروبیوتیک ها نیاز به تحقیقات بیشتر دارند.


 1. درمان اسهال

برخی از گونه های پروبیوتیک نتایج مثبتی را در درمان اسهال و گاستروانتریت (Gastroenteritis) یا بیماری التهاب معده‌ ای روده‌ ای نشان داده اند.

طبق گزارشی که در ژورنال گوارش و تغذیه کودکان منتشر شده است، پروبیوتیک ها در مبارزه با اشکال مختلف اسهال مؤثر هستند. یک مطالعه منتشر شده در مجله کودکان، به این نتیجه رسیده است که گونه های لاکتوباسیلوس برای درمان کودکان مبتلا به اسهال عفونی ایمن و مؤثر هستند.

محققان به این نتیجه رسیدند که مصرف پیشگیرانه گونه های لاکتوباسیلوس می تواند خطر ابتلا به اسهال، بخصوص روتاویروس گاستروانتریت را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.


 1. عملکرد مغز

پروبیوتیک ها می توانند برای عملکرد مغز مفید باشند. محققان UCLA دریافتند که عملکرد مغز در بین زنان سالم که به طور مرتب ماست حاوی پروبیوتیک مصرف کرده بودند، بهبود یافته است.

“یافته های ما نشان می دهد که برخی از محتویات ماست می توانند نحوه واکنش مغز ما به محیط را تغییر دهند.”

دکتر کیرستن تیلیش، نویسنده مطالعه، UCLA

محققان همچنین به ارتباط بین پروبیوتیک و اضطراب نیز اشاره کرده اند. تحقیقات در موش های آزمایشگاهی به مزایای پروبیوتیک ها با عنوان یک ماده کاهنده استرس دست یافته اند. در حالی که این ارتباط هنوز در انسان ‌ها آزمایش نشده است، یافته ‌ها به راه های احتمالی که پروبیوتیک ها می توانند از درمان مشکلات سلامت روان پشتیبانی کنند، اشاره می کنند.


 1. کلسترول

تحقیقات حاکی از آن است که فرمولاسیون Lactobacillus reuteri NCIMB 30242 می تواند سطح لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) در خون را کاهش دهد. حتما می دانید که LDL عمدتا عنوان کلسترول بد را به خود می گیرد. در این مطالعه، دو دوز روزانه L. reuteri NCIMB 30242 هم کلسترول بد و هم کلسترول کلی خون را کاهش داده است.

دکتر میچل جونز، یکی از نویسندگان این مطالعه، نشان داد که پروبیوتیک ها به طور خاص می توانند استرهای کلسترول مرتبط با اسیدهای چرب اشباع نشده در خون را کاهش دهند.


 1. فشار خون

یک مطالعه نشان داده است که شیر تخمیر شده با گونه های لاکتوباسیلوس می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. علاوه بر این، این مطالعه نشان می ‌دهد که پروبیوتیک ها می ‌توانند سطوح ویتامین D خون را از طریق فرایندهای متابولیکی افزایش دهند.

ویتامین D نیز به جلوگیری از افزایش فشار خون کمک می ‌کند. آزمایش‌ های بالینی بیشتری برای تایید مزایای فشار خون مرتبط با مصرف پروبیوتیک ها مورد نیاز است.


 1. سندرم روده تحریک پذیر

شواهدی در حال رشد وجود دارد که نشان می دهد پروبیوتیک ها می توانند به درمان سندرم روده تحریک پذیر کمک کنند.

دو مقاله که در نشریه Nutrition in Practice Clinical منتشر شده اند، رویکردهای درمانی IBS را مورد بررسی قرار داده اند. آن ها دریافتند که پروبیوتیک ها در مدیریت IBS بخصوص بیفیدوباکتریوم ها، بسیار مؤثر هستند.


 1. عفونت

دانشمندان دریافتند که باکتری های پروبیوتیک می توانند در برابر عفونت باکتری های مضر، از بدن محافظت کنند. تحقیقات حاکی از آن است که ﭘﺮوﺑﻴﻮﺗﻴﻚ ﻻﻛﺘﻮﺑﺎﺳﻴﻠﻮس ﭘﺎراﻛﺎزﺋﻲ محافظت قابل توجهی در برابر عفونت لیستریا ارائه می کند. در این مرحله فقط سلول های انسانی مورد آزمایش قرار گرفته اند و برای تأیید تأثیر L. paracasei بر عفونت باید مطالعات بیشتری در مورد موجودات زنده انجام شود.


 1. پسوریازیس و سندرم خستگی مزمن (CFS)

دانشمندان دانشگاه کورک ایرلند، در مجله Gut Microbes گزارش داده اند که ﺑﯿﻔﯿﺪﺑﺎﮐﺘﺮﯾﻮم اﯾﻨﻔﻨﺘﯿﺲ 35624(Bifidobacterium infantis 35624) برای بیماران مبتلا به پسوریازیس و سندرم خستگی مزمن دارای فواید تاثیرگذاری است. ﺑﯿﻔﯿﺪﺑﺎﮐﺘﺮﯾﻮم اﯾﻨﻔﻨﺘﯿﺲ 35624 یک پروبیوتیک موجود در ایالات متحده برای تقویت دستگاه گوارش است.

از آنجایی كه یك پروبیوتیك نه تنها بر سیستم ایمنی مخاطی بلکه می تواند بر سیستم ایمنی سیستمیک انسان نیز تأثیر بگذارد، این مطالعه قابل توجه است. سیستم ایمنی مخاطی از دستگاه تنفسی، دستگاه ادراری و مجاری معده محافظت می کند. این ها اولین مناطقی هستند که عوامل بیماری زا یا میکروارگانیسم های عفونی از خارج بدن می تواند آن ها را آلوده کنند.

با این حال سیستم ایمنی سیستمیک در کل بدن مؤثر است. اگر پروبیوتیک ها می توانند در حمایت از سیستم ایمنی بدن عمل کنند، پس می توانند به شرایطی مانند پسوریازیس و سندرم خستگی مزمن نیز پاسخ دهند.


منابع پروبیوتیک

غذاهایی که حاوی پروبیوتیک طبیعی هستند شامل موارد زیر است:

 • ماست
 • کفیر
 • باترمیلک ( آب دوغ )
 • کیمچی
 • میسو
 • تمپه
 • برخی از نوشیدنی های سویا

محصولات غنی شده پروبیوتیکی مانند آب میوه، شکلات، آرد و غلات نیز موجود است.

همیشه اطمینان حاصل کنید که پروبیوتیک هایی را مصرف می کنید که برای مدیریت شرایط شما مناسب هستند.


نظر خود را بیان کنید