protein-powder-nutritional-supplement

بدنسازی با هدف زیبایی اندام شاید در ظاهر نیازی به مصرف مکمل خاصی نداشته باشد اما اگر میخواهید به بهترین نتیجه دست یابید بهتر است برخی از مکمل های ضروری را در برنامه خود قرار دهید.

به گزارش آلامتو و به نقل از فیتامین؛  یکی از چیزهایی که بدنسازان باید بدانند این است که پول خود را صرف چه مکمل هایی باید بکنند. بیایید یاد بگیریم پول خود را هدر ندهیم!

یکی از چیزهایی که بدنسازان باید بدانند این است که پول خود را چطور و کجا صرف مکمل ها کنند. این مساله یک واقعیت اقتصادی است که هر کسی نمی تواند برای دو بسته قرص پروتئین ۱۰۰ دلار بدهد یا برای جدیدترین داروهای ترموژنیک ۶۰ دلار بپردازد.

من اغلب ایمیل هایی از طرف بدنسازان مشتاق دریافت می کنم که بیشترین سوال آنها این است “کدام مکمل بهتر است؟ من مقالات شما را خوانده ام، شما به نکات خوبی اشاره کرده اید. نمی خواهم سرم کلاه برود. می توانید راهنمایی ام کنید؟”

تقریبا همه با کلاهبرداری و مدهای جدید آشنایی دارند. همه ما درباره سرکه سیب، غضروف کوسه و آخرین نسخه های جادویی چیزهایی شنیده ایم. متاسفانه چیزی که بدنسازان تازه کار نمی دانند، یکی تکنیک های صحیح ورزشی است و دیگری مکمل هایی که قابل اطمینان و سالم باشند و کارخانه های سازنده آنها معتبر باشد.

بنابراین، این مقاله برای رفع ابهام و کمک به بدنسازان تازه کار نوشته شده است. هدف از این مقاله این است که مکمل های خاصی را معرفی کنیم تا سردرگمی افرادی که تازه به سراغ بدنسازی آمده اند را برطرف کنیم.

مکمل ها

بدون تردید، مکمل ها یکی از مهمترین چیزهایی هستند که در لوازم ورزشی یک بدنساز یافت می شوند. خیلی خوب است که شما برنامه ورزشی منظمی داشته باشید، اما اگر رژیم غذایی و مکمل هایی که مصرف می کنید درست نباشد، نتیجه مطلوب را نخواهید گرفت. انتخاب بین مکمل ها، انتخاب بین نتایج خوب و نتایج بهتر است.

در زیر، چند مکمل اساسی برای بدنسازان را معرفی می کنیم. با استفاده از این مکمل ها خیال شما راحت می شود که حداکثر بهره را از تمرینات ورزشی که انجام می دهید، برده اید. این مکمل ها بر اساس اولویت و اهمیتی که دارند، در لیست زیر آورده شده اند.

مولتی ویتامین ها

وقتی به دنبال برنامه ای برای مصرف مکمل ها می روید، اول باید در انتخاب مولتی ویتامین دقت کنید. پیش از همه باید مراقب باشید که آلرژی خاصی نسبت به این داروها نداشته باشید. اگر در انتخاب مولتی ویتامین دقت نکنید، ممکن است نسبت به فرآورده های ویتامینی واکنش حساسیتی نشان دهید.

مثلا خود من به نیکل حساسیت دارم و قبل از من هم پدرم همین طور بود. همین باعث شد زمانی به یک مولتی ویتامین که در آن نیکل وجود داشت، حساسیت نشان دهم.

نتیجه اینکه، دچار اسهال، ناراحتی معده و روده و کلیه درد شدم. وقتی مصرف مولتی ویتامین را قطع کردم، این علایم هم از بین رفتند. با اینکه هیچ تغییر خاصی در رژیم غذایی یا مکمل های دیگرم ندادم و تنها دلیل مشکلاتم مصرف همین مولتی ویتامین بود.

بنابراین، برای پیش گیری از چنین تجربه ناخوشایندی، توصیه می کنم مراقب باشید که به چه چیزهایی آلرژی دارید و پیش از خرید مولتی ویتامین دقت کنید که محتویات آن چیست.

علاوه بر این، شرایط دارویی خاصی که دارید را پیش از مصرف مولتی ویتامین در نظر داشته باشید. مثلا اگر مشکل پروستات دارید (یعنی بزرگی پروستات و مشکل دفع اوره دارید)، بهتر است از مصرف مولتی ویتامین هایی که میزان روی بالایی دارند (۱۵ میلی گرم یا بیشتر)، خودداری کنید.

اینکه مولتی ویتامین از نوع زمان دار است یا نه نیز مساله مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. مولتی ویتامین هایی که زماندار هستند، گرانتر هستند اما مزایای بیشتری دارند، چرا که ورود آنها به جریان خون آهسته تر و یکنواخت تر رخ می دهد. این مساله باعث ماندن طولانی تر آنها در بدن شده و نتایج بهتری دارد. معنی ندارد بخواهید پول خود را صرف داروهایی کنید که خیلی زود از طریق ادرار دفع می شوند.

خانم ها و آقایان به دوزهای مختلفی از مواد معدنی و ویتامین ها نیاز دارند. فکر نکنید هر چه ویتامین بیشتری مصرف کنید، بهتر است. اصلا اینطور نیست، به ویژه در مورد مولتی ویتامین ها.

گلوتامین

گلوتامین، یکی از موارد معمول برای افرادی است که می خواهند مکمل بخرند. در واقع، گلوتامین ماده بسیار مهمی است و نقش های زیادی در بدن دارد؛ اگر می خواهید بین گلوتامین و مکمل های آب پنیر یکی را انتخاب کنید، بهتر است گلوتامین را انتخاب کنید.

ورزشکارانی که تمرینات سختی انجام می دهند، نیاز به گلوتامین دارند زیرا هنگام تمرینات سخت و شدید، بدن نمی تواند میزان مورد نیاز از گلوتامین را خود بسازد.

وقتی فردی تحت فشار زیاد قرار می گیرد (مثلا شدیدا ورزش می کند)، گلوتامین از ماهیچه ها آزاد می شود و همین مساله می تواند سبب کم آب شدن بدن شود. همانطور که همه می دانیم، کم آب شدن بدن، فرد را به شرایط دگرگونی بافتی می رساند

علاوه بر این، گلوتامین سبب تحریک غده هیپوفیز در مغز شده و به این ترتیب، سطح هورمون رشد را افزایش می دهد. یک انتقال دهنده عصبی به نام گاما آمینو بوتریک اسید نیز افزایش می یابد و به فرایند ریکاوری و آرام سازی بدن کمک می کند.

وقتی به فکر خرید گلوتامین می افتید، باید مراقب چیزی که روی بسته آن نوشته شده است باشید. اینکه دارای پیوند پپتیدی است یا نیست؟ این دو کلمه خیلی مهم هستند اما معنای کاملا متفاوتی دارند. گلوتامین هایی که پیوندهای پپتیدی دارند، نسبت به نوع دیگر آن ثبات بیشتری دارند، ضمن اینکه قیمت آنها بیشتر است. گلوتامین هایی که پیوند پپتیدی دارند می توانند همراه غذا مصرف شوند، اما نوع دیگر بهتر است با شکم خالی مصرف شود.

پروتئین آب پنیر

تامین پروتئین کافی از طریق رژیم غذایی روزانه اغلب دشوار است؛ گرچه از لحاظ تئوری امکان پذیر است. البته، با تکیه بر منابع غذایی برای تامین همه نیاز های پروتئینی فرد، این خطر وجود دارد که پروتئین ها به طور کامل هضم نشوند، یا فشار بیش از حد بر دستگاه گوارش وارد آورند.

بنابراین برای پیش گیری از مشکلاتی که در بالا بیان شد، می توان از پودر پروتئین استفاده کرد. وقتی از یک محصول پروتئینی پنیری استفاده می کنید، باید مراقب نوع پروتئینی که در آن محصول است باشید.

چیزهایی که باید در نظر گرفته شوند اینها هستند: میزان آمینو اسیدها، میزان مواد نگهدارنده، طعم، سهولت کاربرد، قابلیت ترکیب و قابلیت هضم.

کراتین

کراتین یک مکمل عالی است که وقتی به عنوان بخشی از برنامه قدرت مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند تاثیر شگرفی بر بافت های عضلانی ضعیف بگذارد. وقتی می خواهید یک فراورده کراتینی انتخاب کنید باید به میزان خلوص آن توجه داشته باشید. برخلاف آنچه تبلیغ می شود، نیازی به مصرف ۷۵ میلی گرم دکستروز برای تاثیر گذاری کراتین نیست.

طبق تجربه ای که من داشته ام، مونوهیدرات کراتین همراه با مواد زیر خیلی بهتر جذب می شود.

  • ۵ میلی گرم گلوتامین
  • ۱۰ میلی گرم مونوهیدرات کراتین
  • ۵۰ میلی گرم دکستروز
  • ۴۰ تا ۶۰ میلی گرم پروتئین آب پنیر

وقتی که دکستروز همراه با کراتین مصرف می شود، می تواند مفید باشد زیرا سبب افزایش انسولین می شود و در نتیجه کراتین بیشتری را به نقطه هدف شلیک می کند: یعنی به ماهیچه ها. اگرچه کاهش میزان دکستروز و جایگزین کردن پروتئین پنیر به جای آن سبب افزایش بیشتر انسولین می شود.

کراتین، خیلی ارزان قیمت است و کیفیت آن هم در سالهای اخیر خیلی بهتر شده است. دیگر دوره کراتین های چینی به سر آمده است. ما کراتین مونوهیدرات پودری شکل را به شما توصیه می کنیم، چرا که کراتین مایع موفقیت چندانی به دست نیاورده است.

زد ام ای

زد ام ای، مکملی است که بعضی آن را یک مکمل اصلی می دانند و بعضی دیگر یک مکمل فرعی.

زد ام ای، مکملی است که میزان تستسترون طبیعی را تا حداکثر حد ممکن افزایش می دهد. این مکمل با استفاده از سه عنصر (روی، منیزیوم، آسپارتات) این کار را انجام می دهد. مصرف این مکمل در رژیم هایی که برای چربی سوزی داده می شوند خیلی مفید است.

ترموژنیک ها

در رژیم های غذایی که برای چربی سوزی داده می شوند، مکمل های ترموژنیک می توانند سبب افزایش چربی سوزی شوند. دو برند معروف آن هیدروکسی کات و زنادرین هستند. من هر دو برند را مصرف کرده ام و توصیه می کنم یکی از آنها را مصرف کنید نه هر دو با هم. من خودم برند هیدروکسی کات را ترجیح می دهم، زیرا در آن ترکیبات چربی سوز بهتر در خون حفظ می شوند.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

نظر خود را بیان کنید