protein-powder-nutritional-supplement

بدنسازی با هدف زیبایی اندام شاید در ظاهر نیازی به مصرف مکمل خاصی نداشته باشد اما اگر میخواهید به بهترین نتیجه دست یابید بهتر است برخی از مکمل های ضروری را در برنامه خود قرار دهید.

دنیای تناسب اندام مملو از حقه ها و وعده و عیدهاست، بیایید بپذیریم که تمرین کردن کار سختی است و چیزی که تاریخ به ما نشان داده این است که اغلب افراد دوست دارند از میانبر بروند و زودتر به هدفی که  می خواهند برسند. اما حقیقت این است که هیچ جایگزینی برای تمرین سخت وجود ندارد.

مصرف مکمل های مفید در کنار تمرین، می تواند تا حدودی زودتر ما را به اهداف تناسب اندام برساند، اما موضوعی که در این بین مطرح است، این است که چطور می توانیم مکمل های مفید را از مکمل های مضر تشخیص دهیم؟

البته این کار، کار بسیار دشواری است اما اولین چیزی که باید در این زمینه مد نظر قرار دهید، این است که مکمل های موجود در بازار که با تبلیغات بسیار زیاد به فروش می رسند را هرگز خریداری نکنید.

در بین هزاران مکملی که در زمینه تناسب اندام در دسترس است، ما در این مطلب از مجله آلامتو می خواهیم 7 مورد از تاثیرگذارترین آن ها را به شما معرفی کنیم. لطفا تا انتها با ما همراه باشید.


  1. کراتین (Creatine)

کراتیم یکی از مکمل های ورزشی بسیار معروف است که وقتی حرف از یک مکمل تمام عیار به میان می آید، خودنمایی می کند. کراتین یک اسید آلی نیتروژن دار است که به طور طبیعی در بدن همه ما تولید می شود. کراتین در شکل سنتز شده، یک ماده تقویت کننده عملکرد است که به تقویت تولید آدنوزین تری فسفات (ATP) کمک می کند. آدنوزین تری فسفات در ترمیم عضلات نقش بسیار موثری ایفا می کند.

اساساً، کراتین انرژی زیادی تولید کرده و به ترمیم عضلات در طول تمرین کمک می کند. از این طریق به شما کمک کند کمی سریعتر بدوید، یک یا دو تکرار دیگر از تمرین موردنظرتان را انجام دهید و عضلات خود را تحت فشار قرار دهید تا بهترین عملکرد را داشته باشند. به معنای واقعی کلمه صدها مطالعه بالینی بر روی کراتین انجام داده شده و گرچه نتایج در افراد مختلف متفاوت بوده، اما واقعیت این است که کراتین یک مکمل تاثیرگذار است.

کراتین در فرم های گوناگون در دسترس است. جالب است بدانید که کراتین در دوزهای کمتری در مواردی مانند گوشت، ماهی و تخم مرغ نیز یافت می شود، اما بدیهی است که غلظت آن در یک پودر غلیظ بهتر و مفیدتر است.


  1. مکمل BCAA (Branched Chain Amino Acids)

BCAA یک مکمل ورزشی بسیار جذاب است چرا که نه تنها در در طول تمرین، بلکه می تواند بعد از تمرین نیز به شما کمک کند. در حقیقت این مکمل در مراحل بعد از تمرین درخشش بیشتری از خود نشان می دهد.

BCAA ترکیبی از سه آمینو اسید حیاتی یعنی لوسین، ایزولوسین و والین است که برای ترمیم و بازیابی عضلات ضروری هستند.

تمام وظیفه این سه آمینو اسید ضروری این است که به ماهیچه های شما کمک کنند تا بعد از یک تمرین سخت سریعتر بهبود یابند، این بدان معناست که شما روزهای کمتری را درگیر درد و گرفتگی های عضلانی پس از ورزش خواهید بود.

این آمینو اسیدها علاوه بر اینکه به ماهیچه ها کمک می کنند تا خود را ترمیم کنند، به تأمین انرژی مورد نیاز در حین ورزش نیز کمک می کنند و همچنین تولید برخی از هورمون های مختل کننده عضله سازی مانند کورتیزول را مهار می کنند.

خوشبختانه پودرهای BCAA گران نیستند، بنابراین نگه داشتن آنها در رژیم غذایی خیلی سخت نخواهد بود.


  1. روغن ماهی

روغن ماهی حاوی مقادیر بسیار زیادی اسیدهای چرب امگا 3 است، همانطور که می دانید اسیدهای چرب امگا 3 یک ضد التهاب طبیعی است که واقعاً می تواند به معنای واقعی کلمه عملکرد ورزشی شما را بهبود بخشد. مصرف روغن ماهی به عنوان یک مکمل ورزشی، به کاهش درد مفاصل و عضلات کمک می کند و برای روند ریکاوری حیاتی است.

مزیت های روغن ماهی به همین جا ختم نمی شود، طبق مطالعات انجام شده، روغن ماهی برای سلامت ریه ها، گردش خون و سلامت قلب شما یک گزینه عالی محسوب می شود.

بزرگترین مشکلی که افراد در زمینه مصرف روغن ماهی دارند، پیدا کردن یک برند معتبر و ارگانیک است. سعی کنید این مکمل سودمند را از فروشگاههای معتبر خریداری کنید.


  1. گلوتامین (Glutamine)

گلوتامین یکی دیگر از اسیدهای آمینه است که به طور طبیعی توسط بدن تولید می شود. اگر ورزش های رقابتی انجام می دهید و تا حدودی استرس را تجربه می کنید، گلوتامین مکمل سودمندی است که می تواند به کمک شما بیاید.

مکمل گلوتامین به حفظ توده عضلانی کمک می کند. بنابراین، اگر سطح گلوتامین شما در طی یک تمرین استرس زا کاهش می یابد، از آنجا که گلوتامین برای توده عضلانی ضروری است، لازم است که پس از تمرین تا حد ممکن گلوتامین از دست رفته را به بدن خود بازگردانید.

گلوتامین در چیزهایی مانند آجیل، ماهی، گوشت قرمز، لوبیا و دیگر غذاهای چرب یافت می شود، اما از آنجا که توصیه نمی شود پس از یک تمرین سنگین یک غذای چرب و پرکالری مصرف کنید، مصرف مکمل آن می تواند میزان ضروری گلوتامین را بدون اینکه چربی و کالری زیادی وارد بدن تان کنید، تامین کند.

هرچه مقدار بیشتری گلوتامین به بدن خود بازگردانید و هرچه سریعتر آن را دریافت کنید، قادر به حفظ عضله بیشتری نیز خواهید بود.


  1. پروتئین وی

پودرهای پروتئین یکی از دشوارترین مکمل های بحث برانگیر هستند زیرا صدها برند مختلف دارند و هر مدل تناسب اندام اینستاگرام با بیش از هزار دنبال کننده، یکی از این برندها را تبلیغ می کند.

واقعیت این است که پودرهای پروتئینی مختلف اهداف مختلفی را ارائه می دهند و مهم ترین چیزی که باید در هنگام تهیه پودر پروتئین مدنطرقرار دهید این است که مطمئن شوید این پودر پروتئین، پروتئین وی است. پروتئین وی یکی از مکمل های آزمایش شده و واقعی است زیرا حاوی سطح بالاتری از آمینو اسید لوسین است.

تصور غلط دیگر این است که مردم فکر می کنند فقط یک شیک پروتئین در روز و مستقیماً پس از یک تمرین، تمام چیزی است که شما نیاز دارید است. اگر سعی در ایجاد توده عضلانی دارید، نوشیدن دو، حتی سه شیک پروتئین در روز کاملاً قابل قبول است.

مقدار مصرف پروتئین به وزن بدن شما بستگی دارد. قانون کلی، یک گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است، اما به رژیم غذایی و تمرین نیز بستگی دارد.

مهم ترین نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که شیک های پروتئینی مکمل دریافت روزانه شما هستند. منبع اصلی پروتئین شما باید از مواد غذایی واقعی تأمین شود.


  1. بتا آلانین

احتمالاً کمترین مکمل شناخته شده در این لیست، بتا آلانین است. بتا الانین یکی دیگر از اسیدهای آمینه طبیعی است که با افزایش سطح کارنوزین در بدن شما به کاهش خستگی عضلات کمک می کند.

کارنوزین از تجمع اسیدها در بدن جلوگیری می کند، در نتیجه فشار عضلانی و خستگی را تا حدود زیادی کاهش می دهد.

با مصرف مقادیر غلیظ بتا آلانین، به بدن خود اجازه می دهید فضای بیشتری برای تولید کارنوزین ایجاد کند و در نتیجه در مقابل خستگی مقاومت بیشتری ایجاد می شود.

تحقیقات یک تیم در Texas A&M نشان داد که مصرف 800 میلی گرم بتا آلانین در روز به افزایش 66 درصدی کارنوزین کمک می کند. اگر به دوز مصرفی مناسب بدن تان پایبند باشید، نتایج غیرقابل انکار این مکمل را مشاهده خواهید کرد.


  1. کربوهیدرات ها

احتمالا با شنیدن نام کربوهیدرات گیج شده اید، چرا که تصور شما این است که باید مصرف کربوهیدرات را محدود کنید اما دیدن نام آن در بین مکمل های موثر می تواند تا حدودی گیج کننده باشد.

اگر تمام نگرانی شما در مورد کاهش چربی و کاهش وزن است، محدود کردن کربوهیدرات ممکن است ایده خوبی باشد، اما اگر پس از اتمام تمرین سعی دارید عضله سازی و چربی سوزی داشته باشید، باید دو بار در روز کربوهیدرات ساده مصرف کنید: یک بار به محض بیدار شدن و یک بار بلافاصله بعد از تمرین.

اساسا پس از اتمام تمرین، سطح گلیکوژن و گلوکز بدن به طور کامل از بین می رود. وقتی این اتفاق افتاد، بدن شما روندی را طی می کند که طی آن هورمون هایی نظیر کورتیزول ترشح شوند و شروع به تحلیل تمام عضلات ارزشمندی که برای ساختن شان وقت و انرژی صرف کردید، می کند.

خوردن کربوهیدرات های ساده (قندها) به افزایش سطح گلوکز بدن کمک می کند، از ترشح کورتیزول جلوگیری می کند و باعث می شود بافت ماهیچه ای که به سختی ایجاد کرده اید، ذخیره شود.

شما می توانید یک دسته از کربوهیدرات های ساده را از غذاهای مختلف هم تامین کنید، اما مصرف مکمل کربوهیدرات به تنظیم کامل میزان دریافت کربوهیدرات شما کمک می کند و هر آنچه را که برای نگه داشتن عضلات لازم دارید به شما می دهد.


نظر خود را بیان کنید