زبان عشق چیست و چگونه کار میکند؟

انواع زبان عشق را بشناسید
انواع زبان عشق و نحوه استفاده از آنها

انواع زبان عشق و نحوه استفاده از آنها

آیا زبان عشق خود را می شناسید؟ مفهوم زبان عشق امروزه اهمیت زیادی یافته است.

این مفهوم که توسط گری چپمن، روانکاو معروف و نویسنده 5 زبان عشق و راز عشق طولانی ارائه شده نشان می دهد که، زبان های عشق برای کمک به شما و برای عشق ورزیدن به یکدیگر طراحی شده اند. به نظر می رسد تخصص یافتن در این زبان ها مانند نوعی کلاس است که با ثبت نام در آن به مرحله ی ادراک خواهید رسید.

ربکا هندریکس، روان درمانگر جامع نیویورک می گوید: در هنگام کار با زوج ها، چپمن متوجه شد که آن ها مدام از این موضوع شکایت دارند که احساس می کنند شریک زندگیشان آن ها را دوست ندارد. لکن پس از انجام تحقیقات بیشتر بر روی این زوج ها، او متوجه شد که هر دو آن ها یکدیگر را دوست دارند ولی زبان عشقشان کاملا از یکدیگر متفاوت است و لذا زمانی که عشق را بر اساس آن زبان عشقی که خودشان می شناسند دریافت نمی کنند احساس می کنند که با بی مهری مواجه شده اند.

برای درک قدرت هایی که یادگیری زبان عشق می تواند بر روی روابطتان داشته باشد، ابتدا باید بدانید که پنج زبان عشق کدام ها هستند؟

  1. کلام تحسین برانگیز:

این زبان عشق مربوط به تحسین تمام چیزهایی است که به عشقتان مربوط می شود. سخنانی نظیر من عاشق تو هستم، تو بسیار عالی هستی و “من به تو افتخار می کنم.” نمونه هایی از این نوع کلام هستند.

  1. انجام عمل:

برای بسیاری از افراد، انجام دادن کاری دارای قدرت بیشتری نسبت به ادای کلمات است. مردم دارای این زبان عشق برای داشتن رابطه ی عاشقانه ای که عشق از همه جای آن فواره زند، به طور داوطلبانه کارهایی مانند یک ماساژ دلپذیر و یا یک شام لذت بخش را انجام می دهند.

  1. دریافت هدیه:

هدیه راه دیگری برای نفوذ به قلب شریک زندگیتان است. این کار لزوما نباید با پرداخت هزینه های هنگفت انجام شود در واقع خریدن هدایای کوچکی مانند مجله ی مورد علاقه ی محبوبتان در فروشگاه مواد غذایی و یا خریدن ادکلن مورد علاقه ی او می توانند کارهای مفیدی جهت تحکیم روابط باشند.

  1. زمان کافی:

برای برخی از عشاق، توجه جدی و صرف زمان کافی با او می تواند بهترین هدیه ی دنیا باشد. افراد دارای چنین زبان بدنی تمایل دارند که شریک زندگیشان زمان هایی را صرفا بدان ها تخصیص داده و با کنار گذاشتن مسایل کاری و غیره، به هیچ چیز دیگری جز او توجه نکند.

  1. لمس فیزیکی:

این عنوان به طور کامل محتوای چنین احساسی را توضیح می دهد. گاهی اوقات گفتن جمله ی دوستت دارم نمی تواند به اندازه گرفتن دست های شریک زندگیتان، داشتن یک دوش دو نفره، ماساژ و یا یک قرار رمانتیک موثر باشد.

همچنین بخوانید: نشانه های عشق حقیقی

زبان عشق من چیست؟

برای فهمیدن این موضوع که شما در کدام دسته قرار می گیرید، باید از خودتان سوال کنید که چه چیزی را در روابطتان بیشتر دوست دارید. آیا دوست دارید که شریک زندگیتان زمانی را صرف کرده و یک متن عاشقانه را برایتان بفرستد؟ یا اینکه تمام روز تعطیل خود را به شما اختصاص دهد؟ لیستی از سه کاری را که دوست دارید شریک زندگیتان انجام دهد بنویسید و از او بخواهید که این کارهای عاشقانه را برایتان انجام دهد.

هندریکس می گوید: پس از انجام این کار، احتمالا متوجه یک الگو خواهید شد که مبین زبان عشقتان است.

چگونه از زبان عشق استفاده کنیم؟

چگونه از زبان عشق استفاده کنیم؟

یادگیری برخی از مهارت های زبان عشق

خوب، حالا که مطالب بالا را مطالعه نمودید، باید ببینید که چگونه می توانید از مهارت های زبان خود برای بهبود رابطه هایتان استفاده کنید؟ ایده ی ما این است که شما باید با شریک زندگی خود با زبان عشقی صحبت کنید که بیشترین ارزش را برایتان دارد و او نیز همین کار را انجام دهد. به عنوان مثال، اگر زبان عشق شریک شما “صرف زمان کافی با اوست، چیزی که واقعا او می خواهد داشتن یک حمام دو نفره است و همین کار کوچک می تواند هدیه ای عالی برای او باشد.

هندریکس می گوید که درک زبان های عشق می تواند به شما در درک شریک زندگیتان کمک کند. به عنوان مثال، نمونه زن و شوهر زیر را ببینید.

زن ممکن است بگوید که من همیشه عشق خود را با نوشتن پیام های عاشقانه و قرار دادن آن ها در جیب همسرم و تقدیم کارت های محبت آمیز بدون هیچ مناسبت خاصی به او نشان می دهم اما همسرم مرا دوست ندارد زیرا این کارها را انجام نمی دهد.

از طرفی دیگر شوهر این زن می گوید چگونه ممکن است او این فکر را در مورد من کند. چگونه می تواند فکر کند که من او را دوست ندارم. من هر شب زباله ها را بیرون از منزل می گذارم، مطمئن می شوم که ماشینش بنزین دارد و هر روز سگ را به گردش می برم. زبان مرد “انجام خدمات” است و زبان زن “بیان احساسات”.

در واقع این زن و شوهر هر دو یکدیگر را دوست دارند منتها این دوست داشتن را با زبان های متفاوتی بیان می کنند و اگر در اسرع وقت متوجه این موضوع نشوند ممکن است در رابطه شان شکست بخورند.

حقیقت این است که اکثر زوج ها دارای زبان های عشق مختلفی هستند و این کاملا صحیح است. اما نظر من این است که با یادگیری زبان های عشق هم ، می توانند یکدیگر را بهتر درک کند.


نظر خود را بیان کنید