عشق love

کسی که دوستش دارید دائماً شما را ناراحت می‌کند؟! اگر فکر میکنید این رفتارهای الزاماً به معنی تنفر از شماست دست نگه دارید، مطالعات حاکی از آن است که علاقه بیش از حد گاهی می تواند موجبات آسیب به طرف مقابل را ایجاد کند.

به گزارش آلامتو به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ این مسئله چندان عجیب نیست که افرادی که ما را دوست ندارند و یا هیچ گونه حسی نسبت به ما ندارند بتوانند به راحتی ما را ناراحت کنند یا حتی آسیب بزنند، ولی موضوع این است که چرا اغلب وقتی کسی را دوست داریم ممکن است بیشتر از سایرین موجب ناراحتی ما شود؟

از آنجایی که افرادی که دوستشان داریم برای ما بسیار مهم هستند و منابع اصلی شادی ها و غم های عمیق در زندگی ما می باشند، ما در کنار این افراد می توانیم بالاترین سطح شادی ها و یا عمیق ترین غم ها را تجربه کنیم، بنابراین آسیب پذیری ما نیز در این رابطه ها و ناراحتی هایی که تجربه می کنیم بیشتر خواهد بود.


هر که بامش بیش برفش بیشتر

اعظم بیانلو دانشجوی دکتری روانشناسی بالینی در خصوص افرادی که ناراحتمان می کنند، اظهار داشت: اگر فرد چیز مهمی برای از دست دادن نداشته باشد این احتمال کمتر است که ناراحتی زیادی را تجربه کند ولی از آنجا که عشق و دوست داشتن یکی از تجارب ارزشمند و اصلی ترین عامل شادی افراد است به راحتی با از دست دادن آن و یا متزلزل شدن یک رابطه می تواند ناراحتی، ناامیدی، ناکامی، سرخوردگی یا حتی صدمه در رابطه های نزدیک و صمیمانه را تجربه کند.

وی افزود: از طرفی، هر چه این رابطه و دوستی، عمیق ترو پیچیده تر باشد میزان آسیب ها و ناراحتی هایی که فرد تجربه خواهد کرد بیشتر می شود. بخشی از ناراحتی هایی که ما از جانب افرادی که دوستشان داریم تحمل می کنیم به خاطر آن است که معشوق منبع اصلی شادی فرد است بنابراین ترس از دست دادن او موجب ناراحتی و تجربه غم می شود.


بهای زیادی هلاکتان می کند

بیانلو تصریح کرد: دلیل دیگری که برای تجربه های ناراحت کننده در این رابطه ها وجود دارد، اهمیت زیاد این افراد در زندگی فرد است، به دلیل همین اهمیت، کوچکترین واکنش، حرف و یا حرکتی از طرف آنها برای فرد مهم تلقی می شود و به تفسیر این رفتارها می پردازد، ممکن است تفسیرفرد این باشد که او عمداً قصد ناراحت کردن داشته است یا نسبت به بی توجهی او ناراحتی زیادی را تحمل کند در حالی که حقیقت این است که او ممکن است اصلاً قصد ناراحتی طرف مقابل خود را نداشته باشد.

وی ادامه داد: یکی از مواردی که در طول روز ممکن است بدون اینکه نسبت به آن آگاه باشیم یا هدف ناراحت کردن داشته باشیم برایمان اتفاق بیافتد این است که زمان زیادی را صرف کارهای خود کنیم و در نتیجه نسبت به کسی که دوستش داریم غافل شویم، در نهایت زمان کمتری برای صرف وقت با او داریم که می تواند به راحتی به رابطه و فردی که دوستش داریم آسیب بزند و ناراحت کننده باشد.


خود محوری کودکانه ممنوع!

علی ناظری روانپزشک و هیئت علمی علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: در این خصوص ابتدا یک نگاهی به شکل گیری رابطه و شخصیت در سال های کودکی بیندازیم یعنی از همان زمانی که مادر و پدر و بعد سایر افراد با فرد رابطه عاطفی برقرار می کنند ممکن است در رابطه ای که در آن علاقه و محبت است طبیعتاً رنجش یا حتی آزار هم اتفاق بیفتد.

وی افزود: از نظر روانشناختی انسان دارای ساختاری به این صورت است که در ابتدا محوریت یک کودک زیر دو سال و یا حتی بیشتر از این سن، علاقه و دوست داشتن خودش است یعنی خود شیفته است و کسی غیر از خودش را دوست ندارد و جهان را بر محوریت خودش تعریف می کند اگر مادر یا پدر را دوست دارد بر اساس آن چیزهایی است که خودش می خواهد و رابطه خیلی خود خواهانه است و بر اساس نیازهای اولیه است که آن کودک دارد و ضرورت هایی که به آنها علاقه دارد که اگر پدر و مادر براساس علاقه حرکت نکند ممکن است از آنها برنجد و رفتاری را انجام دهد که مخالفت خود را نشان دهد یا حتی کاری کند که موجب ناراحتی پدر و مادرش شود.


خودشیفتگی باعث آزار می شود؟!

ناظری در خصوص والدین و نقش تربیتی آنها بیان کرد: یکسری رشد طبیعی، به تدریج در انسان باید پرورش پیدا کند، وکودک در حین بزرگ شدن خود می آموزد که وقتی می خواهد با دیگران رابطه برقرار کند صرفاً آن چیزهایی که مد نظر خودش است نباید ملاک قرار گیرد و باید در تعامل با افراد مختلف به سلیقه های دیگران و رعایت حقوق آنها توجه کند.

وی در خصوص نقش تربیتی اظهار داشت: گاهی اوقات روند تربیتی به شکلی که باید و شاید شکل نگرفته است، و فرد بالغ در زندگی مشترک یا در ارتباط با دوستان و همکاران خود دچار رنجش می شود. به علاوه ممکن است قسمت هایی از این رابطه ها بر اساس خود شیفتگی باشد یعنی فرد تمایل دارد همه چیز مطابق میل او باشد و اگر این گونه نباشد شروع به آزار طرف مقابل می کنند و هر چقدر هم که طرف مقابل برای آنها مهم باشد و از طرف مقابل خود انتظار دارند که با خود آنها هماهنگ باشد و به مسئله یک طرفه نگاه می کنند و یا برعکس دائماً یک رفتاری دارند که مفهوم کنار گذاشته شدن و طرد شدن به اصطلاح در رفتار دیده می شود است و گاهی حتی در این زمینه پیش دستی می کنند.

برای نمونه کارهایی می کنند که باعث قطع رابطه یا کدورت می شود به خاطر همین نمی خواهد رابطه از طرف دیگری قطع شود و به همین خاطر ناخوداگاه خود این افراد بی دلیل پیش دستی می کنند.

همچنین بخوانید: علائم خودشیفتگی

وابستگی عاطفی تهدید کننده روابط

بیانلو در خصوص وابستگی آزار دهنده عنوان کرد: مسئله مهم دیگر، وابستگی نسبت به افرادی است که دوستشان داریم. اگر این وابستگی شکل افراطی و نامناسبی داشته باشد می تواند فردی که نسبت به او وابسته شده ایم را آزار دهد چون احساس استقلال که موجب عزت نفس در فرد می شود در چنین رابطه ای تهدید خواهد شد.

وی تصریح کرد: در صورتی که احساس استقلال فردی با وابستگی شدید طرف مقابل تهدید شود موجب ایجاد خشم درونی در فرد نسبت به رابطه و فرد وابسته می شود که به صورت خود آگاه و یا ناخودآگاه دست به اعمالی می زند که موجب ناراحتی و صدمه زدن به فرد وابسته در این رابطه می شود. در این شرایط، افراد از خشم به عنوان ابزار مفیدی برای تقویت و تنظیم این رابطه استفاده می کنند.

بیانلو افزود: بخشی از بی توجهی و یا صرف زمان کمتر از جانب فردی که دوستش داریم ممکن است به دلیل تهدید شدن حس استقلال او باشد که فرد احساس می کند در این رابطه حس استقلال خود را از دست داده است و عزت نفس او پائین آمده که به صورت عمدی و یا سهوی از این رابطه فاصله می گیرد که خود عامل اصلی آسیب و ناراحتی برای فردی است که او را دوست دارد.

این گونه بی توجهی ها یا آسیب ها و ناراحتی ها یک نوع زنگ هشدار و نشانه ای است که رابطه دچار مشکل است و باید اصلاح شود. اگر رابطه به قدری قوی است که می خواهید این رابطه راحفظ کنید پس باید میزان رفتارهای افراطی را در رابطه خود بسنجید و آن را تنظیم و اصلاح کنید.


آزارهایی از سر محبت است

ناظری اذعان داشت: اگر کسانی مداوم و زمینه دار دررابطه های خود به مشکل بر می خورند و نمی توانند مسائل خود را به تنهایی حل کنند، باید از متخصص کمک بگیرند، به طور کلی این رنجش ها و ناراحتی نباید این تغییر را در ذهن ما ایجاد کند که ما همدیگر را دوست نداریم چون آدم هایی که دوست دارند همیشه همدیگر را خوشحال می کنند، بعضی وقت ها افرادی که همدیگر را دوست دارند از هم انتقاد ملایم می توانند داشته باشند این ها چیزهای غیرعادی نیست، ما اجازه داریم در رابطه با همسر یا فرزند انتقاد کنیم و گلایه های خود را دوستانه مطرح کنیم. این موضوع به صمیمت دو طرف نسبت به هم کمک می کند به شرط اینکه افراد در این زمینه خوب آموزش دیده باشند و ازسو تفاهم دور باشند و دیگر انتظار این را نخواهند داشت که حرف ناخوشایند نزنند و از طرف دیگر عمداً دست به چنین کاری نمی زنند که از طریق رنجاندن طرف مقابل خود را بسنجند.

دوست داشتن و عشق یک روند طولانی است که موجب سازگاری متقابل می شود اما لزوماً همه تجربه ها در این رابطه لذت بخش نیست بلکه به دلیل اهمیت این روابط در زندگی افراد، ناراحتی و آسیب های ناشی از این روابط نسبت به سایر رابطه ها در زندگی افراد بیشتر است.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین

18 دیدگاه

 1. مجید در 1399/05/30در10:52 ق.ظ

  وقتی جواب رد داد بعداز مدت ها ؛ازدواج کردم ازدواجی کاملا مصلحتی
  بعد ها شماره همراهش وپیج اینستاش رو داد به همسرم….
  دردها و غم ها که تا حدودی فراموش شده بودند ی جورایی با اشتباهات خودم برگشتند.
  میخاستم به دخترخالم بفهمونم دیگه ارتباط عاطفی که به ازدواج ختم بشه کاملا بیمعنی و بیمورده؛؛بزار با هم فقط فامیل باشیم.
  مدتی گذشت ؛از دیروز که تو واتساپ یهو بخاطر ی استیکر بلاکم کرده دارم دیونه میشم
  خیلی دوسش دارم حاضرم ی بار دیگه فقط ببینمش و بمیرم از طرفی هم دلم برای همسرم خیلی میسوزه!!!!

  شما جای من بودیدچکار میکردید؟؟!!!
  کسی راهکاری داره خوشحال میشم بهم بگه….سپاس)*

 2. هلیا در 1399/05/21در4:43 ب.ظ

  خیلی وقت دوستش دارم نمیدونم شاسد اونم داره فقط میدونم نسبت به قبل خیلی باهام سرد شده حتی خاطراتشم دیوونم میکنه اون هنوز پیشم ولی خیلی نسبت به قبل باهام سرد شده خدایا خدا مون ازت خواهش میکنم یه کاری کن تمنا میکنم خداجون برام دعا کنید
  میم. کاف

 3. مجتبی در 1399/04/18در4:57 ب.ظ

  منم یه دختریو دوس داشتم ولی حسادت دوستش کار دستمون داد.

 4. کامران در 1399/02/31در2:18 ق.ظ

  ای کاش دوس داشتن نبود چون فقط آزارم داده
  کسی که دوسش دارم نمیخوام بش فک کنم ولی نمیشه
  به حدی آزارام میده که ازش متنفرم ولی نمیتونم فراموشش کنم
  تف به هر چی دوس داشته

 5. عاشق در 1398/12/29در8:55 ق.ظ

  تکلیف کسی که عشقش پس میزنتش فاصله میگیره ازش نادیده میگیرتش اما باز یه جاهایی بهت خیره میشه چیه این واقعا عذاب اور ترین موقعیته که نمیدونی تکلیفت چیه الان

 6. Faezeh در 1398/12/10در8:49 ب.ظ

  من دوس پسرم خیلی دوسم داره عاشقمه اما اینو خیلی کم ابراز میکنه نمیخواد بفهمم ک دوسم داره تو این عقیدس ک اگه بفهمم دوسمداره ترکش میکنم

  • فرزاد در 1399/02/24در1:57 ق.ظ

   شاید از اون شخصیکه خیلی دوسش داره بیمحلی ببینه و ترس اینرو داره که اون شخص تنهاش بزاره بخاطره همینه/دقیقا من هم یه همچین حسی رو به عشقم دارم به همین خاطر غیر مستقیم بهش گفتم دوسش دارم/

 7. رها در 1398/10/04در6:07 ب.ظ

  من دوسش نداشتم تا اونجای که تونست دوسال منو عاشق خودش کردم بعدم بلاک دلم میخواد بمیرم

 8. طناز در 1397/12/26در1:10 ب.ظ

  سلام بعد ازمدت ها فهمیدم که عشقم منو بلاک نکرده این رو به برادرم گفته من فکرمی کردم ازم دلخور وناراحته ولی وقتی از شدت فشار عصبی غش کردم و رفتم زیر سرم از مامانم خواستم بهش زنگ بزنه غروبش باهاش حرف زد گرم وصمیمی باهام حرف زد وگفت من هیچ از دستت دلگیر وناراحت نیستم خونه من خب سرجاشه ولی تو ایمو همش با شماره ش بلاک می شم دیشب هم همینطور فکر می کنم پسر گوهش بلاکم می کنه چون زنش از قول من چیزی بهش گفته اونم می خواد منو از عشقم جدا کنه. این پسر دوسال ونیمه روزگارمو سیاه کرده یک چشمم اشکه یک چشمم خون تمام قرص اعصاب رو می شناسم وتقریبا همه رو امتحان کردم. دو بار تا مرز مرگ پیش رفتم ناراحتی معده دارم و به خاطرهمین از اشتها می افتم و تب ولرز و بی خوابی و….به نظر شما عشقم منو بلاک کرده یا پسرش؟در ضمن عشق من یک خانمه.اگه عشقم بلاک کرده که اصلا جواب تلفنم رو نمی داد و به مامانم می گفت نمی خوام باهاش حرف بزنم و لطفا دیگه تماس نگیرید و یا اینکه از برادرم همش احوال منو نمی پرسید و بگه دلتنگمه بهش بگو هوای خودشو داشته باشه.الان دیگه نه جرات مردن دارم نه توان زندگی کردن.تو روخدا کمکم کنید.

  • فرزاد در 1399/02/24در1:56 ق.ظ

   دختر چرا روز خودتو تباه میکنی آخه خوشش بیاد خودش میاد دیگه

 9. ندا در 1397/08/14در11:17 ب.ظ

  یه سوال قبلا با احساسات کس دیگه یی بازی کردید ؟؟؟

 10. طناز در 1397/07/07در3:59 ب.ظ

  سلام کسی که دیوونه وار عاشقشم منو بلاک کرده خیلی دوستم داره خیییییلی منم بدون اون هیچی نمی خوام از همه چی بیزار میشم از ازدواج، کار، زندگی، … از خواب وخوراک می افتم. آیا بلاک کردن اون از سر تنفره یا اینکه می خواد من به خودم بیام از دوست داشتن و عشق زیادش به منه؟ لطفا زود جواب بدید

  • حامد در 1397/07/30در1:32 ب.ظ

   سخترین و درد ناک ترین قسمت زندگی اونجایی که عاشق کسی باشی دیوونه بار ولی اون خودشو برات بگیره.امیدوارم بتونی سریع با این مسئله کنار بیای

   • نون.میم در 1397/09/09در11:25 ب.ظ

    وای منم عاشقشم خیلی دوسش دارم ولی اون مغرور شده و با بی توجهی هاش همش منو آزار میده

  • حامد در 1397/07/30در1:37 ب.ظ

   طناز.سخت ترین مرحله زندگی جایی که الان شما قرار داری.نظر من

  • امیر در 1397/08/11در12:11 ب.ظ

   سلام طناز-درد منو داری.منم زنی رو که دوسش دارم خیلی بی تفاوت کاراشو میکنه.میاد تلگرام ولی محل نمیزاره.عکساشو میزاره توی تلگرام.نمیدونی من چی میکشم.چیکارکنم؟

  • Wafi در 1397/09/09در5:40 ق.ظ

   تو را دوست دارد زیاد ولی میخواهد دگه نه تو را نه خودش را ناراحت بسازد از این خاطر بلاک کرد ولی بعضی وقتا می‌شود که دوستت هم نداشته باشد این احتمال نیز وجود دارد .

   • S در 1397/12/16در9:59 ب.ظ

    کسی باهاش کلی برنامه اینده داشتی چون فقط ی موقعیت سختت ک نتونی زیاد باهاش باشی از همه جا بلاک میکنه چقدم اظهار دوست داشتن داره ولی انگاری کلا دوروغ بوده

نظر خود را بیان کنید