اتاقک

سفر به تنهایی مدرسه‌ای است که انسان در آن درس زندگی می‌آموزد و یاد می‌گیرد که وقت و هزینه را به چه شکل مدیریت کند و با اعتماد به نفس در شرایط خاص و سخت برنامه‌ریزی موفقی داشته باشد.

یکی از مهم‌ترین ارکان سفر مشخص کردن وسیله نقلیه است. سفر با وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس، قطار و هواپیما یا وسیله نقلیه شخصی؟ مسئله این است. سفر با وسایل نقلیه عمومی شاید از نظر هزینه کمی گران‌تر باشد اما بسیار راحت است و تنها نیاز به رزرو بلیط دارد. اما سفر با وسیله نقلیه شخصی حال‌و‌هوای خاص خودش را دارد و تنها کافی تست خودرو از نظر فنی سالم باشد تا قدم در راه جاده گذاشته و سفر آغاز شود. پس یکی از مهم‌ترین اصول سفر با خودروی شخصی اطمینان کامل از وضعیت سلامت خودرو و رعایت نکات ایمنی است اما در کنار مزایای استفاده از خودروی شخصی معایبی هم مانند تمام شدن بنزین، پنچری لاستیک، خرابی باتری و کمبود جا هم وجود دارد.

وقت خود را هدر ندهید

وقت طلاست، این جمله نه تنها ارزش وقت را نشان می‌دهد بلکه بسیار کلیدی و کاربردی است. چه بسا بسیاری از سفرها مقصد دور و راهی طولانی داشته باشند که در این مواقع بهترین راه رسیدن به مقصد انتخاب وسیله‌ای است که سرعت بیشتری دارد و وقت کمتری را هدر می‌دهد. به‌عنوان مثال بسیاری از افراد قصد دارند تعطیلات و روزهای سفر خود را در جزیره زیبای قشم سپری کنند که در این‌صورت سفر با خودروی شخصی اصلا جایز نیست چون دست کم باید چند روز در راه باشند. این افراد می‌توانند بعد از اجاره ویلا به رزرو بلیط هواپیما هم اقدام کنند و در کمترین زمان ممکن به مقصد برسند.

وقت سفری شاد و ارزان است

تمام لذت سفر به سپری کردن لحظات شاد و ساختن خاطراتی فراموش نشدنی است که اگر این سفر از نظر اقتصادی هم به صرفه باشد خیلی بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد. یکی از بهترین راه‌ها برای تجربه سفری شاد و ارزان استفاده از خودروهای شخصی است به خصوص اگر چند خانواده با هم سفرشان را شروع کنند زیرا در طول راه با هم به استراحت و صرف غذا بپردازند و در شهر مقصد نیز با خیال راحت در کنار یکدیگر به مکان‌های دیدنی مراجعه کنند. این نوع سفر به دلیل استفاده از وسیله شخصی هزینه وسیله رفت‌و‌آمد را کمتر می‌کند و با توجه به اینکه تمامی نفرات در هر نقطه‌ای که تمایل دارند می‌توانند توقف داشته باشند احساس راحتی و شادی بیشتری خواهند داشت. مثلا افرادی که قرار است با هم به سفر بروند بعد از اجاره هتل آپارتمان در کرمان در یک ساعت معین راهی شده و سفری لذت‌بخش را تجربه کنند.

امنیت و سلامت دو فاکتور مهم

سفر با وسایل نقلیه عمومی با توجه به خطرات جاده امنیت بیشتری از سفر با وسیله نقلیه شخصی دارد. آمار تصادفات جاده‌ای در ایام تعطیلات همیشه باعث نگرانی افرادی می‌شود که قصد سفر به شهرهای دور و نزدیک را دارند؛ خصوصاً برای برخی از شهرها مسیرهای طولانی دارند و یا افرادی که مسئولیت رانندگی را برعهده دارند با جاده‌های بین شهری آشنایی کمتری دارند بهترین راه سفر استفاده از وسایل نقلیه عمومی است. به‌عنوان مثال پس از رزرو اتاق در هتل آپارتمان در سرعین می‌توان بلیط اتوبوس هم رزرو کرد و در صحت و سلامت به مقصد رسید.