داشتن یک زمان‌بندی مناسب برای سم‌پاشی کردن درخت‌ها، امری مهم و حیاتی است. فرقی ندارید که با چه نوع از آفتی روبه رو هستید؛ نکته‌ی اساسی این است که بدانید از چه نوع ماده‌ی شیمیایی در چه مرحله‌ای از رشد درخت استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. هر آفت‌کشی، زمانبندی مختص به خودش را دارد ولی اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را از سم‌پاشی بگیرید،‌ بایستی بدانید که چه زمان وقت آن است.

بهترین زمان برای سم‌پاشی کردن درختچه‌ها و بوته‌ها

اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید می‌تونید در قدم اول می‌توانید هزینه سمپاشی را در شهر خودتان بپرسید. مثلا اگر به دنبال سمپاش در تهران باشید می‌توانید درخواست سمپاشی ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

رفتار گیاه:

صبح زود برای گیاهان،‌ بهترین زمان برای جذب آب است. همچنین جذب مواد شیمیایی از ساعت سه صبح تا هشت صبح و هنگام طلوع خورشید، در بیشترین مقدار خود قرار می‌گیرد. روزنه‌های روی برگ در این ساعات از روز باز هستند و بخارات آب را جذب می‌کنند و در ساعات خنک روز،  بر روی آن‌ها شبنم ایجاد می‌شود. در ساعات گرم روز، برگ‌ها تعریق می‌کنند و این امر نفوذ آفت‌کش‌ها را به درون برگ، مختل می‌سازد.

حرکات هوا:

دلیل دوم برای سم‌پاشی در ساعات اولیه صبح، این است که هوا به نسبت سایر ساعت‌های روز، مساعدتر است. بهتر است در این ساعات سم‌پاشی صورت گیرد زیرا هم آفت‌کش موثرتر واقع می‌شود و هم به دلیل مساعد بودن هوا و نوزیدن باد، سلامت فرد نیز به خطر نمی‌افتد.

بهترین زمان برای سم‌پاشی کردن درختچه‌ها و بوته‌ها

فعالیت حشرات:

بسیاری از حشرات در ساعات اولیه‌ی صبح، فعال‌تر هستند. در اینجا باید دقت کنید که سلامت حشرات مفید مانند زنبورهای عسل به خطر نیفتد.

مدت زمان تاثیرگذاری:

آفت‌کش‌ها بین یک تا بیست و چهار ساعت زمان نیاز دارند تا بدون تحت تاثیر آب و هوا قرار گرفتن، اثر خود را بگذارند. این امر ممکن است نیازمند تغییر زمان آب دادن به گیاهان شود. در یک حالت ایده‌ال، در یک روز غیر بارانی اسپری آفت‌کش به مدت 24 ساعت بر روی برگ باقی می‌ماند تا بیشترین اثر خود را بگذارد.

آسیب به بافت‌های گیاهی:

حتی مرغوب‌ترین آفت‌کش‌ها با دستورالعمل‌های مخصوص، حاوی مواد شیمیایی‌ای هستند که می‌تواند به بافت گیاه آسیب برساند. این مواد مخصوصا در دماهای بالا به بافت سالم گیاه آسیب می‌رسانند پس بهتر است سمپاشی در ساعات اولیه و خنک روز انجام شود.

بهترین زمان برای سم‌پاشی کردن درختچه‌ها و بوته‌ها