چرا کسی که دوستش داریم مارا آزار میدهد؟

دلیل ناراحتی از کسی که دوستش داریم چیست؟

عشق love

کسی که دوستش دارید دائماً شما را ناراحت می‌کند؟! اگر فکر میکنید این رفتارهای الزاماً به معنی تنفر از شماست دست نگه دارید، مطالعات حاکی از آن است که علاقه بیش از حد گاهی می تواند موجبات آسیب به طرف مقابل را ایجاد کند.

به گزارش آلامتو به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ این مسئله چندان عجیب نیست که افرادی که ما را دوست ندارند و یا هیچ گونه حسی نسبت به ما ندارند بتوانند به راحتی ما را ناراحت کنند یا حتی آسیب بزنند، ولی موضوع این است که چرا اغلب وقتی کسی را دوست داریم ممکن است بیشتر از سایرین موجب ناراحتی ما شود؟

از آنجایی که افرادی که دوستشان داریم برای ما بسیار مهم هستند و منابع اصلی شادی ها و غم های عمیق در زندگی ما می باشند، ما در کنار این افراد می توانیم بالاترین سطح شادی ها و یا عمیق ترین غم ها را تجربه کنیم، بنابراین آسیب پذیری ما نیز در این رابطه ها و ناراحتی هایی که تجربه می کنیم بیشتر خواهد بود.


هر که بامش بیش برفش بیشتر

اعظم بیانلو دانشجوی دکتری روانشناسی بالینی در خصوص افرادی که ناراحتمان می کنند، اظهار داشت: اگر فرد چیز مهمی برای از دست دادن نداشته باشد این احتمال کمتر است که ناراحتی زیادی را تجربه کند ولی از آنجا که عشق و دوست داشتن یکی از تجارب ارزشمند و اصلی ترین عامل شادی افراد است به راحتی با از دست دادن آن و یا متزلزل شدن یک رابطه می تواند ناراحتی، ناامیدی، ناکامی، سرخوردگی یا حتی صدمه در رابطه های نزدیک و صمیمانه را تجربه کند.

وی افزود: از طرفی، هر چه این رابطه و دوستی، عمیق ترو پیچیده تر باشد میزان آسیب ها و ناراحتی هایی که فرد تجربه خواهد کرد بیشتر می شود. بخشی از ناراحتی هایی که ما از جانب افرادی که دوستشان داریم تحمل می کنیم به خاطر آن است که معشوق منبع اصلی شادی فرد است بنابراین ترس از دست دادن او موجب ناراحتی و تجربه غم می شود.


بهای زیادی هلاکتان می کند

بیانلو تصریح کرد: دلیل دیگری که برای تجربه های ناراحت کننده در این رابطه ها وجود دارد، اهمیت زیاد این افراد در زندگی فرد است، به دلیل همین اهمیت، کوچکترین واکنش، حرف و یا حرکتی از طرف آنها برای فرد مهم تلقی می شود و به تفسیر این رفتارها می پردازد، ممکن است تفسیرفرد این باشد که او عمداً قصد ناراحت کردن داشته است یا نسبت به بی توجهی او ناراحتی زیادی را تحمل کند در حالی که حقیقت این است که او ممکن است اصلاً قصد ناراحتی طرف مقابل خود را نداشته باشد.

وی ادامه داد: یکی از مواردی که در طول روز ممکن است بدون اینکه نسبت به آن آگاه باشیم یا هدف ناراحت کردن داشته باشیم برایمان اتفاق بیافتد این است که زمان زیادی را صرف کارهای خود کنیم و در نتیجه نسبت به کسی که دوستش داریم غافل شویم، در نهایت زمان کمتری برای صرف وقت با او داریم که می تواند به راحتی به رابطه و فردی که دوستش داریم آسیب بزند و ناراحت کننده باشد.


خود محوری کودکانه ممنوع!

علی ناظری روانپزشک و هیئت علمی علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: در این خصوص ابتدا یک نگاهی به شکل گیری رابطه و شخصیت در سال های کودکی بیندازیم یعنی از همان زمانی که مادر و پدر و بعد سایر افراد با فرد رابطه عاطفی برقرار می کنند ممکن است در رابطه ای که در آن علاقه و محبت است طبیعتاً رنجش یا حتی آزار هم اتفاق بیفتد.

وی افزود: از نظر روانشناختی انسان دارای ساختاری به این صورت است که در ابتدا محوریت یک کودک زیر دو سال و یا حتی بیشتر از این سن، علاقه و دوست داشتن خودش است یعنی خود شیفته است و کسی غیر از خودش را دوست ندارد و جهان را بر محوریت خودش تعریف می کند اگر مادر یا پدر را دوست دارد بر اساس آن چیزهایی است که خودش می خواهد و رابطه خیلی خود خواهانه است و بر اساس نیازهای اولیه است که آن کودک دارد و ضرورت هایی که به آنها علاقه دارد که اگر پدر و مادر براساس علاقه حرکت نکند ممکن است از آنها برنجد و رفتاری را انجام دهد که مخالفت خود را نشان دهد یا حتی کاری کند که موجب ناراحتی پدر و مادرش شود.


خودشیفتگی باعث آزار می شود؟!

ناظری در خصوص والدین و نقش تربیتی آنها بیان کرد: یکسری رشد طبیعی، به تدریج در انسان باید پرورش پیدا کند، وکودک در حین بزرگ شدن خود می آموزد که وقتی می خواهد با دیگران رابطه برقرار کند صرفاً آن چیزهایی که مد نظر خودش است نباید ملاک قرار گیرد و باید در تعامل با افراد مختلف به سلیقه های دیگران و رعایت حقوق آنها توجه کند.

وی در خصوص نقش تربیتی اظهار داشت: گاهی اوقات روند تربیتی به شکلی که باید و شاید شکل نگرفته است، و فرد بالغ در زندگی مشترک یا در ارتباط با دوستان و همکاران خود دچار رنجش می شود. به علاوه ممکن است قسمت هایی از این رابطه ها بر اساس خود شیفتگی باشد یعنی فرد تمایل دارد همه چیز مطابق میل او باشد و اگر این گونه نباشد شروع به آزار طرف مقابل می کنند و هر چقدر هم که طرف مقابل برای آنها مهم باشد و از طرف مقابل خود انتظار دارند که با خود آنها هماهنگ باشد و به مسئله یک طرفه نگاه می کنند و یا برعکس دائماً یک رفتاری دارند که مفهوم کنار گذاشته شدن و طرد شدن به اصطلاح در رفتار دیده می شود است و گاهی حتی در این زمینه پیش دستی می کنند.

برای نمونه کارهایی می کنند که باعث قطع رابطه یا کدورت می شود به خاطر همین نمی خواهد رابطه از طرف دیگری قطع شود و به همین خاطر ناخوداگاه خود این افراد بی دلیل پیش دستی می کنند.

همچنین بخوانید: علائم خودشیفتگی

وابستگی عاطفی تهدید کننده روابط

بیانلو در خصوص وابستگی آزار دهنده عنوان کرد: مسئله مهم دیگر، وابستگی نسبت به افرادی است که دوستشان داریم. اگر این وابستگی شکل افراطی و نامناسبی داشته باشد می تواند فردی که نسبت به او وابسته شده ایم را آزار دهد چون احساس استقلال که موجب عزت نفس در فرد می شود در چنین رابطه ای تهدید خواهد شد.

وی تصریح کرد: در صورتی که احساس استقلال فردی با وابستگی شدید طرف مقابل تهدید شود موجب ایجاد خشم درونی در فرد نسبت به رابطه و فرد وابسته می شود که به صورت خود آگاه و یا ناخودآگاه دست به اعمالی می زند که موجب ناراحتی و صدمه زدن به فرد وابسته در این رابطه می شود. در این شرایط، افراد از خشم به عنوان ابزار مفیدی برای تقویت و تنظیم این رابطه استفاده می کنند.

بیانلو افزود: بخشی از بی توجهی و یا صرف زمان کمتر از جانب فردی که دوستش داریم ممکن است به دلیل تهدید شدن حس استقلال او باشد که فرد احساس می کند در این رابطه حس استقلال خود را از دست داده است و عزت نفس او پائین آمده که به صورت عمدی و یا سهوی از این رابطه فاصله می گیرد که خود عامل اصلی آسیب و ناراحتی برای فردی است که او را دوست دارد.

این گونه بی توجهی ها یا آسیب ها و ناراحتی ها یک نوع زنگ هشدار و نشانه ای است که رابطه دچار مشکل است و باید اصلاح شود. اگر رابطه به قدری قوی است که می خواهید این رابطه راحفظ کنید پس باید میزان رفتارهای افراطی را در رابطه خود بسنجید و آن را تنظیم و اصلاح کنید.


آزارهایی از سر محبت است

ناظری اذعان داشت: اگر کسانی مداوم و زمینه دار دررابطه های خود به مشکل بر می خورند و نمی توانند مسائل خود را به تنهایی حل کنند، باید از متخصص کمک بگیرند، به طور کلی این رنجش ها و ناراحتی نباید این تغییر را در ذهن ما ایجاد کند که ما همدیگر را دوست نداریم چون آدم هایی که دوست دارند همیشه همدیگر را خوشحال می کنند، بعضی وقت ها افرادی که همدیگر را دوست دارند از هم انتقاد ملایم می توانند داشته باشند این ها چیزهای غیرعادی نیست، ما اجازه داریم در رابطه با همسر یا فرزند انتقاد کنیم و گلایه های خود را دوستانه مطرح کنیم. این موضوع به صمیمت دو طرف نسبت به هم کمک می کند به شرط اینکه افراد در این زمینه خوب آموزش دیده باشند و ازسو تفاهم دور باشند و دیگر انتظار این را نخواهند داشت که حرف ناخوشایند نزنند و از طرف دیگر عمداً دست به چنین کاری نمی زنند که از طریق رنجاندن طرف مقابل خود را بسنجند.

دوست داشتن و عشق یک روند طولانی است که موجب سازگاری متقابل می شود اما لزوماً همه تجربه ها در این رابطه لذت بخش نیست بلکه به دلیل اهمیت این روابط در زندگی افراد، ناراحتی و آسیب های ناشی از این روابط نسبت به سایر رابطه ها در زندگی افراد بیشتر است.


28 دیدگاه

 1. Anita

  خب من دخترم و وابسته ی یکی از دوستام شدم.. ولی میدونین مشکل چیه اون میدونه وابسته اشم داره سو استفاده میکنه.. ن باهام حرف میزنه.. ن پیام میده.. ن پیشم میاد
  با همه ی دوستاش میگرده ولی منو نمیبینه انگار اصن آدم نیستم..!
  خیلی درد بدیه واقعا خسته شدم‌:)

 2. A….s

  سلام ببخشید من متاهلم‌ یک سال پیش یه خانم با یه دختر سه ساله برای پول شام‌ ازم کمک‌خواستن گفت شوهرش سه ساله ول کرده رفته منم خداوکیلی دلم سوخت و گاه گاه کمک میکردمش بدون اینکه ببینمش تو شیپور درخاست داد اما بعد یه مدت وابستش شدم الان بالای یه ساله خودمم مضعیت مالیم خوب نیست دارم از بیپولی اذیت میشم اما دلمم نیومد ول کنم برم آخه خیلی عاشقش شدم اونم هم اما از خودش خیلی کم اطلاعات میده تا حالا یه بار دیدمش فقط دیدن ها اما اون و من میخایم با هم بمونیم تو دو شهر جدا از هم … اذیت دارم میشم چکار کنم بنظر شما دوستان مطمعنم دوسم داره ها منم همینطور
  فقط نمیدونم چکار کنم اذابامون کم بشه مشکلات مالی منظورمه میشه یه نفر کمکم کنه

 3. رز

  وضعیت منم همینه:)

 4. سانی

  من و دوست پسرم عاشق هم بودیم ولی بخاطر اشتباهات جزیی منو نبخشیده و بهم بیمحلی می‌کنه ولی در گروه دکلمه میخونه و چشمش پر از اشکه هر کی ازش خواست گفت نه بازی داده منم کلا ایمو پاکیدم آیا مدتی از من بیخبر باشه سراغمو میگیره چون خیلی ناراحته و زمان می‌گند حل می‌کنه درسته

 5. Bm

  باز اینا که شما گفتین خوبه من عاشق هر کی میشم دو روز باش باشم میبینی رف
  بعدشم فک میکنم همه منشا این باشه وقتی که میبینین یکی داره بی محلی میکنه فکر کنین خودتون جای اون بزارین فکر کنین که چطور باید ازتون خوشش بیادش چه ویژگی دارین که جذب میشه

 6. عقیل چابهار

  دختری که من دوستش دارم خواهر خانمم هست و می‌دونه ک خیلی دوستش دارم و بیشتر منو آتشی می‌کنه

 7. مرده

  هع
  عشق یه طرفع خیلی بدع

 8. Mm

  من عاشق یه دختری هستم اون دختر فامیل هست اون نمیدونه که من دوسش دارم ولی من یه شب دعا کردم تو خواب منو ببینه و به من بگه دوسم داره نمیدونم اتفاق افتاد یا نه ولی بعد از اون پیام من که میومد آنلاین میشد ولی بعضی وقت ها جواب نمی‌داد بعضی وقت ها هم جواب میداد ولی از 2هفته پیش دیگه جواب منو نمیده حتا مواقعی که آنلاین هست و پیام منو سین میکنه منم کاری نکردم که ازم دلخور بشه نمیدونم چرا دیگه جواب منو نمیده من وقتی بیدارم به فکر اونم که چرا جواب منو نمیده یعنی دوسم نداره؟ وقتی هم که میخوابم میاد داخل خوابم داخل خواب بهونه میگیره که نه ولی با هم میشیم ولی بعضی وقت ها میگه نه و میره من توخواب و بیداری دارم دیووووووووووووونه میشم چیکار کنم یعنی منو دوست نداره یا داره؟ من چیکار کنم یعنی اون میدونه من دوسش دارم؟ چی کار کنم؟ کمک کنید

 9. سپیده

  منم یکیو خیییلی دوست دارم اول ها اونم وقتی منو می دید خیلی خوشحال میشد ولی الان خیلی بهم بی توجه شده شاید دیگه منو نمیخواد چون حتی توی جمع منو میبینه انگار که نیستم.منم دارم دیوونه میشم نمیدونم چکار کنم

 10. سپیده

  منم یکیو خیییلی دوست دارم ولی بهم بی توجهی میکنه نمیدونم اون چه حسی بهم داره!آخه وقتی تویک مکان عمومی منو میبینه فرض میکنه اصلا نیستم

 11. مجید

  وقتی جواب رد داد بعداز مدت ها ؛ازدواج کردم ازدواجی کاملا مصلحتی
  بعد ها شماره همراهش وپیج اینستاش رو داد به همسرم….
  دردها و غم ها که تا حدودی فراموش شده بودند ی جورایی با اشتباهات خودم برگشتند.
  میخاستم به دخترخالم بفهمونم دیگه ارتباط عاطفی که به ازدواج ختم بشه کاملا بیمعنی و بیمورده؛؛بزار با هم فقط فامیل باشیم.
  مدتی گذشت ؛از دیروز که تو واتساپ یهو بخاطر ی استیکر بلاکم کرده دارم دیونه میشم
  خیلی دوسش دارم حاضرم ی بار دیگه فقط ببینمش و بمیرم از طرفی هم دلم برای همسرم خیلی میسوزه!!!!

  شما جای من بودیدچکار میکردید؟؟!!!
  کسی راهکاری داره خوشحال میشم بهم بگه….سپاس)*

 12. هلیا

  خیلی وقت دوستش دارم نمیدونم شاسد اونم داره فقط میدونم نسبت به قبل خیلی باهام سرد شده حتی خاطراتشم دیوونم میکنه اون هنوز پیشم ولی خیلی نسبت به قبل باهام سرد شده خدایا خدا مون ازت خواهش میکنم یه کاری کن تمنا میکنم خداجون برام دعا کنید
  میم. کاف

 13. مجتبی

  منم یه دختریو دوس داشتم ولی حسادت دوستش کار دستمون داد.

 14. کامران

  ای کاش دوس داشتن نبود چون فقط آزارم داده
  کسی که دوسش دارم نمیخوام بش فک کنم ولی نمیشه
  به حدی آزارام میده که ازش متنفرم ولی نمیتونم فراموشش کنم
  تف به هر چی دوس داشته

 15. عاشق

  تکلیف کسی که عشقش پس میزنتش فاصله میگیره ازش نادیده میگیرتش اما باز یه جاهایی بهت خیره میشه چیه این واقعا عذاب اور ترین موقعیته که نمیدونی تکلیفت چیه الان

 16. Faezeh

  من دوس پسرم خیلی دوسم داره عاشقمه اما اینو خیلی کم ابراز میکنه نمیخواد بفهمم ک دوسم داره تو این عقیدس ک اگه بفهمم دوسمداره ترکش میکنم

  • فرزاد

   شاید از اون شخصیکه خیلی دوسش داره بیمحلی ببینه و ترس اینرو داره که اون شخص تنهاش بزاره بخاطره همینه/دقیقا من هم یه همچین حسی رو به عشقم دارم به همین خاطر غیر مستقیم بهش گفتم دوسش دارم/

 17. رها

  من دوسش نداشتم تا اونجای که تونست دوسال منو عاشق خودش کردم بعدم بلاک دلم میخواد بمیرم

 18. طناز

  سلام بعد ازمدت ها فهمیدم که عشقم منو بلاک نکرده این رو به برادرم گفته من فکرمی کردم ازم دلخور وناراحته ولی وقتی از شدت فشار عصبی غش کردم و رفتم زیر سرم از مامانم خواستم بهش زنگ بزنه غروبش باهاش حرف زد گرم وصمیمی باهام حرف زد وگفت من هیچ از دستت دلگیر وناراحت نیستم خونه من خب سرجاشه ولی تو ایمو همش با شماره ش بلاک می شم دیشب هم همینطور فکر می کنم پسر گوهش بلاکم می کنه چون زنش از قول من چیزی بهش گفته اونم می خواد منو از عشقم جدا کنه. این پسر دوسال ونیمه روزگارمو سیاه کرده یک چشمم اشکه یک چشمم خون تمام قرص اعصاب رو می شناسم وتقریبا همه رو امتحان کردم. دو بار تا مرز مرگ پیش رفتم ناراحتی معده دارم و به خاطرهمین از اشتها می افتم و تب ولرز و بی خوابی و….به نظر شما عشقم منو بلاک کرده یا پسرش؟در ضمن عشق من یک خانمه.اگه عشقم بلاک کرده که اصلا جواب تلفنم رو نمی داد و به مامانم می گفت نمی خوام باهاش حرف بزنم و لطفا دیگه تماس نگیرید و یا اینکه از برادرم همش احوال منو نمی پرسید و بگه دلتنگمه بهش بگو هوای خودشو داشته باشه.الان دیگه نه جرات مردن دارم نه توان زندگی کردن.تو روخدا کمکم کنید.

  • فرزاد

   دختر چرا روز خودتو تباه میکنی آخه خوشش بیاد خودش میاد دیگه

 19. ندا

  یه سوال قبلا با احساسات کس دیگه یی بازی کردید ؟؟؟

 20. طناز

  سلام کسی که دیوونه وار عاشقشم منو بلاک کرده خیلی دوستم داره خیییییلی منم بدون اون هیچی نمی خوام از همه چی بیزار میشم از ازدواج، کار، زندگی، … از خواب وخوراک می افتم. آیا بلاک کردن اون از سر تنفره یا اینکه می خواد من به خودم بیام از دوست داشتن و عشق زیادش به منه؟ لطفا زود جواب بدید

  • حامد

   سخترین و درد ناک ترین قسمت زندگی اونجایی که عاشق کسی باشی دیوونه بار ولی اون خودشو برات بگیره.امیدوارم بتونی سریع با این مسئله کنار بیای

   • نون.میم

    وای منم عاشقشم خیلی دوسش دارم ولی اون مغرور شده و با بی توجهی هاش همش منو آزار میده

  • حامد

   طناز.سخت ترین مرحله زندگی جایی که الان شما قرار داری.نظر من

  • امیر

   سلام طناز-درد منو داری.منم زنی رو که دوسش دارم خیلی بی تفاوت کاراشو میکنه.میاد تلگرام ولی محل نمیزاره.عکساشو میزاره توی تلگرام.نمیدونی من چی میکشم.چیکارکنم؟

  • Wafi

   تو را دوست دارد زیاد ولی میخواهد دگه نه تو را نه خودش را ناراحت بسازد از این خاطر بلاک کرد ولی بعضی وقتا می‌شود که دوستت هم نداشته باشد این احتمال نیز وجود دارد .

   • S

    کسی باهاش کلی برنامه اینده داشتی چون فقط ی موقعیت سختت ک نتونی زیاد باهاش باشی از همه جا بلاک میکنه چقدم اظهار دوست داشتن داره ولی انگاری کلا دوروغ بوده

نظر خود را بیان کنید