انواع ترفندهای خانگی و شیمیایی برای شستن ظروف سوخته

دسته‌ای از افراد سعی می‌کنند تا با استفاده از قاشق فلزی، غذای چسبیده و سوخته را  از قابلمه جدا کنند. این موضوع باعث آسیب دیدن قابلمه یا ماهیتابه و باقی ماندن سیاهی ناشی از سوختگی خواهد شد. همچنین، تمیز کردن قابلمه‌ها با قاشق باعث افزایش احتمال سوختگی در دفعات بعدی خواهد شد.

استفاده از شوینده‌های مناسب و آگاهی از ترفندهای از بین بردن سوختگی ظروف، شستن ظروف سوخته را آسان و لذت بخش خواهد کرد.

اگر تمایلی به رو به رو شدن با آشپزخانه‌ای نامرتب و یک ظرفشویی انباشته از ظروف کثیف را ندارید، تا آخر این مقاله با ما همراه باشید تا با انواع روش‌های شستن ظروف سوخته و ترفندهای طبیعی و خانگی موثر برای تمیزی بیشتر آن‌ها آشنا شوید.

روش‌های شستن ظروف سوخته:

در ادامه به معرفی روش‌های تمیز کردن ظروف خواهیم پرداخت. همچنین، شوینده‌ای مناسب از یک برند معتبر، جهت تمیزی بیشتر ظروف، به شما همراهان همیشگی معرفی خواهیم کرد.

از بین بردن آثار سوختگی با استفاده از سرکه:

سرکه، ماده‌ای اسیدی است که می‌تواند به راحتی سوختگی‌های قابلمه و ظروف را تمیز نماید. در این روش، لازم است مراحل زیر را به صورت گام به گام انجام دهید.

  • تا جایی که قابلمه سوخته است، آب بریزید و روی شعله و حرارت متوسط قرار دهید تا آب به آرامی شروع به جوشیدن کند.
  • بعد از گذشت 1دقیقه، یک استکان سرکه سفید به قابلمه اضافه نمایید و 10دقیقه صبر کنید تا سرکه شروع به جوشیدن در قابلمه کند.
  • شعله را خاموش کنید و صبر دهید تا کاملا خنک شود. سپس، محتوای قابلمه را خالی کنید و با استفاده از یک اسکاچ آغشته به مایع ظرفشویی، سوختگی را از سطوح قابلمه و ماهیتابه پاک نمایید.

برای تهیه یک محلول تمیزکننده فوق‌العاده قوی برای شستن ظروف سوخته، می‌توانید مقداری جوش شیرین به سرکه اضافه نمایید؛ بنابراین، 2قاشق غذاخوری جوش شیرین به محلول آب و سرکه اضافه کنید تا شاهد از بین رفتن شدیدترین سوختگی‌های غذا از سطوح ظروف باشید.

 همچنین، قبل از شستن قابلمه با اسکاچ، می‌توانید مقداری جوش‌شیرین روی نقاط سوخته ظروف بپاشید و بعد از گذشت 30 دقیقه، ظروف را با اسکاچ تمیز نمایید.

جوش‌شیرین یک ماده ساینده است که ترکیب آن با سرکه باعث افزایش تمیزی و درخشندگی ظروف به خصوص، ظروف استیل می‌شود.

انواع ترفندهای خانگی و شیمیایی برای شستن ظروف سوخته

پاک کردن سوختگی با استفاده از نمک و سیب‌زمینی:

در صورتی که سوختگی شدید نباشد، کافی است کف تابه یا ظروف را مقداری نمک بریزید، سپس، یک سیب‌زمینی خام روی آثار سوختگی بکشید و در آخر، آن را با آب و مایع ظرفشویی باکیفیت بشویید و با دقت خشک نمایید.

از بین بردن سوختگی قابلمه استیل با استفاده از ورق خشک‌کن:

ورق خشک‌کن چیست؟ این ورق شبیه دستمال کاغذی است و می‌توانید به راحتی در بازار آن را تهیه کنید. کاربرد اصلی این ورقه‌ها، رهایی از الکتریسیته است.

در این روش، ظروف سوخته را به مدت 1ساعت درون آب گرم قرار دهید. سپس، با استفاده از یک اسکاچ آغشته به سرکه و مایع ظرفشویی مناسب، آثار سوختگی را تمیز نمایید و با ورق خشک‌کن، کاملا خشک نمایید تا تمام آثار سوختگی به طور کامل محو شود.

نحوه شستن ظروف سوخته روحی:

برای تمیز کردن سوختگی قابلمه روحی چندین روش وجود دارد که به شرح زیر است:

در روش اول، قابلمه را با آب داغ پر کنید و بر روی شعله ملایم قرار دهید. سپس، اجازه دهید تا آب شروع به جوشیدن کند تا تکه‌های سوختگی غذا از قابلمه جدا شوند.

اگر سوختگی ظروف روحی شدید باشد، قابلمه را بدون آب بر روی شعله ملایم قرار دهید تا سوختگی‌ها خشک‌تر شوند و به راحتی از قابلمه جدا شوند.

همچنین، یکی از رایج‌ترین روش‌های شستن ظروف سوخته، ساییدن آثار سوختگی با استفاده از سیم ظرفشویی است. این روش، نه تنها باعث از بین رفتن سوختگی می‌شود، بلکه سیاهی قابلمه روحی را از بین خواهد برد و قابلمه را برای شستشو با اسکاچ و مایع ظرفشویی آماده می‌کند.

انواع ترفندهای خانگی و شیمیایی برای شستن ظروف سوخته

 استفاده از پودر ماشین ظرفشویی برای تمیزی بیشتر ظروف  سوخته استیل:

شاید برایتان جالب باشد که پودر ماشین ظرفشویی به علت قدرت پاک‌کنندگی بالا و حل شوندگی مناسب، می‌تواند انواع لکه‌های سوختگی را از روی ظروف استیل پاک نماید.

قابلمه سوخته را با آب گرم پر کنید و مقداری پودر ماشین ظرفشویی به آن اضافه نمایید. سپس، با استفاده از روش شستشوی معمولی اقدام به شستن ظروف سوخته و برق انداختن آن‌ها کنید.

نحوه تمیز کردن ظروف سوخته روحی با استفاده از گاز پاک‌کن:

شستن ظروف سوخته برای هرکسی ممکن است کاری خسته‌کننده به نظر بیاید. اما با دانستن نکات مهم در رابطه با نحوه شستن ظروف، می‌توان در وقت صرفه‌جویی کرد و ظروف روحی را مانند روز اول تمیز کرد.

برای از بین بردن لکه از ته و اطراف قابلمه‌های سوخته روحی، می‌توانید مقداری از اسپری گاز پاک‌کن را بر روی ظروف اسپری کنید و بعد از گذشت 30 دقیقه، با استفاده از اسکاچ شروع به شستن ظروف سوخته کنید.

شستن ظروف سوخته با آب و مایع ظرفشویی:

در ابتدا، مقداری آب درون قابلمه بجوشانید. بعد از خنک شدن آب، محتوا درون قابلمه را خالی کنید و بلافاصله با استفاده از یک اسکاچ آغشته به مایع ظرفشویی، اقدام به از بین بردن سوختگی‌ها کنید.

اگر سوختگی شدید است، بعد از رسیدن آب به نقطه جوش، چند قطره مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید و اجازه دهید این محلول به مدت چند ساعت درون قابلمه بماند. سپس، اقدام به شستن ظروف سوخته کنید تا مواد غذایی باقی مانده و چسبیده، به طور کامل از سطوح قابلمه یا ماهیتابه پاک شود.

انواع ترفندهای خانگی و شیمیایی برای شستن ظروف سوخته

توصیه‌های کلی برای شستن ظروف سوخته:

توجه به نکات زیر در هنگام شستن ظروف سوخته ضروری است:

  • جوش شیرین به عنوان یک ماده ساینده، انتخابی مناسب برای دفع سوختگی‌های شدید است.
  • بیشتر پاک‌کننده‌های ظرفشویی دارای آهک هستند؛ زیرا، آهک موجب دفع لکه‌های سوختگی و تیرگی ظروف می‌شود.
  • حرارت باعث تغییر رنگ ظروف می‌شود. اما با استفاده از سرکه می‌توانید سیاهی بدنه ظروف سوخته را از بین ببرید.
  • هنگام پختن حبوبات، بهتر است مقداری آبلیمو به آن اضافه کنید تا مانع از تغییر رنگ ظروف شوید.
  • جهت حفظ زیبایی ظروف استیل، از قرار دادن آن‌ها بر روی شعله‌های زیاد یا بزرگ بپرهیزید.
  • افزودن جوش‌شیرین به سرکه باعث تولید گاز می‌شود. بنابراین، جهت پیشگیری از سر رفتن گاز جوش‌شیرین از قابلمه‌های کوچک، بهتر است محلول را با نسبت 1 به 3 تهیه کنید.

محصولات شوینده هوم پلاس

هوم پلاس یکی از برندهای متعلق به گروه صنعتی پاکشو است که محصولات آن از سال 1397 وارد بازار شده است. محصولات شوینده هوم پلاس قادر به رقابت با نمونه‌های خارجی می‌باشد.

این برند بعد از عرضه به بازار، به طور مستمر در حال افزایش کیفیت و ارتقای رضایت مصرف‌کنندگان بوده است. به همین دلیل، توصیه ما جهت تمیزی بیشتر خانه و آشپزخانه، استفاده از محصولات شوینده هوم‌پلاس است.

شاید این سوال در ذهن‌تان ایجاد شود که «چرا محصولات شوینده هوم پلاس؟» برای پاسخ به این سوال، لازم است با خصوصیات این محصولات آشنا شوید.

برای مثال، مایع ظرفشویی هوم پلاس، با خاصیت آبکشی سریع و غلظت مناسب، می‌تواند لکه‌های سرسخت و سوختگی‌های شدید را از بین ببرد.

فرمولاسیون منحصر به فرد محصولات شوینده هوم پلاس، علاوه بر اینکه مانع از به جا ماندن لکه‌‌ها می‌شود، بلکه، درخشندگی ظروف را به ارمغان خواهد آورد.

بنابراین، اگر به دنبال یک شوینده با کیفیت برای پاک کردن غذای سوخته و چسبیده به سطوح ظروف هستید، مایع ظرفشویی هوم‌پلاس بهترین گزینه خواهد بود.