تحصیل در ایتالیا بهتر است یا سوئد؟

شرایط تحصیل ایرانی‌ها در ایتالیا بهتر است یا سوئد؟ بررسی شرایط اخذ پذیرش، امکانات و سطح علمی در کنار مقایسه هزینه‌های تحصیل و زندگی در ایتالیا و سوئد به شما کمک خواهد کرد تا بهترین تصمیم را بگیرید.

کدام کشور را برای مهاجرت انتخاب کنیم؟ این یکی از اولین سوالاتی که در زمینه مهاجرت تحصیلی به وجود می‌آید و پاسخ به آن می‌تواند مسیر شما را برای ادامه تحصیل در خارج از کشور روشن‌تر کند. ایتالیا و سوئد همیشه جزو کشورهای محبوب دانشجویان ایرانی برای مهاجرت تحصیلی بوده‌اند. هر دو کشور از شرایط خوبی برای تحصیل برخوردار هستند اما مهم این است که بر اساس شرایط و موقعیت خودتان تصمیم بگیرید که تحصیل در ایتالیا برایتان بهتر است یا سوئد.

مقایسه شرایط تحصیل در ایتالیا و سوئد

برای مقایسه شرایط تحصیل در کشور ایتالیا و سوئد باید تحصیل در یک کشور خارجی را در تمامی جنبه‌ها از اخذ پذیرش و هزینه‌ها گرفته تا شرایط زندگی و اقامت پس از تحصیل مورد بررسی قرار دهیم. مقایسه این فاکتورها به شما کمک می‌کند تا بر اساس میزان اهمیت فاکتورهای مختلف، اقدام به انتخاب بهترین گزینه جهت مهاجرت تحصیلی کنید.

مقایسه شرایط اخذ پذیرش تحصیلی در ایتالیا و سوئد

مقایسه ایتالیا و سوئد را از اولین گام برای مهاجرت تحصیلی یعنی گرفتن پذیرش از دانشگاه شروع می‌کنیم. ایتالیا یکی از کشورهایی است که با وجود برخورداری از دانشگاه‌های خوب، شرایط به مراتب راحتی را برای اخذ پذیرش دارد. فقط کافیست دانشگاه مورد نظرتان را انتخاب کنید و مدارکی مثل سوابق تحصیلی، مدارک هویتی و مدرک زبان خود را برای آنها ارسال کنید. حتی اگر سابقه تحصیلی شما چندان درخشان هم نباشد باز هم فرصت تحصیل در ایتالیا را خواهید داشت.

دانشگاه‌های سوئد هم شرایط مساعدی را برای اخذ پذیرش تحصیلی دارند. اما این موضوع به رشته و دانشگاه انتخابی شما نیز بستگی خواهد داشت. مثلا گرفتن پذیرش دانشگاه لوند سوئد نسبت به دانشگاه‌های دیگر این کشور سخت‌تر است. همچنین گرفتن پذیرش در رشته‌های پزشکی نیز سختی‌های خودش را دارد. اما در کل و با هر شرایطی، گزینه متناسب با وضعیت خود را از بین موسسات آموزشی سوئد پیدا خواهید کرد.

مقایسه دانشگاه های ایتالیا و سوئد

هر دو کشور ایتالیا و سوئد از دانشگاه‌های شناخته شده‌ای در سطح اروپا برخوردار هستند. شما با توجه به رزومه تحصیلی، نمره معدل، سوابق پژوهشی و رشته و مقطع تحصیلی مورد نظرتان می‌توانید دانشگاه مناسب خود را در هر یک از این کشورها انتخاب کنید. برای درک بهتر از شرایط دانشگاه های ایتالیا و سوئد بهتر است نگاهی کنیم به رتبه 5 دانشگاه برتر این دو کشور در رنکینگ جهانی QS:

 بهترین دانشگاه‌های ایتالیا

  • دانشگاه پلی تکنیک میلان: رتبه 142 دنیا
  • دانشگاه بولونیا: رتبه 166 دنیا
  • دانشگاه ساپینزای رم: رتبه 171 دنیا
  • دانشگاه پادوا: رتبه 242 دنیا
  • دانشگاه میلان: رتبه 316 دنیا

بهترین دانشگاه های سوئد

  • دانشگاه لوند: رتبه 87 دنیا
  • دانشگاه سلطنتی KTH استکهلم: رتبه 89 دنیا
  • دانشگاه فناوری چالمرز گوتنبرگ: رتبه 121 دنیا
  • دانشگاه اوپسالا: رتبه 124 دنیا
  • دانشگاه استکهلم: رتبه 148 دنیا

خب همانطور که می‌بینید، سوئد دارای دو دانشگاه با رنکینگ زیر 100 دنیاست که نشان دهنده سطح بالای آموزش عالی در این کشور است. البته اگر چند دانشگاه خاص را کنار بگذاریم، دانشگاه‌های ایتالیا و سوئد تفاوت چندانی از لحاظ سطح و امکانات علمی ندارند.

اگر قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی را دارید، در مقایسه دانشگاه‌های سوئد و ایتالیا باید توجه داشته باشید که سوئد در زمینه پزشکی شرایط به مراتب بهتری دارد. حتی نام انستیتوی کارولینسکا در استکهلم در بین 10 دانشگاه برتر پزشکی جهان به چشم می‌خورد.

تحصیل در ایتالیا بهتر است یا سوئد؟

مقایسه هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا و سوئد

برویم سراغ یکی از مهم‌ترین فاکتورهای مهاجرت تحصیلی یعنی هزینه! برای بررسی این فاکتور بهتر است آن را به دو بخش هزینه تحصیل و هزینه زندگی تقسیم کنیم.

شهریه دانشگاه‌های ایتالیا بسته به دولتی و خصوصی بودن آنها فرق می‌کند. شهریه دانشگاه‌های دولتی تا 5 هزار یورو در سال و دانشگاه‌های خصوصی تا 20 هزار یورو در سال است. بنابراین می‌توان گفت که هزینه‌های تحصیل در ایتالیا نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی کاملا مقرون به صرفه است.

تا حدود یک دهه پیش، کشور سوئد امکان تحصیل رایگان را برای دانشجویان بین المللی فراهم می‌کرد اما در حال حاضر تنها دانشجویان سوئدی یا اتحادیه اروپا از این امکان برخوردارند. به طور کلی، شهریه دانشگاه‌های سوئد نسبت به ایتالیا بالاتر است. شهریه دانشگاه‌های مختلف این کشور بین 8 هزار یورو تا 30 هزار یورو در سال است. طبیعتا این موضوع علاوه بر دانشگاه به رشته انتخابی شما نیز بستگی خواهد داشت. به عنوان مثال رشته پزشکی بالاترین میزان شهریه را دارد.

در کنار شهریه باید به هزینه‌های زندگی مثل مسکن، غذا، حمل و نقل و… هم توجه داشته باشید. در این مورد هم ایتالیا کشور نسبتا ارزان‌تری نسبت به سوئد است. تقریبا در تمامی موارد از هزینه اجاره مسکن گرفته تا خرید مواد غذایی، هزینه‌های زندگی در سوئد بالاتر از ایتالیاست. در ایتالیا به طور متوسط 1000 یورو در ماه هزینه خواهید داشت اما همین عدد برای یک ماه در سوئد چیزی حدود 1500 یورو خواهد بود. البته که این موضوع به شهر محل زندگی، نوع مسکن و سبک زندگی شما هم بستگی دارد.

 مقایسه بورسیه های تحصیلی ایتالیا و سوئد

بورسیه تحصیلی یکی از راه‌های اصلی برای کاهش دادن هزینه‌های تحصیل در خارج است. هر دو کشور ایتالیا و سوئد گزینه‌های متنوعی را برای حمایت مالی از دانشجویان خارجی ارائه کرده‌اند.

در ایتالیا می‌توانید از هر دو نوع بورسیه دولتی و دانشگاهی این کشور استفاده کنید. برای بورسیه دانشگاهی لازم است که رزومه تحصیلی قابل توجهی داشته باشید اما برای گرفتن بورسیه استانی این کشور فقط باید مدارکی مبنی بر عدم توانایی مالی برای پرداخت هزینه‌های تحصیل را ارائه کنید. البته که افراد زیادی هر سال برای انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا اقدام می‌کنند و رقابت بالاست.

در سوئد تنها دانشجویان سوئدی یا دانشجویان عضو اتحادیه اروپا امکان استفاده از بورسیه‌های دولتی و سازمانی را دارند. بنابراین دانشجویان خارجی از جمله ایرانی‌ها فقط می‌توانند درخواست بورسیه خود را به دانشگاهی که پذیرش آن را گرفته‌اند، ارائه کنند. با توجه به درخواست‌های بالا برای بورسیه تحصیلی سوئد و فرصت‌های محدود، کار چندان راحتی برای گرفتن بورسیه نخواهید داشت.

مقایسه زبان تحصیل در ایتالیا و سوئد

در هر دو کشور ایتالیا و سوئد می‌توانید علاوه بر زبان‌های رسمی این دو کشور به زبان انگلیسی هم تحصیل کنید. برای تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا یا سوئد باید دانشگاه‌هایی را پیدا کنید که برنامه‌های خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند. ضمن در حین تحصیل می‌توانید در دوره‌های زبان ایتالیایی و سوئدی هم شرکت کنید تا با تسلط بر این زبان‌ها راحت‌تر با مردم این کشورها ارتباط برقرار کنید.

مقایسه کار دانشجویی در ایتالیا و سوئد

اگر نگران تامین هزینه‌های تحصیل هستید، می‌توانید در مدت زمان تحصیل در ایتالیا و سوئد به کار دانشجویی بپردازید و بخشی از هزینه‌هایتان را پوشش دهید. ضمنا انجام کار دانشجویی به نوعی سابقه کار محسوب شده و برای پیدا کردن شغل بعد از اتمام دوران تحصیل نیز مفید خواهد بود.

دانشجویان کارشناسی در ایتالیا می‌توانند هفته‌ای 10 ساعت کار کنند. این عدد برای دانشجویان ارشد و دکتری به ترتیب 20 و 30 ساعت در هفته است. درآمد متوسط کار دانشجویی در ایتالیا ساعتی 10 یورو است. دانشجویان در سوئد مجاز به 20 ساعت کار در هفته هستند و بسته به نوع کار خود می‌توانند تا 500 یورو در ماه درآمد داشته باشند.

تحصیل در ایتالیا بهتر است یا سوئد؟

مقایسه امکان اقامت پس از تحصیل در ایتالیا و سوئد

در صورتی که بعد از اتمام دوران تحصیل بخواهید در ایتالیا یا سوئد بمانید، 12 ماه فرصت خواهید داشت تا یک شغل تمام وقت را پیدا کنید. بعد از چند سال هم می‌توانید درخواست اقامت دائم این کشورها را ارائه کنید. اگرچه هر دو کشور آمار بیکاری نسبتا بالایی دارند اما سوئد اوضاع اقتصادی بهتری داشته و وجود شرکت‌های بین المللی یک فرصت خوب برای پیدا کردن شغل است.

توصیه می‌کنیم در مدت تحصیل در این کشورها حتما به زبان سوئدی یا ایتالیایی مسلط شوید. تسلط به زبان رسمی این کشورها شانس شما را برای پیدا کردن شغل مناسب بیشتر خواهد کرد.

مقایسه شرایط زندگی در ایتالیا و سوئد

سوئد یکی از کشورهای اسکاندیناوی است و طی چند دهه اخیر همیشه به عنوان یکی از مقاصد محبوب مهاجران شناخته شده است. شاخص‌های کیفیت زندگی در سوئد نسبت به ایتالیا بالاتر است و به طور کلی گزینه بهتری برای مهاجرت محسوب می‌شود. اگرچه هزینه‌های زندگی در سوئد بیشتر از ایتالیاست اما اوضاع اشتغال و درآمد متوسط سوئدی‌ها نیز بالاتر است.

از آن سو، ایتالیا کشوری توریستی با آب و هوای مطلوب است و تحصیل در این کشور یک تجربه بی نظیر برایتان رقم خواهد زد. ضمن اینکه می‌توانید با هزینه پایین‌تر در یک کشور اروپایی توسعه یافته تحصیل کنید و مدارک دانشگاهی معتبر بگیرید. ضمنا هر دو کشور ایتالیا و سوئد عضو حوزه شنگن هستند و با تحصیل در این دو کشور می‌توانید در سایر کشورهای حوزه شنگن هم رفت و آمد کنید.

نکته دیگری که در مورد تفاوت زندگی در سوئد و ایتالیا وجود دارد، موضوع زبان است. خیلی از ایتالیایی‌ها به زبان انگلیسی تسلط ندارند و به همین دلیل برای زندگی روزمره نیاز دارید که تا حدی ایتالیایی را بدانید. اما در سوئد، انگلیسی زبان دوم مردم است و از همان ابتدای ورود به این کشور می‌توانید به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنید.

بالاخره ایتالیا برای تحصیل بهتر است یا سوئد؟

بعد از خواندن این مطلب تقریبا هر آن چیزی که باید را در رابطه با شرایط تحصیل و زندگی در ایتالیا و سوئد می‌دانید. مطمئنا تحصیل در هر کدام از این کشورها مزایای خاص خود را دارد و یک فرصت فوق العاده برای پیشرفت است. اما اینکه کدام کشور را انتخاب کنید کاملا بستگی به ترجیحات و اولویت‌های شما خواهد داشت. برای مشاوره و گرفتن اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان لتسگویونی تماس بگیرید.

منبع: letsgouni